RECENZE: Běžecké boty On Running Cloudflow

S novou sezonou přišla švýcarská značky On Running s inovovaným modelem Cloudflow. Jak se v této běžecké botě trénuje, vyzkoušeli naši ambasadoři a zkušení běžci, Simona a Dominik.

Dámský model Cloudflow

Dámský model běžeckých bot On Running Cloudflow

Není značek, které by se v běžeckém světě tolik odlišovaly, jako je tomu u švýcarského výrobce On Running. Za 11 let své existence zatím není tolik známá jako Nike nebo adidas, ale buďte si jisti, že za těmito světovými giganty v ničem nezaostává. Jejich podrážka tvořena obláčky (clouds) se brzy dostala do povědomí běžců všech výkonnostních kategorií.

Pro testování jsme zvolili jeden z nejprodávanějších a zároveň nejzajímavějších modelů – On Running Cloudflow. Ten spadá do kategorie rychlejších bot a oceníte ho zejména na trénincích a závodech do půlmaratonské vzdálenosti. Simči i Dominikovi už nohama proběhly i jiné On Running modely a jak si mezi nimi stojí Cloudflow se dozvíte právě teď.

Chci On Running Cloudflow »

Jak je na tom design a materiál?

Dominik: Hned na první pohled je vidět vysoká kvalita zpracování, která bývá u produktů země helvétského kříže typická. Vše je doplněno jednoduchým, ale vkusným designem. Mnou testovaná černo–šedá kombinace je spíše konzervativnější klasikou, ale můžete zakoupit i barevnější modrozelené.

Simona: Je pravda, že na modelu Cloudflow mě jako první upoutal překrásný design v mých oblíbených barvách. To je první předpoklad k tomu, abych si boty pořídila. Designově patří Cloudflow mezi nejhezčí běžecké boty, které jsem kdy viděla. Samozřejmě vím, že vzhled zdaleka není vše, ale kvalitativně tyhle závodky za designem ani trochu nezaostávají.

on running cloudflow

Běžecké boty On Running Cloudflow si poradí i na sněhu.

Dominik: Na celém svršku boty je použita lehká a velmi prodyšná síťovina, což oceníte zejména v teplejším počasí, kdy se bude chodidlo příjemně ochlazovat. Problém jsem ale neměl ani za chladnějšího podzimního a zimního počasí, kdy jsem boty hlavně testoval. Pro zmrzlíky je kdykoliv možností obléct teplejší ponožky (moje oblíbené jsou ty od Stance).

Bota je vzhledem ke svému určení pro rychlejší tréninky odlehčena všude, kde se dá. Je to vidět třeba na tenkém jazyku a menším vyztužení v patní části.

Simona: Já si nemohu vynachválit speciálně tvarovanou a zúženou patu, která dokonale drží nohu na svém místě a to i v drsnějším terénu. Tím pádem jsem neměla strach o své kotníky.

Oba běžci se shodují nad velkou výhodou – při běhu vůbec nevnímali, že by na noze nějakou botu měli. „To vždy beru jako ideální vlastnost,“ říká Dominik. „Lehčí a pohodlnější model jsem snad nikdy neobula,“ dodává Simča.

Pata je zúžená, aby držela nohu na svém místě.

Pata je zúžená, aby držela nohu na správném místě.

Jaké jsou tlumící vlastnosti polštářků aneb Run on clouds?

Tlumení boty je přesně to, čím se boty On Running odlišují od ostatních značek. Konkrétně se jedná o 18 polštářků rozmístěných po celé podrážce (při dopadu stlačují vzduch a odolávají nárazům), měkkou pěnu Helion a tzv. Speedboard, což je termoplastická deska vložená mezi svršek podrážky a tlumící vrstvu za účelem zlepšení dynamiky odrazu. To vše zní sice hezky, ale jak to funguje reálně v praxi?

Dominik: On Running Cloudflow je model určený na tempový trénink a závodní použití, a to je přesně to, co se mi po prvních bězích vybavilo. Rozhodně od nich nemůžete očekávat extra vysokou míru tlumení, ale to ani není jejich cílem.

Simona: Na druhou stranu jsem měla pocit, že mé chodidlo splyne s povrchem a dokonale ho kopíruje. Tím mé tělo dostává informace, které potřebuje ke správné funkci došlapu.

Dominik: Přesně tak. Pro mě to je kontaktní a méně tlumená bota a její kvality jsem ocenil spíše u kratších běhů, zejména rychlostního tréninku a závodů. Za mě zde boty díky kombinaci dynamického tlumení a nízké váhy excelují.

On cloudflow recenze

Botám Cloudflow sluší závodění nebo svižné tréninky, třeba na schodech.

Simona: Asi je to tím, že jsem lehčí, ale já Cloudflow beru jako pohodlný model, který nohu hezky chrání. Právě díky její váze nevíte, že ji máte na noze.

Dominik: Já je vyzkoušel i při delších bězích a tam se mi absence vyššího tlumení projevila. Ke konci dlouhých tréninků chodidla a nohy začaly trochu protestovat. Vidím to tak, že pokud se jedná o zkušeného běžce s dobrou technikou, tak by ani to neměl být problém a boty mohou sloužit jako super univerzálky na kratší i delší tréninky a závody.

Simona: To beru. Díky technologii Speedboard, která pomáhá přeměnit energii došlapu na pohyb vpřed a odpružení pěny Helion, mám pocit opory i ve vysoké rychlosti. Bota mi dává energii do každého odrazu. „Zkrátka měkký došlap, ale efektivní odraz.“

Jak se chová podrážka na mokru? 

On Running Cloudflow

Podrážka má skvělé vlastnosti i na mokru.

Dominik: Moje předchozí zkušenost s botami On Running je již poměrně letitá a tehdejší model měl pro mě jednu negativní vlastnost – hodně klouzaly na mokru. Naštěstí se tento problém podařilo vyřešit a na nejvíce namáhaných polštářcích je použit hrubší vzorek, který skvěle funguje i v dešti a lehkém terénu. 

Je Cloudflow pouze na silnici?

Dominik: Hodně lidí využívá silniční boty i v lehčím terénu, což je za suchých podmínek naprosto bez problému. Stejně je tomu i u tohoto modelu. Člověk ale musí dávat pozor na to, že mají polštářky na podrážce tendenci zachytávat malé kamínky. Do terénu tak raději využívám jiné modely a Cloudflowy si šetřím primárně na silnici a zpevněné cesty.

Jak zní celkový verdikt pro běžecké boty On Running Cloudflow?

Simona Nekola testuje běžecké boty on cloudflow.

„Měkký dopad, explozivní odraz“ tvrdí On Running a Simona souhlasí.

Simona: Cloudflowy mě upoutaly na první pohled a rozhodně to nebyla láska jen na jednu noc. S každým dalším během jsem si je více a více zamilovala.

Dominik: V průběhu testování jsem v botách naběhal necelých 200 km a skvěle zapadly do mého běžeckého botníku, kde zabírají místo rychlejších bot, které se hodí na kratší rychlejší tréninky či závody od 5 do 21 km. Zkušenější běžci se je rozhodně nemusí bát vzít na delší výběh, ale už se může projevit nižší míra tlumení a vhodnější volbou z dílny On Running bude jednoznačně model Cloudstratus.

Shrnutí

Na první pohled 

 • velmi kvalitní zpracování/klasický design On Running – obláčkové tlumení
 • nízká vrstva mezipodešve/tlumení – naznačuje rychlejší a tvrdší botu

Na první obutí

 • pohodlný svršek, skvěle sedí, tenký, ale pohodlný jazyk
 • šikovný elastický pásek na jazyku určený pro uchycení tkaniček, aby nepřekážely

První trénink

 • podrážka – některé obláčky mají hrubší dezén a drží překvapivě dobře i na mokru, což byl problém dřívějších modelů
 • je cítit nižší drop (6 mm), vzali bychom je na rychlejší trénink/pro zkušenějšího běžce
 • bota je dynamická a pohodlná, při delším běhu jde ale cítit slabší tlumící vrstva – model určený ideálně do 10km, max. do půlmaratonu

Co překvapilo

 • o malinko větší velikost, než jsme zvyklí u jiných značek stejné velikosti

Negativa

 • do cloudů v podrážce se mohou dostávat kamínky
 • při delším tréninku mohou být boty nekomfortní – raději před závodem vyzkoušet

Chci On Running Cloudflow »

 

Dominik Chlupáč
Dominik Chlupáč
product manager

Jako bývalý silniční cyklista jsem se k běhu propracoval teprve před třemi lety, ale hned mu propadl. Druhý rok jsem vyzkoušel první ultra závod v rumunských Karpatech a měl jsem jasno. Baví mě však také silnice, takže mě potkáte na brněnských závodech nebo na větším půlmaratonu či maratonu.

Simona Nekolová
Simona Nekola
běžkyně

V roce 2019 jsem se zúčastnila 25 závodů, z toho jsem stála 20× na stupních vítězů. Vrcholem právě té sezóny pro mě bylo získání titulu královna Ústeckého regionu v silničím půlmaratonu (Runczech). Mám ráda i silniční a mtb cyklistiku, in-line, fitness, squash...

23. 2. 2021, autor:

Komentáře

 • Lenka, přidáno 16.01.2022

  Ja nosím iba on running tenisky, v zime zimný model
  Jediný problém je že sa šmýka v tých teniskách akonáhle je trosku mokrá cesta. V zimných topánkach je mi zas zima a na lade sa extrémne šmýka – takze odporúčam ich skôr na suchu jeseň.

  Odpovědět

Váš komentář





*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz