Jak na kolo s dětmi – 2. díl

V prvním díle jsem vám ukázali, jak převážet malé děti, které jsou na kolo ještě moc malé, nebo by fyzicky nezvládly delší výlet. Dnes vám ukážu, jak jsme děti naučili na kole.

Oproti předchozím generacím mají rodiče výhodu, že mohou vybírat z velké škály značek a modelů dětských odrážedel a kol.

Osvojení rovnováhy a pohybových dovedností = odrážedla

Ještě, než děti posadíte na dětské kolo s přídavnými kolečky, zvažte pořízení dětského odrážedla. Jedná se vlastně o malá kola osekaná o pedály a řetěz. Děti na nich nešlapou, ale odrážejí se nohama od země.

Díky tomu, že jsou děti odkázány pouze na svoje pohybové schopnosti, se rychleji naučí rovnováze a plynule přecházejí na klasické dětské kolo bez přídavných koleček. My jsme naší Lauře ještě před odrážedlem pořídili plastovou motorku, na které řádila doma na dvorku i v parku.

I dvouleté děti s pomocí odrážedla zvládají ujet pěkných pár kilometrů v parku.

Důležitým parametrem při výběru dětského odrážedla je především jeho hmotnost. A to nejen pro dítě, ale i pro jeho rodiče. Zajisté se vám totiž stane, že junior začne uprostřed výletu stávkovat.

Vy tak budete muset vzít nejen prcka, ale i odrážedlo. Mezi nejlehčí odrážedla patří například oblíbené Yedoo TooToo. Alternativou k české značce Yedoo mohou být i lehoučká a bezpečná odrážedla od německé značky First Bike.

Tomáš na odrážedke a Laura ještě na dětské motorce

Tomáš na odrážedle a Laura ještě na dětské motorce

Mamko, já jedu! = nejmenší dětská kola

Když už je dítě dostatečně připraveno, nastává čas na přechod z odrážedla na klasické dětské kolo. Ty nejmenší dětské bicykly jsou osazeny koly o průměru 12 palců. Ta jsou vhodná pro děti s výškou mezi 90 a 100 cm. To je ostatně i velikost kol většiny odrážedel.

Většinou je však dítě při přechodu z odrážedla na kolo už vyšší, takže volíme velikost kola 14 palců, případně 16 palců.

Na 16palcovém kole zvládnou jezdit i vyšší čtyřleté děti. Je totiž vhodné pro výšku 100 až 125 cm. Pokud hledáte kvalitu bez kompromisů, sáhněte po dětském kole Rock Machine.

Při prvních jízdách dítě posaďte na kolo, dejte mu nohy na šlapátka, roztlačte ho a pro jistotu ho přidržujte. Dítě si tak zvykne na šlapání a zlepší rovnováhu. Následně se bude muset naučit samo nasednout. Ale to už je jen otázka času a trpělivosti. Dcera Laura to zvládla hned napoprvé, ale syn Tomáš s tím trošku bojoval.

Tomáš už má kolo s přehazovačkou, Laura zdědila Tomovo starší kolo bez přehazovačky.

Tomáš už má kolo s přehazovačkou, Laura zdědila Tomovo starší kolo bez přehazovačky.

Delší rodinné výlety = dětská kola s přehazovačkou

Na bicykly s 20palcovými koly výrobci montují i přehazovačku. Už od věku šesti let tak děti zvládnou  nejen rychlejší jízdy po rovině, ale zároveň na lehký převod vyjedou i větší kopec

Kola s 20palcovými koly jsou vhodná pro děti ve výšce 105 až 135 cm. Šestiletý sportovec Tom jsme tak ujede i 40 km za den. Lauru však zatím při delších výletech necháváme v sedačce.

A až nám Tomáš zase povyroste alespoň do výšky 115 cm, budeme vybírat dětské kolo s velikostí 24 palců. Naštěstí v tu chvíli Laura zdědí kolo po Tomovi, takže investice nebudou tak velké.

V poslední době se začala vyrábět také 26palcová juniorská kola, která jsou posledním stupněm před dospěláckým kolem.

Investice do spokojenosti vašich dětí

Asi vás napadne, že pořízení kvalitního dětského odrážedla a kola dnes není vůbec levná záležitost. Jedná se však o investici, která se vám vrátí ve spokojeném úsměvu vašich dětí. A měli jste vidět hrdý výraz mého muže, když nedávno Tom poprvé bez pomoci vyjel prudký kopec na Mohylu míru.

Pokud navíc máte dvě a více dětí, mohou po sobě kola bez problémů dědit. Pokud si stále nejste jistí výběrem toho správného kola pro vaše dítě, mrkněte do naší poradny.

A jedeme dál…

Jak na kolo s dětmi -1. díl | Na cyklovýlet s dětmi v cyklovozíku či cyklosedačce
Převážejte elektrokola chytře a bez použití svalů | Jak převážet elektrokolo
Odhalte způsob, jak převážet kolo s karbonovým rámem | Jak převážet kolo s karbonovým rámem

 

 

16. 8. 2018, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz