RECENZE: Boty na badminton Victor A362 RG

Po správně zvolené raketě je kvalitní obuv druhou nejdůležitější součástí vybavení každého badmintonisty. Ještě, než budete číst dál, můžete si zkusit tipnout, jaké je nejběžnější badmintonové zranění.

Pokud jste hádali tenisový loket, úraz ramene či zápěstí, jste vedle. Jak ve světovém badmintonu, tak u návštěvníků naší haly, které již sedmým rokem pozoruji zpoza recepce, lze konstatovat, že badmintonisté daleko nejčastěji trpí podvrtnutím kotníku.

K nejvážnějším bolístkám se pak řadí utržená achilovka. V obou případech jde tedy o zranění v oblasti nohou. I proto radím věnovat výběru bot náležitou pozornost, a také na nich úplně nešetřit. Dražší modely jsou zpravidla vybaveny různými vymoženostmi, které zlepšují herní komfort, pevnost nohy v botě a tím také účinně snižují riziko úrazu.

V dnešním článku bych se chtěl pořádně obout do sálovek Victor A362 RG.

Recenze badmintonové obuvi Victor A362 RG

Pohled na badmintonové boty zvenčí

Boty od Victoru bývají většinou designově střídmé, vybavené ve dvou, maximálně třech barvách, a model A362 RG není výjimkou. Čínští ševci botu zrobili v několika odstínech tyrkysové, takže přes jednoduchý vzhled to s nimi na kurtu pěkně rozsvítíte.

Testování sálových badmintonových bot Victor A362 RG

Potěšilo mě uvedení značky na plastových konečcích tkaniček. Mám rád takovéto drobnosti designu, které umocňují dojem, že si výrobce na botě dával opravdu záležet.

Badmintonové boty obvykle nejrychleji degradují buď na špičce zadní nohy, kterou hráč tahá za sebou, nebo na vnější straně výpadové nohy, kde mají prsty při dobrzďování tendenci vybíhat ven. A362 RG tento problém řeší dvojitým prošitím na vnější i vnitřní straně špičky, které by mělo trvanlivost obuvi zvýšit. Bohužel tyto stehy nejsou zcela kompatibilní s mýma nohama, jak se ještě dozvíme o pár řádek níže, až nazujeme.

Určitý zádrhel je pro mě větrání. Jelikož patřím k osobám notně se potícím, preferuji spíše boty s větší plochou síťoviny na povrchu. Victor A362 RG mají téměř celý povrch ze syntetického materiálu. Větrání je tak zajištěno vlastně jen přes jazyk, drobnou perforací na špičce a jiných místech.

Pro hodinové hraní je to samozřejmě plně dostačující, nicméně pokud hráč v botách stráví celý den (např. na turnaji), hidróza chodidel dosahuje značné výše. Jedním dechem je však třeba dodat, že síťovina bývá u bot výrazně méně trvanlivá, takže lepší větrání je téměř vždy daní za nižší výdrž.

Vnitřní pocity

Střevíce jsou vybaveny velmi pohodlným vnitřním polstrováním, které pevně, ale měkce obepne nohu. Zdařilá je botní vložka s pravoúhlým rýhováním, která je velmi příjemná na došlap a pocitově bych řekl, že funguje i jako odvod potu a tepla ze spodní strany nohy.

Badmintonové boty Victor A362 RG

Neboť jsem po mamince zdědil krátké, ale široké chodidlo s vysokým nártem, některé užší značky buď neobuji, nebo mi špička přečuhuje nohu o dvě čísla. V tomto případě jsem ovšem neměl žádné potíže, boty padnou znamenitě.

Nevím, nakolik to bude vyhovovat hráčům s úzkou nohou a jestli budou schopni botu dotáhnout tak, aby v nich noha zůstala stabilní. Já si vždy vypomáhám silnými sportovními ponožkami, které pevnost nohy v botě zvyšují.

Na velkou nepříjemnost jsem ovšem narazil uvnitř boty na vnější straně v oblasti jazyka, kde (zvenku) končí dvojité prošití a vnitřní šev do nohy nemilosrdně tlačí. Chybou samozřejmě může být osobitý tvar nohy, kterou má každý člověk na světě specifickou. Jelikož jsem tento nedostatek odhalil hned pár minut po obutí, důrazně doporučuji si botu před koupí vyzkoušet a pokud tento problém nepocítíte, jste za vodou.

Vložka sálových bot Victor A362 RG

Vzhůru do oblak

Boty patří k lehkým modelům, a proto jsem ani při výskocích nebo rychlém kroku neměl pocit, že by mě brzdily v rozletu.

Šněrování je na šest dírek, chybí tedy sedmá, kterou lze využít k dokonalému uvázání a obepnutí kotníku. Osobně v tom nevidím háček, sedmou pečeť nepoužívám ani u maratonek a tím spíše ne u sálovek, protože upřednostňuji větší pocit volnosti hlezenního kloubu před stoprocentně pevným stažením nohy. Někteří hráči ale budou sedmou dírku postrádat.

Boty jsou vybaveny speciální protiskluzovou podrážkou se zajímavým vedením drážek. Jelikož stabilitu na povrchu považuji za měřítko kvality, nemohu než konstatovat, že boty obstály na jedničku. Přilnutí k podlaze při výpadech i prudkých pohybech do stran je bezchybné.

Podrážka boty Victor A362 RG

Pro koho je badmintonová obuv Victor určena

Tato obuv by měla uspokojit širokou hráčskou obec od úplných začátečníků až po profesionální bijce. Bota zajišťuje perfektní stabilitu nohy, což považuji za klíčové kritérium. Na kurtu nepodkluzuje a umožňuje veškerou škálu pohybů, výpadů, torze i výskoků.

Při prvním vyzkoušení ovšem dejte pozor, jestli bota netlačí na vnější straně chodidla. Cena není nijak přemrštěná, a pokud při prvním vyzkoušení nezaznamenáte potíže, s jejich koupí nešlápnete vedle. Kromě těch, kterým se hnusí tyrkysová barva, bych tyto boty doporučil úplně každému.

Sálová obuv na badminton Victor A362 RG

Chci boty Victor A362 RG »

Závěrečné shrnutí

Plusy bot na badminton Victor A362 RG

  • Výborná stabilita podrážky
  • Lehká konstrukce
  • Měkký došlap bez bolestivých nárazů

Minusy bot na badminton Victor A362 RG

  • Vnitřní šev prošití špičky může na vnější straně chodidla nepříjemně tlačit
  • Horší odvětrávání snižuje po delším hraní komfortní pocit
  • Chybí sedmá dírka na pevné dotažení tkaniček

Naservírujte si další badmintonové čtení…

20. 2. 2020, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz