Pozdrav koloběžkářů aneb Vy-víte-co si! – Bára na kolobce 27. díl

Žila byla jedna Bára, která se doslechla, že je super mít koloběžku. I koupila si koloběžku.

Pak se doslechla, že koloběžkáři mají speciální pozdrav. I řekla si: „Mám koloběžku, jezdím na ní, tož to bych měla zdravit jako koloběžkář!“ S tím vyrazila na cestu.

Byl krásný den a Bára se usmívala na celý svět. Kývala na pozdrav cyklistům, inlajnistům zamávala a na maminky s kočárky se aspoň zaculila. Pořád ale čekala na svou chvíli.

Když vtom…

Konečně se objevil! V dáli se po cyklostezce blížil koloběžkář.

Dvě stě metrů. Sto metrů. Padesát. Deset.

„Trhni si!“ zařvala Bára z plna hrdla pozdrav koloběžkářů.

Koloběžkář zkoprněl. Zapomněl se odrazit. Naprázdno otevřel a zavřel pusu a až na poslední chvíli postřehla Bára střípek reakce.

„Jdi se léčit, ženská!“ říkal překvapený obličej.

No a od tý doby radši nezdravím.

Od té doby si vystačím s mávnutím nebo nesmělým „ahoj“.

Od té doby si vystačím s mávnutím nebo nesmělým „ahoj“.

Mávnout, usmát se, jen proboha nezdravit

Nebo takhle: zdravím. Ale s podstatně menší vervou. Pokývnu, usměju se, mávnu, řeknu „ahoj“ nebo „brýtro“. Koloběžkáři z druhé strany reagují podobně. Slavné „trhni si“ jsem ale jaktěživa neslyšela, maximálně jsem ho viděla napsané na Facebooku.

A tak mě napadá: Jak to vůbec vzniklo? Víte někdo? A používalo se to vůbec někdy?

Mám několik teorií:

  1. „Trhni si“ je výhradní pozdrav nejvznešenějších otců koloběžkářů. Běžný koloběžkář si trhání nesmí vůbec vzít do úst. A tak všichni radši dupou po světě, kývou na sebe hlavou a špitají „ty-víš-co si“.
  2. Žádné „trhni si“ nikdy nebylo. Kdosi mi to nakecal, aby si ze mě vystřelil, a teď to používá pár koloběžkářů na Facebooku a smějou se mi, až se za řídítka popadají.
  3. „Trhni si“ bylo, je a bude, ale kolobkářů pořád fůra přibývá a nováčci nevědí, jak se zdraví koloběžkáři. Snad si tohle přečtou a dozví se všechno potřebné.

Trojka je nejpravděpodobnější, co? Svoji roli asi hraje i to, že když na vás ráno cestou do práce někdo s šíleným úsměvem vyjekne, že si máte trhnout, máte spíš chuť přetáhnout ho pumpičkou než odpovědět na koloběžkářský pozdrav.

Jak to máte se zdravením vy? Máváte? Zdravíte? A používáte „trhni si“? Budu ráda, když mi napíšete svůj pohled, protože já jsem z toho úplně zmatená.

Vy-víte-co si!

Možná jednou znovu seberu odvahu a pozdravím někoho z vás, jak se sluší a patří.

Možná jednou znovu seberu odvahu a pozdravím někoho z vás, jak se sluší a patří.

Kam dál?

12. 9. 2019, autor:

Komentáře

  • Jana T., přidáno 18.09.2019

    Ahoj Báro, já zdravím Trhni si, ale je pravda, že je málo těch, kteří to znají. Spíš jsou udivení. Možná je to tím, že jsou to příležitostní koloběžkáři nebo začátečníci. Koncem léta jsme byli s rodinou na kolech a pozdravila jsem manžele koloběžkáře „trhněte si“ (jak já jim záviděla). Oni měli radost – znali to a prohodili jsme pár vět. Musíme vydržet a pozdrav se zažije.

    Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz