Ploché nohy u hokejistů – příčiny, prevence a léčba

Plochá noha je problém jak u běžných lidí, tak u sportovců. Typicky se potkáte s bolestí chodidel, nejistou chůzí, neefektivním stylem bruslení nebo hráč dlouho nevydrží v úzké obuvi.

Hokej je náročný sport a chodidla v brusli trpí.

Co je to plochá noha?

Klenba na noze je tvořena uspořádáním kostí, vazů a funkcí okolních svalů. Rozlišujeme příčnou a podélnou klenbu a v případě, že dojde k poklesu této důležité stavební části chodidla, vznikne plochá noha. Vnitřní plocha chodidla se propadne dovnitř a zvětší se plocha plosky, která je v kontaktu se zemí.

Vyberte si brusle, které vám stoprocentně padnou.

Pokles klenby a tedy vznik ploché nohy může být způsoben několika faktory. Od anatomicky vrozeného postavení nohy, se kterým toho tolik neuděláme, po nevhodné zapojování svalů na chodidle a kupování neideálních bot.

Vliv má určitě i hmotnost celého těla (pokud je vyšší, klenba musí nést větší zátěž) a životní styl.

Problémy s plochou nohou často vznikají již v dětství.

Přečtěte si také, jak předejít nejčastějším hokejovým zraněním.

Za plochou nohu často mohou i rodiče, kdy dítěti obouvají boty ještě předtím, než vůbec umí chodit. Vliv má i dlouhodobé nošení těsné obuvi u dětí, nevhodná velikost bot a samozřejmě i genetika.

Plochá noha se často projevuje bolestí na spodní části chodidla, přetížením vnitřní strany kotníků, nestabilitou ve stoji na jedné noze, horším odvalením chodidla při kroku. Nicméně vše v těle se řetězí a potíže se mohou objevit i v oblasti kolen, kyčlí, beder nebo krční páteře.

Brusle na nohách od dětství

U hokejistů jsou potíže s plochou nohou často způsobené bruslí jako takovou. Malé děti, které ještě nemají dokonale vytvořenou klenbu na chodidle a navíc mají větší flexibilitu vazů, nazouvají na nohu tvrdé brusle a učí se na nich fungovat. U dětí trvá nějakou dobu, než se celý pohybový aparát zpevní, klouby a vazy dorostou, celý systém se teprve tvaruje.

Brusle jsou tvrdé a nedovolí chodidlu správně fungovat.

Brusle je ale tvrdá a málo ohebná, chodidlo se tedy v podstatě nedokáže zapojit. Navíc hráč při bruslení často stojí na vnitřní straně chodidla, aby se odrazil do dalšího skluzu, což postavení chodidla ještě zhoršuje.

Ploché chodidlo a kolena do X?

Často je u plochých noh vidět i vylomení kotníku do vnitřní strany, tzv. vbočené  kotníky. Toto postavení nedává dobrý základ pro fungování celé dolní končetiny, jelikož je z tohoto důvodu mimo osu. Na to navazuje jiná pozice kolen (často právě směrem dovnitř) a mohou se objevit kolena do X.

Chodidlo má vliv na postavení celé dolní končetiny.

Bruslení je spojeno s přetížením vnitřních stran stehen a hráči často trpí na bolesti třísel. Tah těchto svalových skupin postavení kolen do X jen upevňuje a nastavení celé nohy je zkrátka mimo osu.

Je otázka, jak moc je dobré snažit se měnit postavení nohou v průběhu hry. Hráč se chová na ledě automaticky a pokud mu někdo nařídí, aby si rovnal koleno a soustředil se na chodidlo, zpomalí a pohyb nebude efektivní.

O to důležitější je zapracovat na slabinách v přípravě na suchu, v období mimo sezonu nebo zařazovat kvalitní kompenzace před nebo po tréninku.

Jak odhalit plochou nohu?

Pokleslá klenba je často viditelná již na první pohled, nicméně je něco jiného plochá noha ve stoji a plochá noha v dynamice (tedy v pohybu). Stává se, že ve stoji je noha rozpláclá a klenba je téměř minimální, ale v pohybu je hráč schopen postavení chodidla upravit a chodidlo funguje.

Je důležité, aby bylo chodidlo funkční.

Ideální situace je při potížích s chodidlem navštívit fyzioterapeuta nebo třeba podologii, kde se na chodidlo podívají a určí příčinu pokleslé klenby. Důvody vzniku ploché nohy jsou různé a i u hráče, který stojí každý den na bruslích v trvdé brusli, může být plochá noha způsobena jinou příčinou.

Nastaví se cvičení, aby klenba nedělala do budoucna potíže nebo může odborník doporučit podpůrné vložky.

Pokud chodidla z bruslí bolí a hráč není schopen odtrénovat celý trénink, jsou vložky v bruslích jedna z možnosí. Viděla bych ale smysl i ve vložkách vytvořených do normálních bot, ve kterých člověk tráví většinu času, a v pravidelném cvičení.

V čem plochá noha vadí

Při bruslení se plochá noha projevuje větším využívání vnitřní strany chodidla, kdy má hráč problém postavit se na vnější stranu brusle. Buď se cítí nestabilně nebo mu není stoj na vnější straně pohodlný. Stoj na jedné brusli je tím pádem nejistý a mohou se projevit problémy s překládáním, změnou směru nebo skluzem.

Pohyb na ledě může být méně efektivní, jelikož se zkrátí délka skluzu a pohyb je více dynamický. Bruslení bere více energie a hokejista nevydrží tak dlouho na ledě. Navíc pokud se tento styl bruslení hráč naučí a zautomatizuje, může být do budoucna problém zaběhlé pohybové stereotypy odstranit.

Neideální nastavení chodidla ovlivňuje i styl bruslení.

Boty a cvičení

Pokleslá klenba je specifická pro více sportů, ještě o to víc, pokud se začne daný pohyb opakovat ve větší míře už v dětství. Bohužel se tomu nelze v některých disciplínách vyloženě vyhnout.

Určitě je ale na místě věnovat nohám následnou kompenzaci, aby se klenba mimo led správně zapojila. Kupujte boty, které mají dostatečnou šířku a délku, to znamená, že nebudou chodidla žádným způsobem omezovat. Bota by měla mít dobrou velikost a nemačkat prsty k sobě. U dětí si hlídejte i velikost bot na volný čas nebo přezuvek, často bývají malé.

Důležitá je i flexibilita podrážky, kdy dokážete boty rukama bez problému ohnout, aby se spojila špička a pata. V takové botě dokáže chodidlo správně vést krok a klenba se zapojí.

Jedna z možností je i barefoot obuv, ale tam postupujte pomalu a nechte nohu zvyknout. Chodíme převážně po asfaltu a pro chodidlo to je náročné prostředí. Postupně navyšujte dobu v průběhu dne, kdy budete fungovat v barefoot obuvi – není ideální přejít plně na barefoot ze dne na den.

Na měkkém povrchu vyzujte boty a vyzkoušejte chůzi na boso.

Masírujte chodidla před tréninkem nebo i po tréninku, aby se uvolnily a aktivovaly svaly v okolí klenby. Můžete použít masážního ježka nebo třeba tenisák. Noha následně posílá do mozku více informací a lépe se orientuje při chůzi nebo stoji. Rukou můžete chodidla protáhnout, uvolnit prsty a meziprstní prostory.

Náš tip: Pro běžce jsme připravili pár cviků na uvolnění chodidla, tak se inspirujte.

Pokud se budete pohybovat v měkkém a bezpečném terénu (třeba na zahradě), vyzujte boty a choďte pouze na boso. Chodidlo se protáhne, aktivuje a naučí pracovat s podkladem.

Existuje mnoho cviků zaměřených přímo na klenbu chodidla, určitě je ale lepší cvičení probrat s fyzioterapeutem. Rozhodně nezoufejte, s plochou nohou se dá dobře pracovat, aby vás v ničem neomezovala.

Jsem bývalá orientační běžkyně a silniční cyklistka, ale momentálně se pár let věnuji běhu v horách.

Navíc mám vystudovanou fyzioterapii.

V roce 2020 se mi podařilo zvítězit v ženských dvojicích na extrémním závodě LH24, ale jinak mě najdete v kopcích na tratích do 30 km.

25. 7. 2022, autor:

Váš komentář





*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz