10+2 českých běžeckých instagramových účtů, o kterých byste měli vědět

Koho zajímají aktuality z běžeckého světa nebo jen rád sleduje přípravu svého oblíbeného atleta, může směle pokračovat ve čtení. Máme pro vás přehled zajímavých účtů na sociálních sítích, které si běžci nesmí nechat ujít.

Vybrali jsme pro vás několik profilů, které by vás mohly zajímat. Foto: Jakub Stryk

V době velkého rozmachu sociálních sítí je pro profesionální i výkonnostní sportovce téměř nutnost mít svůj účet na Facebooku, Instagramu, Twitteru nebo na platformě Strava. Komunikace s veřejností je vyžadována sponzory nebo právě díky zajímavé prezentaci na sociálních sítích může běžec nového sponzora zaujmout. Bohužel, výsledky nejsou většinou vše.

Na druhou stranu, přesně to publikum baví. Veřejnost ráda sleduje pokrok a úspěch (případně neúspěch) sportovce, který nás motivuje. Je dobré vidět, že i výherci závodů, na kterých se setkáváme, mají běžný život jako my.

I oni musí svůj náročný trénink nacpat do programu mezi prací a rodinou. Tak jaké potom výmluvy, že já trénink nestíhám, když můj oblíbený sportovec běžel do práce i z práce.

Strava jako nový Facebook pro sportovce

Specifickou platformou pro běžce je Strava, případně TrainingPeaks. Ke svému profilu nahrajete odběhnutý trénink, okomentujete aktivitu (třeba jak jste se cítili) a aplikace vám umožní analyzovat výsledky.

Navíc se porovnáte s ostatními, kteří na stejné trase běželi před vámi, pomocí přednastavených segmentů.

Většina atletů Stravu využívá a uvidíte srovnání i s profesionálními sportovci. Vyhodnotíte, jak jste si výkonnostně vedli v celém závodě nebo na samostatném segmentu – kde mi vítěz utekl, kde jsem měl lepší kilometr nebo naopak ve kterém stoupání mi dal pět minut.

Shrneme si několik účtů na sociálních sítích, které by vás (dle mého názoru) mohly zajímat:

1. Aktuality ze světa atletiky – Oběžník 

Oběžník je projekt několika atletů (např. Filip a Patrik Sasínek, Jan Friš), kteří se snaží jednoduchou a srozumitelnou formou informovat o nejnovějších tématech z atletiky, především z běžeckých disciplín.

Najdete u nich aktualizovaný Instagramový účet (ihned po doběhu závodu zde většinou vyskočí výsledky a nové rekordy), Youtube kanál s krátkými vtipnými informačními vstupy a nově i Podcast, kam si zvou zajímavé české sportovce.

Na Oběžníku se dozvíte nejnovější aktuality ze světa atletiky. Jednoduše a přehledně.

2. Česká atletika 

Pro milovníky atletiky je dobré zmínit účet Českého atletického svazu, který se zaměřuje výkony českých atletů. Sem tam se můžete těšit na tzv. Den s atletem, kdy celý účet přebere jeden sportovec a ukáže veřejnosti svůj typický den. Po mezinárodních závodech zde najdete rozhovory se sportovci a obecně budete v obraze.

3. Tomáš Štverák – extrémní běžecké projekty

Tomáš do toho poslední roky pořádně šlape – jak do tréninku, tak do práce se sociálními sítěmi. Pokud vás zajímá podrobný život elitního ultraběžce v kombinaci s běžným režimem studenta, neměl by Tomáš uniknout vaší pozornosti.

Double Everesting, extrémní přeběhy pro dobrou věc, ale i klasické ultramaratonské závody – to vše na jeho profilu najdete.

Tomáš Štverák při svém Double Everestingu v Beskydech.

Vše v kombinaci s obrovskou dřinou. Jeho týdenní tréninkové objemy jsou obdivuhodné, nicméně nezapomíná, že i běžec by měl zamakat na regeneraci. Tomáš je součástí českého Inov-8 týmu, takže uvidíte využití jejich vybavení v praxi.

4. David Vaš – Běžec v Keni

Vytrvalce Davida Vaše sociální sítě očividně baví. Jako prodejce v běžecké speciálce své tréninkové nebo závodní příspěvky prokládá praktickými radami pro běžce, jednoduchým cvičením a dobrým jídlem.

Každý rok jezdí trénovat do Afriky a toto prostředí dokázal velmi dobře přiblížit. Podílel se na vzniku filmu Běžci v Keni. Můžete mu fandit na vrcholných silničních akcích v Česku, ale i v zahraničí.

David Vaš se specializuje především na silniční běhy. Foto: Zdeněk Krchák

5. Marcela Vašinová – #salomonrunning

Marcela je Česka žijící v rakouských Alpách. Skvělé tréninkové prostředí a vůle ji dostali až do mezinárodního týmu Salomon vedle Kiliana Jorneta, Rémiho Bonneta nebo Judith Wyder. I tento rok potvrzuje své kvality a umístění na zahraničních závodech mluví za vše.

V zimě se pohybuje především na skialpech, v létě upřednostňuje běh a silniční kolo.

U této milovnice kávy najdete krásné fotky Alpských vrcholků, tréninky, dobré vybavení a informace za zahraničních závodů.

6. Ondřej Fejfar – Horský běžec

Ondra je běžec, kterého můžete mít spojeného ze značkami Craft nebo Inov-8. Jeden z našich nejlepších skyrunningových běžců, který se chvíli připravoval pod křídly legendárního Roberta Krupičky, se snaží přes své sociální sítě prezentovat své výsledky, trénink a také různé novinky ve vybavení.

Tento rok dokazuje, že i na silnici umí pořádně zamakat – 3. místo na MČR v 1/2 maratonu se mu opravdu povedlo.

7. Terka Janošíková – česká orienťácká špička

Pokud vás zajímá svět orientačního běhu a máte rádi hezké fotky, bude vás Terčin profil bavit. Mladá nadějná sportovkyně popisuje především závody nebo trénink, navíc v zimě absolvovala několik tréninkových týdnů v Keni.

Tereza Janošíková na Akademickém mistrovství Evropy v orienťáku.

Terka sice netvoří obsah pravidelně, nicméně příspěvky jsou zajímavé a aktuální. Nahlédnutí do tak specifického sportu, jako je orientační běh, stojí za to.

8. Martin Zajíc – Jaké Nike boty vybrat?

Martin je mladý brněnský svěřenec Roberta Štefka, který se za posledních pár let vyšvihnul na přední příčky atletiky. Má za sebou pár krásných výsledků a neustále na sobě maká.

Na jeho profilu najdete především trénink a závody. Já osobně oceňuji rady a zkušenosti v oblasti běžeckých bot. Běžec, který nedá dopustit na značku Nike, vám pomůže se zorientovat v jejich běžeckých modelech.

9. Marcela Joglová – maratonská cesta pěkně bolí

Marcela je inspirativní sportovec sama o sobě. S během začala relativně pozdě, ale ukázala, že tvrdou dřinou to jde. Česká maratonkyně si vyběhla limit pro Olympijské hry do Tokia a můžeme se těšit, jak ve světové konkurenci obstojí.

Marcela Joglová se pravidelně vrací trénovat do Afriky.

Ambasadorka švýcarské značky OnRunning se často pohybuje na tréninkových kempech v zahraničí – každou zimu jezdí trénovat do Keni a přes rok ji potkáte v Livignu. Můžete se těšit na krásné fotky krajiny a ukázku tréninků.

10. Kristiina Mäki – Jak se po porodu dostat na OH?

Kristiina je česko-finská Nike atletka specializující se na vzdálenost 1500 m. Po přerušení běžecké kariéry kvůli těhotenství nám ukázala, že i v průběhu tohoto období se dá trénovat a život profesionálního atleta rozhodně nekončí.

Návrat po porodu zvládla skvěle a vyběhla si limit pro Olympijské hry v Tokiu.

Ne jejím instagramovém účtu najdete osobní život, tréninky, spolupráci s osobním trenérem nebo fyzioterapeutem, závody a krásné fotky ze zahraničí. Navíc se svým partnerem atletem Patrikem Sasínkem mají specifický humor – určitě by neměla uniknout vaší pozornosti.

Česko-finská atletka nás bude reprezentovat v Tokiu. Foto: IG Kristiiny Mäki

11. Matěj Beneš – jedno velké překvapení

Mladého běžce Matěje všichni poznali minulý rok na závodě Beskydská sedmička, kdy pouze o kousek nestačil na druhou příčku. Tento rok potvrzuje formu a třetí místo na trase Sky závodu LHUT pod Lysou horou jen ukazuje jeho potenciál.

Nominoval se na Mistrovství světa ve skyrunningu a doufáme, že se mu zadaří.

Na jeho sociálních sítích najdete především trénink a závody, do běžecké rutiny rád zařazuje i cyklistiku. Navíc je součástí týmu SportObchod.cz.

12. Barča Macurová – drobná slečna, velké výkony

Součástí týmu SportObchod.cz je mladá skyrunnerka Barča Macurová, která si díky dobrému tréninkovému prostředí v Beskydech dokázala vytvořit takový tah v kopcích, že i muži mají problém ji v závodě udržet. Tento rok se pustila i do tréninků a závodů na silnici a nestačíme se divit její rychlosti.

Její sociální sítě jsou jak o osobním životě, tak i tréninku nebo závodech. Její výsledky vás budou motivovat k dalšímu progresu.

Barča je součástí týmu SportObchod.cz a má našlápnuto na super běžeckou kariéru. Foto: Jakub Stryk

A kdo dál?

Titus Abrloh je kapitola sama o sobě – člověk, který jde do všeho po hlavě. Jako ambasador značky Columbia Montrail má vyzkoušené především jejich vybavení. Na jeho profilu najdete zajímavé projekty, přípravu na UTMB nebo náročné tréninky.

Jiří Petr aneb hlava Salomonu v Česku je dříč. Pokud hledáte motivaci do tréninku v nepříznivém počasí nebo inspiraci na sportovní dovolenou, bude se vám Jirka líbit. Jeho výsledky mluví za vše.

Tereza Hrochová jede na Olympiádu. Běžecká obojživelkyně, která dokáže zaběhnout dobře snad jakoukoliv trať, ukazuje střípky ze svého tréninku, houževnatost a plno dřiny. Krásné fotky ze zahraničí jsou bonus.

Jan Kempa je svůj. Trenér, který ani sobě nenechává chvilku odpočinku, vás zaujme svým humorem, krásným tréninkovým prostředím na pořádaných H.I.E kempech a různými projekty. Nedávno si střihnul extrémní běžkařskou, triatlonovou a běžeckou výzvu pro dobrou věc.

Honza Kempa si tento rok vyzkoušel extrémní výzvu pro dobrou věc. Foto: vecerni-praha.cz

Trailrun.cz aneb Honza Dvořáček začal dělat podcasty Makej vole. A dělá je dobře. Poslech zábavných rozhovorů se zajímavými hosty je dobrou volbou na trénink nebo na cestování. Na jeho instagramu najdete novinky běžeckého nebo skialpinistického vybavení, humor a aktuality ze světa běhu.

Eva Žáčková je mladá skyrunningová běžkyně, která ukazuje svůj běžný život v kombinaci s tréninkem, dobrým jídlem a čtením. A to všechno se špetkou humoru.

Marek Causidis je už stálicí českého ultra. Vítěz Beskydské sedmičky to ale umí roztočit i na silničních běžeckých závodech, v zahraničí nebo na silničním kole. Na jeho instagramu najdete jeho sportovní výsledky, trénink nebo osobní život.

Na konec jsem si Lenku Vacvalovou. Pokud tuhle sympatickou Slovenku neznáte, pravděpodobně ji potkáte při běhu, na kole, na lezecké stěně nebo ve vysokých horách. Její přístup k životu, tréninky a dobročinné projekty v kombinaci s Dynafit vybavením vás budou bavit. No a především motivovat k tomu vůbec vyběhnout.

Jsem bývalá orientační běžkyně a silniční cyklistka, ale momentálně se pár let věnuji běhu v horách.

Navíc mám vystudovanou fyzioterapii.

V roce 2020 se mi podařilo zvítězit v ženských dvojicích na extrémním závodě LH24, ale jinak mě najdete v kopcích na tratích do 30 km.

9. 7. 2021, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz