Pozdrav koloběžkářů aneb Vy-víte-co si! – Bára na kolobce 27. díl

Žila byla jedna Bára, která se doslechla, že je super mít koloběžku. I koupila si koloběžku.

Pak se doslechla, že koloběžkáři mají speciální pozdrav. I řekla si: „Mám koloběžku, jezdím na ní, tož to bych měla zdravit jako koloběžkář!“ S tím vyrazila na cestu.

Byl krásný den a Bára se usmívala na celý svět. Kývala na pozdrav cyklistům, inlajnistům zamávala a na maminky s kočárky se aspoň zaculila. Pořád ale čekala na svou chvíli.

Když vtom…

Konečně se objevil! V dáli se po cyklostezce blížil koloběžkář.

Dvě stě metrů. Sto metrů. Padesát. Deset.

„Trhni si!“ zařvala Bára z plna hrdla pozdrav koloběžkářů.

Koloběžkář zkoprněl. Zapomněl se odrazit. Naprázdno otevřel a zavřel pusu a až na poslední chvíli postřehla Bára střípek reakce.

„Jdi se léčit, ženská!“ říkal překvapený obličej.

No a od tý doby radši nezdravím.

Od té doby si vystačím s mávnutím nebo nesmělým „ahoj“.

Od té doby si vystačím s mávnutím nebo nesmělým „ahoj“.

Mávnout, usmát se, jen proboha nezdravit

Nebo takhle: zdravím. Ale s podstatně menší vervou. Pokývnu, usměju se, mávnu, řeknu „ahoj“ nebo „brýtro“. Koloběžkáři z druhé strany reagují podobně. Slavné „trhni si“ jsem ale jaktěživa neslyšela, maximálně jsem ho viděla napsané na Facebooku.

A tak mě napadá: Jak to vůbec vzniklo? Víte někdo? A používalo se to vůbec někdy?

Mám několik teorií:

  1. „Trhni si“ je výhradní pozdrav nejvznešenějších otců koloběžkářů. Běžný koloběžkář si trhání nesmí vůbec vzít do úst. A tak všichni radši dupou po světě, kývou na sebe hlavou a špitají „ty-víš-co si“.
  2. Žádné „trhni si“ nikdy nebylo. Kdosi mi to nakecal, aby si ze mě vystřelil, a teď to používá pár koloběžkářů na Facebooku a smějou se mi, až se za řídítka popadají.
  3. „Trhni si“ bylo, je a bude, ale kolobkářů pořád fůra přibývá a nováčci nevědí, jak se zdraví koloběžkáři. Snad si tohle přečtou a dozví se všechno potřebné.

Trojka je nejpravděpodobnější, co? Svoji roli asi hraje i to, že když na vás ráno cestou do práce někdo s šíleným úsměvem vyjekne, že si máte trhnout, máte spíš chuť přetáhnout ho pumpičkou než odpovědět na koloběžkářský pozdrav.

Jak to máte se zdravením vy? Máváte? Zdravíte? A používáte „trhni si“? Budu ráda, když mi napíšete svůj pohled, protože já jsem z toho úplně zmatená.

Vy-víte-co si!

Možná jednou znovu seberu odvahu a pozdravím někoho z vás, jak se sluší a patří.

Možná jednou znovu seberu odvahu a pozdravím někoho z vás, jak se sluší a patří.

Kam dál?

12. 9. 2019, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz