RECENZE: Tenisové boty Wilson Kaos 3.0 Clay

Boty Wilson patří tradičně do kategorie velmi komfortních tenisek, které nabízí mimořádné pohodlí, perfektní zpracování a kvalitní materiály. V tomto testu jsem si ošlapal očekávaného nástupce řady Kaos, a to ve verzi 3.0 s podrážkou určenou na antuku.

Jedním dechem mohu říct, že to jsou tenisky dle mého gusta. Ultralehké, měkoučké, rychlé, designově povedené a po všech stránkách velmi dobře zpracované. Troufám si tvrdit, že toto je momentálně nejlepší obuv, kterou Wilson nabízí.

Tenisové boty Wilson Kaos 3.0 Clay.

Tenisové boty Wilson Kaos 3.0 Clay.

Nejlehčí ve své kategorii

Tradičně první parametr, kterého si při testu všímám, je hmotnost. Při pohledu do mé vážící tabulky, kde mám změřených na 16 modelů tenisek, mohu s velkým aplausem prohlásit, že toto jsou nejlehčí boty na tenis, které jsem si kdy obul. Ve velikosti 45 1/3 váží směšných 340 g.

Jen pro srovnání, model adidas SoleCourt Boost Clay, se kterým se po kurtech v minulé sezóně proháněl Dominic Thiem či Stefanos Tsitsipas, váží ve stejné velikosti 465 g. Abych lépe ilustroval obří rozdíl v hmotnosti, tak jej převedu do praxe.

Při mnou naměřeném zápase, který trval 80 minut, jsem v průměru udělal 114 kroků za minutu. S teniskami adidas Dominica Thiema bych za tu dobu nazvedal 4 240 kg. S ultralehkým modelem Wilson Kaos 3.0 Clay by to však bylo jen 3 100 kg. Rozdíl v nazvedané hmotnosti je víc jak 1 tuna a věřte mi, že to už je znát. Pokud by se jednalo o dlouhý tříhodinový zápas, pak bezesporu poznáte rozdíl nejenom v teorii na papíře, ale také přímo v praxi na svém těle.

Ultralehký model Wilson Kaos 3.0 Clay váží ve velikosti 45 1/3 pouze 341 gramů.

Ultralehký model Wilson Kaos 3.0 Clay váží ve velikosti 45 1/3 pouze 341 gramů.

U ultralehkých tenisek vždy hrozí, že svrchní materiál nebude dost pevný a bota tak bude mít problém s udržením stability chodila. Tady jsem však nic takového nezaznamenal. Laterální i mediální část boty držela na výbornou i při maximálním zatížení. Je třeba ale brát v potaz moji hmotnost 70 kg i s kšiltovkou. U těžších hráčů nad 80 kg už by se mohla bota začít trochu hroutit. Záleží však na tom, jakou dynamiku jste schopni botě udělit.

Obecně však mohu říct, že jsou to hmotnostně nenáročné tenisky, které na noze prakticky nevnímáte. V pohybu vás tedy rozhodně brzdit nebudou a energie na jejich dlouhodobé nošení budete mít vždy dostatek.

Skin Guard pomůže bojovat proti odření boty na místě kloubu palce.

Skin Guard pomůže bojovat proti odření boty na místě kloubu palce.

Povedený design

Při prvním pohledu na boty se tvarem podešve podobají fitness teniskám. Boční linie tvoří vlnku, která se v zadní části u paty zvedá. Na patě je mírně zkosená celá podrážka a tím připomíná spíše boty na běhání. V praxi se to projevuje velmi jemným a měkkým došlapem, kdy můžete dělat opravdu dlouhé kroky a na povrch dopadnete velmi přirozeně bez nárazu. Skoro jako kdyby Wilson opsal svůj design od vyhlášených bot na běhání Nike Zoom Fly 3.

Svršek je v podstatě celý textilní, prodyšný a v přední části zaslepený ochrannou vrstvou Skin Guard s otvory pro dýchání. V botě vám nebude horko ani v těch nejteplejších letních dnech.

Kolem kotníku jsou z obou stran polstrované bouličky, které kotník chrání a zpevňují. Na začátku testu jsem měl s okrajem boty v této části problém, zdál se mi trošku tvrdší. Po několika hodinách se ale materiál poddal a bylo po problému. Na patě je z boku odvážná a dobře viditelná zkratka WKAOS03 označující tento model.

Elasticita svrchního materiálu je celkově vynikající. Z toho důvodu boty nemají žádnou „break-in“ fázi, tedy období, než dojde k prošlápnutí hlavně přední části boty. Po vyndání z krabice se můžete okamžitě oddat tenisovým radovánkám. Vnitřní část palce je velmi dobře chráněna tvrdším plastem a stejně tak je chráněný hutnou gumou palec samotný.

Designově povedené je také šněrování. To má na vnitřní části zaslepené falešné otvory. Falešné proto, že tkaničky prochází na vnitřní části všitými poutky uvnitř boty. Ty jsou navíc v kontrastní barvě podrážky, což je zajímavý detail. Vnější část tkaniček má poutka vidět a ta jsou černá.

Protože se tkaničky uchycují jen 5 poutky, měl jsem obavu, jak mi bude chodidlo v botě držet. Překvapivě velmi dobře. Celý šněrovací výřez a prostor pro minimalistický jazyk je totiž trochu asymetrický a možná díky tomu funguje lépe než klasické pravidelné šněrování. Vynikající je také hloubka boty a ukotvení paty. Chodidlo se ani nehne a nikde nic nedře.

Poutka na tkaničky jsou u Wilson Kaos 3.0 Clay skrytá.

Poutka na tkaničky jsou u Wilson Kaos 3.0 Clay skrytá.

Tlumení za jedna

S komfortem souvisí také vnitřní prostor boty. Ten je ušitý na jedničku, nikde nepřesahuje přebytečný materiál a všechno pěkně lícuje. Na pohodlí nošení se podílí také kvalitní vložka OrthoLite, která je u prémiových tenisek Wilson standardem.

Co by to ale bylo za komfortní boty bez adekvátního odpružení? Model Kaos 3.0 Clay je opatřený nejkvalitnější tlumící pěnou v mezipodešvi R-dst+. Ta nejenom plní funkci tlumiče dopadů, ale energii vloženou do pohybu vrací zpět vašemu pohybovému aparátu pro další využití na kurtu.

Milovníci rychlých split-stepů před každým úderem si přijdou na své. Je to zkrátka rychlá reaktivní bota, co při každém kroku škemrá o další zrychlený pohyb.

Pěna R-dst+ absolutně tlumí dopady.

Pěna R-dst+ absolutně tlumí dopady.

Na antuku všeho druhu

Co si u tenisek Wilson nemohu dlouhodobě vynachválit je podrážka. V tomto případě je vyrobená ze směsi Duralast, která sice není tím nejodolnějším materiálem, který Wilson nabízí, ale je lehčí a poddajnější. Také podrážka byla podřízena co nejlehčímu designu boty.

Vzor rybích kostí je u podrážky na antuku běžnou záležitostí. Zde musím vyzdvihnout hloubku dezénu v přední části, která je opravdu štědrá. Stejně prostorně jsou od sebe oddělené jednotlivé vlnky a díky tomu bota funguje skvěle na všech typech antuky. Hrubá nebo jemná, skvělá trakce je zajištěna v každé situaci. Boty jsem zkoušel v pěti různých tenisových areálech a nikde jsem neměl s trakcí sebemenší problém.

Klasický vzor rybích kostí má hluboký dezén a zvládá trakci po antuce na jedničku.

Klasický vzor rybích kostí má hluboký dezén a zvládá trakci po antuce na jedničku.

Flexibilnímu ohybu podrážky napomáhají dva výřezy v gumě na vnější straně. Boty mají také výrazný středový tunel pro systém PTC, který botu stabilizuje a zabraňuje jejímu kroucení.

Osobně tyto tunelové výřezy v podrážkách nemám příliš v lásce, protože bota po skluzu zanechává na kurtu hrobeček z nahrnuté antuky. Míče pak na takto nakypřeném povrchu špatně skáčou. Je to ale jen malá daň za jinak perfektní vlastnosti a celkové odlehčení boty, kterému středový výřez také napomáhá.

Celkově vzato je podrážka, trakce a vedení skluzu u těchto tenisek vynikající a kdybych měl tuto část boty hodnotit stupnicí 1–10, tak si odnese 9 bodů.

Tenisové boty Wilson Kaos 3.0 Clay.

Tenisové boty Wilson Kaos 3.0 Clay.

Pro koho tenisové boty Wilson Kaos 3.0 Clay jsou?

Nebudu lhát, ale do těchto tenisek jsem se zamiloval. Jsou přesně podle mé představy. Používal jsem je několik hodin na trénink a několikrát využil i na ostrý soutěžní zápas družstev. Boty jsem také střídal s mým aktuálním modelem od firmy Diadora, který ale váží hrozivých 462 g. Vždy, kdy jsem si bral tyhle Wilsonky, tak jsem si připadal, že po kurtu létám.

Boty jsem si často bral na hraní obě a až na místě se rozhodoval, se kterými budu hrát. Vždy záleželo na mé aktuální kondici. Pokud jsem se cítil silný, pak jsem volil těžší a přeci jen o něco stabilnější model Diadora. V případě očekávání dlouhého zápasu či více tréninkových hodin v kuse, jsem si bral tenisové boty Wilson.

I takto se dá o teniskách uvažovat, a dokonce je to pro tělo vítaná změna. Reakce na aktuální podmínky a situaci v podobě výměny tenisek může přinést kýžené ovoce.

Wilson Kaos 3.0 Clay jsou lehké boty nejen pro turnajové hráče.

Wilson Kaos 3.0 Clay jsou lehké boty nejen pro turnajové hráče.

Někomu to možná bude připadat jako hnidopišství a šťourání se v detailech, ale v našich soutěžních podmínkách, kdy na celostátních turnajích máme předepsané 2 dvouhry a 2 čtyřhry na každý hrací den, má hmotnost tenisek obrovský vliv na pošetření energie pro další fázi turnaje.

Profíci toto moc řešit nemusí. Ti si obují půlkilové boty na jeden herní zápas za den, a poté kvalitně zregenerují. Pokud ale vím, že na kurtu strávím 6 hodin denně, pak jsou ultralehké boty jako Wilson Kaos 3.0 Clay pomocníkem k nezaplacení. Boty bych tak doporučil všem závodním tenistům, kteří tráví dny na tenisovém kurtu a hledají rychlou botu v maximálně komfortním balení.

Pro lehčí hráče lepší boty na trhu nenajdete.

Pro lehčí hráče lepší boty na trhu nenajdete.

Pokud se po kurtu tak lehce nepohybujete a máte např. trochu nadváhu, pak tyto tenisky nemusí splňovat vyšší požadavky na stabilitu a celkovou podporu chodidla. To je však jen otázka teorie, protože v mém případě se nedostatky tohoto typu neprojevily.

Zkrátka a dobře, Wilson Kaos 3.0 Clay jsou vynikající turnajové boty pro všechny milovníky rychlosti, lehkého designu a vynikajícího komfortu.

Chci boty Wilson Kaos 3.0 Clay »

+ Plusy tenisové obuvi Wilson Kaos 3.0 Clay

  • Ultralehké
  • Povedený design
  • Kvalitní materiály
  • Prodyšné zpracování
  • Velmi komfortní
  • Vynikající antuková podrážka

– Mínusy tenisové obuvi Wilson Kaos 3.0 Clay

  • Žádné jsem nenašel

Další servis tenisového čtení…

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

15. 7. 2020, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz