Povinná výbava na běžecký závod – proč a co obsahuje?


14 minut čtení

Co patří do běžecké povinné výbavy na závod a proč je vůbec potřeba?
Povinná výbava je součástí každého delšího a náročnějšího závodu, pojďme si projít tu nejběžnější. Zodpovíme, proč s sebou extra vybavení nosit a podíváme se na konkrétní povinnou výbavu 2 zahraničních závodů. [caption id='attachment_20054' align='alignnone' width='633'] Vzdálenost ultra je stále více populární.[/caption]

Povinná výbava na závod: pruda nebo pojistka?

Základní výbava jako dobré běžecké boty, pohodlné oblečení a běžecká vesta (nebo batoh) napadnou asi každého. Pokud si nevíte rady s tím, co do batohu na delší výběh zabalit, mrkněte na naše video Jak vybrat běžecký batoh, vestu a jak se na běh sbalit. Na delších vzdálenostech toho s sebou ponesete víc i v tréninku. V horách počítejte se změnou počasí, ta často přichází z minuty na minutu. [caption id='attachment_20055' align='alignnone' width='633'] Povinná výbava je nutná především na dlouhých a náročných závodech.[/caption] Na dlouhých a těžkých závodech, převážně v horách, běžíte často po hřebeni a nedostupnými místy daleko od civilizace. Stává se, že přesun z jedné občerstvovačky na druhou vám zabere až 8 hodin. Tam jste odkázáni sami na sebe a svou výbavu. Z toho důvodu se na větších a náročnějších závodech zavedla tzv. povinná výbava. Organizátoři chtějí, aby s sebou běžci měli alespoň nejnutnější vybavení, které jim na trase pomůže a ochrání při horších podmínkách. Na startu vám může připadat povinná výbava zbytečná a často po většině věcí nebudete muset sáhnout. Ale jednou budete rádi, že ji s sebou máte. Dejte si pozor a čtěte dobře propozice i u kratších závodů. Povinná výbava není otázkou jen ultra závodů, ale často s sebou musíte mít telefon a kelímek na vodu i na trasách kolem 20 km.

Co se stane, když povinnou výbavu na závodě nemám?

Se striktním dodržováním povinné výbavy se setkáte hlavně na zahraničních závodech. Často si musíte na prezentaci přinést veškeré předepsané vybavení, aby ho mohli pořadatelé zkontrolovat. I když si pro číslo jdete den předem. Kontroly výbavy jsou někdy i při příchodu na start, kde po vás budou chtít rozbalit batoh a ukázat povinné položky. Zvlášť, pokud se jim bude zdát batoh objemově menší. I v průběhu závodu vám můžou třeba na občerstvovačce kontrolovat, že s sebou všechno potřebné máte. [caption id='attachment_20056' align='alignnone' width='633'] Kompletní povinnou výbavu vám mohou kontrolovat i na trase.[/caption] Nesnažte se toto pravidlo obejít, nemusí se to vyplatit. Buď dostanete penalizaci nebo rovnou diskvalifikaci a závod končíte. Pojďme se podívat na ty nejčastější položky povinné výbavy na závodech.

Pro případ nouze a noc: mobil, čelovka, folie, píšťalka, obvaz

Plně nabitý zapnutý mobilní telefon s možností volání do všech zemí, které na trati proběhnete. Uložte si číslo na pořadatele, které najdete většinou napsané přímo na startovním čísle. [caption id='attachment_20058' align='alignnone' width='533'] Určitě bude potřeba plně nabitý telefon.[/caption] Nezapomeňte na funkční čelovky a náhradní baterie. Na čelovce nešetřete - v noci budete rádi za jistější krok. Zvolte model s nižší gramáží a slušnou svítivostí - s maximem alespoň 400 lumenů. Při výběru se dívejte na životnost baterie, možnost dobití v průběhu závodu a její velikost. Je potřeba ji dobře zabalit do vesty, aby nezabírala moc místa. Zainvestuje alespoň do jedné dobré čelovky, kterou budete používat při běhu. Druhou náhradní pravděpodobně nevyužijete, takže nemusí být top model. Termoizolační folie s rozměrem alespoň 1,4 x 2 m. Často koupíte dvoubarevnou, která je z jedné strany stříbrná a z druhé zlatá (jedna strana má chladit a druhá naopak zahřívat). Nicméně se zjistilo, že je to úplně jedno, jakou stranu na zabalení použijete. Důležitá je celková funkce folie - drží tělesné teplo a pomůže ochránit před podchlazením. Zraněného do folie kompletně zabalte (je lepší použít folie dvě) a dejte mezi něj a studenou zem vrstvu oblečení. Termofolie neprofoukne a nepromokne, což se v nouzi taky může hodit. Je dobře složitelná a lehká - skoro nic vás to nestojí a může zachránit život. Píšťalka je určena pro případné přivolání pomoci. Často ji najdete přímo na batohu - např. na přezce nebo pověšenou v kapse. [caption id='attachment_20059' align='alignnone' width='633'] Píšťalku často najdete připevněnou na batohu nebo vestě.[/caption] Pružný obvaz, který použijete v případě zranění, např. u častého podvrtnutí kotníku. Měl by mít rozměry minimálně 100 cm x 6 cm.

Dostatek jídla a tekutin

Nádoba nebo kelímek na vodu, který má minimální objem 150 ml - nesmí se ale jednat o soft-flasku. Nejpraktičtější jsou gumové složitelné kelímky. Na občerstvovačkách často nedostanete vodu do kelímku na jedno použití, ale musíte si nést svůj. K tomuto kroku se přistoupilo s ohledem na životní prostředí a ochranu horské krajiny. A má to smysl. Gumový kelímek skoro nic neváží, strčíte ho do kapsy a využijete v průběhu několika let. [caption id='attachment_20060' align='alignnone' width='633'] Složitelný gumový kelímek nic neváží a schováte ho do kapsy.[/caption] Na zádech ponesete zásobu vody minimálně jeden litr. Povinný objem vody je závod od závodu jiný, pořádně koukněte do propozic. Vodu si můžete nést buď v jednom hydrovaku o větším objemu nebo v soft-flascích. Složitelné láhve jsou při závodě praktičtější, jednodušeji se do nich doplňuje voda. Rezervní jídlo na celý závod je základ. Popřemýšlejte před balením batohu o tom, jak často budete energii doplňovat, kolik je na trase občerstvovaček, jak jsou velké (jestli tam najdete i teplé jídlo nebo jen sušenky a ovoce) a na co je žaludek zvyklý. VIDEO: Jak se připravit na závod: výživa a trénink Neberte toho moc, nicméně jedna energetická tyčinka navíc se určitě bude hodit. [caption id='attachment_20061' align='alignnone' width='633'] Jedna tyčinka navíc je vždy lepší, než když vám jídlo předčasně dojde.[/caption]

Oblečení do nepohody a špatného počasí

Na závody je nutná nepromokavá bunda s kapucí a vodním sloupcem minimálně 10 000 mm. Při výběru nepromokavé bundy nešetřete a sáhněte po variantě s vyšším sloupcem, alespoň 20 000 mm. Koukejte i na prodyšnost, většina lepších modelů ji bude mít kolem 20 000. Nejčastěji se setkáte s membránou Gore-tex, ale mnoho značek už vyvinulo svou vlastní nepromokavou technologii. Vyberte model s nižší hmotností a dobrou skladností. Je možné, že bundu na závodě vůbec nevyužijete, tak aby zbytečně nezabírala příliš místa. Velmi kvalitní nepromokavou bundu najdete s hmotností i kolem 200 g. Při výběru velikosti sáhněte po takové, abyste pod bundu schovali i batoh. Některé značky vyrábí rozepínatelné kapsy na zádech. Do vesty si vezměte spínací špendlíky, abyste mohli v případě rozbití zipu zakročit. My máme vyzkoušenou třeba Bundu Inov-8 Stormshell nebo Salomon Bonatti PRO. [caption id='attachment_20062' align='alignnone' width='633'] Nepromokavá bunda by měla být lehká, skladná a dobře sbalitelná.[/caption] Dopředu se podívejte, jestli na závodě nevyžadují přímo třívrstvou bundu - tato varianta může být hůře sbalitelná a zabere více místa. Budete potřebovat dlouhé běžecké kalhoty nebo elasťáky, případně ¾ kalhoty a podkolenky. Zkrátka kombinujte tak, abyste měli kryté celé nohy. Druhé, nepromokavé kalhoty, které dokážete přetáhnout přes běžné kalhoty. Na trhu najdete velmi lehké a sbalitelné materiály. Zabalte náhradní triko s dlouhým rukávem (střední vrstva). Zvolte sportovní materiál, bavlna nebude příjemná. Rychle se propotí a bude na těle studit. Druhá varianta je lehčí triko s dlouhým rukávem (základní vrstva) a větrovka s DWR ochranou. Dále je potřeba do batohu přibalit: čepici nebo šátek proti slunci, teplou čepici, teplé a nepromokavé rukavice.

Co se bude ještě k povinné výbavě hodit? 

Často po vás budou chtít alespoň některé reflexní prvky, lékárničku se základní pomocí (náplasti, Ibalgin, léky na zažívací potíže, obinadla a desinfekci). Na dlouhý ultramaraton si s sebou přibalte běžecké hole. Pokud se bojíte, že budou při seběhu překážet, koukněte na různé možnosti uchycení na vašem batohu. Nebo si kupte speciální toulec na hole a máte vystaráno, alespoň s vestou od Salomonu. [caption id='attachment_20063' align='alignnone' width='633'] Běžecké hole si můžete schovat do speciálního toulce nebo do popruhů na batoh.[/caption] Vezměte si vazelínu nebo jiný mastnější krém. Nanesete ho na citlivější místa, kde bude batoh nebo oblečení ve styku s pokožkou. Hodí se i na chodidla jako prevence před puchýři. Namažte se opalovacím krémem, přibalte náhradní tablety s iontovým nápojem (pocení bude za těch několik hodin extrémní, tak abyste nedostali křeče). Nezapomeňte na doklady a trochu peněz, kdybyste se ztratili a chtěli si na horské chatě koupit pití. Na dlouhé závody oceníte hodinky s GPS - pokud si nejste jistí tratí a značení není ideální, může vás navigace zachránit od mnoha hodin bloudění. Ale pozor, hodinky se zapnutou mapou budou rychleji ubývat na baterce. Americká značka Coros přišla se sportovními hodinkami, které vydrží neskutečné hodiny v zátěži. Dobré uživatelské prostředí a navigace jsou bonus. [caption id='attachment_20064' align='alignnone' width='633'] Americká značka Coros nabízí modely s extrémní výdrží baterky.[/caption] Do telefonu si uložte mapy oblasti, ve které se budete pohybovat. S aplikací Mapy.cz si do mobilu stáhnete regiony, které potřebujete, a budou dostupné i v offline režimu. Telefon si zabalte do nepromokavého pouzdra a oblečení uschovejte do nepromokavých sáčků. V případě deště budete mít suché prádlo na převlečení. Pokud trpíte na otlaky na nohách, přibalte náhradní ponožky. Nebudete tolik čvachtat. Na boty můžete natáhnout tzv. gaitery, které zabrání okolním kamínkům, jehličí nebo sněhu padat do bot. Na některých modelech Inov-8 najdete kapsičky na jejich uchycení, nicméně je nasadíte na jakékoliv trailové boty.

Příklady povinné výbavy na konkrétní závody

Povinna výbava na UTMB

Jako velmi dobrý příklad povinné výbavy zmíníme jeden z největších a nejprestižnějších závodu v Evropě - UTMB neboli Ultra-Trail du Mont-Blanc. Organizátoři jsou v otázce povinné výbavy přísní a vyžadují relativně velké množství věcí. Trasa má okolo 171 km a nastoupáte na ní přes 10 000 výškových metrů. Povinná výbava na UTMB (z oficiálních pravidel UTMB):
  • vesta nebo batoh
  • zapnutý mobilní telefon před, během a po závodu (režim letadlo je zakázaný, takže je hodně doporučená i powerbanka)
  • min. 1 l vody, kelímek min. 150 ml (nesmí to být láhev nebo soft flaska)
  • 2 funkční čelovky, náhradní baterie ke každé
  • alu folie, píšťalka, elastický obvaz
  • rezervní jídlo (doporučené 2 gely a 2 tyčinky)
  • nepromokavá bunda s kapucí a vodním sloupcem min. 10 000 mm
  • dlouhé kalhoty/leginy
  • kšiltovka, šátek nebo nákrčník
  • teplá 2. vrstva s dlouhým rukávem (min. 180 g pro velikost M) nebo kombinace trička (min. 110 g) s větrovkou s DWR úpravou
  • čepice, teplé a voděodolné rukavice
  • identifikační doklad

Povinná výbava na Beskydskou sedmičku

Jeden z nejznámějších ultra závodů v Česku je legendární B7 přes sedm vrcholů Beskyd. Závodit můžete ve dvojicích nebo nově (v omezeném počtu) i jednotlivě. Trasu organizátoři každý rok mírně upravují. Připravte se na vzdálenost kolem 100 km a přes 5000+ výškových metrů. Na trati potkáte dvě větší a devět menších občerstvovaček. Povinná výbava na B7:
  • plně nabitý a funkční telefon s nepromokavým obalem
  • náhradní čelovka - 1 ks na osobu (každý ponese 2 čelovky)
  • NRC alufolie
  • pytlík na odpadky
  • průkaz totožnosti (OP, ŘP, kartičku pojišťovny)

Povinná výbava na L'echappée Belle

Náš Adam se letos chystá na francouzský závod L'echappée Belle, který vede horským terénem, měří 62 km s převýšení 4700+ výškových metrů. Adam má na trase 4 občerstvovačky a předpokládá, že se s ní bude prát 14-17 hodin, posledních pár hodin potmě. Povinná výbava na L'echappée Belle - trasa 62 km:
  • tričko, mikina/2. vrstva
  • nepromokavá bunda s kapucí, kalhoty, drybag
  • nákrčník, rukavice
  • alu folie
  • obvaz
  • jídlo, minimálně 2 tyčinky
  • voda min. 1,5 l + kelímek na občerstvovačky
  • píšťalka
  • čelovka, náhradní baterky/čelovka
  • nabitý mobil
  • road-book
  • sáček na odpadky
K tomu ještě ponese hůlky, vazelínu, náplasti, kšiltovku, náhradní ponožky, sluneční brýle, powerbanku a další jídlo (tyčinky, gely, něco slaného). To už chce objemnější vestu a vybral si dvanáctilitrovou verzi modelu Salomon ADV Skin, na kterou připne toulec s hůlkama. Sledujte Adamovu přípravu na EB alias #cestanasampano.
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 

Příspěvek sdílený Adam Jurák (@adamjurak)

Další běžecké čtení

Starší články