Na Daumu po New Yorku

Daum ergobike premium 8i

Jednička mezi ergometry v nabídce na SportObchod.cz

Cyklistická sezóna podzimem končit nemusí. Své o tom ví, stále se rozšiřující skupina majitelů domácích rotopedů a cyklotrenažerů nebo příznivců spinningu a indoorcyclingu jako jednoho z nejúčinnějších skupinových cvičení aerobního charakteru. 

Jedinečný požitek z jízdy na kole v reálném terénu nemůže nic nahradit, ale výrobci na celém světě neustále stroje vylepšují, aby dokázali co nejvěrněji nasimulovat jízdu terénem a mohli tak uživatelům nabídnout podobný zážitek ze sportovního výkonu, i když je podávaný doma v pokoji nebo ve fitness centru. 

Skvěle se to podařilo např. firmě Daum, která právě uvádí na trh vylepšené cyklistické trenažéry tzv. cyklistické ergometry, které jsou horkou novinkou letošního podzimu u nás. Spojením špičkové moderní elektroniky, vysoké kvality mechanických součástek a mnoha převratných podpůrných systémů se nové ergometry řadí mezi nejvyšší třídu. Vývoj a výroba je soustředěna ve Fürthu v Německu, kde kvalita je 100% zaručena.

Do ergometru Daum je možné jednoduše nahrát libovolné GPS trasy nebo záznamy ze sportesterů a pak tyto trasy projíždět. Program věrně imituje profil dané trasy a podle toho vám upravuje zátěž. Všechny ergometry Daum jsou také např. vybaveny počítačovým rozhraním, které umožňuje skupinový trénink ať jste kdekoliv. Díky tomu, že celý systém funguje přes internet, můžete vidět své soupeře, kteří se v podobě očíslovaných bodů pohybují po stejné trase jako vy.

V našem e-shopu naleznete ucelenou nabídku ergometrů pro amatéry i profesionály ve speciální kategorii Kolo pro život, která vznikla na základě dlouholeté spolupráce seriálu závodů na horských kolech.  Jednotlivé typy se od sebe liší jednak technickým vybavením kol, ale zejména softwarovým vybavením, např. množstvím typů nabízených tréninkových programů od těch kontrolovaných waty, pulsem, frekvencí šlapání  či speciálních, určených pro rehabilitační účely a kardiakům. Samozřejmostí jsou etapy Tour de France atd.

 

New Yorkem na Daumu

Projet se na ergometru New Yorkem? Nebo San Franciscem? Nebo kteroukoliv krajinou nebo městem na světě? Není to nic nemožného.  Ergometry Daum ve spojení se softwarem UniVet umí neuvěřitelné věci.

Tento víkend jsme si díky mizernému počasí vyzkoušeli jak chutná taková virtuální projížďka New Yorkem. I když zrovna v tomto případě je spíše přesnější termín polovirtuální. V kyberprostoru se totiž musíte pohybovat vlastní silou, takže to není žádná počítačová hra, kde se pohybujete ve virtuálním  prostředí jen nepatrným pohybem myši. Tady si pěkně máknete!

Daum v New yorku

Jak to celé funguje?  V editoru tras v softwaru UniVet si vytvoříte v prostředí GoogleEarth trasu. Je také možné si stáhnout již hotovou  trasu z některého ze specializovaných webů. Pro uložení trasy potřebujete  její  data ve formátu gpx. Já jsem si takovou trasu vytvořil mimo jiné i v New Yorku. Lákal mě  podrobně zpracovaný model newyorských mrakodrapů ve 3D. Po nahrání trasy jsem mohl spustit trénink. V nabídce pohledu jsem si nastavil kameru hodně nízko u země  tak ,  abych měl trasu co nejblíže před sebou. Byl jsem překvapen jak dobře to vypadalo.

Mezi výškovými budovami se proplétá vámi vytvořená trasa po níž jedete. Teď už záleží jen na vás jaké tempo zvolíte. New  Yorkem se řítíte vlastní silou. Venku lilo a já jsem vydržel jezdit nejen po Manhatanu, ale ještě jsem si střihnul projížďku San Franciscem. Samozřejmě jsem nemohl  vynechat přejezd přes Golden Gate Bridge…

Výhodou je obrovská svoboda volby trasy. Můžete takto z domova jezdit skutečně kdekoliv na světě. Díky detailním družicovým snímkům naší planety je efekt dokonalý. K tomu pomáhá velmi realistické chování Daumu. Reaguje na  profil odpovídajícím zvýšením zátěže. Do 10% stoupání se opravdu zadýcháte. Navíc tréninkem i poznáváte okolní svět,  kam třeba později v reálu vyrazíte. Například není problém si předem otestovat trasy vašeho jarního soustředění na Mallorce a pak tam o několik měsíců později jezdit jako doma.

Daum umí ale ještě daleko víc. Majitelé těchto ergometrů se mohou přes internet propojit a vyrazit na takovou projížďku společně.  Přístrojová deska Daumu totiž není jen pouhý display. Je to malý počítač, který běhá na Linuxu. To umožňuje snadné propojení s dalšími uživateli stejné značky. Se svými spolujezdci můžete nejen soutěžit, ale také komunikovat a dokonce na sebe přes web kameru koukat J

Pro představu přikládám obrázky jak takový průjezd New Yorkem na ergometru vlastně vypadá.

New York 1

New York 2

Chcete se o ergometrech Daum dozvědět více? Klikněte na www.sportega.cz

23. 10. 2009, autor:

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz