RECENZE: Rychlé střely Craft CTM Ultra

Značka Craft vystrkuje růžky a ukazuje, že se s ní musí v sektoru běžeckých bot počítat. Nový model CTM Ultra vyzkoušel člen týmu SportObchod.cz a zkušený běžec – Patrik Bejček. Podíváme se na tyto běžecké boty jeho očima.

Craft CTM Ultra najdete v různých barevných kombinacích.

Craft už není jen o funkčním oblečení

Tento rok švédský Craft vydal dva zbrusu nové silniční modely běžeckých bot CTM Ultra a CTM Ultra Carbon. I přes velkou konkurenci na trhu do toho Craft šel a tleskám. Pro konstruktéry to byl těžký úkol. Je úplně něco jiného navrhovat funkční oblečení a běžeckou botu, která chce konkurovat velikánům jako je Nike nebo adidas.

Otestoval jsem variantu CTM Ultra, která sice neobsahuje karbon, ale oproti CTM Ultra Carbon je měkčí a poddajnější. To je vykoupeno menší rychlostí. Nicméně mě překvapilo jejich svižné tempo, i když je řazena spíše do kategorie objemových tréninkových bot.

Model CTM Ultra je řazen do tempových až objemových bot.

Na trhu najdete spousty objemovek, které skvěle tlumí, ale jsou těžší a pomalejší. A právě tyto vlastnosti chtěl Craft u bot na trénink změnit.

První dojmy

Boty jsem vzal na silniční půlmaraton (už na jejich druhý trénink). Ihned po rozběhu mě překvapila jejich svižnost a energetická návratnost. Kolíbkovitá konstrukce podešve v kombinaci s pěnou FAST FORWARD mě při každém kroku kopla dopředu.

Musím říct, že při tempu kolem 3:40 min/km jsem měl pocit, jako bych běžel o hodně pomaleji. To mě ujistilo, že boty jsou opravdu rychlé. Navíc mě po doběhu vůbec nebolela lýtka ani chodidla, takže s kvalitou tlumení jsem byl spokojen.

Vrstva tlumení je opravdu pořádná.

Tenký, pevný a funkční svršek

Svršek CTM Ultra je dalším vynikajícím počinem vývojářů Craftu. Připomíná mi běžecké tretry – jednovrstvý, tenký a pevný zároveň. Sice se zdá jemný, nicméně pevně obepne nohu všude tam, kde je potřeba.

Zadní části boty, tedy okolí achilovky, je tvořena měkčím materiálem s lehkými vycpávkami. Ty jsou rozmístěny tak, aby nohu držely na svém místě. To oceníte i v lehkém terénu, se kterým si boty hravě poradí.

Svršek je jemný a hezky sedí i v oblasti achilovky.

Prodyšnost je taky parádní, což se hodí v horkých letních dnech. Noha se vám tak v botě nevaří a funguje přirozená cirkulace vzduchu.

Počítejte s tím, že mají lehce širší střih, než jste zvyklí u klasických svršků tempových bot. Nemusíte se tedy bát otlaků ani při delších bězích, kdy vám noha lehce nateče.

Na asfalt i do lehkého terénu

Podešev ocení široké spektrum běžců, protože zvládne jak asfalt, tak lehký terén. Představte si závod, ve kterém se na trati potkáte jak se silnicí, tak mírným terénem. Přesně pro tuto kombinaci je CTM Ultra. Na asfaltu vás nebudou boty brzdit a v lehkém terénu naopak podrží. Neztratíte tak rychlost na úkor horší stability.

Podešev vás podrží jak na asfaltu, tak v lehkém terénu.

Tento model se hodí jak na dlouhé a objemové tréninky, tak na rychlé intervaly na dráze. Craft nezbývá než ocenit za jejich všestrannost. Drop je celkem vysoký, pohybuje se kolem 11 mm. Výška tlumení je pak 33 mm (využili už zmíněnou Fast Forward Foam).

Vyzkoušel jsem CTM Ultra i na kamenitějším povrchu v trailu a to už bylo na boty moc. Začaly se chovat nestabilně a chvílemi jsem měl pocit, že si zvrtnu kotník. Takže do terénu sáhněte rozhodně po trailovkách.

A jak jsou na tom boty s váhou? K těm nejlehčím závodkám mají celkem daleko, váží totiž 269 gramů (velikost UK 9). Ale co jiného máme čekat u tak všestranného modelu.

Váhou patří boty spíše do skupiny objemovek.

Klady…

 • Skvělé tlumení (pěna Fast Forward Foam) = vysoká energetická návratnost
 • Stabilita i v lehkém terénu
 • Svršek – lehký, pevný a prodyšný
 • Životnost – ani po 150 km nejeví výraznější známky opotřebení
 • Vzhled – vyberete si z několika barevných kombinací

…a zápory

 • šířka svršku, která může být pro běžce s užším chodidlem nepříjemná

Na Craft CTM Ultra vidím hlavně pozitiva.

Zkrátka a dobře?

Pokud hledáte botu, se kterou si užijete spoustu běžecké zábavy na dlouhých trénincích, tempových bězích nebo úsecích na dráze, CTM Ultra je ta správná volba. Koupíte je v pánském i dámském provedení (dámské Craft Pro CTM Ultra nebo pánské Craft Pro CTM Ultra).

Pokud vám nestačí nekarbonová verze a chtěli byste botu, se kterou budete vidět, sáhněte po „zebrovaném karbonu“ Craft CTM Ultra Carbon. Připravte se na větší tuhost boty, ale větší dynamiku došlapu a odrazu.

Parametry CTM Ultra:

 • Došlap: neutrální
 • Povrch: univerzální
 • Hmotnost: 250 g
 • Drop: 11 mm
 • Terén: silnice/lehký terén

Chci Craft CTM Ultra »

Zajímají vás další recenze na běžecké boty?

Jsem bývalá orientační běžkyně a silniční cyklistka, ale momentálně se pár let věnuji běhu v horách.

Navíc mám vystudovanou fyzioterapii.

V roce 2020 se mi podařilo zvítězit v ženských dvojicích na extrémním závodě LH24, ale jinak mě najdete v kopcích na tratích do 30 km.

26. 7. 2021, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz