RECENZE: Badmintonová raketa Yonex Nanoflare 800


8 minut čtení

Raketa Yonex Nanoflare 800 posílí vaši obranyschopnost nejen v zimě.
Koncem léta na pulty obchodů s badmintonovým vybavením razantně vtrhla novinka od Yonexu, badmintonová raketa Nanoflare 800. S raketou jsem si zahrál a musím říct, že to byla lahůdka.

Štíhlá badmintonová krasavice

Nová yonexácká řada Nanoflare navazuje na starší, velmi úspěšnou řadu Nanoray, která zase byla potomkem předchozí rodiny Nanospeed. Pro všechny badmintonové rakety z této velké skupiny je charakteristická nízká hmotnost a s ní spojená rychlost a obratnost – ať už šlo o rakety defenzivní, nebo útočné – z nichž nelze nezmínit nejrychlejší badmintonovou raketu na světě Yonex Nanoray Z-Speed. Nanoflare s dodatkovým číslem 800 tedy patří k lehčím typům s hmotností kolem 85 gramů. V badmintonovém vesmíru sice existují ještě výrazně subtilnější rakety (nejvyzáblejší modelky hubnou až pod 70 g), ovšem Yonex postupně upustil od snahy dohnat konkurenci pokud jde o váhu a spíše se u výzbroje věnuje práci s dalšími parametry, jako je vyvážení nebo flexibilita rámu. Domnívám se, že jde o krok správným směrem. Hmotnostní rozdíl deseti gramů, tedy pěti bramborových lupínků (ne, pro sportovce možná bude schůdnější: dvou badmintonových míčků) je pro paži prakticky nepostřehnutelný. Zato těžkou hlavu badmintonové rakety pozná i úplný laik, aniž by vůbec vstoupil na kurt. Yonex Nanoflare 800 dále disponuje rámem, vyrobeným z nového typu uhlíkových vláken Torayca (což je zkrácenina z “Toray carbon”, produktu největšího světového výrobce uhlíkových vláken, japonské firmy Toray Industries). Díky použitému materiálu se raketa může pyšnit tuhým, odolným, ale přitom mimořádně štíhlým tělem, kdy hlava i krček jsou speciálně ztenčeny pro zvýšení aerodynamických vlastností. Vyvážení směřuje mírně do rukojeti a celá věc je zakončena tenkým úchopem, který by měl padnout i bytostem s menší ručkou, jako jsou ženy a mládež. Pokud jste při čtení posledních odstavců nespali, jistě už vidíte, že raketa cílí především na technicky založené hráče, jejichž devízou je vymazlená obrana a sebejisté returny za síť.

Základy pletení badmintonové rakety

V raketě Yonex Nanoflare 800 jsem hrál na struny Yonex Aerobite, doporučené přímo od výrobce, natažené na 10,5 kg. To je sama o sobě pozoruhodná věcička – hybridní pletení, které pracuje s dvojí tloušťkou výpletu (0,67 a 0,61 mm). Je asi celkem známou věcí, že se badmintonky pletou na dvojí tenzi, kdy kratší dráty obvykle bývají napjaté o půl kila více než delší. Někteří vyplétači si s tím ještě více pohrávají, když středové struny napínají nejvíce a postupně ke krajům tah ubírají. Možnosti jsou tak nesmírně široké. Dalším posunem jsou pak hybridní výplety, u nichž jsou delší struny silnější, což zase o chloupek zlepšuje kontrolu míčku. Jedním dechem je třeba varovat, že výplet je vždy jen tak silný jako jeho nejtenčí článek, takže šíře 0,61 mm už je dosti náchylná k praskání, zejména při nečistých úderech. Yonex sice u nových badmintonových raket používá vylepšený systém průchodek, který životnost strun prodlužuje, ale po nezdařené smeči trefené při hraně rámu se přes všechny vynálezy výplet tak jako tak překousne. Toto vypletení bych tedy doporučil především technicky zaměřeným badmintonistům (jejichž pozornosti je ostatně věnována i tato recenze), případně těm, kteří jsou mentálně připraveni na to, že budou svůj nástroj muset častěji svěřovat do rukou vyplétači. Mně osobně zřídkakdy vydrží výplet v raketě déle než měsíc (ale už jsem taky zaměstnal našeho ladiče raket čtyřikrát za týden). Nicméně to beru sportovně – hokejisti lámou hole, trapeři za jeden trénink vystřílí celý holubník, ultramaratonci čurají za běhu, zatímco my a kytaristé trháme struny.

Jak se na Yonex Nanoflare 800 hraje

Petr Koukal, bývalý špičkový badmintonový hráč, kdysi radil kamarádovi s výběrem vhodné badmintonové rakety: „Zkus si s několika raketami zahrát, prostuduj si použité technologie, zkontroluj, jestli ti vyhovuje vyvážení. A pak si stejně vybereš podle barvy.“ Yonex Nanoflare 800 v tomto klíčovém kritériu rozhodně neselhává. Je vybavena střídmým, ale zdařilým designem, jehož základem je černý mat, proložený zlatými a rudými pruhy. Nijak oslňující, ale decentní bez zbytečné extravagance. Jako u všech technicky zaměřených nástrojů je třeba si připravit delší časový úsek, než se s novou partnerkou sžijete. S lehkou hlavou mi zpočátku vázl timing při smečích a rychlých dropech. Při blokování smečí a hře kolem sítě jsem nicméně tento deficit nezaznamenal. Raketa dobře padne do ruky, výborně se s ní manévruje a obranné údery s ní jdou od prvních minut jako po másle. Rám badmintonové rakety krásně řeže vzduch, takže jsem byl schopen vrátit i míče, které bych se svou obvyklou zbraní nestihl vybrat. I můj mnohaletý soupeř byl tentokrát nemile překvapený, že jeho zabijácké smeče zas tak úplně nefungují. Jelikož běžně hraju spíše s útočnými raketami, je herní rozdíl v obraně opravdu znatelný. A když mi i prasátka lezla přes sako jedno za druhým, skoro jsem měl chuť pověsit smečovací plácačky na hřebík a stát se obranářem. Smeče podle očekávání postrádají část průraznosti, ale je třeba říci, že raketa i při prudkých útocích dobře drží směr, tuhý rám zůstává v rozmachu stabilní. Jen to z ní zkrátka letí pomaleji, takže je třeba útočné údery přesněji umísťovat. Pokud Yonex Nanoflare 800 třímá v ruce žena, smíšenou čtyřhru nelze prohrát. Což může potvrdit moje manželka, když s ní odehrála jeden zápas, který vyhrála. Jen na okraj, pokud mají mé recenze i nějaké zanícené čtenářky, možná je bude zajímat, že mezi chlapy se badmintonovému mixu přezdívá “dvouhra s překážkou”.

Pro koho je badmintonová raketa Yonex Nanoflare 800 určena

Badmintonová raketa Yonex Nanoflare 800 je skvělá pomocnice pro defenzivně zaměřené hráče, kteří sázejí na celodvorcovou hru doplněnou o precizní techniku. Nemusí jít však o vyložené obranáře (kterých je v badmintonu relativně málo), ale o všechny, kdož se nebojí obětovat část své útočné síly a posílit svou obranyschopnost, techniku a pohotovost při odvracení prudkých úderů. Raketa není vhodná pro začátečníky nebo singlisty s menším švihem, pro něž bude těžké zahrávat dlouhé údery přes celou délku kurtu. I přes výše zmíněné vychytávky, zaměřené na pevnost hlavy, bych také varoval některé deblisty, kteří se nad kurtem hojně potkávají se svými parťáky. Tenký rám zřejmě bude méně odolný než masivnější rakety s širokou hlavou. Nerad bych tím ovšem odradil všechny páraře, protože jinak je raketa samozřejmě výbornou zbraní na čtyřhru, kde vynikne její rychlost při bloku i milimetrově přesná hra kolem sítě. Její potenciál myslím vrchovatě využijí ženy a dívky ve smíšené čtyřhře, které s ní dokážou zabetonovat svou část kurtu tak, aby se u nich už žádný korek nedotkl země.

Závěrečné shrnutí

Plusy rakety Yonex Nanoflare 800

  • Vynikající badmintonová raketa pro technické hráče
  • Velmi dobrá manévrovací schopnost, rychlá v pohybu
  • Skvělý nástroj na blokované míče, kraťasy a hru kolem sítě
  • Nízká hmotnost méně namáhá tělo

Minusy rakety Yonex Nanoflare 800

  • Malá razance při smečích a jiných prudkých úderech
  • Delší doba, než si hráč zvykne na správné načasování úderů
  • Domnívám se, že oproti běžným badmintonovým raketám bude relativně křehká
Chci Yonex Nanoflare 800 »

Naservírujte si další badmintonové čtení...

Starší články