Jak vybrat sporttester pro běžce


14 minut čtení

Jak se vyznat mezi sporttestery?
Trénink bez hodinek, jako by nebyl. Přiznejte se sami, kdo při zjištění, že mu na konci tréninku chybí 9,99 km, začne obíhat dům, aby si vzdálenost zakulatil na 10 km. V dnešním článku si shrneme, podle čeho sporttester (nebo chytré hodinky) vybírat. [caption id='attachment_20351' align='alignnone' width='633'] Při výběru sporttesteru si položte několik základních otázek.[/caption]

Kolik chci do sporttesteru investovat

Sportovní hodinky nebo sporttester nám pomáhají mapovat naši kondici a trénink. Ať už se rozhodnete s hodinkami pracovat kvůli sledování kalorií a snižování váhy, chcete efektivně vyhodnocovat trénink nebo využijete jejich specifické funkce, jedno je jasné - cena určuje funkce. Základní modely sportovních hodinek nebo fitness náramky budou sice levnější a většinou zvládnou základní parametry tréninku jako vzdálenost, čas, počet spálených kalorií a pár dalších hodnot. Smiřte se ale s tím, že kvalita technologie nebude na tak dobré úrovni. Může vám blbnout rychlost připojení signálu GPS nebo se bude v průběhu tréninku odpojovat. Následně nedostanete přesný počet odběhaných km. Nemůžete se na hodinky spolehnout. Podle počtu kilometrů v závodě si řídíte příjem energie. Jaké pak bude překvapení když zjistíte, že místo dvou kilometrů vás čeká ještě pět a vy už nemáte vodu ani gely. [caption id='attachment_20352' align='alignnone' width='598'] Musíte počítat s tím, že u nižších modelů není taková spolehlivost.[/caption] Modely pro začátečníky se pohybují do 3-4 tisíc korun, nabídnou vám základní funkce a u některých parametrů nižší přesnost. U Polaru to je třeba Polar Unite. Do 7-9 tisíc korun už seženete velice kvalitní modely s plně dostačující nabídkou funkcí pro běžný trénink. Dobrý kompromis je buď Polar Ignite, Polar Vantage M2 nebo Coros Apex Multisport. Pokud chcete do technologií více investovat a máte specifické požadavky, dostanete se s cenou i nad 20 tisíc korun. Na oplátku máte skvělý nástroj pro mapování svého tréninku, užitečného pomocníka na závod a zaručenou spolehlivost. Velkým hitem je značka Coros, která své vybavení testuje ve spolupráci s armádou. Jeden z top modelů je Coros Vertix Adventure.

Jaké funkce potřebuji

Další otázkou je množství funkcí, které od hodinek vyžadujete. Promyslete si, kam s hodinkami vyrazíte a jaké sporty aktivně provozujete. Každý model má trochu jinou nabídku základních aktivit, které umí kvalitně měřit. Vždy se to dá vyřešit volbou univerzální outdoor nebo indoor activity, ale hodnoty nebudou tak přesné. Pokud se chystáte do vysokých hor, potřebujete navigaci, dlouhou výdrž baterky, odolnost hodinek a barometr pro přesné měření nadmořské výšky. Pro každodenní městské sportování vám naopak vystačí klasické měření s GPS, pár základních sportovních aktivit a naopak oceníte možnost přehrávání hudby.

Využiju sporttester jako pomocníka v tréninku?

Uvědomte si, jestli chcete s hodinkami spolupracovat a konzultovat tréninkový progres. Každý model má trochu jinou kapacitu paměti a tedy i množství tréninků, které zůstanou v hodinkách uložené. Většina značek nabízí jejich konkrétní aplikaci (např. Polar Flow, Suunto App, Coros Aapp nebo Garmin Connect), se kterou se hodinky synchronizují. V ní najdete všechny naměřené hodnoty na jednom místě s komentářem a analýzou, co vám trénink dal nebo nedal. Tréninky si můžete přetáhnout i do další aplikace (jako např. Strava nebo TrainingPeaks), kde uvidíte srovnání s ostatními sportovci, zobrazí vám, jak si vedete na daném tréninkovém úseku (tzv. segmentu) a v podstatě si na této platformě vedete tréninkový deník. Synchronizace je možná s počítačem i telefonem přes WiFi, Bluetooth nebo nabíjecí kabel. [caption id='attachment_20353' align='alignnone' width='633'] Každá značka má svou vlastní aplikaci pro sledování tréninku.[/caption] V poslední době se rozmohlo využívání běžeckého wattmetru. Malý snímač na botě vám dokáže velice přesně změřit efektivitu běhu. Pokud se do wattmetru (třeba od značky Stryd) chystáte, zkontrolujte si, že je kompatibilní s váším sporttesterem. Často vám aplikace po ukončení tréninku vyhodnotí jeho efektivitu, kolik hodin je potřeba regenerovat, jak tělo na trénink reagovalo a co doporučuje na příště. Pokročilejší hodinky nabízejí tréninkové plány. Zadáte do aplikace tréninkový cíl a podle něho systém nastaví tréninkové jednotky. Je to zajímavé zpestření tréninkového stereotypu, ale neřídila bych se těmito plány na 100 %.

Dneska se mi po tréninku zlepšilo VO2max...

To samé platí u výpočtu různých fyziologických proměnných. Mnoho sporttesterů vám ukáže hodnoty jako VO2 max, aktuální únavu nebo v poslední době oblíbenou variabilitu srdeční frekvence. Jednotlivé značky sportovních hodinek vytvořily algoritmus výpočtu pro širší populaci, ne pro sportovce. Orientačně můžete tyto hodnoty v tréninku využít, ale neberte je jako dogma. Jejich přesnost se odvíjí od kvality snímání tepové frekvence, jestli s hodinkami spíte a využíváte je na každý trénink. Pro přesné hodnoty VO2 max nebo tepových zón hodinky opravdu nestačí. Jestli chcete v tréninku pracovat s hodnotou VO2 max, zajděte si na zátěžový test. Aktuální únavu sledujte dle subjektivního pocitu a pro měření aktivity vegetativního nervového systému využijte třeba aplikaci mySasy. [caption id='attachment_20354' align='alignnone' width='633'] Aplikace mySasy vám pomůže s lepší efektivitou tréninku.[/caption] Co je to mySasy a jak funguje nebo tréninkové profily mySasy najdete na našem blogu.

Tepovka ze zápěstí nebo z hruďáku?

Tepovou frekvenci hodinky měří pomocí tepového optického snímače přímo na hodinkách nebo s využitím hrudního pásu (neboli hruďáku). Optické snímání ze spodní části hodinek nikdy nebude úplně přesné. Funguje na principu prosvícení kůže a odrazu světla podle jejího prokrvení. Při vysokých venkovních teplotách, zpocené kůži nebo velkých mrazech bude měření vykazovat chyby. Navíc záleží na množství diod, které jsou v hodinkách použity. Čím jich je víc, tím lépe. [caption id='attachment_20355' align='alignnone' width='633'] Optické snímání tepové frekvence ze zápěstí je méně přesné.[/caption] Hrudní pás komunikuje s hodinkami přes Bluetooth, po aktivaci hodinek musí dojít k jejich spárování. Sem tam se může stát, že vám hruďák ukáže nesprávnou hodnotu, ale bývá to spíše ojediněle. Pokud to myslíte s tréninkem vážně a hrudní pás chcete využít na plno, zajděte si na zátěžové testy, aby vám stanovily tepové zóny. V průběhu běhu uvidíte, v jaké tepové zóně se momentálně pohybujete, jestli můžete ještě přidat nebo je vhodné zpomalit. Hodinky následně vyhodnotí, zda trénujete hodně nebo naopak málo, případně jaký typ tréninku můžete navíc zařadit. I kvůli konzultaci s trenérem nebo zpětné analýze tréninkového zatížení je dobré vědět hodnoty tepové frekvence. Tepák může být někdy nepříjemný z důvodu svíravého pocitu na hrudníku nebo omezení při dýchání. S pásem bojují hlavně ženy. Umisťuje se přímo pod prsa a sportovní podprsenka ho často tlačí do kůže. Objevují se odřeniny nebo popáleniny. Nezapomeňte tedy kůži namazat třeba vazelínou. [caption id='attachment_20356' align='alignnone' width='633'] Měření z hrudního pásu je rozhodně přesnější.[/caption] Hrudní pás můžete dokoupit zvlášť a ne vždy je automatickou součástí balení hodinek.

Sportovní hodinky jako pomocník k hubnutí

Výpočet spálených kalorií je u většiny hodinek určen podle hmotnosti, věku, pohlaví a výšky, které zadáte do základního nastavení hodinek. Pokud na základě kalorií následně vypočítáváte kalorický příjem v jídelníčku, mějte na mysli, že spálená energie se odvíjí i od dalších hodnot, které ale hodinky nezohledňují. I faktory jako venkovní teplota, metabolismus daného člověka, aktuální únava nebo stres mají svůj vliv. Berte spálené kalorie jako motivaci k dalšímu pohybu a přibližný ukazatel spotřebované energie.

Další funkce moderní technologie

Triatlonisté nebo plavci ocení voděodolnost sportovních hodinek. Na hluboký ponor je potřeba kupovat hodinky s nadstandardní odolností. Podívejte se na zpracování triatlonové sportovní aktivity u daného modelu. Je potřeba, aby hodinky rychle reagovaly na změnu sportu v průběhu závodu. Cyklisté ocení možnost dokoupení držáku na řidítka, případně měření kadence šlapání. Možná oceníte další doplňkové funkce jako hudbu v hodinkách, bezkontaktní platbu kartou. Při neustálém propojení s telefonem je standardem i přijímání hovorů, sms a další notifikace. Do vyšších modelů můžete nahrát mapy a běžet trasu podle hodinek. Tuto funkci mají třeba nové Polar Vantage V2. Je dobré si navigaci vyzkoušet před závodem, grafika na hodinkách je trochu jiná než na telefonu. Mapy mohou ze začátku působit zmateně. Pokud rádi sbíráte nastoupané výškové metry, pořiďte si hodinky s barometrem. Na začátku tréninku dojde ke kalibraci a potom už citlivě reagují na jakékoliv stoupání nebo klesání. U hodinek bez barometru jsou výškové metry dopočítány podle map, často tedy hodnoty nemusí dokonale odpovídat. [caption id='attachment_20358' align='alignnone' width='633'] Pro překážkové běhy volte hodinky z odolnějšího materiálu.[/caption] Běžci zaměřující se na překážkové a extrémní běhy musí počítat se zvýšeným rizikem zničení pásku nebo displeje. Proto volte modely přímo určené na outdoorové sporty a náročný terén. Přizpůsobí se vám jak nabídkou funkcí, tak odolnějším materiálem. Mrkněte na model Polar Grit X. Funkce jako měření kvality spánku, Strava Live Segments (přímo v tréninku vám hodinky ukážou, že jste na Strava segmentu), ukázka relaxačních nebo protahovacích cvičení a měření kadence jsou už bonus.

Co dalšího rozhoduje

Rozhodně si hodinky nejdříve vyzkoušejte na ruce. Na dámskou a pánskou ruku sedne vždy něco jiného, hodinky nesmí být příliš těžké, aby neměly vliv na stereotyp práce rukou při běhu. Pásek musí být odolný, aby se při sportu netrhal. Je dobré volit model, u kterého můžete pásek bez problému vyměnit. V noci je výhodný displej s podsvícením, aby byla čísla vidět i ve tmě. Text na displeji volte s dostatečnou velikostí, aby byl bez problému čitelný za běhu. Levnější modely se ovládají pomocí tlačítek po boku displeje, vyšší varianty často nabízejí dotykový displej. [caption id='attachment_20357' align='alignnone' width='633'] Hodinky můžete většinou ovládat pomocí tlačítek na boku displeje.[/caption] Ovládání musí být intuitivní a ne příliš složité. Dotykový displej může mít problém s citlivostí dotyku v dešti, kdy se na něm usazují kapky vody. Klidně si připlaťte za pevnější a odolnější displejové sklo nebo dokupte ochranný obal. Poškrábané hodinky jsou hůře čitelné a ztrácí na své funkci. Vibrace na hodinkách slouží jako upozornění na změnu tempa, tepovou zónu, vzdálenost nebo notifikaci v telefonu.

Přesnost sporttesteru

Pro přenos informací se v minulosti používaly nekódované (analogové) systémy. Mají problém s přesností měření ve městech (kvůli rušivým signálům) nebo při skupinových lekcích, kdy mohou měřit trénink z hodinek souseda. V dnešní době rozhodně sáhněte po kódovaném přenosu informací, které vás těchto nepříjemnosti ušetří. Při měření vzdálenosti tréninku se spolehněte buď na signál GPS, která dopočítává vzdálenost nebo si pořiďte dražší sporttester s krokoměrem. Z mé zkušenosti bez problému dostačuje GPS - malé chyby sice dělá, ale většinou se jedná o pár metrů.

Výdrž baterky i na několik dní

Další velmi důležitý parametr je výdrž baterky. Čím více máte zapnutých funkcí, tím bude výdrž menší. Hodinky by měly zvládnout alespoň 2-3 klasické hodinové tréninky bez dobití. Na dlouhé ultra běhy volte sporttestery s prodlouženou výdrží baterie. Uvědomte si, že při spuštěných nadbytečných funkcí (např. navigace nebo hudba), se její výdrž snižuje a je dobré zapnout úsporný režim. Výdrž až 150 hodin aktivity mají Coros Vertix Adventure. [caption id='attachment_20359' align='alignnone' width='633'] Výdrž baterky má skvěle zvládnutou americká značka Coros.[/caption]

Doporučení k výběru sportovních hodinek

Na českém trhu se pohybuje více značek se sportovními hodinkami. Jestli hledáte hlavně hodinky do města a sem tam je využijete na trénink, klidně volte designově zajímavou variantu Apple Watch, Suunto 7 nebo jejich levnější alternativy. Pokud máte sporttester hlavně na trénink, spolehněte se na značku Polar, Suunto, Garmin nebo nově i americký Coros. U každé společnosti si vyberete a cenové kategorie budou velmi podobné. Ze své zkušenosti mohu doporučit severský Polar - líbí se mi jejich pozáruční servis a proklientský přístup. Coros má obdivuhodnou výdrž baterky - upřednostňuje funkci před designem. Na dlouhé extrémní běhy ideál. Značka Garmin má mnoho příznivců a velký výběr modelů, nicméně u mých hodinek rychle odešla výdrž baterky. Je libo další běžecké čtení? 

Starší články