Kilimandžáro na kole

Koncem dubna proběhla v gymnáziu v Rájci-Jestřebí zajímavá akce. Vedení školy nás oslovilo s prosbou o spolupráci při organizaci virtuálních cyklistických závodů na ergometrech Daum.

Cílem bylo motivovat mladou počítačovou generaci ke sportu formou, která jim je blízká. Tedy pomocí počítače a internetu. V průběhu týdne poměřovaly jednotlivé třídy své síly na trasách seriálu závodů horských kol „Kolo pro Život“ a vybraných etapách „Tour de France“. Porovnávacím prvkem napříč soutěžícími třídami byla průměrná vydaná energie udávaná ve Wattech.

Vrcholem celé akce pak byla 24h etapa, při které se šlapalo Afrikou v prostředí Google Earth, až na vrchol Kilimandžára – nejvyšší africké hory. Tohoto finálového maratonu se zúčastnil i lokální dobrodruh světového formátu Robert Šamonil, jehož příběh byl motivací, proč umístit závěrečnou etapu právě do Afriky. Robert se totiž koncem loňského roku rozhodl sednout v Blansku na kolo a v sedle překonat 10 000 km dlouhou cestu k vrcholu Kilimandžára. V Súdánu, asi 300 km před cílem, jej ale srazil kamion. A protože se tento střet neobešel bez zranění, musel Robert cestu ukončit.

fotogalerie Podívejte se na ostatní fotky v galerii SportObchod.cz!

Ergobike Daum Premium 8i a software Univet mu tedy umožnili cestu dokončit alespoň virtuálně. To samozřejmě neznamená, že by tak výkon ztratil na své náročnosti. Daum načítal trať z aktuálních gps dat z Kilimandžára s odchylkou maximálně +- půl procenta od reálu.  Za aktivní podpory žáků gymnázia a dalších účastníků akce z řad vedení školy, pana starosty a občanů Rájce-Jestřebí vyšlápl Robert závěrečných 36 km s převýšením bezmála 4 000 m za úžasných 3,5 hodiny!

Zde najdete celou nabídku cykloergometrů Daum

6. 5. 2010, autor:

Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz