RECENZE: Tenisové boty Wilson Rush Pro 3.0 Clay
V minulé recenzi otestované boty na antuku Wilson Kaos 3.0 Clay dopadly na jedničku. Nízká hmotnost, vynikající zpracování a úžasný komfort mi vykouzlili úsměv na tváři. Tentokrát se podíváme na sourozenecký antukový model Wilson Rush Pro 3.0 Clay, který potěší především těžší hráče s potřebou větší stability a celkové odolnosti.
Nepůjde však o ledajakou verzi. Do testu jsme vybrali designově výraznou edici Paris odkazující na slavný grandslam Roland Garros.
Střední váha
Tradičně jsem na úvod testu boty podrobil mé oblíbené disciplíně – vážení. Ve velikosti 45 1/3 se digitální ukazatel ustálil na hodnotě 395 g pro jednu botu. Je to téměř o 60 g více oproti modelu Kaos 3.0 Clay a tato obuv už nepatří do kategorie ultralehkých tenisek. V boxerské terminologii se jedná o střední váhu.
Hmotnost je to však stále velmi slušná a vůbec nelze hovořit o tom, že by boty byly těžké. Pocitově při uchopení v ruce je však rozdíl v nárůstu materiálu znatelný. Bota tak celkově působí robustnějším dojmem, což potěší především silovější hráče s hmotností nad 80 kg.
Pro takto silově vybavené hráče nebude problém boty utahat i při náročných třísetových bitvách. U lehčích a celkově slabších hráčů se už vyšší hmotnost projeví postupnou únavou a pocitem, jako když své nohy trochu vláčíte po zemi.
Design ve jménu Roland Garros
Výrobci tenisového vybavení se rok od roku snaží čím dál tím víc své produkty personalizovat a propojovat s velkými světovými turnaji. Tento model s podnázvem Paris odkazuje na slavný antukový grandslam Roland Garros, který byl letos z pochopitelných důvodů přesunut na druhou polovinu září.
Botám dominuje výrazná oranžová střední část, která je protažená až k okraji paty a má přechodový efekt. Zadní část společně s mezipodešví je v černé barvě. Předek boty je kompletně bílý a podrážka má větší část oranžovou s bílým středovým tunelem navazujícím na bílou linii části podrážky.
Patě dominuje svislý nápis PARIS. Je to příjemný a nepřehlédnutelný detail. U ostatních běžných modelů této obuvi se na tomto místě setkáte s nápisem Wilson.
Šestice otvorů pro tkaničky s elastickým jazykem chodidlo solidně fixuje, přesto bych uvítal sedmý otvor pro ještě důkladnější dotažení. Otvory na tkaničky jsou zesílené a opatřené ochrannými kroužky proti rozedření.
Palec je dobře chráněný dvojitou vrstvou gumy, která je mírně protažená. Uvnitř boty jsem měl při dobržďování pocit tvrdosti při nárazu palce do okraje špičky. Vnitřní část palce je chráněna mírně vystouplým gumovým štítem. V této části je podrážka protažená až nahoru a plynule tak navazuje na ochranu palce.
Mezipodešev je tvořena tlumicí pěnou a jednotkou R-dst+. Je to stejná technologie, kterou využívá minule testovaný model Wilson Kaos 3.0 Clay, nicméně u tohoto modelu jsem měl o něco tvrdší pocit při došlapu. Částečně za to může také technologie 4D Support, která je nainstalována na patě a má za úkol botu stabilizovat. Torzně je tedy tužší než model Kaos.
Rozporuplná ventilace
Jedna z věcí, která na mě od samého začátku testování nepůsobila příliš dobře, je odvětrání boty. Což o to, materiály jsou špičkové a je vidět, že se inženýři snažili botě dát šmrnc. Jedna věc je však vzhled a druhá funkčnost.
Mám na mysli především zpracování přední části boty kolem špičky, které postrádá jakýkoliv prvek odvětrání. Na špičce jsou sice vidět náznaky větracích otvorů, ale ty jsou přelepené ochrannou pogumovanou vrstvou. Je to z toho důvodu, že se jedná o antukovou verzi boty a vnější krytí má zabránit vniknutí nečistot dovnitř. Verze boty na všechny povrchy je vpředu prodyšná. Zde však bota větrá až od jazyku přes její střední část.
Pokud se vám chodidlo hodně potí a máte případně další problémy např. s plísněmi mezi prsty, pak tato obuv příjemnému pocitu sucha rozhodně nepřispěje. Sám jsem po několika minutách cítil, jak se mi chodidlo v botě „dusí“. Měl jsem pocit, jako kdybych měl chodidlo sevřené ve vzduchotěsné kazajce. V horkých letních dnech nic příjemného.
Velmi dobrý komfort
Až na problém s ventilací je vnitřní komfort obuvi opět na vynikající úrovni, jak je u tenisek Wilson dobrým zvykem. Polstrování je bohaté, jazyk je tenký, ale měkoučký a potěší opět velmi kvalitní vložka Ortholite.
Přední část boty je sice elastická, ale částečný break-in, čili čas potřebný na vyšlápnutí materiálu, tam je. Bude to ale jen pár úvodních hodin.
Více mi však vadí zvuk, který tento materiál při ohybu vydává – praská. Je to podobné, jako když zmáčknete PET láhev a ta se následně vrátí do své původní podoby s typickým prásknutím. Můžete to z počátku vnímat při obyčejné chůzi, ale při samotné hře to slyšet není. Je jen otázkou času, než si materiál sedne a zohýbá se do ticha.
Při detailním pohledu na šití a lícování jsem nenašel byť jedinou vadu na kráse. Wilson se tak opět může pochlubit vynikající kontrolou výsledné kvality svých produktů. Prémiové zpracování své nejvyšší řady obuvi se zkrátka nezapře.
Antukové klouzání
Podrážka včetně mezipodešve a použitých technologií je totožná s dříve testovaným modelem Wilson Amplifeel 2.0 Clay. Hluboký vzorek rybích kostí je narušen středovým tunelem a občasnými spárami, které podrážku rozdělují do několika sektorů. Středem podrážky vede jedna větší spára, která ji rozděluje na dvě půlky.
Nejsem příznivcem takto rozřezaných podrážek a mám raději jednu ucelenou ničím nenarušenou plochu. Podrážka je o něco tužší a méně poddajná oproti modelu Kaos 3.0 Clay. Zároveň jsem měl pocit, že mi více podkluzuje a trochu hůře zabírá.
To může být způsobeno celkově větší tuhostí boty, kdy kvůli své nízké váze 70 kg ji tak dobře neprošlápnu a mám o něco horší kontakt s povrchem. Jako mínus to tedy brát nemohu.
Wilson na podrážku použil odolnou gumu Duralast, která by měla vydržet celou sezónu a díky nešpinící non-marking úpravě následně můžete boty dohrát v hale na tvrdém povrchu.
Jedna z věcí, která je bezesporu na vyšší úrovni oproti modelu Kaos 3.0 Clay, je celkově větší stabilita obuvi a odolnost svrchního materiálu.
Wilson řadí tyto boty do kategorie Power, čili obuv vhodnou pro silový tenis. Pokud tedy vyznáváte dravý tenis ve vysoké zátěži, rádi kloužete a rychle měníte svůj pohyb, pak je tento model určený přesně pro vás. Nemusíte tolik řešit tahání nohou po zemi, protože bota je na to stavěná.
Pro koho tenisová obuv Wilson Rush Pro 3.0 Clay je?
Při porovnání tenisek s minule testovaným modelem Kaos 3.0 Clay si dovolím říct, že model Wilson Rush Pro 3.0 Clay je určený výrazně těžším a lépe silově vybaveným hráčům, než jsem já. Na mých 70 kg jsou v mnoha parametrech předimenzované a působí mírně těžkopádně. Těžší hráči nad 80 kg však jejich výhody bezezbytku ocení. Jsou stabilnější, odolnější, a i přes některé drobné nedostatky se jedná o velmi povedený model.
Nebýt nedostatečné ventilace, pak obuv doporučím všem hráčům, kteří to s tenisem na antuce myslí vážně. Takto jsem na vážkách a mám trochu problém se o botách více rozvášnit.
Design Roland Garros jistě zaujme na první pohled, zpracování je špičkové a podrážka i se středovým tunelem funguje dobře. Bota je celkově robustnější a stabilnější, láká k dravé hře a rychlým změnám pohybu.
Její vlastnosti si ale vychutnají i výrazně slabší hráči s řekněme statičtějším pohybem po kurtu, kteří touží po komfortu. Ten je opět vynikající a nebýt tvrdší části špičky, pak bych z něj byl podobně nadšený jako u modelu Kaos 3.0 Clay. Takto jsem spokojený zhruba na 8 bodů z 10 a to není vůbec špatné.
Tento model se navíc vyrábí v dalších barevných variantách, pěkné červené dámské verzi a také s univerzální podrážkou na všechny povrchy s perforovaným svrškem. Pokud tedy nevyžadujete čistě antukovou podrážku, pak bych volil variantu na všechny povrchy kvůli lepší prodyšnosti svrchního materiálu. Wilson Rush Pro 3.0 Clay má své drobné mouchy, ale fanoušky si určitě najde.
Chci boty Wilson Rush Pro 3.0 Clay »
+ Plusy tenisové obuvi Wislon Rush Pro 3.0 Clay
- Výrazný design
- Kvalitní zpracování a materiály
- Velmi dobrý komfort
- Stabilita a odolnost
- Solidní antuková podrážka
- Střední váha pro nejširší spektrum hráčů
– Mínusy tenisové obuvi Wislon Rush Pro 3.0 Clay
- Málo větracích otvorů
- Tvrdší pocit na špičce
Další servis tenisového čtení…
- RECENZE: Tenisové boty Wilson Kaos 3.0 Clay
- RECENZE: Head Graphene 360+ Speed MP a PRO
- Seriál o tenisových výpletech
- Jak zlepšit podání – návod nejen pro rekreační hráče
S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.
Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.
22. 7. 2020, autor: Michal Bayerl
Nejnovější články
- Střešní stany THULE – nová dimenze kempování 07.05.2022
- Pro běžecké začátečníky #1 – Jak správně regenerovat 04.05.2022
- Silnice vs. terén – proč je dobré běhat na asfaltu i v lese? 26.04.2022
- Výstroj na inline hokej – v čem se liší oproti lednímu hokeji? 20.04.2022
- 10 důvodů proč jsou inline brusle skvělý sport 13.04.2022
- Jak se obléct na koloběžku, když je venku zebavo – Bára na kolobce 45. díl 11.04.2022
- Proč je hokej dobrý sport pro vaše dítě a co s sebou na první trénink? 07.04.2022
- Merino vlna #2 – kdo vyrábí nejkvalitnější vlněné oblečení? 30.03.2022
Štítky
Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz