RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Jsou tenisové rakety a pak jsou dobré tenisové rakety. Novinka Head Graphene 360 Radical PRO patří bezesporu do té druhé skupiny a možná ještě dál. V řadě výkonnostních raket pro zkušené a turnajové hráče patří tato „radikální“ série do kategorie univerzálních. Pojďme se blíže podívat na to, jak obstála v testu.

Mrkněte se také na videorecenzi od dalšího tenisového fanatika Zdeňka Hrabálka.

Těžké první krůčky

Před testem této nové Radicalky jsem měl v ruce agresivnější model Speed Pro a tak jsem byl velmi zvědav, jaký bude rozdíl v celkovém herním pojetí.

Obě rakety váží shodných 310 g bez výpletu a jsou totožně vyváženy více do ruky. Z toho důvodu jsem očekával, že z ní budu mít tak nějak podobný pocit v ruce, což se potvrdilo. Když ale došlo na první údery, hned jsem zpozorněl. Něco je jinak a moc se mi to nelíbí. Jenže jak známo, první dojmy jsou vždy buď extrémně pozitivní nebo negativní a není radno na ně sázet.

Michal Bayerl s raketou Head Graphene 360 Radical PRO

Michal Bayerl s raketou Head Graphene 360 Radical PRO

Dobrou půl hodinu jsem měl obrovský problém trefit míček středem a nečistých zásahů hlavně z bekhendové strany jsem zahrál požehnaně. Zde je třeba opět nahlédnout do specifikací rakety a upozornit na zásadní rozdíl oproti verzi Speed Pro.

Tato Radicalka má menší hlavu rakety 630 cm2 a pokud stejně jako já na hraní s ní nejste zvyklí, pak se nemůžete divit vysoké chybovosti v přesnosti zásahů. V tuto chvíli je potřeba okamžitě reagovat, zrychlit nohy a zlepšit celkovou přípravu k míčku.

Raketa Radical PRO má hravější design než Speed PRO

Raketa Radical PRO má hravější design než Speed PRO

Trpělivost přináší ovoce

Jak už to tak ale bývá, je potřeba vydržet a s každým odehraným úderem se můj pocit ze hry postupně měnil z rozporuplného na příjemný. Dokonce příjemnější, než u modelu Speed Pro.

U úderů s Radical Pro se zdaleka tolik nenadřete a kontrola je s ní o poznání lepší. Výraznější je také spin, za což může další odchylka v parametrech oproti Speed Pro, a to je vzor výpletu 16×19. Ten umožňuje rámu generovat více síly a spinu při vynaložení méně energie.

Raketa Head Graphene 360 Radical PRO má menší hlavu

Raketa Head Graphene 360 Radical PRO má menší hlavu

Nemusíte tak mít dokonalou techniku, a přesto s raketou zahrajete většinu úderů i s „obyčejným“ nasazením. Je to vidět už i na pouhé rozehrávce. Zatímco u Speed Pro je třeba skutečně makat v každém momentě, tak v případě Head Graphene 360 Radical PRO si zapinkáte na volnoběh a nemusíte mít obavu, že by vám míčky končily hluboko v síti.

Jiný design, jiné reakce

Třebaže je i tento model z grafitového materiálu Graphene 360, tak se chová o dost jinak. Může za to také zajímavější konstrukce rámu, který má rozměry 20-23-21 mm. Spodní oblouk hlavy rakety u krčku rámu je dokonce tak úzký, že je až překvapivé, jak to konstrukce vůbec vydrží.

Popravdě jsem nikdy nic podobného na raketách neviděl a takto úzká přepážka mě až zarazila. Možná i právě proto je s tím spojen jeden neduh, a to je velmi výrazné cinkání strun při zásahu, které je nutné eliminovat použitím vibrastopu.

Grafitový rám rakety doprovází mimořádně úzký krček

Grafitový rám rakety doprovází mimořádně úzký krček

Celkově je ale design velmi povedený. Barevná kombinace se vzájemně doplňuje a tím, že byl použit matný odstín barev, působí raketa Radical PRO seriózním dojmem. Ve srovnání se Speed Pro je design veselejší a pokud si vyloženě nelibujete v černo-bílé barvě, pak bych po designové stránce jako vítěze vybral právě tuto Radicalku.

Náročná, ale hravá raketa

Stejně jako model Speed Pro je i u Head Graphene 360 Radical PRO nutné obrnit se trpělivostí dřív, než přijdete raketě na chuť. Poté se ale dostaví pocit ovládnutí kurtu s velkou jistotou úderů, které jsou zároveň velmi přesné. Odzadu se raketa chová sebevědomě jistě, třebaže občas míčky postrádají délku, ale o to víc si s raketou užijete úhly při úderech ven z kurtu.

Výborně se mi s ní hrálo na malý roh, kde jsem ocenil spinovější vlastnosti rakety. Dlouhé čopované údery nejsou oblíbenou pochutinou na jídelníčku této rakety, ale opět platí výše napsané – dlouhé míče jsou zde nahrazeny větší hravostí, kterou je třeba využívat ve svůj prospěch např. v podobě stopbalů.

Cinkání strun omezíte použitím vibrastopu

Cinkání strun omezíte použitím vibrastopu

Pokud se ve výměně dostanete na síť, můžete očekávat vysokou spolehlivost úderů v kombinaci s předvídatelným chováním rámu. Čím více času na úder budete mít, tím lépe. Při rychlých obranných volejích je o něco složitější správně nastavit raketu a proto je dokonalá příprava při přechodu k síti nezbytná.

U vyloženě obranných úderů mi trochu chyběla ona záchranná brzda, kterou disponuje Speed Pro, kdy se z hluboké defenzivy zachráníte rychlým švihem a šikovným zápěstím. U Radical PRO se to sice také podaří, ale míček není tak dlouhý a většinou to pak končí prohranou výměnou. Pokud s touto raketou nestíháte, pak je vhodné si více ustoupit a nehrát tvrdohlavě míčky rychle po odskoku.

V raketě najdete technologii Graphene 360

V raketě najdete technologii Graphene 360

Na servisu čaruje

Zcela úmyslně jsem si nechal hlavní perličku rakety Head Graphene 360 Radical PRO na konec a řekl bych, že je to jedna z oblastí, kde by se mohla většina konkurenčních raket učit. Podání je nejnáročnější a zároveň nejdůležitější úder v tenise a v něm tato raketa přímo exceluje.

Když jsem se s ní poprvé rozehrával, nemohl jsem podání zkazit, a to jsem zkoušel všechny rychlosti až co mi tělo dovolilo. Dokonce jsem pětkrát v řadě zahrál servis přibližně do stejného místa a můj parťák se na mě podíval se slovy: Tak tohle je hodně slušný.“ Nevím, zda-li za to může menší hlava či konstrukce rámu, ale je to je vcelku jedno. Je dobré vědět, že se na podání u této rakety můžete 100% spolehnout.

Úzký spodní oblouk rakety u krčku rakety

Úzký spodní oblouk rakety u krčku rakety

Abych vyloučil, že se nejednalo jen o placebo efekt, zabrouzdal jsem na tenisová fóra internetových magazínů a tam si ověřil, že první dojmy také dalších testerů jsou v případě podání až nečekaně nadšené. Ten rozdíl v kvalitě podání je až tak výrazný, že je mi skoro líto, že v ostatních parametrech není raketa tolik dominantní.

Pro koho tenisová raketa je?

Head Graphene 360 Radical PRO je pro zkušené až závodní hráče s celodvorcovým pojetím hry. Oproti Speed Pro není zdaleka tolik agresivní, ale vše kompenzuje příjemnějším pocitem v ruce, který otevírá dvířka hravějším hráčům, kteří dokáží využít potenciál menší hlavy rakety 630 cm2.

Je určena spíše pro běhavé hráče s kreativní myslí, kteří více než silovými údery trápí soupeře technickou hrou a neustálou změnou taktiky. Můžete s ní hrát chytré údery ven z dvorce na malý roh a proložení dlouhé výměny stopbalem se přímo nabízí.

Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Díky vynikajícímu chování rakety na podání se otevírá prostor pro překvapivé náběhy na síť při vypjatých momentech. Agresivní hráči si budou muset nechat zajít chuť na laserově přesné a dlouhé údery po lajně, ale to u této rakety ani nehledejme. Je to vyváženost, kontrola, spin a jistota, co tuto raketu zdobí a dělá z ní vynikající volbu pro všechny stylově nevyhraněné hráče, které baví od každého úderu něco.

Chci Head Radical PRO »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisové rakety Head Graphene 360 Radical PRO

  • Hravá raketa s všestranným využitím
  • Mimořádně dobrý servis
  • Vynikající údery ven z kurtu
  • Velmi dobrý top spin a jistota
  • Předvídatelné chování rámu

– Mínusy tenisové rakety Head Graphene 360 Radical PRO

  • Méně agresivní než Speed Pro
  • Některé údery postrádají rychlost a délku
  • Cinkavý zvuk při zásahu míčku bez vibrastopu

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay | Recenze tenisových bot Wilson
RECENZE: Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 | Recenze tenisové rakety Wilson
Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem | Představení Zdeňka Hrabálka

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

16. 5. 2019, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz