Jak začít s badmintonem

Badminton v Česku zažívá boom. A není se čemu divit. Je to finančně nenáročný sport, který spojuje hráče napříč generacemi a pohlavím, a hlavně se u něj pobaví i úplní začátečníci.

Tady máte pár tipů, jak nejrychleji odstartovat badmintonovou kariéru, ať už je vám 6, nebo 60.

Zvažte své ambice

Ve světě badmintonu existují dvě hlavní skupiny hráčů: amatéři a registrovaní hráči. Pokud hledáte, jak smysluplně strávit volný čas, a beďas vám připadá jako správná volba, zařaďte se mezi amatéry.

Nebo snad chcete časem startovat na nejprestižnějších turnajích a mít možnost sbírat jednu cenu za druhou? V tom případě začněte registrací na stránkách Českého badmintonového svazu.

Typ míčku určí vaši hru

Amatérské soutěže se většinou hrají s plastovými míčky a na profesionálních turnajích létá vzduchem peří. Každý má jiné letové vlastnosti, a proto dobře zvažte, do které skupiny jednou budete chtít patřit, a už od začátku si zvykejte na daný typ míče.

Péřový pro profíky, plastový pro alergiky... Nebo ne?

Péřový pro profíky, plastový pro alergiky… Nebo ne?

Ty péřové letí od rakety rychleji, ale dříve zpomalí. I proto je hra na profesiolnálních akcích živější a atraktivnější. Jejich nevýhodou je krátká životnost. Pokud vám plastový míček vydrží celý turnaj, aniž by změnil své letové vlastnosti, pak péřový vydrží maximálně set.

Plastové se dělí dle rychlosti letu – většinou na zelené, modré a nejrychlejší červené. Začátečníci si vystačí se středně rychlými (modrými). Pokud se budete chtít nějakých soutěží účastnit, zvykejte si na míček, který bude lítat tam.

Podrobnější info o badmintonových míčích najdete v naší poradně »

Nemusíte mít hned nejlepší raketu

Na začátek si kupte levnější raketu. Bohatě vám vystačí nějaká do tisícovky, protože zatím nevíte, jak dlouho vám nadšení vydrží. Navíc s drahými byste si to ani neužili, jejich parametry ocení spíš ostřílení hráči. S výběrem té pravé vám pomůže naše poradna.

Jaké boty nazout

Abyste byli u míčku včas, trénujte správný pohyb po kurtu. K tomu potřebujete vhodné boty, které musí mít protiskluzovou podrážku a noha v nich nesmí jezdit. Kvůli velkým a častým změnám směru doporučujeme pevnější materiál. U nás si jistě vyberete.

S trenérem i bez

Jsou tři možnosti, jak se dá zlepšovat a posouvat dál: samostudium, kamarád (lepší hráč) nebo trenér.

Pro ty z vás, kteří nemáte trpělivého a ochotného kamaráda, doporučujeme parádně zpracovaná videa na webu Českého badmintonového svazu. Krůček po krůčku v nich uvidíte vše podstatné od základních úderů přes pohyb po kurtu až po složité úderové techniky.

Jestli jste soutěživí a chcete co nejdříve sbírat skalpy, najděte si profesionálního trenéra. Cena trenérů závisí na jejich zkušenostech a lokalitě. Pohybuje se v rozmezí 200–400 Kč za hodinu a počítejte s tím, že budete muset platit i kurt.

Na co si dát pozor

Začátečníci obvykle dělají chyby v úchopu rakety a při pohybu po kurtu.

Správné držení, půl je hotovo

Držení rakety se při hře neustále mění v závislosti na typu úderu a pozici hráče vůči míčku.

Ze všeho nejdřív se naučte dva základní typy úchopu. Pokud míč poletí napravo od vás, hrajte forehand, nalevo pak backhand (pro leváky naopak).

bedas1200x600

Místo běhu šermujte

Badmintonista po kurtu běhá jen výjimečně. Základem je číst hru, a pokud vám to soupeř dovolí, hýbat se co nejmíň.

Pohyb po kurtu připomíná spíš pohyb šermíře. Nejčastěji se přesouvejte krok sun krok vždy silnější nohou ve směru pohybu. Okoukněte na videu, jak se to dělá, a hýbejte se po kurtu jako profíci.

Výmluvy dejte stranou

Máte s kým hrát, ale nevíte kde? Seznam hal podle jednotlivých měst je například na Badmintonwebu.

Jestli nemáte ještě ani spoluhráče, napište do amatérských klubů ve vašem okolí. Pomůže vám například web Sportvokoli.cz.

A nebojte se přihlásit do amatérské ligy, např. přes Multiligu nebo VašiLigu. Najdete tam hráče podobné úrovně a třeba i kamarády.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zkuste štěstí v badmintonové poradně »

A jedeme dál…

Celé září doprava zdarma s Twisto
Zapleťte se s novou mašinou
 

15. 9. 2016, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz