RECENZE: Salming enRoute 3 – pohodlná a rychlá silniční univerzálka
Pro mnohé stále nepříliš známá švédská značka Salming se v posledních letech postupně prosazuje i na poli běžecké obuvi. Zde si svým přístupem získala velké množství fanoušků, pro které bude nový model enRoute 3 jasnou volbou při výběru nových tréninkových bot.
Po důkladném otestování je však můžu doporučit i těm, kteří s touto švédskou značkou nemají zkušenosti.
- Boty: Salming enRoute 3
- Naběháno: 200 km
- Naměřená váha: velikost 46 – 272 g
- Došlap: neutrální
- Typ: Objemová / tempová silniční obuv
- Drop: 6 mm
Povedený design
První věc, které si po vybalení z krabice všimnete, je barevné provedení, které přímo svítí do očí. Jasně oranžová pánská verze (růžová dámská) je dle mého názoru velmi povedená a zajisté upoutá pozornost. Boční straně dominuje modré logo, které díky použítí královské koruny jasně odkazuje na švědský původ této značky.
Ještě před vyzkoušením si všimnete, že je bota i přes své spíše objemové a tréninkové určení velmi lehká. V mé velikosti 46 váha ukazuje lehce přes 270 gramů, což je srovnatelné či lepší než mnoho rychlejších bot od jiných značek.
Pohodlný a prodyšný svršek
Boty nazujete díky očku na patě velmi jednoduše a hned první dojem je naprosto skvělý. Strečový a lehký svršek perfektně obepíná chodidlo, aniž by někde nepříjemně tlačil.
Patní část je anatomicky tvarovaná a díky technologii Salming Heelcup zajistí perfektní usazení chodidla v botě bez nepříjemného vyzouvání.
Jazyk je velmi tenký a pro lepší uchycení je po stranách přichycen k botě, takže se vám nebude v botě kroutit ani hýbat. Použité ploché a elastické tkaničky umožnují dobré utažení a pro případ vyzouvání boty je k dispozici i poslední otvor na tkaničku, který se dá s použitím jednoduché smyčky využít k ještě lepšímu dotažení v oblasti kotníku.
Malinko problematicky se pro mě jeví zvolená kombinace tenkého jazyka a tkaniček. Při těsnějším dotažení jsem se setkal s tím, že mě v oblasti nártu tlačily a musel jsem je několikrát převazovat, než se mi podařilo najít optimálním balanc mezi dotažením a tím, aby se mi bota nevyzouvala.
Celý svršek se od zadní do přední části nese v duchu filozofie firmy, která vychází z přirozeného běhání. Nedočkáte se tedy úzkého střihu, ale spíše širší konstrukce, která lépe reflektuje přirozený tvar chodidla. Pro někoho s vyloženě úzkým chodidlem se tak bota může zdát příliš široká, ale většině lidí by tento střih měl naopak vyhovovat.
Prodyšný a strečový svršek však s sebou nese také menší problém v tom, že příliš nepodrží chodidlo, které má tendenci k nestabilitě. Z toho důvodu se tyto boty hodí svým určením běžcům s tzv. neutrálním došlapem.
Dynamické tlumení
Po zhlédnutí papírových statistik je jasné, že v porovnání s jinými srovnatelnými modely se nejedná o typickou objemovou botu. Výška mezipodešve v přední i patní části dává výsledný drop (rozdíl mezi patou a špičkou) 6 mm, což se vzhledem k určení řadí mezi nízké hodnoty. Na své si tak přijdou zejména lidé s dopadem přes přední až středovou část chodidla.
Rozhodně se ale nemusí bát ani člověk, který dopadá přes patu, jelikož je v mezipodešvi pod patou použitý materiál SoftFOAM. Ten je dobře viditelný i po vyndání vložky a slouží zde pro zmírnění nárazů při dopadu přes patu.
Použitá tlumící směs Recoil+TM je pro mě asi největším překvapením na celé botě. Při dopadu člověk cítí příjemné tlumení, které je však zároveň velmi dynamické a bota mě tak pocitově nutila zrychlovat.
První běh mě utvrdil v tom, že toto nebude žádná nudná a pomalá objemová bota, ale naopak spíše svižnější model. V rámci testování jsem vyzkoušel vše přes krátké sprinty, tempové běhy, až po dlouhé vytrvalostní tréninky. Při žádném z těchto tréninků mě chování a tlumení boty nezklamalo. Pokud tedy hledáte univerzální silniční botu, tak Salming enRoute 3 pro vás může být ideální volbou.
I přes to, že to jsou tréninkové boty, vzal jsem je i na svůj poslední krátký závod. Ten se konal na kopcovitém okruhu, kde se střídaly různé povrchy přes asfalt, šotolinu až po lesní cestu s kořeny. Ani zde Salmingy nezklamaly a zvládly tuto zatěžkávací zkoušku s jistotou a lehkostí.
Flexibilní a přilnavá podrážka
Podrážka boty je tvořena více zónami, které jsou přizpůsobeny jejich využití. Nejvíce namáhaná místa jsou opatřena odolnou gumou, která má zejména zmírnit opotřebení a prodloužit životnost boty. Pro méně exponovaná místa, zejména ve středu patní části, je použita měkká směs, čímž se u boty podařilo dosáhnout lehčí celkové hmotnosti.
V průběhu testování jsem botu vyzkoušel zejména na tvrdém povrchu, pro který je určena, a nesetkal jsem se s žádným podkluzováním ani na mokru. Velmi dobrá přilnavost byla také na štěrkových či lesních cestách, kde jsem však testoval pouze za sucha.
Dále je podrážka rozdělena na dvě hlavní části, které jsou rozděleny tzv. baletní linií. Můžete si to lehce vyzkoušet tím, že právě zde dochází k největšímu ohybu. Od této linie až k patě se nachází 62 % podrážky včetně zpevňující plastové konstrukce, která má za cíl zlepšovat stabilitu. Toto řešení podrážky může znít komplikovaně, ale zjednodušeně jsou tyto technologie použity pro co nejlepší vybalancování boty a respektování přirozené práce chodidla.
V reálu je samozřejmě těžké objektivně posoudit, jakým způsobem tato přesná čísla působí, ale subjektivně je bota pěkně vyvážená a odrazová fáze působí přirozeně bez jakýchkoliv problémů. Přesně toto podtrhuje můj hlavní dojem z této boty – lehkost a pocit, jakoby člověk neměl nic na noze.
Celkový dojem
Salming enRoute 3 je pro mě jedním z největších letošních překvapení na poli tréninkových běžeckých bot. Kvalitní materiály, dynamické tlumení, povedený design – to jsou jedny z hlavních prvků, které tento model vystihují.
Je velmi těžké nalézt na těchto Salmingách výrazné nedostatky. Pro někoho to může být možná nižší tlumení v porovnání s jinými tréninkovými modely či poměrně široká přední část. Díky nízkému dropu a spíše menšímu tlumení je ocení zejména zkušenější běžci s dopadem přes přední či středovou část chodidla.
Tyto boty bych tedy doporučil zejména někomu, kdo hledá lehkou botu pro nabíhaní pomalejších i rychlejších tréninkových kilometrů, která se bude perfektně hodit také na delší závody typu půlmaratonu či maratonu.
Plusy běžeckých bot Salming enRoute3
- Lehká a dynamická bota
- Univerzální tréninkové i závodní použití
- Pohodlný a prodyšný svršek
- Dobrá trakce za suchých i mokrých podmínek
Mínusy běžeckých bot Salming enRoute3
- Příliš dlouhé a tenké tkaničky
- Pro někoho málo tlumení
- Na objemovou botu nižší drop
Doběhněte si pro další čtení …
- Regenerace po běhu – zjistěte, jak ulevit tělu po tréninku
- Strava běžce – Co jíst před během i po tréninku
- BLOGERSKÁ SOUTĚŽ: Sportuju a bloguju
- RECENZE: Běžecký batoh Salomon Agile 6

Dominik Chlupáč
Jako bývalý silniční cyklista jsem se k běhu propracoval teprve před třemi lety, ale hned mu propadl. Druhý rok jsem vyzkoušel první ultra závod v rumunských Karpatech a měl jsem jasno. Baví mě však také silnice, takže mě potkáte na brněnských závodech nebo na větším půlmaratonu či maratonu.
12. 6. 2020, autor: Dominik Chlupáč
Nejnovější články
- Recenze Head Gravity 2023 MP / Tour 09.05.2023
- Co očekávat od nových raket Head Gravity 2023? 12.04.2023
- Recenze Head Radical MP/PRO 2023 22.03.2023
- Recenze Head Extreme MP / Tour 2022 07.03.2023
- 9 tipů na vánoční tenisové dárky 16.12.2022
- Obutá neobutá: Proč koloběžím v barefoot botách? – Bára na kolobce 46. díl 13.10.2022
- Přimrzají vám ruce k řídítkům? Zjistěte, jak se obléct na kolo v zimě 29.09.2022
- RECENZE: Tecnifibre T-Fight 305 ISO – dynamická kontrola v každém úderu 13.09.2022
Štítky
Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz