RECENZE: Badmintonová raketa Yonex Astrox 22

Badmintonová sezóna vrcholí a po hodinách strávených na badmintonových kurtech běžné 90g rakety těžknou ve znavených rukou. A to je ten pravý čas poohlédnout se po lehčích raketách.

Dnes bych vám rád představil útočnou zbraň z řady Yonex Astrox,  a sice Yonex Astrox 22. Touto sérií smečovacích krásek jsem se už zabýval v recenzi raket Yonex Astrox 77 a 99.

Na okraj snad můžu doplnit, že před několika dny tato rodina přivítala nového člena, raketu Yonex Astrox 100, která podle prvotních referencí vypadá velmi zajímavě. Nicméně než se jí podaří protlačit na evropské trhy, nejspíš si ještě nějaký čas počkáme.

Yonex Astrox 22 detail

Zalétejte si s ultralightem

Yonex Astrox 22 spatřila světlo světa začátkem loňského roku. Hned na první omak zaujme nízkou hmotností. Jde o nejlehčí nářadí z celého klanu Yonex Astrox a jednu z nejsubtilnějších raket od Yonexu vůbec.

Jak už jsme si krátce povídali v recenzi o Nanoflare 800, Yonex primárně neusiluje o to přijít na trh s co nejlehčí plácačkou, nýbrž se snaží, aby se nesnesitelná lehkost bytí snoubila s dalšími klíčovými parametry. Recenzovaná Astrox 22 je vybavena tuhým rámem s vyvážením do hlavy, čímž vzniká ofenzivní, ale zároveň velice rychlá a obratná zbraň.

Raketu jsem testoval s výpletem Yonex Micron BG 65, vypletenou na 10 kg. Výplet má mezi hráči dobré jméno zejména díky své vysoké trvanlivosti, která však není na úkor kvalitnímu ovládání míče.

Co na raketu Yonex Astrox 22 můžete zahrát

Po vytažení z obalu na vás vykoukne nástroj, který má z celé řady Astrox zřejmě nejkonformnější design. Tentokrát žádné barevné půlkruhy. Celý povrch je vyveden v matně černé s drobnými, ohnivě barevnými puntíky na stranách rámu. Není to nijak oslňující, ale ostudu si s ní na turnajových fotkách rozhodně neuděláte.

Odlehčená raketa s útočným laděním je instrument, u nějž vždycky trvá delší dobu, než se na něj naučíte virtuózně fidlat. U rychlých úderů nad hlavou mi zpočátku vázl timing, raketa hráče doslova nutí, aby se k úderu dostal včas a míčky trefoval sweet spotem, protože jinak se ze smečí stávají jen zrychlené dropy, které chabě plachtí k podávací lajně.

Po delším rozpinku se ovšem můj herní pocit postupně zlepšoval. Samozřejmě, nezahrajete s ní nejrychlejší balón na světě, ale to ani nebyl záměr tvůrců, kteří toto delikátní sportovní náčiní sochali. Zásluhou tuhé konstrukce raketa při švihu dobře drží směr, správně zasažená smeč má solidní rychlost a díky nízké hmotnosti zbraně lze projektil snáz uklidit mimo dosah soupeře.

Lukáš Sábo a Yonex Astrox 22

Zároveň je extrémně rychlá při technických úderech, takže přechod z útoku do obrany a zase zpátky je hladký a pohotový. Odvracení soupeřových útoků a zabíjení deblistů od sítě je pak s tímto artiklem opravdový požitek.

Náš trenér (krotitel našich juniorských nadšenců) s ní proti mě odehrál jeden testovací set v párovkách, načež jsem mu ji raději zase sebral, aby mě přestal zesměšňovat nechytatelnými kraťasy na síti. Moc jsem si tím nepomohl, jelikož si ji oblíbil natolik, že ji hned po hře zakoupil online a rozšířil svůj arzenál.

Pro koho je badmintonová raketa Yonex Astrox 22 určena?

Raketu Yonex Astrox 22 ocení pokročilejší a závodní hráči s útočným herním stylem. Nicméně díky snadnému přechodu do obrany si ji určitě oblíbí i univerzální hráči s celodvorcovým herním stylem.

Yonex Astrox 22 míčky

Troufám si říci, že oproti dříve recenzované Yonex Astrox 99 jde o přístupnější nástroj, a to nejen cenově, ale především z hlediska možnosti využití jejího herního potenciálu. Stále jde o velmi specifickou zbraň, která nesedne úplně každému. Ale pokud jí dáte čas, abyste se s ní sžili, vrátí vám to nebývalou univerzálností. Využijete ji tak napříč všemi disciplínami a herními strategiemi.

Její největší devízou je její nízká hmotnost, a proto by měla dobře sedět i ženám a juniorům. A také seniorům. U nás na plácku mi bylo řečeno, že ve svých příspěvcích nemám opomíjet ani ty dříve narozené, jelikož ani oni obvykle nechtějí zbytečně namáhat upracované paže příliš těžkými železy.

Své uplatnění najde též v párových disciplínách, ať už jste bystrá žena, čekající za sítí na sklepnutí, nebo smečující muž, vznášející se nad zadní lajnou. Zároveň bych ovšem chtěl varovat ty vášnivé deblisty, jejichž rakety se při obraně na střední lajně občas políbí svými hlavami. Ultralehkost rakety je přes všechna technická vylepšení vždy na úkor pevnosti rámu; odhaduji, že nejde o zrovna houževnatý nástroj.

Raketa Yonex Astrox 22

Nedoporučil bych ji začínajícím hráčům, pro které může být obtížně ovladatelná, jelikož tuhý a lehký rám žádné chyby nepromíjí.

Chci Yonex Astrox 22 »

Závěrečné shrnutí

Plusy rakety Yonex Astrox 22

  • Lehká, ale útočně laděná raketa pro různé typy hráčů
  • Skvělá pohyblivost při přechodu z útoku do obrany
  • Nízká hmotnost méně namáhá tělo

Minusy rakety Yonex Astrox 22

  • Nižší razance při smečích
  • Nepříliš zajímavý design
  • Domnívám se, že oproti běžným raketám bude relativně křehká

Naservírujte si další badmintonové čtení…

10. 3. 2020, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz