Není to jen Jágrův malíček. Jak předejít nejčastějším hokejovým zraněním
Krásná dynamická hra si vyžaduje dokonalou koordinaci a také rychlost, která může být na ledě zároveň velmi riziková. Hokej se řadí mezi sporty s největším výskytem zranění. Důvody bývá fyzický kontakt s ostatními hráči, nárazy na mantinely nebo branku, nastřelený puk anebo ostří bruslí.
Podíváme se na nejproblematičtější partie, které při hokeji nejčastěji podléhají zraněním, a jak potenciální nebezpečí eliminujete nebo alespoň zmírníte.
Nejčastější hokejová zranění
Otřes mozku
Otřes mozku můžete utrpět, aniž byste zcela ztratili vědomí. Jedná se o jedno z nejčastějších zranění. Pokud po nárazu začnete cítit nevolnost, závratě a bolesti hlavy, opusťte led a okamžitě vyhledejte lékaře. Kvalitní a správně padnoucí hokejová helma může při nárazu nebo pádu snížit riziko otřesu.
Poranění ramen a zlomená klíční kost
Agresivnější kontakt v souboji s jiným hráčem nebo náraz do mantinelů může velmi nepříjemně zasáhnout oblast ramen a klíční kosti. Poranění ramenního kloubu bývá důsledkem tvrdého nárazu, následkem může být podvrtnutí nebo dokonce úplné přetržení vazů. Po úrazu počítejte s velmi dlouhou regenerací mimo led a ve vážných případech i operací.
Zranění lokte
Stejně tak lokty v průběhu hry často přichází do kontaktu. Následkem může být bolest, otok, omezená pohyblivost loktu a rozsah pohybu. Může dojít k zánětu tíhového váčku (bursitida) mezi kostí a měkkými tkáněmi. Léčba zahrnuje protizánětlivé léky, chlazení a také kompresi místa. Pokud loket budete během léčby nadále zatěžovat, můžete si přivodit ještě vážnější problémy.
Natažený zádový sval
Kvůli postoji těla při bruslení a také časté extenzi zad hrozí hokejovým hráčům zranění spodní části zad. Spodní záda jsou rizikovou partií, kde bývá natažený sval nejčastějším zraněním. Vhodnou prevencí může být posilování břišních svalů a zádových svalů.
Třísla a zranění kyčle
Jednou z nejvíce namáhaných oblastí při bruslení jsou třísla a svaly kyčelního kloubu. Při dynamické povaze hokeje a postoji při bruslení může snadno dojít k přetížení svalů a následkem je velmi ostrá bolest. Před i po každé hře je třeba oblast kyčlí a třísel náležitě protáhnout, pozornost věnujte také mimosezónnímu posilování.
Abyste zabránili nepříjemným důsledkům případných tvrdých nárazů na vnější stranu kyčlí, sáhněte po kvalitních hokejových kalhotách s vnitřním polstrováním.
Kolena
Mediální kolaterální vaz umístěný podél kolenního kloubu je vzhledem k poloze nohy při bruslení velice náchylný k podvrtnutí. V této oblasti může také dojít k natržení předního zkříženého vazu a meniskové slze, vznikající prudkou ránou do kolene. V hokeji se ale jedná o menší riziko než v jiných sportech, jako třeba ve fotbale nebo basketbalu.
Jak zraněním předcházet?
V hokeji je téměř nadlidský úkol eliminovat veškerá zranění, s čímž je třeba počítat. Můžete se ale snažit o to, abyste zranění alespoň o něco zmírnili a snížili jeho závažnost. Existují jisté zásady prevence, které je rozhodně dobré mít na paměti.
Dbejte na svou hokejovou výstroj. Ať už je vaše místo v bráně, útoku nebo obraně, určitě dbejte na odpovídající vybavení, které k vašemu hokejovému postu náleží. Ujistěte se, že vám výstroj nejen dobře sedí, ale také že není poškozená. Náležitě se o svou hokejovou výstroj starejte, ať nezvyšujete riziko zhoršení kvality vybavení. Pro dodatečnou podporu rizikovým oblastem sáhněte po tejpech, které vám pomůžou harmonizovat váš pohyb na ledě.
Rozhýbejte se. Před tréninkem nebo zápasem se nezapomeňte zahřát a rozhýbat. Protáhněte se a pečlivě připravte své tělo na fyzickou aktivitu. Nepodceňujte protažení celého těla, od hlavy až k patě, protože právě tělo dostane v následující hodině zabrat.
Dodržujte pravidla hry. Většina hokejových zranění bývá následkem přímého střetnutí hráčů. Těžko ovlivníte nesportovní chování protihráče, ale alespoň vy se můžete vyvarovat agresím a svou energii raději vložit do perfektního výkonu.
Trénujte. Věnujte čas tréninku i mimo sezónu, abyste zlepšili svou sílu, vytrvalost, pružnost a koordinaci, které jsou ledě nepostradatelné. Aerobní cvičení jako například běh nebo jízda na kole vám mohou dopomoct vybudovat lepší vytrvalost. Správný kondiční a silový program pomůže vycvičit tělo, aby zvládlo zátěž a lépe se regenerovalo. Mimo led nezapomínejte ani na trénink balance, pro vylepšení stability může být vhodná balanční deska.
Pitný režim a vyvážená strava. Odvděčte se vašemu tělu za skvělé výkony, které při hře podává. Pokud budete dbát na dostatečný pitný režim a vyváženou stravu, regenerace po trénincích nebo zápasech pro vaše tělo bude snazší.
Preventivní kontroly u lékaře. Neznevažujte ani případné návštěvy u fyzioterapeuta nebo lékaře, vyšetření před sezónou vám může pomoci předejít nepříjemnostem, odhalit stávající zranění a případné rizikové body.
Další hokejové čtení na střídačku…
2. 2. 2022, autor: Natálie Janderová
Nejnovější články
- Recenze Head Gravity 2023 MP / Tour 09.05.2023
- Co očekávat od nových raket Head Gravity 2023? 12.04.2023
- Recenze Head Radical MP/PRO 2023 22.03.2023
- Recenze Head Extreme MP / Tour 2022 07.03.2023
- 9 tipů na vánoční tenisové dárky 16.12.2022
- Obutá neobutá: Proč koloběžím v barefoot botách? – Bára na kolobce 46. díl 13.10.2022
- Přimrzají vám ruce k řídítkům? Zjistěte, jak se obléct na kolo v zimě 29.09.2022
- RECENZE: Tecnifibre T-Fight 305 ISO – dynamická kontrola v každém úderu 13.09.2022
Štítky
Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz