Koloběžkové poprvé nemusí být horor – Bára na kolobce 28. díl


6 minut čtení

Nenechte se odradit první vyjížďkou na kolobce!
Konečně je doma. Kdo? Vaše první koloběžka. Stojí úplně čisťounká a dokonalá u dveří a láká k první vyjížďce. Seberte ji a vyrazte na výlet! Jenže co to? Ono to nějak nejede. V půlce cesty máte jazyk na řídítkách a říkáte si: „Co je špatně?“ Klid, vůbec nic. Jen se musíte s koloběžkou sžít a nebýt na ni tak hrrr. Co čekat od první vyjížďky a jak si ji užít? Přesně na to se dneska mrkneme.

Ne, nejste lamy

Dopředu vás uklidním: jestli vám to napoprvé moc nepojede a budete si připadat vyšťavení, neznamená to, že jste lamy. Na koloběžce zapojujete jiné svaly než na kole nebo třeba při běhu, a tak si na ni musíte nejdřív zvyknout. Nenechte se zviklat tím, že se cítíte jako slimejši. V klidu, jeďte si svým tempíčkem, teď nejste na závodě. Na první vyjížďce se stačí pohodově seznámit s tou krasavicí, do které se brzy bezhlavě zamilujete. [caption id='attachment_8400' align='aligncenter' width='633']Já jsem si při své první vyjížďce na téhle koloběžce jako lama připadala. Ale přešlo to. :) Já jsem si při své první vyjížďce na téhle koloběžce jako lama připadala. Ale přešlo to. :)[/caption]

Třicet kiláčků? Ani za nic

Třicet kilometrů je na cyklovýlet nic, ale na první vyjížďku na kolobce sakra hodně. Koloběžka není mučicí nástroj, ale chvilku vám potrvá, než si zvyknete na nový typ pohybu, tak se do toho nevrhejte po kokosu. První vyjížďku si naplánujte pohodovou, kochací a takovou, abyste si mohli kdykoliv říct, že už máte dost. Úplně nejlepší bude, když si svou první vyjížďku střihnete ještě předtím, než koloběžku koupíte. Zkusíte si, jaké to na koloběžce je a jestli vám ta, do které jste se zamilovali po internetu, sedí.

Dneska dupu, zítra brečím (protože se neprotahuju)

Přítel si nedávno půjčil moji koloběžku na cestu z práce. Prý se mu jelo pěkně, úplně bez problému. Jenom pak dva dny chodil s nohama do O a kňučel. No, i to se může stát. Asi i stane. Nenechte se odradit, zase je to jenom tím, že na tenhle pohyb nejste zvyklí. Nezapomeňte se před i po protáhnout, ale fakt pořádně. Pomáhá to.

Udělejte si pohodlíčko

Víte, co je boží? Že vás z koloběžky nebude nic bolet tím špatným způsobem. Možná si drobet namůžete nožičky, ale když budete jezdit dobře, nechytnou vás záda, krk – prostě nic, co bolet nemá. Koloběh je krásný, zdravý pohyb. A jak to dělat správně? Nechte si poradit s výškou řídítek (já to na začátku neudělala a pak mě bolely ruce) a naučte se, jak se správně odrážet. Je na to prima video. [caption id='attachment_17629' align='aligncenter' width='633']Chce to jenom trochu cviku a budou z vás závoďáci. Chce to jenom trochu cviku a budou z vás závoďáci.[/caption]

Co je tohle za divnej pohyb?

S touhle myšlenkou jsem jezdila docela dlouho. A víte co? Nebylo to koloběžkou. Bylo to tím, že jsem si nenašla, jak vysoko mít řídítka, proč nekrčit ruce a jak se odrážet. Tady zase doporučuju mrknout na video a hned se vám pojede líp. Pro mě je nejdůležitější pravidlo „Dávej si pozor na ruce – nedělej kliky.“ Mimochodem, na jednom nejmenovaném blogu jsem narazila na todle moudro.
Pokročilejší „řidiči“ koloběžky umí střídat nohy plynule během jízdy. Takovou techniku ale v začátcích ovládat nemusíte. Stačí, když na chvíli zastavíte a nohy vystřídáte. Jejich střídání je důležité, jinak se brzy unavíte a hlavně procvičíte jen jednu stranu těla.
Tak to, prosím pěkně, nefunguje. Ani jako začátečník (zvlášť jako začátečník ne!) nepojedete pár kilometrů na jednu a pak zas pár na druhou nohu. Já měním nohy přibližně po sedmi odrazech. Zkuste si odrazy aspoň ze začátku počítat. Zaměříte se tak na pravidelnost a uvidíte, že vám to pojede (skoro) samo.

Co bych vám tak ještě poradila?

Na závěr pár tipů. Nejsem profík, ale tím spíš si ještě pamatuju, jak mi dala koloběžka první vyjížďku sežrat. To vy si ji užijete, protože budete vědět všechno tohle:
  1. Pamatujte si, že všechno půjde. Postupně se prokoušete do stavu, kdy byste nejradši vytáhli koloběžku i v největším slejváku.
  2. Kupte si tachometr. Zvlášť ze začátku člověka motivuje vidět, jak se zlepšuje.
  3. Nestresujte se na silnici mezi auty. Tam vyrazte, až si budete jistější.
  4. Nehoňte se. Nemusíte předehnat cyklisty, bruslaře, prostě nikoho. Jeďte sami za sebe a užijte si to.
  5. Najděte si svoje tempo, ve kterém se cítíte dobře.
  6. Na začátek si vyberte jednoduchou trasu a neděste se, že vám to do kopečka nejede. Časem se to poddá.
  7. Dělejte to pro radost. Vyjeďte, když máte chuť, a dupněte si tolik, kolik se vám zrovna chce. Koloběh je především o radosti z pohybu.
Hlavně si to užijte – a dejte vědět, jaká ta první vyjížďka byla. :)

Kam dál?

Starší články