RECENZE: Head Speed 2022 – dominantní rakety na servisu a volejích

Tenisové rakety z řady Speed patří k nejpopulárnějším raketám od rakouské firmy Head. Mezi pokročilými a závodními hráči se těší velké oblibě kvůli relativně snadné ovladatelnosti, výbušnosti, přesnosti a stabilitě. Jsou to rakety pro rychle hrající hráče, kteří výborně střídají tempo hry a snaží se spíše útočit. Navíc to jsou rakety, které propaguje srbský tenista Novak Djoković, takže i z tohoto důvodu je o ně nemalý zájem.

Nejnovější verze „Djokovicek“ je opatřena technologií Auxetic, která se objevila v poslední generaci raket Prestige, a také nově v nedávno recenzovaných a nutno dodat že velmi povedených Head Boom. V této dvojrecenzi se podíváme na nejočekávanější verze Head Speed Pro a MP.

Tenisové rakety Head Speed 2022.

Tenisové rakety Head Speed 2022.

Auxetická reakce

Pojďme si připomenout, co nová technologie Auxetic přináší. Jedná se o elastický materiál s trampolínovým efektem, který se nachází pouze ve spodní části hlavy rakety u krčku.

Při kontaktu strun s míčkem dochází k jejich propnutí a povytažení spojnice krčku hlavy mírně nahoru. Při odehrání míče, kdy se struny vracejí zpět do původní pozice, má tento materiál tendenci se také prudce vracet zpět. Tato reakce následně strunám a míčku dodává více energie a spinu. Zároveň tlumí nežádoucí vibrace a přispívá k seznačnímu pocitu ze hry.

Technologie Auxetic v krčku rámu generuje více snadné energie, zlepšuje cit a celkový komfort.

Technologie Auxetic v krčku rámu generuje více snadné energie, zlepšuje cit a celkový komfort.

Musím říct, že už u raket Head Boom jsem měl pocit příjemného komfortu, ale zároveň až nečekaně dobrý cit pro míček. U Speedek je situace podobná.

Od raket se mi zdá, že to letí o něco více než od předchozí generace s technologií Graphene 360+. Ta je nyní nahrazena technologií Graphene Inside. Jedná se v podstatě o zjednodušený název pro to samé. Zkrátka a dobře si můžete být jisti, že v ruce držíte 100% grafitové rakety, které jsou zárukou nejlepšího herního zážitku.

Osvědčená černá s bílou

Head vsadil po designové stránce na osvědčenou kombinaci černé a bílé, která se u raket Speed objevuje už dlouhé roky. Oproti předchozí generaci barevné podání otočil tak, že hlava rakety je prakticky celá černá s bílým krčkem. Zmizel nápis Speed z vnitřní části hlavy rakety a zůstal jen bílý nápis Head. Na krčku je název řady Speed doplněný o velké S, které je vidět i z větší dálky.

Head tak sjednocuje design do jedné snadno srozumitelné DNA. Trochu mi vadí, že se tyto černobílé části rámu liší zpracováním povrchu. Černá hlava rakety je celá lesklá a hladká. Sněhobílý krček je oproti tomu matný a při doteku šustí. Je škoda, že se Head neodváží udělat rakety celé lesklé a hladké.

Tak jsou vytvořeny tzv. pro stock verze raket, které používají profesionálové. Má to své nesporné výhody. Pokud to budeme brát čistě z vědeckého hlediska, tak lesklý povrch má menší odpor vzduchu. Zásadnější je ovšem rychlost manipulace s raketou a celkový komfort při kontaktu prstů s tímto povrchem.

Matný povrch šustí a může mít tendenci se při rotaci rakety v ruce trochu „zadrhávat“. Jasně, je to mikro detail, ale na té nejvyšší úrovni tenisu je všechno o drobnostech. Pro nás obyčejné smrtelníky je to spíš důvod si aspoň na něco trochu postěžovat, než že by nám to reálně nějak uškodilo. Alespoň mám co kritizovat.

Head Speed Pro 2022

Jak už se stalo nepsaným pravidlem, dvojrecenzi začnu nejvyšší specifikací Head Speed Pro 2022, kterou propaguje Novak Djoković. Co se parametrů týče, zůstalo vše při starém. Proč také měnit to, co funguje.

Máme zde 310g rám s klasickým oválným tvarem hlavy o velikosti 645 cm2. Štědrá hlava rakety sice odpustí nečistě zahrané míčky, ale poznáte to na výrazném úbytku energie.

Může za to pletení 18×20, které je u tohoto modelu dlouhé roky zavedené. Díky němu máte nad míčky vynikající kontrolu a přesnost je také nadstandardní. Je ale potřeba do úderů chodit, švihat ostošest a nehrát zanďoura. Při opatrné hře vás tento rám vytrestá nemastnou a neslanou rychlostí úderů. Avšak když všechno provedete dobře, letí to z Pro verze jako z praku.

Tradiční parametry verze Pro se nijak nemění. Zůstává také hustější vzor pletení 18x20 pro přesnější hru a více kontroly.

Tradiční parametry verze Pro se nijak nemění. Zůstává také hustější vzor pletení 18×20 pro přesnější hru a více kontroly.

Rozhodně to není raketa pro defenzivní styl hry či tzv. vyčkávací taktiku. Od toho Head nabízí jiné modely např. ze série Radical, které fungují bezvadně v každé situaci. Speedky je potřeba už podle jejich názvu živit rychlým švihem bez strachu z chyby. Vyvážení rakety na 315 mm je příjemné a kontrola nad raketou je v každé situaci rychlá a přesná.

Rám je překvapivě o 1 mm širší než např. u rakety Head Boom Pro a má rovných 23 mm konstantně. Díky tomu je stabilní a působí tužším dojmem, než ve skutečnosti je.

Tuhost rámu je kolem 62 RA, což ukazuje na jeho vysokou flexibilitu. Švihovou hmotnost jsem naměřil relativně nízkých 321 kg/cm2. U předchozích verzí se pohybovala kolem 329 kg/cm2. Je to ale kus od kusu. Stačí drobná odchylka v gramáži a ta se podepíše na tomto údaji poměrně výrazně.

Pocitově jako doma

Vzhledem k tomu, že jsem před pár lety na chvíli zakotvil u rakety Head Speed Pro s technologií Graphene Touch, tak vím, co od ní očekávat. Od té doby se na trhu objevily tři další generace těchto raket, ale pocit z nich zůstává přibližně stejný. Co se mění, tak to je komfort a zpětná vazba.

Rakety jsou určitě příjemnější a z dlouhodobého hlediska použitelnější i při velmi časté a vysoké zátěži. Možná je někdo může vnímat jako více utlumené a necitlivé, ale osobně se mi zdá, že tato verze s technologií Auxetic citlivost a živost raket oproti předchozím dvěma generacím mírně vylepšila.

Mám na mysli čistotu přenosu informace ve formě vibrací do ruky. Tu potřebujeme mít, abychom vnímali, co se s raketou při kontaktu s míčkem děje a adekvátně tomu mohli přizpůsobit práci se zápěstím a švihem jako takovým.

Tradiční oválný tvar hlavy rakety funguje spolehlivě v každé situaci.

Tradiční oválný tvar hlavy rakety funguje spolehlivě v každé situaci.

S vibracemi souvisí zvukový doprovod rakety, který je opět výraznější a připomíná rakety Wilson Clash. Dřevnatý, syrový zvuk při zásahu přímo ve sweetspotu rakety je dunivý a evokuje ve mně klepání masa na řízky paličkou. Je to opět jeden z příjemných bonusů, který vám vykouzlí úsměv na tváři a dodá na sebevědomí.

Naopak, když míček netrefíte optimálně, ozve se velké prd. Jakože nic. Díky tomu poznáte, že vaše práce nohou stojí také za prd a měli byste se zlepšit. Jsou to malé střípky do velké mozajky výkonnostního tenisu, pro který je tato raketa určena především.

Švihem ke štěstí

Budu se opakovat, ale Head Speed Pro si žádá řádnou švihovou nálož. Ne že by se s raketou nedalo hrát i pomalu, ale je to jako dusit Ferrari na okresce. Navíc bez pořádného švihu těžko vygenerujete spin, který je i tak poměrně obtížné z této rakety s pletením 18×20 vyždímat. Není to nemožné, ale bude vás to stát více úsilí než u raket s pletením 16×19.

Raketa se vám však odvděčí velmi dobrou přesností a celkovou kontrolou. Nicméně počítejte s tím, že zahrát s ní míček do půlky saka je tak jednoduché, jako si raketu vytáhnout z bagu. Moc lajdáctví neodpouští. Přeci jsem ale z ní měl pocit, že odpustí o něco více než předchozí generace.

Vhodné bude do rakety naplést pružný polyester s nižšími kily. Head doporučuje rozpětí 22–26 kg, já osobně bych nad 25/24 kg nešel a spíše bych se držel hodnoty kolem 24/23 kg.

Další doplňující technologie rakety Speed Beam a Directional Drilling podporují rychlý švih a přenos energie do míčku.

Další doplňující technologie rakety Speed Beam a Directional Drilling podporují rychlý švih a přenos energie do míčku.

Pošmakujete si s ní na všech typech přímých úderů či úderů se spodní rotací. Čopy a obzvláště hra na síti je s ní báječná. Máte v ní jistotu, razanci, rychlost a preciznost. Opět ale platí jedno základní pravidlo – musíte vše trefovat pěkně před tělem. Pozdní nápřahy a zásahy za tělem či vedle něj vás opět jako v případě úderů od základní čáry vytrestají malým důrazem a celkově mdlou odezvou.

Na servisu je Head Speed Pro 2022 jistou zbraní s prakticky neomezenými možnostmi. Záleží jen na vaší šikovnosti a celkové kvalitě techniky podání. Váha 310 g už přeci jen dokáže paži unavit a pokud jako já patříte do kategorie hráčů pod 70 kg, tak počítejte s tím, že odservírovat kvalitně celý zápas bude téměř nadlidský úkol. Jde to, ale musíte být fyzicky perfektně připraveni a musíte vědět naprosto přesně, co děláte. Osobně si o něco více rozumím s lehčí variantou MP, na kterou se podíváme nyní.

Head Speed MP 2022

Celý život se pohybuji v kategorii raket kolem 300 g a tak je MPčko mojí srdeční záležitostí. Pravda je však taková, že posledních pár let mám rád dokonce i lehčí modely kolem 285–295 g. Někdo říká, že to od nich neletí, ale já vás mohu ujistit, že je to pouze mýtus. Lehčí rakety jsou naopak výbušnější rámy, které dávají do míčku více energie bez nutnosti použít energii vaši. Co však ztrácí, tak je celková přesnost a kontrola.

To je také případ modelu Head Speed MP 2022, ale není to vůbec tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát. MPčko je pro mě raketa, se kterou si naopak mohu dovolit víc a mohu si to dovolit po delší dobu. Díky tomu, že mám velmi rychlý švih a velmi dobrý pohyb, nepotřebuji raketu s tisícikilometrovou rychlostí úderů. Vyznávám spíš techničtější pojetí tenisu s delšími výměnami, kde razance nehraje takovou roli. Takříkajíc si raději všechno pěkně uběhám, než umlátím.

Model Head Speed MP 2022 je vyvážený na 320 mm a má pro mě optimální švihovou hmotnost 316 kg/cm2. Spadá tak ještě do kategorie raket, kterým se anglicky říká „tweener“. Znalci této terminologie jistě vědí, že se v tenise takto označuje úder hraný mezi nohama. Je to tedy velmi hravá raketa s vynikajícím poměrem výkonu a ovladatelnosti.

Pěkný design horní ochrany hlavy rakety s aerodynamickými prvky.

Pěkný design horní ochrany hlavy rakety s aerodynamickými prvky.

Velikost hlavy je taktéž 645 cm2, ale s pletením 16×19. To znamená více snadné energie, více spinu a celkově větší komfort při hře s prostorem pro chyby a nečisté zásahy. Ideální pro všechny klubové hráče, kteří se tenisem vysloveně neživí a nejezdí po turnajích jak zběsilí. Já se tenisem sice živím a na nějaký turnaj si také občas zajedu, ale jak jsem zmínil už v předchozí části věnované verzi Speed Pro, tak raději hraji s tím, co unesu aspoň 2,5 hodiny v kuse bez ztráty kontroly nad raketou z důvodu únavy paže.

Odpustí i zrychlí

Lehčí model MP je přesně tou raketou, která zvládá všechny údery konstantně dobře a máte v ní jistotu, oporu a zároveň přítele. Jako správný parťák vám tato raketa odpustí chyby, což se u verze Pro moc nedočkáte. Je příjemné vědět, že se při pozdním nápřahu či slabším švihu z rámu ozve: „To nevadí, já ti teď pomůžu a makej dál“. Takový ten pocit, že si tu chybu v technice či v přípravě na úder můžete dovolit.

Tento komfort alespoň mně dává křídla a do hry přináší příjemnou bezstarostnost a lehkost. Zároveň je to právě model MP, od kterého to více letí, když vám zrovna ruka neletí. Pružnější vzor pletení 16×19 se zkrátka postará o větší výbušnost i při pomalém švihu.

Flexibilita obou rámů je kolem 62 RA, což značí vysoký komfort a pružnost.

Flexibilita obou rámů je kolem 62 RA, což značí vysoký komfort a pružnost.

Model Head Speed MP je tak vhodný i pro někoho, kdo si namísto neustálého tlaku na soupeře hoví i v defenzivnějších polohách. Není to přímo raketa pro klasické zanďoury, ale v momentě, kdy vás protihráč přitlačí k plotu se nemusíte obávat, že by vám raketa nepomohla se tlaku ubránit.

Při útočné hře se můžete spolehnout na výborné zrychlení míčku, které sice nedosahuje omračující razance jako u modelu Pro, ale díky většímu spinu se tím rychlost jako taková vykompenzuje. Pokud tedy míček rádi točíte a zároveň chcete od rakety i slušnou rychlost, pak je model MP tím pravým ořechovým.

Na servisu a síti králem

Headu se opět povedlo, jak už to u řady Speed bývá zvykem, výborně nakombinovat hru na servisu s přechodem k síti. Nové Speedky jsou v této disciplíně nepřekonatelné. Cit pro míč, přesnost, razance a velmi příjemná zpětná vazba vytváří automatizovaný dojem z odehrání míče.

Když vyloženě něco nepo, tak servis nelze s modelem Head Speed MP 2022 zkazit. Nevím, jak to, ale prostě to nejde. S raketou jsem byl schopný zahrát 15–20 servisů v řadě jeden jako druhý. A hlavně, a to je nejdůležitější, tak všechny míče šly přes síť. Chybu jsem maximálně udělal do autu, což je ta lepší varianta.

Při přechodu ze servisu na síť fungují skvěle obě rakety. MPčko je však pro mě opět vítězem v lehkosti a celkové snadnosti provedení celého úkonu. Slušný servis v kombinaci s rychlým náběhem na síť, těžkým přípravným volejem z Tčka a následným uklizením do kouta je se Speedkami radost zahrát.

Líbí se mi stabilita obou raket, která ale není rušivá nebo přehnaná. Na úvod zmíněná technologie Auxetic dodává raketám pocit měkkosti a pohodlí.

Výrazně široké průchodky Power Grommets pro co největší rozsah pohybu strun. Více pohybu = více energie a více spinu.

Výrazně široké průchodky Power Grommets pro co největší rozsah pohybu strun. Více pohybu = více energie a více spinu.

Zdá se mi, že oproti předchozím generacím míček zůstává o něco déle na strunách a díky tomu jej lépe nasměrujete, kam chcete hrát. Celková kontrola nad míčkem je v této kategorii hlavy rakety 645 cm2 nevídaná. Občas jsem měl pocit, že hraji s raketou s menší hlavou o rozměru 630 cm2.

Ovladatelnost verze Head Speed MP 2022 je skvělá, což oceníte obzvláště u těžkých volejů, které hrajete buď blízko u těla, nebo na dlouhou ruku. Razance je nadprůměrná a je z ní cítit zároveň velká jistota. Není to o jednom dvěma náhodně zahraných úderech v rychlém tempu, ale s raketou dovedete hrát konstantně rychle a razantně.

U Pro verze je to o něco těžší udržet kvůli vyšší váze, ale zase máte šanci výměnu ukončit o něco dříve, protože je důraznější. Zkrátka MPčko je celkově hravější a svižnější, zatímco Pro verze je dominantnější na úkor vydané energie.

Závěrečný verdikt

Head opět potvrdil, že série raket Head Speed 2022 patří k těm nejdůležitějším v jejich portfoliu. Zásadnější změny oproti předchozí generaci se nedočkáte. Je to ale jenom dobře. Vylepšení doznala citlivost raket, výbušnost a celková hravost.

Díky technologií Auxetic jsem nabral dojmu, že rakety vám zkrátka dávají o něco více, a to po všech stránkách. Spolehlivost a rychlost úderů v kombinaci s vynikající ovladatelností a nadprůměrnou přesností zůstává hluboko v DNA těchto raket.

Model Head Speed Pro je tradičně agresivnější a náročnější varianta, od které to letí více v případě, že uděláte vše dobře. Je přesnější, dominantnější a snáze s ní zakončíte míček winnerem. Musíte ale dbát na perfektní pohyb a velmi slušnou techniku úderů. Pokud něco podceníte, tak vás raketa vytrestá mdlou odezvou bez šťávy.

Tenisové rakety Head Speed 2022.

Tenisové rakety Head Speed 2022.

Oproti tomu model Head Speed MP je vhodný pro širší spektrum klubových hráčů/hráček a ambiciózních juniorů ve věku 14–16 let. Je hravější, více odpustí a zároveň vám pomůže se vypořádat s těžkými míčky o něco snáze než model Pro.

Obě rakety si zaslouží velkou poklonu na podání a volejích. Tam nemají chybu. Pokud jste tedy víceméně neustále aktivní hráč/ka, jenž diktuje tempo a jen občas se uchýlíte k defenzivnějšímu stylu hry, pak jsou nové Speedky jednou z nejlepších voleb na trhu s raketami pro pokročilé a turnajové hráče.

Plusy raket Head Speed Pro a MP 2022

  • Skvělý poměr mezi razancí, kontrolou a snadnou sílou
  • Nadstandardně přesné rakety v kategorii velikosti hlavy 645 cm2 (obzvláště verze Pro)
  • Vynikající cit, komfort a příjemná zpětná vazba
  • Dominantní pocit na servisu a volejích
  • Velmi dobře ovladatelné v každé situaci (obzvláště verze MP)
  • Snadný přístup ke spinu u verze MP

Mínusy raket Head Speed Pro a MP 2022

  • S verzí Pro je těžší spinovat
  • Zpracování celého rámu (bílé části) by mohlo být v lesku

Další servis tenisového čtení…

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

27. 3. 2022, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz