RECENZE: Skyrunningové Scott Supertrack RC 2 pro milovníky hor

Na podzim se nám dostala do portfolia běžeckých bot značka Scott, která je více spojena s horskými koly. Od roku 2006 tito kluci z USA fušují do řemesla vyloženě běžeckým značkám a dnes vysílají své atlety na závody světové série. Jak obstála jejich agresivní trailovka v našem testování?

Scott přišel s touto vylepšenou verzí Supertrack RC 2.

Parametry Scott Supertrack RC 2

Výrobci Scott Supertrack RC 2 popisují jako: Vylepšení tradiční trailovky pro skyrunning pro náročný technický a horský terén. 

  • nejlepší trakce (přilnavost) ve vysokohorských oblastech – oceněná podrážka Radial Traction
  • pěna AeroFoam+ pro zlepšení stability
  • efektivní pohyb díky tvaru rockeru
  • svršek Schoeller coldblack® – odolný ochranný svršek
  • drop: 5 mm
  • hmotnost: 270 g

Mělo by se tedy jednat o pohodlnou, odolnou, stabilní botu vhodnou do náročných podmínek. Pojďme se na ni podívat podrobně.

Pohodlná, agresivní a rychlá trailovka?

S čím můžu srovnávat?

Z kategorie rychlejších běžeckých bot mám vyzkoušené klasické orienťácké X-talon 212 od Inov-8, Sense Pro od Salomonu, Dynafit Feline Up PRO, Mizuno Hayate a od švýcarské značky On Running ještě starší verzi Cloudventure.

Většinou mi na noze sedí boty středního kopyta od Inov-8 (Trailrock 270) a boty Salomonu (nejraději mám Sense Ride 2). U Dynafitu mi nepasují objemové modely a Mizuno je na mé chodidlo příliš široké.

Velikostně mě Scott ničím nepřekvapil. Volila jsem stejné cm ve velikostní tabulce jako jsem zvyklá u Adidasu, Dynafitu nebo Salomonu. A boty padly bez problému.

Supertrack RC 2 bych řadila do rychlejších trailovek.

Vzorek do extrémního terénu

Na první výběh jsem boty vzala do náročného kamenitého terénu plného sutě, nestabilního povrchu a velkého převýšení. Jedno bylo jasné od prvních metrů, a to jejich záběr v kopci. Bez problému držely na kamení, ale i na podmáčené hlíně.

Grip na podrážce je dostatečně agresivní a tvarovaný tak, aby měla podrážka kvalitní přilnavost i v typických skyrunningových podmínkách. Nebála bych si je vzít i na trať vertikálního kilometru nebo na běh do vrchu.

Grip je rozvržen rozdílným způsobem v různých částech boty.

Vzorek je jinak tvarovaný v přední, střední a zadní části boty. Mám zkušenost, že když si výrobci s rozložením gripu moc hrají, není to ve finále ideální na žádný typ terénu. Scott si sice pohrál, ale s citem a výsledek mi dává smysl.

Boty podrží při prudkém výběhu, kdy potřebujete záběr na špičce. Ale můžete se spolehnout i v technickém seběhu, kde využijete i brždění přes patu.

Seběhy jsou moje slabina a musím mít v boty důvěru, abych to z kopce pustila. Ze začátku jsem měla z kopce respekt, ale po dvou bězích jsem si to mohla dovolit naplno rozběhnout. Žádné podklouznutí, žádná nejistota.

I v seběhu jsem jim nakonec začala věřit.

Scott Supertrack RC 2 rozhodně není bota na asfalt. Na tvrdých přebězích nejde cítit dostatečné tlumení a vzorku je na silnici škoda.

Jak si stojí svršek?

Svršek je konstruovaný jako většina rychlejších trailových bot. Pevnější materiál na špičce proti okopnutí, vyztužení po bocích, aby se noha cítila jistě.

Trochu se bojím malíkové strany, která není zpevněná a často má na botách tendenci se trhat. Nicméně materiál u Scottu je rozhodně pevnější než klasický mesh, který se používá většinou. Mírné zpevnění výrobci přidali a proto myslím, že by i malíková hrana mohla vydržet.

Bota je prodyšná, rozhodně jsem neměla pocit, že se noha potí víc. Povrch se dobře udržuje a bláto stačí jen setřít vlhkou hadrou.

Svršek je z odolného materiálu, který se dobře udržuje.

Jedno velké kritérium, podle kterého se často vybírají běžecké boty, je vzhled. Ve Scottu vsadili na jejich tak typické křiklavé barvy a za mě udělali dobře. Design připomínající starší modely kopaček nebo tzv. orientek (boty na orientační běh), se mi líbí. Rozhodně vystupují z řady oproti ostatním značkám.

Ve šněrování vybrali standardní látkové ploché tkaničky, které drží a nerozvazují se. Ale i tak vždy podpořím jistotu v botě dvojitým šněrováním.

Co dodat…?

Opatek kolem paty je hezky vyměkčený, takže je achilovka v teple a pohodlí. Stává se mi, že mám problém s vyvýšenou pevnou částí kolem kotníků. U některých modelů mě toto místo tlačí a mám je odřené. Supertrack RC 2 mi vyhovuje a žádné odřeniny nebyly.

Oblast kolem achilovky je měkká a netlačí.

Bota se při odrazu ohne především ve své přední části, tedy v oblasti tzv. metatarzální kostí. Ve střední části je bota zpevněná, aby bylo chodidlo chráněné před došlapem na ostrý kámen.

Střední hodnota dropu kolem 5 mm mi seděl, a za mě by neměl způsobovat problémy jako tahání achilovek nebo unavená chodila.

Co mi nesedí?

Abych jen nadšeně nepopisovala, jak jsou boty skvělé, mám i nevýhody. Mám chodidlo zvyklé na velký výběr běžeckých bot a řekla bych, že je celkem rozmlsané. U Scottu mě při delším běhu (2 hodiny a více) začnou pobolívat chodidla.

Přisuzuji to větší pevnosti bot, kvůli ochraně proti proražení kamenem. Flexibilita do torze také není velká, proto nemusí sedět běžcům, kteří mají problém s opakovaným zánětem plosky. Tam bych volila po pořádném protažení nohy flexibilnější boty, které dovolí přirozenější krok.

Finální výsledek

Značka Scott mi byla sympatická od prvního nazutí. Lehce retro design, jistota v náročném terénu a pohodlí jim zajistí důležitou roli v mém botníku.

Plánuji je vzít na podzimní a jarní Lysacupy (běh do vrchu na Lysou horu), nebála bych se s nimi i na závody do 25 km v náročném terénu. Jak do bláta, tak na kamenitý podklad.

Supertrack RC 2 jsou rychlé a stabilní trailovky.

U delších tras buďte opatrní skrz jejich menší míru tlumení a větší tuhost v oblasti chodidla.

Rozhodně se na Scott Supertrack RC 2 můžete v terénu spolehnout a pokud hledáte botu do podzimního a zimního marastu (neboli boty do s*aček), je to ideální volba.

Zaujala vás naše recenze? Nezapomeňte se podívat na další. 

Jsem bývalá orientační běžkyně a silniční cyklistka, ale momentálně se pár let věnuji běhu v horách.

Navíc mám vystudovanou fyzioterapii.

V roce 2020 se mi podařilo zvítězit v ženských dvojicích na extrémním závodě LH24, ale jinak mě najdete v kopcích na tratích do 30 km.

28. 11. 2021, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz