Jak vybrat kolobku? To je, oč tu koloběží! – Bára na kolobce 4. díl

Tu pravou koloběžku prý poznáte na první dupnutí. Stoupnete na ni, ujedete pár metrů a už víte – prostě láska na první pohled. U mě to spíš než láska na první pohled byla dopředu domluvená svatba, nevěstu mi vybralo moje nadšení ve spolupráci s omezeným rozpočtem. A přece se máme rády!

Já a koloběžka

Máme se tak moc rády, že si spolu děláme selfíčka. Teda já je dělám, ale kolobka se nechá.

Dneska vám povyprávím o tom, jak jsem si svou drahou koloběžku vybírala. To vám bylo tak:

Jednoho dne jsem si usmyslela, že nutně potřebuju koloběžku, a tak jsem začala hledat. Hned na začátku jsem narazila na článek Jak vybrat koloběžku. Tam jsem se dočetla, že mám při výběru řešit velikost kol, výšku nášlapu, nosnost a výšku řídítek.

U nosnosti mě potěšilo, že ji rovnou můžu vyškrtnout – zaplať pámbu nemám 100 kilo, takže by mě měla zvládnout skoro každá koloběžka. A taky nemám dva metry, takže ani výška řídítek nebyl problém.

Zbyla kola a stupátko.

Kola pro „kratší vzdálenosti“

Kdesi jsem se dočetla, že na kratší cesty stačí koloběžka s koly 16 a 12 palců. Už jsem si ale nedohledávala, co je to ta kratší cesta. Dokonce jsem si myslela, že koloběžka s takovými koly moji každodenní cestu do práce ujede úplně sama. To mám z toho, že jsem kolobku chtěla hned a moc jsem nad tím nedumala. Ale taky dobře, kdybych dumala, třeba bych si ji vůbec nekoupila a nechala bych se od přítele přemluvit pro kolo. (Pche, kolo!)  

Tenkrát jsem si taky představovala, že budu jezdit na koloběžce do školy. O to spíš jsem byla pyšná na svůj výběr, protože koloběžka s koly 16 a 12 palců je ideální do města. Dopadlo to ale tak, že jsem s ní ve škole byla jenom jednou. Potom jsem usoudila, že nemůžu chodit na přednášky rudá a zlitá potem.

Čím bude stupátko výš, tím víc si máknu

Pak tu byla výška nášlapu. Pochopila jsem, že čím bude stupátko výš, tím víc si máknu, ale moc jsem tomu nevěnovala pozornost. Sama pro sebe jsem argumentovala tím, že na koloběžkách jezdí děti, tak to nemůže být náročné. Zaplať pámbu jsem ale nakonec vybrala koloběžku, která má stupátko „jenom“ 10 centimetrů vysoko, takže jsem na svou pitomost až tolik nedoplatila.

Za málo peněz, ale žádný nounejm

Musím přiznat, že pro mě byla důležitá i cena. Jednak jsem studentka, jednak jsem se bála, že mě koloběžka přestane bavit a pak mi bude na balkoně ležet zbytečnost za fůru peněz.

Semtam jsem v obchodech narazila na koloběžky za pár korun, ty se mi ale moc nepozdávaly. Vypadaly tak chatrně, že bych se na ně bála postavit svou kočku, natožpak mě, to jest holku řekla bych průměrné váhy.

Na netu jsem se dočetla, že pro začátečníky s omezeným rozpočtem je vhodná Yedoo City. Rozhodně to není nounejm ze supermarketu, a přitom nestojí moc. Omrkla jsem ji a narazila jsem na její „obyčejnější“ sestřičku Yedoo Four, která se cenově pohybuje kolem tří tisíc. Four je sice oficiálně pro děti, ale já jsem nebyla schopná rozeznat, čím se od City liší, navíc se mi její jednodušší design líbil víc. Brousila jsem si zuby na růžovou, ale ta už nebyla k sehnání, a tak mám doma zelenou.

koloběžka Yedoo Four

Moje Yedoo Four v celé své fešnosti. Na fotkách vypadá žlutě, ale je pěkně do zelena.

Láska až za kopnutí do kotníku

Tím bylo vybráno a objednáno. Výběr mi nezabral ani týden, tak moc jsem se na koloběžku těšila. Ale to asi sami znáte.

Dneska mám koloběžku rok. Za tu dobu jsem si ji stihla osahat a vyzkoušet si, že sice jízda na ní není tak snadná, jak jsem si představovala, ale že mě baví. Sice už přemýšlím o větší, ale nelituju toho, že jsem si jako svou první koupila Yedoo Four. Jo, má svoje mouchy, ale vzhledem ke své ceně je báječná a dokáže začátečníkovi ukázat, jak prima koloběžky jsou. Mám ji šíleně ráda. Teda až na chvíle, kdy se o ni kopnu do kotníku. To bych vraždila.

Jaká byla, je nebo dokonce bude vaše první koloběžka? A podle čeho jste ji vybrali? Napište mi do komentářů, budu se těšit.

Trhněte si!

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

29. 5. 2017, autor:

Komentáře

  • mikrom, přidáno 29.05.2017

    to já měl výběr teda o dost delší 🙂
    https://www.mikrom.cz/kolobezka-vyber/
    Yedoo bylo dlouho v hledáčku, ale nakonec jsem se pořád děsil toho stupátka, a toho, že s tím už prostě nikdy nic nezmůžu. Tak jsem šel do Kostky Hill Fun. Časem vyměnil brzdy (páč nejobyčejnější Shimano jdou seřídit a brzdí o 100% líp než ty původní), pak i gripy, bowdeny pro parádu, rohy, mibáckej rychloupínák na zadní kolo.. no po malých částkách je z toho teď skoro plnohodnotná kostka 🙂
    Až ojedu pláště Kenda, tak koupím Schwalbe Road Cruiser, a pak už budou, kromě rámu, původní už jen ty kola. Ty by to taky chtělo vyměnit, ale to už je víc peněz (ale ty náboje jsou po třech letech mýho občasnýho ježdění pěkně vymletý).

    Odpovědět

    • Bára Koloběžka, přidáno 30.05.2017

      Vida, tak koukám, že z té původní koloběžky vlastně moc nezbylo. 🙂 Vlastně to zní jako super nápad – koupit „obyčejnější“ koloběžku (i když ne tak obyč jako je moje) a upravit si ji k obrazu svému. Takovou nemá nikdo jiný.

      Odpovědět

  • hrabje, přidáno 07.06.2017

    Já jsem si kdysi koupil na zkoušku úplně obyčejnou koloběžku pro děcka, která měla ovšem dostatečně vysokou nosnost. Ujel jsem na ní asi 5km a zabalil jsem to. Už jsem na ni nikdy nevlezl.
    Před dvěma lety jsem se na předváděčce koloběžek svezl na Kostce Hill 3 a bylo jasno. Okamžitě jsem si ji šel koupit. Teď už na ní mám nalítáno 1400km a jsem naprosto spokojen. Ano, je trošku dražší, ale těch peněz rozhodně nelituji. Nevyplatí se koupit nějakou úplně levnou. Člověka to spíš odradí než přitáhne.
    Co se velikosti kol týče, tak se rozdíl projeví hlavně při vyšších rychlostech. Když s 20 palcovým předním kolem sjíždím kopec (asfalt) v rychlosti kolem 50km/h, tak už z toho nemám moc dobrý pocit. Ale jinak nemám problém na ní jezdit i delší vzdálenosti. K dlouhé vzdálenosti jsem ještě nedostal příležitost.
    Zatím krom lehkého seřízení brzd nepotřebovala žádný servisní zásah, takže taky paráda.

    Odpovědět

    • Bára Koloběžka, přidáno 07.06.2017

      Je pravda, že kdybych neměla svoji koloběžku už koupenou, dost možná by mě taky odradila a žádnou bych si nepořídila, první cesta byla peklo. Ale holt málokdo dá do koloběžky rovnou kupu peněz, když neví, jestli ho to chytne. :/
      Tak jako tak přeju, ať Kostka i nadále jezdí bez chybičky! 🙂

      Odpovědět

  • Pavel, přidáno 28.02.2020

    Dobrý den Báro:-) , jsem ve fázi výběru kolobky. Chci s tím začít. Když už jsem si myslel že mám vybráno, tak jsem narazil na váš blog a zase jsem na nule:-) Váš blog je super. Mohla by jste mi poradit? Mám v hledáčku tyto tři kolobky, jsem totální začátečník a chci jezdit zatím jen do práce (10km tam a zpět)částečně po Brně, něco málo po cyklostezce a málofrekventované silnici.
    Libí se mi:
    Koloběžka Crussis ACTIVE 4.3

    Koloběžka Kostka Hill Fun

    Koloběžka Yedoo Four Numbers
    Díky za radu..
    Mějte se hezky a děkuji:-)
    Pavel

    Odpovědět

  • Bára Koloběžka, přidáno 01.03.2020

    Krásný den, Pavle,
    to mám radost, že se chcete přidat ke koloběžkářům! 🙂 Upřímně, s koloběžkami Crussis nemám osobní zkušenost, takže nemůžu říct ani pozitiva, ani negativa. Věřím, že ani jedna z těch koloběžek, které jste si předvybral, nebude úplně krok vedle, ale ke zbylým dvěma můžu říct aspoň něco málo:
    Osobně začátečníkům doporučuju hlavně Kostky. Když jsem viděla, jak poctivě se vyrábí, byla jsem nadšená (tady na blogu najdete mou reportáž z továrny). Kostka vám vydrží hoooodně dlouho, případně ji časem v krásném stavu prodáte, kdybyste ji chtěl vyměnit za větší. Jsou to kamarádské koloběžky, stabilní, snadno ovladatelné. Mají měkčí rámy, takže to nejsou úplně závoďáky, ale jsou super na vyjížďku právě pro začátečníka (a obecně výletáře :)). A to říkám jako majitelka koloběžky od Yedoo.

    Yedoo Four, kterou jste si předvybral, nebude špatná volba, současná „fourka“ je koloběžka s podobnými vlastnostmi jako ta Kostka. Je ale těžší, takže si trochu víc máknete, ať už na cestě, nebo když ji někde budete tahat do schodů (stačí, aby jednou nejel výtah, a člověk zjistí, jak se pronese :)).

    Sečteno a podtrženo, osobně bych asi šla do Kostky Hill. Ale kdybyste přece jenom pokukoval po obdobné kolobce od Yedoo, můžu doporučit Steel 2016. Loni jsem testovala její větší ségru 2620 a byla jsem s ní naprosto spokojená.

    Ať vám to jezdí, třeba se někdy potkáme na cestě. 🙂
    Bára

    Odpovědět

  • Pavel, přidáno 01.03.2020

    Dobrý den Báro:-)
    děkuji moc za vaši odpověď. No přiznám se, že jsem tu Kostku taky trochu favorizoval ve výběru:-) No víte co je nejhorší? Už dloho vím, že chci s kolobkama začít, ale nejhorší je NĚCO VYBRAT!!!! Kdyby tak byla na trhu jen jedna, tak je to jednoduché, ale takto…:-) no to asi sama víte že? 🙂 každopádně pevně doufám, že už letošní jaro vyrazím do víru Brněnského velkoměsta a okolí na nové kolobce:-) krásné dny a ať vám to jezdí (a píše) 🙂 P:-)

    Odpovědět

Váš komentář





*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz