RECENZE: Tecnifibre TF-X1 – vajíčko, které střílí rány jako z praku


13 minut čtení

Tenisové rakety Tecnifibre TF-X1 vás nezaujmou komfortem, ale vajíčkovitým tvarem rámu hlavy se snadno generovanou energií.
Francouzská firma Tecnifibre neustále inovuje své produkty a na trh přichází se zbrusu novou řadou raket TF-X1. Tyto rakety nahrazují předchozí modelovou řadu T-Flash, která byla určená pro mírně až středně pokročilé hráče na amatérské či klubové úrovni. Novinka cílí na podobnou skupinu tenistek a tenistů, nicméně už od prvních úderů je zřejmé, že výkonnostně je na tom lépe a osloví tak i náročnější publikum. [caption id='attachment_21008' align='aligncenter' width='633']Michal Bayerl při testu tenisových raket Tecnifibre TF-X1. Michal Bayerl při testu tenisových raket Tecnifibre TF-X1.[/caption] V testu jsem se podíval na dva ze tří nabízených modelů – verzi s hmotností 285 g bez výpletu a nejtěžší 300g model. Obě tyto rakety mají hlavu o velikosti 645 cm2 a rozvržení strun 16 x 19. Třetí, nejlehčí model váží 275 g a má oversize hlavu o velikosti 677 cm2. Ten je určený spíše pro zapálené začátečníky, mírně pokročilé hráče, ženy a seniory. Ten jsem však nezkoušel. Pojďme se podívat, jak velký úsměv na tváři mi nové rakety Tecnifibre TF-X1 vykouzlily.
Koukněte se také na videorecenzi tenisových raket Tecnifibre TF-X1 od Zdeňka Hrabálka.

Design opět zaujme

Značka Tecnifibre si v posledních letech oblíbila bílou barvu jakožto poznávací znamení u svých rámů. Stejně jako vrcholná řada výkonnostních raket T-Fight jsou i nové TF-X1 nepřehlédnutelné. Bílý rám na několika místech rozsvicují žluté prvky a žluto-černo-šedý nápis modelové řady. Samotný nápis na krčku a na části hlavy je ozdobený lehce vystouplým ornamentem ve stylu pavučinky. Je to zajímavý detail, který vynikne v momentě, kdy sedíte na lavičce a máte chvíli čas si s raketou pohrát a kochat se. [caption id='attachment_21014' align='aligncenter' width='633']Detail vystouplého ornamentu ve stylu pavučinky. Detail vystouplého ornamentu ve stylu pavučinky.[/caption]

Tlumení jako v raketách Lacoste

Tecnifibre, jakožto vývojář tenisových raket Lacoste, o kterých jste si mohli přečíst v jedné z minulých recenzí, použil jednu technologii z těchto raket i do vlastního modelu. Jedná se o tlumící kolíček z oceli v držadle, který je obalený pružným elastomerem. Tento systém nese název X-Damp a zvládá pohlcovat vibrace s až o 36 % větší účinností oproti raketám bez této technologie. A že je co tlumit! Rakety Tecnifibre TF-X1 se totiž vyznačují vysokou tvrdostí svého plně grafitového rámu, která je na hodnotě 71 RA. To je přibližně stejná tvrdost, jakou nabízí rakety Babolat Pure Drive. [caption id='attachment_21007' align='aligncenter' width='633']Tlumicí ocelový kolíček X-Damp váží 20 g a je umístěný v koncovce držadla. Tlumicí ocelový kolíček X-Damp váží 20 g a je umístěný v koncovce držadla.[/caption] Přesto není tento patentovaný tlumicí systém spásou a obě testované rakety působí tvrdším dojmem. Zkoušel jsem s raketami hrát bez vibrastopu a nebylo to ono. V raketách jsem měl napletený můj oblíbený spinový polyesterový výplet Tecnifibre Black Code 1,28 mm na hodnotě 25/24 kg. To je skutečně hraniční hodnota, kterou radím nepřekračovat. Také dle výrobce jsou doporučené hodnoty pro napětí strun 22–25 kg. Téměř každý, komu jsem rakety zapůjčil, mi okamžitě hlásil, že jsou tvrdé. Z toho důvodu bude vhodnější do raket místo čistého polyesteru naplést moderní výkonnostní multivlákno např. Tecnifibre Triax, Tecnifibre Duramix, Tecnifibre HDMX či Tecnifibre TGV.

Nový systém průchodek

Druhou technologickou novinkou je systém průchodek IsoFlex. Průchodky mají z vnější strany variabilní šířku plastového tunelu. Ten je navíc na větší části žebrovaný a rozdělený na množství pružných dílků. Tyto části mají tendenci se při napnutí strun (zásahu míčku) propnout a tím umožní výpletu větší rozsah pohybu. Výsledkem je nejenom energetičtější odezva výpletu, ale také zvětšení spinového potenciálu. Zároveň míček zůstává delší čas v kontaktu s výpletem pro lepší kontrolu a cit. [caption id='attachment_21009' align='aligncenter' width='633']Perforované vnější průchodky IsoFlex generují více energie, citu a spinu. Perforované vnější průchodky IsoFlex generují více energie, citu a spinu.[/caption] Je to zajímavé řešení také z pohledu designu. Tecnifibre použil na vnější část rámu pod perforované průchodky žlutou barvu, která jimi krásně prosvítá. Raketě tento detail dodává šmrnc a unikátní vzhled. Jedinou otázkou tak zůstává životnost tohoto řešení, které bezesporu bude náchylnější na opotřebení a praskání. Dobrou zprávou je, že Tecnifibre použil na vázání uzlů své zesílené vnitřní průchodky, takže vyplétači nemusí mít strach, že by jejich pevné uzly nadělaly na rámu rakety šrámy.

Hlava inspirovaná vajíčkem

Všímavému oku neunikne vajíčkovitý tvar hlavy po vzoru raket Head Gravity. Vypadá jako vajíčko, které uchováváte v ledničce špičkou směrem dolů. Hlava je na výšku zhruba o 0,5 cm kratší oproti konvenčnímu oválnému tvaru hlavy u raket s rozměrem 645 cm2. O co je ale hlava kratší, o to je širší. Navíc, rozšíření hlavy je postupné a kulminuje zhruba mezi 10. a 11. krátkou strunou. V tomto místě jsem naměřil šířku od vnitřní stěny rámu 25,2 cm. To je výrazný rozdíl oproti mé o pár let starší raketě Tecnifibre T-Fight XTC 295 se stejnou velikostí hlavy. Ta má ve stejném místě šířku jen 24,4 cm. [caption id='attachment_21010' align='aligncenter' width='633']Vajíčkovitý tvar hlavy rakety je ideálním řešením pro moderní způsob vedení švihu ve vertikálním směru. Vajíčkovitý tvar hlavy rakety je ideálním řešením pro moderní způsob vedení švihu ve vertikálním směru.[/caption] Sweetspot těchto nových raket tak jde ruku v ruce s moderním trendem. Posunul se ze středu hlavy o kousek více nahoru. Raketa se tak stává ještě více prodlouženou rukou hráče a generuje výrazně větší porci energie, než jsme běžně zvyklí. S tím souvisí také poměrně vysoká švihová hmotnost obou raket, která je v této kategorii více než dostačující. Lehčí 285g model má švihovku úctyhodných 316 bodů a těžší 300g rám je na hodnotě dokonce 323 bodů. To už jsou parametry srovnatelné s výkonnostními raketami pro zkušené hráče až na turnajové úrovni.

Rány jako z praku

V čem rakety Tecnifibre TF-X1 naprosto excelují, je jejich rychlost švihu a následná razance přenesená do míčku. Rakety jsou hravé, snadno se s nimi švihá a jsou velmi dobře ovladatelné. Na to, že obě mají široký rám na hodnotě 24 mm konstantně, tak proráží vzduch až nečekaně rychle. Dobře si vedou také při defenzivní hře, kdy stačí poměrně malé úsilí a míček snadno vrátíte za servis čáru soupeře. S délkou úderů rozhodně problém mít nebudete. Ba naopak, v některých momentech se můžete setkat s výrazným přestřelením dvorce. Od raket to zkrátka letí jako z praku a je potřeba si to občas pohlídat. [caption id='attachment_21011' align='aligncenter' width='633']Široký 24 mm rám je překvapivě hbitý a rychle se s ním švihá. Široký 24 mm rám je překvapivě hbitý a rychle se s ním švihá.[/caption] Vynikající je také topspin, kterému pomáhá širší hlava. Dlouho jsem při testování nezažil, že bych skutečně vnímal pomoc od rakety při roztáčení míčku. Člověk si sice chvíli na specifický tvar hlavy musí zvykat, ale je to otázka úvodní hodinky až dvou. Míčky je potřeba trefovat dále od těla a švihat směrem nahoru. Moderní tenis má techniku založenou na vertikálním vedení švihu (spin) a přesně na tomto principu raketa funguje nejlépe. Pokud hrajete postaru s pokrčenou paží a loktem blízko u břicha, pak by vás mohlo překvapit velké množství nečistě zahraných míčků nebo chcete-li lidově kiksů. Nestačí míčky před sebou jen strkat (narážet), protože tak zdaleka nevyužijete potenciál, který nové rakety TF-X1 nabízí.

Jak se s Tecnifibre TF-X1 hraje?

Dvěma slovy – snadno a rychle. Jsou to přístupné rakety, které fungují velmi spolehlivě při všech úderech. Jde to s nimi tak nějak všechno samo. Díky dlouhému gripu je s nimi obouručný bekhend příjemný i při širším úchopu. To je něco, co některým konkurenčním raketám, především z dílny Wilson a Head, chybí. Skvěle se mi s nimi hrály čopované údery a podání. Trochu horší situace je na volejích. Především lehčí 285g model má problémy se stabilitou. Rychlé blokované voleje z bekhendové strany mají tendenci být velmi krátké. Hlava rakety potažmo celý rám se po zásahu kroutí v ruce a úder ztrácí na síle. Zkrátka lehčí rám hůře vede úder ve směru pohybu. [caption id='attachment_21013' align='aligncenter' width='633']Tenisové rakety Tecnifibre TF-X1. Tenisové rakety Tecnifibre TF-X1.[/caption] U těžšího 300g modelu je situace na volejích znatelně lepší. Míčky mají solidní délku a drží směr. Smeč je potřeba trefovat přesně. Jinak se opět projeví tvrdost rámu, který bezesporu není vhodný pro hráče trpící problémy s tenisovým loktem. Širokému rámu se příliš nedaří odfiltrovat nepříjemné vibrace při nepřesném zásahu. To je jednoznačně největší zápor těchto raket. Opět ale zdůrazňuji, že tento problém lze z větší části eliminovat vhodným výpletem (multivláknem, hybridem) a nižším napětím strun. Pokud jste zvyklí hrát s turnajovým polyesterem typu Luxilon Alu Power, tak vás může tvrdá a tupá odezva rámu zaskočit.

Kterou raketu Tecnifibre TF-X1 vybrat?

Nečekaně jsem si oblíbil lehčí 285g model Tecnifibre TF-X1 285, se kterým od základní čáry dokáži hrát velmi razantně. Líbí se mi snadná kontrola nad švihem a celkově ultrarychlá manévrovatelnost. Je to až překvapivé, když vezmu v potaz široký rám, který určitě nemá nejnižší odpor vzduchu. Dech raketa ztrácí proti výrazně lepším ranařům. Horší stabilita rámu si bere svou daň především na volejích a returnech. Pokud na vás někdo zaservíruje své pověstné „dělo“, může se stát, že se vám raketa jen odevzdaně přetočí v ruce a míček skončí v polovině sítě. To se ale děje především v momentech, kdy trefíte míček pozdě. Lehčí rám vás obecně proti výraznější razanci nikdy moc nepodrží a to platí obecně o všech značkách raket. Nicméně v komfortních situacích běžné hry je radost s raketou švihat. Raketa se chová tak trochu jako trampolína a míček vrátíte minimálně stejně rychle, jako k vám přiletěl. A ani se u toho moc nenadřete. Osvědčila se mi také jako univerzální trenérská raketa vhodná jak pro trénink dětí, tak pokročilých dospělých. Je to velmi zajímavá varianta pro pokročilé až zkušenější ženy a juniorky. [caption id='attachment_21012' align='aligncenter' width='633']Tecnifibre TF-X1 jsou zajímavou volbou také pro zkušené hráčky. Tecnifibre TF-X1 jsou zajímavou volbou také pro zkušené hráčky.[/caption] Těžší 300g model už se blíží závodnějším raketám pro soutěživé klubové hráče a turnajově laděné juniory. Osobně model Tecnifibre TF-X1 300 přezdívám „Pure Drive“ od Tecnifibre. Podobně to od rakety letí, ale je poměrně výrazně snáze ovladatelná. Platí ale, že oproti konkurenci od Babolatu je přeci jen o něco méně stabilní, třebaže hodnoty tvrdosti rámu jsou prakticky totožné. Středně pokročilé, pokročilé až zkušenější hráče na klubové úrovni raketa nezklame. Je rychlá, výborně se s ní spinuje a rychlost úderů je místy až omračující. Vynikající je celková kontrola míčku a smysl pro cit, který běžně u raket této kategorie nenajdete.

Finální verdikt

Komfortem nová řada Tecnifibre TF-X1 určitě nenadchne. Jsou to ale poctivé rámy s moderními technologiemi, které vám usnadní generovat energii. Pokud vás nic netrápí a máte všechny šlachy, úpony a svalstvo paže v naprostém pořádku, pak se nemusíte ničeho bát. Je to zajímavá a nečekaně výkonná alternativa k zavedeným značkám jako je Babolat, Head či Wilson. Navíc je levnější a za své peníze dostanete kvalitní 100% grafitovou raketu ve svěžím a moderním kabátku. Když nad tím tak přemýšlím, tak je to přesně ten typ rámu, který na trhu chyběl. Nejsou to přímo turnajové rakety pro zkušené hráče. Od toho je tady řada T-Fight. Nabízí ale podobný herní zážitek reflektující požadavky na moderní spinový a svižný tenis. Nejbližšími příbuznými budiž Babolat Pure Drive, Head Gravity MP či Wilson Ultra 100 v3. Pokud chcete zkusit něco nového a do své hry přinést více snadné razance, spinu a citu, pak si tyto nové rakety od Tecnifibre zapište na seznam přání. [caption id='attachment_21015' align='aligncenter' width='633']Tenisové rakety Tecnifibre TF-X1. Tenisové rakety Tecnifibre TF-X1.[/caption]

Plusy raket Tecnifibre TF-X1

  • Blesková rychlost, ovladatelnost a hravost
  • Snadná a citlivá kontrola nad švihem
  • Pomáhají generovat masivní spin
  • Skvělé pro čopované údery a podání
  • Pohodlný grip na obouručný bekhend
  • Generují spousty energie pro rychlý tenis
  • Atraktivní design a moderní technologie

Mínusy raket Tecnifibre TF-X1

  • Tvrdý rám s horším komfortem nevhodný pro tenisový loket
  • Nevhodné pro tvrdý polyesterový výplet a vysoké napětí strun nad 25 kg
  • Méně stabilní při blokovaných volejích a returnech (verze 285 g)
  • Nejsou to rakety na přesnost
Chci Tecnifibre TF-X1 »

Další servis tenisového čtení…

Starší články