Crussis Cobra je fakt dobrá. Jenže zuje nejen zlobra – Bára na kolobce 40. díl

Přátelé, dejte mi chviličku. Musím najít slova. Nová Crussis Cobra mi totiž vyrazila dech.

Kdo mě čtete, víte, že mě zatím „krucišky“ zrovna dvakrát nenadchly. Jenže teď se mi představila Cobra. Lehká, svižná a stylová.

A zula mi boty.

Novinka v kostce (haha, ne Kostce)

Crussis Cobra (One)

Svižná hliníková koloběžka. Váha 7,635 kg. Cena 9 990 Kč.

Hliníček za pár zlaťáčků

Čím je Cobra tak výjimečná? Především jde o lehkou hliníkovou koloběžku. V téhle kategorii u nás zatím kraloval Yedoo Trexx a jeho kámoši z řady Alloy. Cobra mezi ně vtrhla jako vítr z hor a nechala je za sebou především cenou.

Pod 10 tisíc běžně koupíte jen ocelové koloběžky (třeba Yedoo S2620 nebo Kickbike Sport G4). Cobra tohle pravidlo boří a stojí jen o tisícovku víc než ocelová Crussis Urban. Chápu, proč tak rychle zaplavila české cyklostezky: Kdo by si kupoval těžkopádnou Urbanku, když ho závoďácká Cobra vyjde jen o pár kaček víc?

Cobra se navíc chlubí, že je nejlehčí ve své kategorii. Svatá pravda, i když zas tak zázračný rozdíl to není. Pro srovnání:

 • Crussis Cobra váží 7,635 kg.
 • Yedoo Trexx váží 7,8 kg.
...a jede krásně!

…a jede krásně!

Vlastenecký zvýrazňovač

Crussisky běžně vypadají, jako by mamka byla koloběžka a taťka zvýrazňovač. Cobra ne – nebo aspoň ne ve všech variantách. Dostala 5 barevných kombinací od umírněnějších po šílené, vybere si každý. Mě zaujala tahle závoďácko-vlastenecká (neplést s flastenci), něco takového jsem ještě neviděla. Pěkná práce, crussisáci!

Dobrý vědět: Jestli hledáte rozdíly mezi Cobrou a Cobrou One, případně mezi variantami 4.1, 4.2 a podobně… nehledejte. Jde jen o barevné varianty.
No není krásná?

No není krásná?

Nášlap aneb Vysoký jááloooveeec

„Hm, asi má nášlap nastavený ve vyšší poloze,“ napadlo mě, když jsem na Cobru poprvé stoupla. Neměla.

Takže dobrá zpráva: Výška nášlapu jde nastavit.

Špatná zpráva: I v nižší poloze je docela vysoko.

Nášlap by mohl být o fous nižší.

Nášlap by mohl být o fous nižší.

Musím ale říct, že mi to nijak zásadně nevadilo. Nízká hmotnost udělala svoje, a tak se mi jelo pěkně.

Líbí se mi, že je nášlap v přední části nadzvednutý – podobně to má nový Trexx. Trochu hloupé je, že v základu nemá protiskluzové prvky. Mně osobně to nevadilo, mám boty, které drží jako přibité. Ale přítel s klasickými teniskami nadšený nebyl.

Otravná drobnost: Ochrana paty funguje spíš jako vyzouvák (což je opak nazouváku, to dá rozum). Ale není to taková tragédie. Zaprvé si zvyknete dávat majzla a zadruhé mi zouvá jen volnější barefoot boty, ne pevné utažené odrazbotky.
Dámy a pánové, Crussis Zouvák.

Dámy a pánové, Crussis Zouvák.

Konečně rozumná řídítka

Řídítka jsem si oblíbila na první chňapnutí. Rovná, široká, pohodlné gripy. Zaplať pámbu za ně, ty na Urbance jsou katastrofa (o tom už jsem ostatně psala). Tyhle pěnové netlačí, nekloužou, prostě značka ideál.

Milý detail je malilinký zvoneček zabudovaný k brzdě, ten miluju. Na řídítkách tak zůstane víc místa na světlo, navigaci a další blbinky.

Vidíte ten pidi zvoneček? Je boží!

Vidíte ten pidi zvoneček? Je boží!

Cestou necestou

A jak se jede? Báječně, vážení. Cobra je svižná, živá, tuhá – v podstatě se na cestě chová podobně jako můj Trexx. Není pro každého, ale jestli máte rádi rychlou sportovní jízdu, hádejte co? Vybrala jsem vám koloběžku.

Problém jsem měla jen se stabilitou. Na kamínkách nebo blátě mi častěji ustřelovalo zadní kolo do boku.

Hodí se: na Cobru můžete přidělat druhý držák na pití.

Hodí se: na Cobru můžete přidělat druhý držák na pití.

Verdikt: Wow

Na škále od 1 do 10 bych Cobru hodnotila jako WOW. Překvapení roku, nadšení měsíce, zlatý bzučák. Kdybych se dnes rozhodovala, jakou koloběžku koupit, velmi vážně bych ji zvažovala. Především proto, že sice není dokonalá, ale je sakra dobrá, a to za cenu normálních ocelových koloběžek.

Takže jestli o Cobře uvažujete, vězte, že nedupnete vedle.

Jak se vám líbí?

Trhněte si!

PS: Víte, že je ze mě youtuberka?

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

8. 7. 2021, autor:

Komentáře

 • Eragon, přidáno 25.07.2021

  Jo jo, je to velmi povedená koloběžka a jezdí jich už hodně. Já sám jsem si koupil na tv doporučení Treexe, včera jsem se na něm taky vyválel pěkně v písku a není úplně na takový terén, který teď jezdím. Budu hledat něco nového v rozměru 28/20 ta 26″ ve předu je prostě malá. Ale zatím není moc na výběr, ještě to lépe skouknu. Jinak výhody kobry – 1. cena 2. lepší zadní stavba, nerozšiřuje se jako u trexxe. 3 zvonek v brzdě. 4. návarek na stojánek, i když předražený. Nevýhody – prý při instalaci spodního držáku na láhev se tam už nevyjde noha, měli být návarky výš. – Trochu nižší řidítka oproti trexovi. a to stupátko, se možná může víc klouzat. Jelikož yedoo trexx stejně není skladem, tohle je dobrá volba 🙂 Jo taky má lepší vedení brzdy, to je na trexxovi v zadu docela úraz, alespoň u mne. 🙁

  Odpovědět

 • Bára Koloběžka, přidáno 26.07.2021

  Naprosto souhlasím s popsanými výhodami i nevýhodami. 🙂 Cobra mě fakt překvapila, za tu cenu je to boží koloběžka.
  A chápu, holt i Trexx má své limity. Tak přeju, ať brzy objevíš tu pravou koloběžku. 🙂

  Odpovědět

 • Petr, přidáno 01.08.2021

  Cobra je krásná, ale za Trexxe bych neměnil 😉
  Řádím na něm třetí rok, vyměnil jsem brzdy za XT, pláště za tenčí Schwalbe a nejvíc jsem asi řešil došlap, i s výrobcem. Nakonec na něm mám protiskluznou fólii do koupelny a krom vrzání za mokra dokonalost. Ty pásky se šoupaly a škrábal hliník. To na Cobře neřeší vůbec.
  A jelikož jsem vysoký, mám i vyšší polohu stupátka a neškrká tak na nerovnostech. Od Crussis máme e-kola, takže i s nimi sympatizuji, ale jedny barvičky už stačí a v Yedoo holt přišli s hliníkem dřív 🙂

  Odpovědět

 • Milan, přidáno 14.09.2021

  Ahoj
  Když jsem chtěl začít s koloběžkou tak jsem začal se základními parametry.
  Chtěl jsem velký kola na dlouhé výlety. Takže volba byla jasná 26/20. V době kdy jsem se rozhodoval, jakou značku právě vyšla Crussis Cobra. Dále jsem chtěl
  lehkou koloběžku. Takže hliník jasná volba. U crussis se mi zalíbila barevná kombinace černo – žlutá. Po zakoupení jsem si ji doma složil. A pak jsem se s ní začal seznamovat. Kupoval jsem jí na konci zimy. A začal jsem jí vylepšovat. Nasadil jsem na ní blatníky a další příslušenství. Co mě opravdu mrzí u téhle značky tak je to stojánek který není zrovna dobře promyšlený a je cenově oproti konkurenci drahý. Na mokro nebo štěrk používám boty na trail které dobře drží na koloběžce a pěkný záběr v terénu. Tvrdost koloběžky mně osobně vyhovuje. To že má hladkou nášlapnou plochu jsem vyřešil proužky smirkového papíru po okraji nášlapné plochy, který se používá na skateboard nebo longboard. Celkově jsem s koloběžkou velmi spokojený.

  Odpovědět

 • Bára Koloběžka, přidáno 17.09.2021

  Petře, mám to stejně. 🙂 Cobra je boží, ale s Trexxem už jsme na sebe zvyklí. S původními pásky jsem neměla problém, bota na nich drží a sice se mi drobet ošoupala barva, ale to je spíš pohybem nohy než pásky. Ale holt každému sedí něco jiného. 🙂

  Odpovědět

 • Bára Koloběžka, přidáno 17.09.2021

  Super minirecenze, Milane, mám radost, že Cobra slouží dobře. 🙂 Ten stojánek je problematický (minimálně trochu dražší, než by člověk chtěl) u více výrobců – ale nakonec člověk zjistí, že ho až tak nepotřebuje. 🙂

  Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz