Aleluja – pořiďte si legální SPZ na nosič kol

Cyklisté, radujte se – stát vám ulehčil převoz kol. Už nemusíte nelegálně „padělat“ značky k nosičům kol na tažné zařízení. Ani nemusíte značku pořád přemontovávat z auta na nosič. Prostě si můžete koupit další SPZ, kterou budete mít nastálo připevněnou na nosiči.

SPZ-tazne-zarizeni-nosic-sportobchod.cz

Značka na autě musí být viditelná a to vepředu i vzadu. Takže když přiděláte nosič s koly na kouli, musíte značku mít i na nosiči. Jenže pořídit si druhou nebylo možné. Tahle legislativní motanice cyklistům rozhodně v převozu kol nepomáhala. Teď už to bude konečně lepší.

Jak to bylo

Jedinou opravdu legální možností bylo odmontovat značku z auta a přidělat ji na nosič. Zábava, že? Obzvlášť, když jste někde na dovolené a chtěli byste si zajet jen nakoupit, nebo vyjet jeden den na kolech a druhý den bez nich.

Takže, je to jednoduchý. Stačí vám k tomu úplně vobyčejnej šroubovák, běžně každej doma má. Potom, tady jsou vidět takový pacičky, jo, zobáčky nahoře, dole. Nic neobvyklýho, to je primitivní. Tahle se po tu dolní pačičku se strčí šroubovák a takhle něžně a jemně, vono to třeba ze začátku nepude, tak se to takhle vyhákne. Hm…to moc nejde, ale před chviličkou mi to ještě šlo. No. Do pr…e. Ty v..e. To musím udělat jinak. Tak. To bylo trošku vostřejší. Takhle ne…

Pak byla druhá možnost, nechat si vyrobit „padělek“ své vlastní značky a ten si přidělat na nosič. Nebylo to sice úplně legální, ale i v kocourkově se najdou tolerantní hlídači zákona, kteří cyklistům nedělali zbytečné problémy.

Jak je to teď

Od 1. ledna 2016 si můžete požádat o další registrační značku k vašemu vozu. Pořídíte si ji na registru silničních vozidel. Vypíšete žádost, která se trošku krkolomně jmenuje: Žádost o vydání tabulky s registrační značkou, zaplatíte správní poplatek 600 Kč a je to. Už nemusíte stát na hranici zákona, ani mít pořád v kapse šroubovák.

Dejte si pozor

Z toho také plyne, že policie už nebude ustupovat padělaným plastovým či dokonce papírovým značkám. Za přestupek vám sice nepřipíší žádné body, ale hrozí vám pokuta 5 000–10 000 Kč a zákaz řízení na 6–10 měsíců.

Teď teda máte dvě možnosti – stále značku z auta předělávat na nosič nebo si užít pohodlí a koupit další SPZ za 600 Kč. Na tu třetí možnost – používání padělku značky, prosím zapomeňte.

Pořiďte si nosič na tažné zařízení a vzhůru na cyklo výlety »

 

11. 3. 2016, autor:

Komentáře

 • Martin, přidáno 17.11.2016

  Chtělo by to zapracovat na názvosloví. Je tomu již spoustu let, kdy užíváme pojem registrační značka, tedy „RZ“, namísto „SPZ“, což označovalo „státní poznávací značku“. Prosím autora osvěty zde na webu a zároveň v popisu produktu, aby si hrubky opravil. je to ostudné a neprofesionální. 😉

  Odpovědět

  • Nikol Kupková, přidáno 08.12.2016

   Dobrý den,
   užívají se oba termíny. Registrační značka je v zákoně uvedena jako legislativní zkratka, takže se nedá říct, který pojem je nadřazenější.

   Odpovědět

 • Kiki, přidáno 23.11.2016

  Zlodějna!!! Naprosto identická samolepa vyjde na stovku. SPZ je shodná s vozem, tak kde je problém? Nosič je sklopný, takže kdykoli lze ukázat policistovi, že STK je platná. Holanďani sem jezdí a maj na nosiči kus kartónu přivázaný provázkem a číslo načmárané propiskou. A to je v pohodě. Jiný důvod, než že chce stát vydojit peníze z motoristů, v tom není… 🙁

  Odpovědět

  • J. Vydra, přidáno 24.08.2017

   Souhlas. Státní zlodějina, jako výměna lékárniček!!!

   Odpovědět

 • jaromír, přidáno 25.05.2017

  Ukradli mi SPZ kvůli technické. Musel jsem vyřídit nové značky. Ty mají samozřejmě jiné čísla. Dostanu i třetí značku, nebo musím znovu zaplatit 600 Kč. Bylo mi zděleno, že musím KOUPIT novou. Takhle to můžou vymýšlet jenom policajti. To je to jejich POMÁHAT a ……. .

  Odpovědět

  • Pete, přidáno 09.07.2017

   hmm a co s tím mají společného policajti? dobrá blbost co tady píšete, nejdříve si zjistěte kdo vydává RZ atd. pak tady pište nějaké komentáře čuuus 😀

   Odpovědět

 • Václav, přidáno 19.08.2018

  Diskuse o nějakých 600,- v porovnání s cenou nosiče a kol na něm je naprosto lichá.
  Teď ale jedna praktická informace:
  POZOR! jsou země, kde třetí RZ na nosiči je povinná. Nevím, v kterých všech zemích toto platí, ale např. na Slovensku není možné přehazovat RZ z auta na nosič a dle informací, které mám přímo od kamrádů ze Slovenska přehození policajti netolerují a dávají za to pokuty.

  Odpovědět

 • Renata, přidáno 13.08.2019

  Přesně tak. Dle mých info v Německu a ve Francii dostávají žadatelé o RZ rovnou a BEZPLATNĚ 3ks. Jen u nás se za 3. musí platit!!!!

  Odpovědět

 • Berni, přidáno 19.09.2019

  Ukradli mi značku ve španělsku, policie sepsala protokol a upozornila mne, že jezdit bez originální značky je to trestné! Novou českou značku ale nikdo v celém španělsku nikdo nevyrobí. Tip policie: Udělejte si vlastní a zkuste to, snad vás nikdo nezastaví – my ale o ničem nevíme. Následovalo 2000 km ve strachu přes Francií a Německo. A doma nové dvě značky. Mé doporučení: Značky upevnit šrouby přímo do karoserie, aby to zloději neměli tak jednoduché je během sekundy vylomit z plastového rámečku.

  Odpovědět

 • Ladislav Bartoš, přidáno 29.07.2020

  Je to zlodějna na ntou za kus hliníku 600,-
  zajímalo by mne která firma „vysoutěžila“
  tuto výrobu a za kolik.
  Další lumpárna na Bohdalci vyčekat cca 3 hod
  frontu a za 14 dní někde na Vyšehradě vyzvednout údajně v byznys centru bývaleho
  paláce kultury.

  Odpovědět

 • Švehla, přidáno 14.09.2020

  Asi by krádež RZ a pokračování jízdy do místa bydliště vyřešila převozní značka vydaná jakoukoliv služebnou policie s příslušným protokolem o krádeži. Tak by bylo naprosto splněno „Pomáhat a chránit“.

  Odpovědět

 • jozef, přidáno 07.05.2021

  A to mi urobia aj starý typ RZ ?

  Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz