Mistrovství světa v orienťáku v Česku se blíží, přijeďte fandit


9 minut čtení

Fanděte našim reprezentantům a světové elitě na MS v orienťáku.
Jen pár dní zbývá do startu Mistrovství světa v orientačním běhu. Po třinácti letech se nejprestižnější orienťácká akce vrátí do České republiky. Světový šampionát od 3. do 9. července nabídne celkem pět medailových klání a dvě kvalifikace s více než 300 závodníky ze 40 zemí světa. [caption id='attachment_20322' align='alignnone' width='633'] Mistrovství světa v orientačním běhu se tento rok pořádá v Česku. (Foto: Czech Orienteering)[/caption]

Buďte u toho a dožeňte české závodníky k medailím

Terezín, Doksy, Smržovka a Heřmánky u Dubé. To jsou místa, k nimž se budou první týden v červenci upínat zraky orienťáckého světa. „Myslím si, že unikátnost letošního MS tkví ve výběru terénů a kombinaci závodů. Od začátku jsme hlásali návrat ke kořenům OB, že chceme nadřadit sportovní stránku, nabídnout závodníkům skvělé terény i za cenu třeba horší logistiky, signálu nebo méně komfortní arény u lesa,“ říká Daniel Wolf, sportovní ředitel akce. „Každý závod bude úplně jiný.“ dodává. To ostatně stačili poznat už i nejlepší světoví závodníci během přípravných kempů. „Každý den je tu úplně jiný.“ uvádí na sociálních sítích legendární Švýcar Daniel Hubmann, který se chystá již na své 17. mistrovství světa. „Opravdu si vážím toho, že můžeme běhat v takových terénech.“

Náročný sprint na úvod

Program zahájí závody ve sprintu v Terezíně. Pevnostní město bude v sobotu 3. července hostit v dopoledních hodinách nejprve kvalifikaci. Sprint má za cíl prověřit rychlost závodníků, ale vedle toho je třeba, aby prokázali také schopnost rychle a správně se rozhodovat. [caption id='attachment_20325' align='alignnone' width='633'] Celý program zahájí sprint. (Foto: Czech Orienteering)[/caption] Navíc se poběží v terénu, který rozhodně nebude snadný. Pevnost obehnaná vysokými zdmi, v některých místech i v několika patrech, ale i klasické parky, městská zástavba nebo golfové hřiště. Terezín toho má z orientačního hlediska hodně co nabídnout. O další medaile se poběží hned v neděli 4. července. Tentokrát bude medailové souboje hostit město Doksy, které je zároveň centrem celého MS a v jehož okolí budou také účastníci MS ubytovaní. Na programu budou sprintové štafety, které odstartují v areálu dokeského zámku před půl sedmou večer. „Smíšené štafety jsou úžasný televizní formát.“ vysvětluje stavitel tratí Radek Novotný. Zřejmě nejrychlejší orienťáckou disciplínu rozbíhají ženy, následují dva mužské úseky a finišují opět ženy.

Middle a balvany v Jizerských horách

Po volném dni se dění přesune do Smržovky, kde proběhne v dopoledních hodinách v úterý 6. července kvalifikace middlu a večer se poběží finále. Časy vítězů by se měly pohybovat kolem 36 minut. V jizerskohorských stráních to znamená tratě dlouhé 4,6 km pro ženy a 5,4 km pro muže s převýšením kolem 300 metrů. Ty mají prověřit závodníky po technické stránce, ale náročné budou i fyzicky – na nejlepší světové závodníky čekají žulové balvany, kamenná pole, stráně s těžkou horskou podložkou, místy podmáčené. [caption id='attachment_20326' align='alignnone' width='633'] Ani ženy to nebudou mít v těžkém pískovcovém terénu lehké. (Foto: Czech Orienteering)[/caption]

Na závěr závodníky prověří pískovcový terén

Mistrovství světa se poté vyvrcholí v lesích Kokořínska, kde pořadatelé závodníkům naservírují pravý orienťácký skvost. Okolí Heřmánek se říká také Polomené hory nebo Dubské Švýcarsko. V jeho lesích najdeme působivá pískovcová skalní města, hluboká zařízlá údolí a rokle. Právě pískovcové skály jsou unikátem, na nějž se světoví orientační běžci do Čech těší asi nejvíc. Je to velmi specifický terén, v němž se jinde neběhá. „Snad nebudu neskromný, ale myslím, že se jedná i v českém kontextu o unikátní terén a některé pasáže jsou opravdu skvostné.“ potvrzuje i autor klasické trati Petr Karvánek, že u televizních přenosů nás čekají nádherné scenérie. Na louce u Heřmánek se ve čtvrtek 8. července závodníci nejprve postaví na start závodu štafet. Poslední den šampionátu potom obstará královská klasická trať. Její parametry budí opravdu respekt. Pro ženy je připravena trať, která vzdušnou čarou měří 9,6 km, pro muže to je celých 13,6 km a k tomu úctyhodné převýšení 1 100 m.

Kdo je na tom tabulkově nejlépe?

Ačkoliv se disciplíny i jednotlivé terény od sebe značně odlišují, výsledky z posledních let mluví poměrně jasně – hlavními favority budou závodníci ze Švédska, Švýcarska a Norska. Do medailových soubojů budou ale určitě chtít promluvit domácí závodníci i další výrazné individuality. Z českých závodníků budou zřejmě největšími favority Tereza Janošíková a Vojtěch Král. Medailové naděje ale český tým má i ve všech štafetových závodech. [caption id='attachment_20323' align='alignnone' width='633'] Vojtěch Král je jedním z želízek v ohni české reprezentace. Foto: Remy Steinegger[/caption]

Jak se naši reprezentanti na WOC2021 těší?

Vojtěch Král, který pravidelně výborně závodí na dráze a startuje za kluby ve Skandinávii, má jasno: „Těšit se, ale taky soustředit se, pilovat znalosti, taktiku a formu, to je program na následujících 10 dní a pak děj se vůle boží.“ Miloš Nykodým se kvůli Mistrovství světa 2021 dokonce přestěhoval do oblasti Liberce, aby mohl trénovat v podobném závodním terénu. Přípravu rozhodně nepodceňuje: „Těším se hodně, zároveň je přede mnou ještě pořád hodně práce u počítače, takže začínám být nervózní. Nervozita by měla částečně odpadnou po té suché přípravě. Jen abyste mi rozuměli, ta příprava probíhá dlouhodobě, jen ve finiši musím víc zabrat. Teď jsem trochu na jehlách, jestli se mi dostaví forma. Trénink byl ale poslední týdny kvalitní, takže by měla.“ [caption id='attachment_20338' align='alignnone' width='533'] Tereza Janošíková je jedna z našich nejúspěšnějších orientačních běžkyní.[/caption] Tereza Janošíková je jedna z orienťaček, které tento rok odtrénovaly dlouhé týdny v Keni. A snad tuto přípravu na WOC2021 prodá. Na otázku, jak se těší na Mistrovství světa říká: „Těším se velmi, i když teda lehká, ale zdravá nervozitka už klepe na dveře. Dlouhodobý cíl se blíží a za týden a kousek konečně vypukne. Těším se, až se postavím na start všech disciplín, o kterých jsem již v minulosti smýšlela a dám do výkonu všechno, co ve mne bude. Těším se, že svým představením potěším nejen sebe, ale i okolí. Těším se na celkovou atmosféru velké akce, i přes všelijaká pandemická nařízení. Těším se na diváky.“ Jana Knapová, která se na světovou scénu vrací po porodu (a tedy velmi úspěšně), se těší na náročné terény: „Těším se hodně! Letošní Mistrovství světa bude výzva, a to nejen proto, že je na domácí půdě, ale především je v krásných a náročných terénech.“ Pokud si chcete přečíst dojmy i ostatních reprezentantů, doporučujeme článek od ČSOS Jak se těší čeští reprezentanti? Zážitky z Keni naší české reprezentace si můžete také přečíst na webu ČSOS.

Pohled světové orienťácké elity

Mrkněte na rozhovory s francouzským reprezentantem Frédéricem Tranchandem a několikanásobnou juniorskou mistryní světa Švédkou Tove Alexandersson.

Jedinečná atmosféra #woc2021 

I přes nepřízeň doby se pořadatelům podařilo vyjednat přítomnost diváků v arénách. Přijďte si užít atmosféru mistrovství světa a zafandit českým i světovým závodníkům. Vstup do závodních arén bude umožněn po zakoupení vstupenky prostřednictvím Ticketportal. Kompletní informace o pravidlech vstupu a jednotlivých závodech najdete na webu Mistrovství světa.

Důležité odkazy

Televizní přenosy na ČT sport* (k dispozici také na webu ctsport.cz nebo na HbbTV)
  • 4. 7. 2021 od 9:55 - SPRINT (záznam z 3. 7.)
  • 4. 7. 2021 od 18:00 - SPRINTOVÉ ŠTAFETY
  • 6. 7. 2021 od 18:00 - KRÁTKÁ TRAŤ 
  • 8. 7. 2021 od 17:50 - ŠTAFETY 
  • 9. 7. 2021 od 17:55 - KLASICKÁ TRAŤ 
*Přímé přenosy v hlavním programu ČT sport se budou odvíjet od přesného času dojezdu etap Tour de France Zajímá vás další běžecké čtení?  Nově u nás na e-shopu najdete vybavení pro orientační běh. Pokud vám schází nová buzola nebo pořádné boty, určitě si vyberete.

Starší články