Jak vybrat koloběžku: Nejčastější otázky – Bára na kolobce 22. díl

Světlá výška, výška řídítek, šířka nášlapu.

To je všechno fajn. Jenže když vybíráte první kolobku, hodilo by se vám spíš vědět, jestli vás uveze nebo jestli se hodí na cestu do práce. Sama jsem si tímhle prošla tři roky zpátky, tak jsem si řekla, že vám s tím trochu píchnu, co vy na to?

Sepsala jsem nejčastější otázky o výběru koloběžky (a taky odpovědi, to dá rozum). Možná mi nějaká utekla, takže se nebojte v komentářích ptát. Buď odpovím sama, nebo za vámi pošlu nějakého zkušenějšího sporťáka.

Tak dup do toho a půl je hotovo. 🙂  

Nechci za koloběžku utratit moc. Jakou mám vybrat?

Dobrá zpráva: koloběžka nemusí stát deset tisíc.

Myslete ale na to, že sáhnout po té nejlevnější se nevyplatí. Moje první kolobka Yedoo Four stála maličko přes dva tisíce, a i proto byla moje první cesta do práce peklíčko. Tím nechci pomlouvat Yedoo, jejich koloběžky miluju a na svého Trexxe nedám dopustit. S Fourkou jsem ale dostala přesně to, co jsem za ty peníze dostat mohla.

Sáhněte po kolobce, která vám koloběh nezprotiví. Pěknou Kostku seženete i za šest tisíc.

Sáhněte po kolobce, která vám koloběh nezprotiví. Pěknou Kostku seženete i za šest tisíc.

Kdybych měla vybírat znova, sáhla bych do kategorie „Rozumná kolobka – rozumná cena“. Tam by asi vyhrála Kostka z řady Fun, třeba Hill nebo větší Tour, která vyjde na šest tisíc. Zrovna Kostky jsou perfektní začátečnické koloběžky, které vydrží.

Jak to vím? Viděla jsem, jak se Kostky vyrábějí. Přečtěte si moji reportáž!

Jakou koloběžku si mám koupit na cesty do práce?

Jak daleko a jakým terénem jezdíte? Jestli to máte tři kilometry městem, volila bych menší, obratnější kolobku, spíš praktickou než závoďáckou. Třeba Yedoo Rodstr nebo Kostku Twenty, z levnějších Yedoo RunRun City.

Yedoo Rodstr je do města ideální.

Yedoo Rodstr je do města ideální.

Jestli to ale máte dál, sáhněte po větší výleťácké fešandě. Jasně, i s malou koloběžkou zvládnete ujet deset kiláků, já jsem je jezdívala na těžkopádné Yedoo Four skoro rok. Jenže co mám velkou koloběžku, už se ráno nerozmýšlím, jestli se mi vůbec chce.

Ideální bude Kostka Hill, Yedoo Dragstr a větší. Menší než s koly 20/16 bych nebrala, snažila bych se koukat i na nižší nášlap.

Potřebuju jenom něco na lítání za dětmi…

Dokud mrňátko drandí na odrážedle, zvládnete ho s jakoukoliv koloběžkou. Osobně bych volila nějakou lehčí a menší – pro případ, že ji budete muset čapnout a naložit do autobusu nebo auta.

Yedoo Frida & Fred povozí dospěláky i děti.

Yedoo Frida & Fred povozí dospěláky i děti.

Prima bude třeba novinka Yedoo Frida & Fred, která je lehounká a můžete na ni nasadit jak dospělácká, tak dětská řídítka. Takže jakmile drobek povyroste, můžete si koloběžku půjčovat.

Mám metr devadesát. Existuje pro mě vhodná koloběžka?

Jestli se bojíte, že vám bude kolobka malá, soustřeďte se na výšku řídítek. Když se postavíte vedle koloběžky, měli byste je mít cca ve výšce kyčlí.

Že je to hrozně nízko? No, jo a ne. Na kolobce budete trochu předklonění, to je normální. Pomůže vám to předat řídítkům (a tím koloběžce) co nejvíc energie.

Pro srovnání jsem čapla svého přítele a krejčovský metr. Přítel měří 186 cm a kyčle má ve výšce 95 cm. Můj Trexx může mít řídítka ve výšce 90–98 cm, takže je pro něj jako dělaný.

Jestli jste ještě větší čahouni, mrkněte na Kickbike Cruise MAX. Ta má nastavitelná řidítka od 88 do 107 cm. To by bylo, aby byla někomu malá!

Omrkněte kolobky od Kickbiku, sednou i dlouhánům.

Omrkněte kolobky od Kickbiku, sednou i dlouhánům.

A kdyby přece? Existují nástavce, které dokážou řídítka zvýšit. Ale tipla bych si, že je budete časem spíš snižovat.

Vážím sto kilo. Která koloběžka mě uveze?

U každé koloběžky se uvádí nosnost. Ta by měla být o fous vyšší, než kolik vážíte, protože občas přijde nějaký hups a skok, takže kolobku zatížíte víc. Ale zrovna sto kilo není problém. Yedoo Trexx má nosnost 130 kg, Kickbike Cruise MAX 120 kg a Kostka Tour Max spolu s Crussis Urban dokonce 150 kg.

Crussis uvádí nosnost 150 kg.

Crussis uvádí nosnost 150 kg.

Mám nohy velikosti 47. Vejdu se na stupátko?

Zase si vezmu na pomoc přítele (a budu doufat, že si tenhle článek nepřečte). Ten taky vybírá boty v sekci „pro slůňata“ – má velikost 46,5. No a na mého Trexxe, který má nášlap dlouhý 40 cm, se vejde.

Na stupátku stojíte většinu času jednou nohou. Pokud si přišlápnete druhou, tak jen špičkou. Takže jo, vejdete se.

Nebudu jezdit jen po asfaltce, potřebuju vyšší nášlap?

Na dupání po polňačkách a lesních cestách vysoký nášlap nepotřebujete. Právě naopak, zbytečně byste si mákli, protože vyšší nášlap znamená větší dřepy. A to nechcete.

Na běžné cesty a necesty stačí můj Trexxík se světlou výškou nášlapu (od země ke stupátku) 4,5 cm úplně v pohodě a na něco divočejšího by stačilo ho přehodit na vyšší nášlap, tzn. 6,5 cm. Jasně, ne každá koloběžka tohle umí, ale taky málokdo potřebuje drandit přes kořeny a výmoly.

Trexx v pohodě zvládá cesty i necesty.

Trexx v pohodě zvládá cesty i necesty.

Ale když už se ptáte, tak jo, jsou tu i koloběžky do pořádného terénu. Třeba Kickbike Cruise MAX je na něj připravená nejen tím zmiňovaným nášlapem.

Zajímá vás, jaký terén s přehledem zvládnete a co bude chtít cvik? I o tom už mám článek.

Další otázky? Sem s nimi!

Napadá vás něco, na co jsem neodpověděla? Ptejte se! A jestli víte o někom, kdo vybírá koloběžku, pošlete mu tenhle článek, ať mu to trochu usnadníte. 🙂

Trhněte si!

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

17. 5. 2019, autor:

Komentáře

  • Štěpán, přidáno 11.01.2020

    Milá Báro, vaše tipy mi moc pomohli. Děkuji.
    Snad už brzy koloběžník Štěpán.

    Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz