9 důvodů, proč je jaro s koloběžkou o tooolik lepší – Bára na kolobce 11. díl

Venku je krásně, svítí sluníčko, vy se usmíváte od ucha k uchu a frčíte z práce na své milované koloběžce…

Jo počkat, vy ještě nemáte koloběžku? To je obrovská škoda, obrovitá! Jestli vás táhne pěkné počasí ven, s koloběžkou by vás táhlo dvojnásob, to vám garantuju. A vůbec, hned z fleku vám dokážu vyjmenovat 9 důvodů, proč je jaro s koloběžkou o tisíc procent lepší.

Mrkejte (a jestli už koloběžku máte, doplňte mi vlastní důvody do komentářů).

Protože ji budete milovat

Znám lidi, kteří před koloběžkou vůbec nesportovali a sami sebe považovali za prvotřídní lemry. Já sama jsem toho zářným příkladem. Pak přišla koloběžka a všechno bylo jinak.

Najednou ona lemra (nebo lemrák) zjistí, že hýbat se může být fajn a že sport můžete vážně milovat. Tak moc, že se neudržíte a pokusíte se přivolat jaro vyjížďkou na koloběžce ještě v únoru, kdy jsou teploty silně pod nulou.

Zároveň neznám nikoho, kdo by si pořídil koloběžku a pak si řekl: „Tak tohle mě fakt nebaví.“

S tím únorem jsem si nedělala legraci. Takhle vypadala moje druhá letošní vyjížďka. :)

S tím únorem jsem si nedělala legraci. Takhle vypadala moje druhá letošní vyjížďka. 🙂

Protože… ta fyzička!

Stačila jedna sezóna na koloběžce a hned jsem na sobě viděla, že zvládám víc i při jiných sportech – ať to byl badminton, lezení nebo sprint na šalinu. Sami brzy zjistíte, že najednou nefuníte při přebíhání přechodu a prostě se cítíte líp.

A vsadím se, že budete pyšní na pokrok, který na sobě uvidíte. Protože každý vyjetý kopec a každý delší výlet je malé vítězství.

Protože se stanete středem obdivu

Čím jsem starší, tím jsem zapomnětlivější, ale jeden den si budu pamatovat asi vždycky: den, kdy jsem poprvé přijela do práce na koloběžce.

Takový zájem o mě kolegové neměli, ani když jsem tam byla nová. Seběhli se kolem mě a najednou je všechno zajímalo. Jak se na tom jezdí? Střídám nohy? Uvezlo by „to“ i je? Postupně se na mé koloběžce projela celá firma.

Podobné nadšení se blýská v očích všech, které potkám na cyklostezce. Nezřídka slýchám (příjemné) komentáře jako „Slečno, to jsem nevěděl, že tyhle věci jezdí tak pěkně!“

Protože v každém z nás dřímá závodník

Taky vzpomínáte na hodiny tělocviku s děsem? Mně se vždycky vybaví učitelka se stopkami v ruce, která se tváří jako kakabus, protože jsem patnáctistovku neuběhla tak rychle jako támhle Adéla. Tělocvik mě přesvědčil, že pro sport nemám vlohy a že bych ho měla přenechat lepším, rychlejším a mrštnějším.

Když jsem se loni přihlásila na Koloběžka Cup a do cíle dorazila jako šestá, byla jsem v šoku. Jasně, nebyl to „opravdický“ závod a já ho nevyhrála, ale v tu chvíli jsem měla pocit, že jsem zvítězila nad všemi tělocvikáři i sama nad sebou.

Chcete tohle taky zažít? Můj tip asi znáte: pořiďte si koloběžku.

Protože na koloběžku je vždycky čas

Nemáte čas si jít zaplavat nebo se potit v posilovně, já vím. Ale na cestu do práce čas máte, ne? Tak proč si ji nezpříjemnit a místo auta/autobusu nevyrazit na koloběžce?

Za dva roky koloběžení do práce jsem zjistila, že neexistuje lepší start dne. Když jedu do práce na koloběžce, jsem mnohem probuzenější, než když se vykutálím z autobusu a rovnou zapadnu do kanceláře, a pracuje se mi líp.

Bára na kolobce

Protože brzy bude teplo

…a když je teplo, lidi se potí. Jak ráda říkám všem, kdo tvrdí, že by „tohle ranní sportování nedali“: radši se budu potit sama na koloběžce, než s cizími lidmi v autobuse.

Protože si budete připadat hezčí

Objektivní fakta: Koloběžka je super na zadek a nohy. Po jedné sezóně budete vycvičení, jako byste chodili pravidelně do posilky.

Subjektivní pocit: Když jedu na koloběžce, přijdu si hezčí tak nějak celá. Najednou přestanu řešit, že nejsem dokonale namalovaná a že mám kalhoty od bláta. Ještě jsem nepotkala ošklivého koloběžkáře: všichni se usmívají od ucha k uchu. A copak je něco, co lidem sluší víc než úsměv?

Protože i ta cesta do práce najednou zkrásní

Když jedu do práce autobusem, nevidím za oknem nic moc zajímavého.

Když jedu na koloběžce, stíhám vnímat:

 • že sluníčko takhle ráno svítí úplně jinak než přes den
 • že támhle na tom poli je vždycky jeden krásně barevný bažant
 • že na jednom místě u řeky každé ráno čeká mourovaná kočka
 • že se za jedno léto úplně proměnilo pole, kolem kterého jezdím

Tohle všechno mi dělá cestou radost. Jak jednou zkusíte podívat se na svět z koloběžky, sami to uvidíte.

Protože si naděláte kupu kamarádů

Koloběžkářů ještě není moc. Díky tomu pěkně funguje koloběžkářská komunita – všichni se na cestách zdravíme a ve větších městech se setkáváme a vyjíždíme na výlety společně.

Jestli se bojíte, že byste neměli s kým jezdit, buďte v klidu. Určitě ve svém okolí najdete nadšence, kteří s vámi rádi vyrazí na vyjížďku nebo třeba jenom na pivo.

Takže moje rada pro letošní jaro? Pořiďte si kamarádku jménem koloběžka. Vyzkoušejte si jich pár třeba v dubnu na Megatestu a sami uvidíte, že je to to pravé ořechové. A až si vyberete tu svoji, dejte mi vědět – a třeba mi zamávejte na cyklostezce.

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

14. 3. 2018, autor:

Komentáře

 • Honza Lichnovský, přidáno 15.03.2018

  Jako řidič busu se busíku nevyhnu ale pod kamarády , většinou 40+ z ostravské Bo kolobky a pevný zadek se podepíšu !!! A stačí hoďka před nebo po šichtě . A od synových 4 do 8 let a učení na kole a výlety byly kolobky nepřekonatelné !!!

  Odpovědět

 • Marketa, přidáno 15.06.2018

  Baru, odkud mas ten červený blatník ?????

  Odpovědět

  • Bára Koloběžka, přidáno 15.06.2018

   To mám blatník na Morxes (myslím) nastříkaný barvou ve spreji. Červené blatníky Yedoo zatím nemá, ale prý jsou časem v plánu. 🙂

   Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz