Co znamená tuhost koloběžky? A má mě zajímat? – Bára na kolobce 35. díl

„Yedoo Trexx je hodně tuhá koloběžka.“

No super. Jenže co to znamená?

S pojmem tuhost rámu/koloběžky se asi setkáváte v recenzích a popisech koloběžek. Dokud si ale nedupnete na více různých koloběžkách, nejspíš se nikdy nedoberete toho, co to ta tuhost je.

Proto vzniknul tenhle článek. Aby se s tuhostí koloběžky seznámili i začátečníci a aby věděli, o co jde.

Nepíšu ho pro profíky – ti už vědí, co to tuhost je, a tak je možná spíš zaujme zamyšlení o (ne)výhodách tuhých koloběžek na Přibližovadlech. Já ale budu vděčná, když si přečtete i můj článek a upozorníte mě na případné nesrovnalosti.

Tak co to ta tuhost koloběžky teda je?

Jasně, zpátky k hlavní otázce.

Představte si, že stojíte na koloběžce. Pořádně se odrazíte a nášlap se pod stojnou nohou lehce prohne.

Prohnul se jen lehounce nebo skoro vůbec? Pak je koloběžka tuhá.

Prohnul se citelně? To znamená, že je měkká.

Vidíte ten rozdíl?

Vidíte ten rozdíl?

To je v podstatě celé kouzlo. Tuhost ovlivňuje jak materiál, tak konstrukce rámu a vidlice.

Potíž ale je, že u běžných koloběžek výrobci tuhost zpravidla neuvádí. Maximálně se dozvíte, že je koloběžka tužší než předchozí model (děkuju pěkně). Co s tím?

Hledejte recenze, vznikají k většině kvalitnějších nových koloběžek. Pár jich najdete i tady v Šatně v mé rubrice Bára na kolobce. No a úplně ideálně: zajděte do půjčovny, která má danou koloběžku, a vyzkoušejte si ji.

Bohužel ne všechny koloběžky v půjčovnách seženete, ale třeba u nás nejoblíbenější značky Kostka a Yedoo tam bývají (hlavně ty Kostky).

Tu-hý or not tuhý?

Zbývá jedna důležitá otázka: je teda dobré mít tuhou koloběžku, nebo ne?

No, záleží…

Závoďáci by pro tuhé rámy vraždili.

Proč? Protože když se odrazíte na koloběžce, která nepruží, jde víc energie do pohybu vpřed a míň do pružení. A taky proto, že když máte závodní koloběžku a nášlap proklatě nízko, nechcete pružit. Každé prohnutí znamená, že škrtáte… a navíc si můžete pořádně namlít. O tuhosti závodních koloběžek a o tom, jak se měří, píše zajímavě Koloběžkový portál v tomhle článku.

Můj Trexxík patří mezi hodně tuhé koloběžky, ale mně to vyhovuje.

Můj Trexxík patří mezi hodně tuhé koloběžky, ale mně to vyhovuje.

Jenže když koloběžka „nepruží“, odpružíte to za ni vy. Na cyklostezce vám to pojede jako po másle, ale polňačka vás vyklepe.

Před časem jsem ve skupině Koloběžky CZ četla dotaz slečny, která se ptala, jestli je normální, že na hrbolaté cestě pod ní její Yedoo Trexx poskakuje jako splašený pakůň. Jo, je. Jednak proto, že je slečna lehoučká, jednak proto, že Trexx patří mezi hodně tuhé koloběžky.

Proto mi třeba Kostka Tour Max přišla vhodnější pro začátečníky. Když jsem v recenzi psala, že je to „kamarádská koloběžka“, myslela jsem právě její měkčí rám (oproti Trexxovi), díky kterému sedí na cestě a nevyklepe vás.

Sečteno a podtrženo

Každému sedí něco jiného. To jsem vám pomohla, co?

Ale vážně: na svižnější jízdu se hodí tužší koloběžka. Zvlášť jestli jste v pohodě s tím, že vás na kamení naklepe.

Na pohodové kochání je super měkčí koloběžka, se kterou si nebudete připadat jako řízek připravený na pánev.

Je ale možné, že vám sedne tuhá koloběžka jako mně a budete s ní rázovat po všech typech cest. Jde to – a krásně. Nebo možná budete závodit na měkké koloběžce. Koneckonců viděla jsem lidi na těžkých, nemotorných koloběžkách, kteří mě předjedou, ani nemrknou.

Hlavní je najít koloběžku, na které vás to baví. 🙂

No a kdybyste se chtěli seznámit s dalšími pojmy okolo nášlapů, mrkněte do jednoho ze starších článku.

Trhněte si!

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

27. 7. 2020, autor:

Komentáře

 • Pedro, přidáno 03.08.2020

  Ahoj, Báro, opravdu to vypadá, že u nás všichni trhači asfaltu spolu s výrobci koloběžek začali razit heslo „čím tužší, tím lepší“. Dokonce i pružné Kostky v nejnovější šesté generaci jsou prý příkladně vytvrdlé, jako nikdy předtím. Nevím, myslím, že všechno má něco do sebe a i když rád pohodlně kopu na měkké Tource čtvrté či které generace s širokým nášlapem, jsem ze všech stran masírován takovým způsobem, že ty Alloyky od Yedoo asi minimálně vyzkouším. Nejsem přílišný závodník, ale občas mám sprinterské záchvaty cestou z práce, a takový dvoudvacítkový Dragstr nebo nedejbože Wolfer v plném svistu, sákryš. Inspirující článek. No jo. 🙂

  Odpovědět

 • Pedro, přidáno 03.08.2020

  Mimochodem, podle bot, to jsi ty na té Crussině? Kdes k ní přišla? 🙂

  Odpovědět

 • Bára Koloběžka, přidáno 10.08.2020

  Ahoj Pedro, tak pak dej vědět, jak se ti na Alloykách dupalo! 🙂 Já jsem si nejdřív taky oblíbila měkčí Tourku, na Trexxe jsem si musela zvykat a přišla jsem si furt vyklepaná. Ale pak jsem si zvykla tak moc, že už je mi na tvrdých koloběžkách nejlíp. Ale to je na každém a jak píšeš, měkká koloběžka může být supr-trupr koloběžka.

  K té Curssisce jsem přišla tak, že jsem si ji vyžádala na testování, abych věděla, jaké jsou i jiné značky. To víš, když tu píšu o koloběžkách, měla bych znát trochu víc než Yedoo a Kostku. Už jsem si ji ozkoušela a teda kamarádky nebudeme. 😀

  Odpovědět

 • Perňa, přidáno 01.09.2020

  Ahoj Báro,
  přečetl jsem od tebe skoro všecko a …. objednal Trexxe.
  Tak jsem zvědav, jak se mi na tom poYedee 🙂

  Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz