Brzdění a zatáčení na inlajnech – Škola inline bruslení 3. díl

Vítejte u třetího dílu Školy inline bruslení. V prvním díle jsme si řekli, jak vybrat kolečkové brusle. Ve druhém díle jsme se mrkli na bezpečnost a základní techniku jízdy. V závěrečném díle se zaměříme na brzdění a zatáčení.

Seriál pro vás připravujeme společně s nadšenci z Topsports Czech, jenž mimo jiné pořádají inline kempy a kroužky pro děti. Mohli jste se s nimi potkat třeba na Inline Megatestu 2018.

Spolehněte se na trávu

Zastavení do trávy je jedním z nejspolehlivějších a nouzových způsobů zastavení.  Před nájezdem do trávy snižte těžiště, pokrčte kolena a plynule pomocí malých krůčků v trávě zastavte.

Nájezd do trávy je jednoduchý a účinný způsob zastavení.

Nájezd do trávy je jednoduchý a účinný způsob zastavení.

Zastavení o překážku

V nižších rychlostech můžete využít také zeď, případně plot i dalšího bruslaře. Dejte ruce před sebe a s jejich pokrčením po doteku o překážku odlehčete náraz pomocí pérování v loktech.

Brzdění pomocí brzdy

Na drtivé většině fitness bruslí se nachází na pravé brusli brzdový špalek, pomocí něhož zastavíte. Základem je snížit těžiště a předsunout brusli s brzdou mírně dopředu do nůžkového postoje. Po předsunutí zvedněte špičku brusle a zatlačte do paty.

Brzda bývá většinou umístěna na pravé brusli, ale u většiny modelů jde brza odmontovat a přesunout na levou brusli.

Brzda bývá většinou umístěna na pravé brusli, ale u většiny modelů jde brzda odmontovat a přesunout na levou brusli.

Využijte kolečka místo brzdy

Náročnější technikou brzdění je tzv. T-stop. Přeneste váhu na přední nohu a otočení koleček zadní brusle kolmo dozadu. Kolečka zadní brusle se tak třou o povrch a pomohou nám rychle zastavit.

Tato technika však zkracuje životnost koleček, je proto vhodné střídat při brzdění levou a pravou brusli a pravidelně otáčet a měnit pořadí koleček.

T-stop je účinná technika brzdění, při které využíváme tření koleček jedné z bruslí o povrch.

T-stop je účinná technika brzdění, při které využíváme tření koleček jedné z bruslí o povrch.

Zatáčení bude brnkačka

Základem techniky zatáčení je postoj, při kterém nastavíte nohy vedle sebe do nůžkového postoje. Vnitřní noha vepředu a vnější vzadu. Při zatáčení vám pomohou i ruce, kterými můžete směřovat do směru otáčení.

Při zatáčení je dobré si pomáhat rukou.

Při zatáčení je dobré si pomáhat rukou.

Pokud jste prošli náš seriál celý a vše jste poctivě trénovali, budete schopni se bezpečně a plynule pohybovat na cyklostezkách a dalších hladkých površích. Každopádně vždy dávejte pozor na auta, cyklisty i další bruslaře.

A ještě jeden prémiový tip na závěr: Pokud to není opravdu nutné, nejezděte vedle sebe. Brzdili byste tím provoz a ohrožovali sebe i ostatní účastníky provozu.

Čtenářské kolečko pro inlajnisty…

Základní technika jízdy na inlajnech – Škola inline bruslení 2. díl| Brzdíme a zatáčíme
Vybíráme inlajny – Škola inline bruslení 1. díl| Jak vybrat inline brusle

19. 7. 2018, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz