RECENZE: Wilson Clash V2 – preciznější nástupce revolučních raket

Když jsem v polovině roku 2019 testoval revoluční rakety Wilson Clash, netušil jsem, jaký hit se z těchto rámů stane. V USA rakety Wilson Clash patřily v letech 2019–2021 k nejprodávanějším rámům na trhu. Recepturu v podobě velmi snadno ovladatelného a mimořádně flexibilního rámu Wilson přenesl také do nové generace Wilson Clash V2.

Ta už revoluci do tenisového světa nepřináší, ale staví na pevných základech první generace a vylepšuje drobné nedostatky, které nám vadily. Především v oblasti stability a preciznosti došlo k posunu k lepšímu a rakety tak nabízí více než jen snadnou hru od základní čáry.

Tenisové rakety Wilson Clash V2.

Tenisové rakety Wilson Clash V2.

V této trojrecenzi se podíváme pod pokličku nejprodávanějších modelů Clash 100 Pro V2, Clash 100 V2, a Clash 100L V2.

Staré známé technologie

Wilson udělal dobře, že se nepustil do výrazných změn konstrukce rámu a zachoval stávající technologie, kterým vévodí vnitřnosti s názvem FortyFive. Jedná se o patentované uspořádání karbonu, které do světa tenisových raket přináší bezprecedentní mix síly, kontroly a citu.

Mezi další technologie, které spíše Wilson nově pojmenoval, než že by je přímo vytvořil od píky, se řadí Horizontal/Vertical/Torsional Bending. Jedná se o vlastnosti, které pojmenovávají určitý stupeň flexibility podporující rozdílné styly švihu.

Patentovaná technologie FortyFive nabízí bezprecedentní mix stability a flexibility pro maximální razanci pod kontrolou.

Patentovaná technologie FortyFive nabízí bezprecedentní mix stability a flexibility pro maximální razanci pod kontrolou.

Zkrátka a dobře raketa je zkonstruována tak, aby vyhovovala požadavkům jak na moderní vertikální švih vedený odspodu nahoru (spin) až po starší typ horizontálního švihu, který je vedený odzadu dopředu čili více na přímo (narážené údery). V kombinaci s torzní pružností/tuhostí vznikl opět rám, který se přizpůsobí vaší hře bez ohledu na styl či úroveň.

Výsledkem je opět onen senzační pocit každého hráče, který raketu do ruky uchopí. Krásně to lítá, raketa se snadno ovládá a člověk má dojem, že to jde tak nějak samo. Osvědčená konstrukce průchodek Parallel Drilling poskytuje příjemnější zpětnou vazbu a zvětšuje sweetspot.

Embosované krasavice

Wilson vždy patřil k leaderům na poli raketového designu. To, co si však dovolil s novým modelem Clash V2 je vskutku troufalé. Do trojice nejdůležitějších modelů Clash 98 V2, Clash 100 Pro V2 a Clash 100 V2 název CLASH přímo vytesal! Ano, slyšíte správně. Na krčku rakety je název série Clash vyrytý, a to poměrně výrazně.

Je to něco unikátního, něco drzého a zároveň elegantního. Je ale pravdou, že každá extravagance něco stojí a v tomto případě se jedná o daň mírného diskomfortu v případě, že hrajete bekhend jednoruč a jste zvyklí s raketou během výměny rotovat. Prohlubně v rámu na prstech ruky zkrátka mírně cítíte. Není to ale nic strašného. Pro obouručáky jako jsem já však žádný problém, protože raketu během hry za krček nepřidržujeme.

Wilson opět šokuje. Unikátní embosovaný nápis CLASH u jiných raket nenajdete.

Wilson opět šokuje. Unikátní embosovaný nápis CLASH u jiných raket nenajdete.

Unikátní je také samotný nástřik rámu, který má u všech dospěláckých verzí konstantní šířku 24,5 mm. Jedná se o tzv. anodizovaný elastický povrch. Ten je příjemně heboučký a na dotek působí jako guma. Barva raket je vínově červená a na sluníčku přechází až ve zlatou, což má za následek velmi působivé změny odstínů.

Wilson zkrátka opět nezklamal především tenistky a tenisty, kteří se řídí heslem: „Není důležité, jak hrajete, ale jak u toho vypadáte.“ Pro lepší pocit na duši Wilson vyrobil plastové části rakety jako průchodky a koncovou čepičku držadla z rozložitelného bio plastu Agiplast. Je to malý detail, ale potěší.

Wilson Clash 100 Pro v2

Bez dlouhého rozjezdu začnu recenzi rovnou tím nejlepším a nejpůsobivějším kouskem. 310 g těžký model s hlavou o velikosti 645 cm2 je raketou podle mého gusta. S vyvážením na neuvěřitelných 306 mm do ruky se jedná pravděpodobně o nejovladatelnější tenisovou raketu v této váhové kategorii vůbec.

Letí to od ní naprosto úžasně, komfort je vynikající a při hře máte pocit, že vám někdo velmi zkušený ruku pomáhá vést. Novinkou je hustější vzor výpletu v netradičním rozvržení 16×20. Ten vynahrazuje přesně to, co raketě v první generaci chybělo – přesnost a kontrola. Prkotina v podobě jedné krátké struny navíc dokáže divy.

Raketa Wilson Clash 100 Pro V2 má nyní o něco jistější tah na branku a nestávalo se mi tak často, že bych míčky přestřeloval a nevěděl, jak k tomu došlo.

Hustější vzor pletení 16x20 u verze 100 Pro v2 vylepšuje přesnost rakety oproti první generaci. To ocení především zkušenější hráčky a hráči s turnajovými ambicemi.

Hustější vzor pletení 16×20 u verze 100 Pro v2 vylepšuje přesnost rakety oproti první generaci. To ocení především zkušenější hráčky a hráči s turnajovými ambicemi.

Rakety jsem testoval s chytrým výpletem Luxilon Smart v odlehčené verzi 100L, který bych si sice sám do rakety nenapletl, ale Wilson jej do Clashek doporučuje a byl jsem s ním víceméně spokojený. Vzhledem k tomu, že je dobré tyto struny plést na hodnoty max. 18–22 kg, tak potěší především hobby hráče a nadšené amatéry.

U těžších raket 100 a 100 Pro byl napletený nový Tecnifibre Black Code 1.28 mm, který se k nim hodí na výbornou.

Drobnou úpravou designu prošla hlava rakety, která dle údajů Wilsonu má teď o 16 % větší sweetspot oproti první generaci.

Spin konečně pod kontrolou

U první generace Clashek byl jedním z neduhů tzv. úhel odrazu míčku. Ten byl příliš velký a způsoboval výrazný spin, který často létal nekontrolovatelně daleko.

Hustější vzor výpletu spin usadil do použitelných mezí. Spin je tak stále velmi snadno dosažitelný, avšak teď máte nad jeho úrovní lepší kontrolu. Díky tomu se raketa posouvá zase o stupínek výše do kategorie raket pro náročnější hráče s až turnajovými ambicemi.

Díky drobným úpravám designu hlavy rakety máte nyní větší kontrolu nad spinem a celkovou silou rakety. Zvětšil se také sweetspot a to rovnou o 16 %.

Díky drobným úpravám designu hlavy rakety máte nyní větší kontrolu nad spinem a celkovou silou rakety. Zvětšil se také sweetspot a to rovnou o 16 %.

 

Rám zůstal výrazně flexibilní a je zajímavé sledovat, jak si poradí s velmi rychlým švihem. Zatímco u jiných raket může extrémně rychlý švih způsobit až příliš velký nárůst energie bez kontroly, tak u Clashek V2 dochází k ohybu rakety a následnému doplácnutí míčku. Ten zůstává na strunách o něco déle a máte pocit, že se s míčkem o něco déle mazlíte.

Představte si švihnutí bičem. Asi tak nějak se s raketami hraje. Nemusít to být pro každého. Pokud máte tvrdou paži a hrajete spíše silový tenis, tak tento potenciál rakety možná ani nedoceníte.

Na volejích králem

Od základní čáry jsem si užíval celou plejádu úderů a vždy mě raketa příjemně překvapila neviditelnou pomocnou rukou. Čopované bekhendy bych s ní vydržel hrát hodinu v kuse. Je to nádhera. To už ale byla také u předchozí generace, takže v tomto ohledu nic nového.

Délka míčů je opět působivá. Nad sítí se tenisák vznáší jako naváděná střela a dopadá hluboko do kurtu pod nohy soupeře. Výborně raketa funguje také při obraně, což u podobně vyvážených raket rozhodně nebývá zvykem. Kde ale raketa přímo září je síť. S tím jsem vůbec nepočítal. U předchozí generace byla právě jednou ze slabin celková nestabilita na volejích.

Hlava rakety o velikosti 645 cm2 pro všechny tři testované modely odpustí i nepřesné zásahy a je velmi komfortní.

Hlava rakety o velikosti 645 cm2 pro všechny tři testované modely odpustí i nepřesné zásahy a je velmi komfortní.

Clashka číslo dvě tento stabilizační nedostatek odstraňuje a výsledkem jsou neuvěřitelně snadné a přitom rychlé voleje, které mají razanci a říz. S tímto vylepšením roste celková zábava s raketou, která je právě díky výraznému vyvážení do ruky velmi dobře ovladatelná.

Hlavu rakety udržíte snadno nahoře téměř v každé pozici. A i méně zkušený tenista či tenistka ví, že hlava rakety nahoře je u volejů alfou a omegou pro zachování kontroly nad míčkem. Výhoda je také v tom, že raketa vám neubírá tolik energie a vy se tak můžete více soustředit na to, kam hrajete, než abyste řešili, jak to provedete, aby to bylo co nejefektivnější.

Servis by mohl být lepší

Jedna drobná výtka ke Clash 100 Pro V2 u mě přichází na podání. Tam jsem nějak nepřišel na to, abych z rakety vymáčkl mnou požadovanou preciznost. Nejsem žádný bořič rychlostních rekordů a spíše než na esa hraji na dobré rozehrání výměny v podobě přesnějšího, ale pomalejšího podání. A právě s přesností jsem trochu bojoval.

Dvojchyby jsem s raketou nedělal, ale nešlo mi tak efektivně střídat strany a úhly, jak bych si představoval. Měl jsem tendenci servírovat spíše na střed a soupeři znepříjemňovat return kickem – podáním s boční rotací. A to se mi dařilo velmi dobře, takže pokud máte rádi servis s výrazným odskokem takříkajíc do háje, budete si to s Clash 100 Pro náramně užívat.

Wilson Clash 100 V2

Z modelu Wilson Clash 100 V2 se pravděpodobně opět stane klasika, která osloví nejširší spektrum hráčů od mírně pokročilých začátečníků až po zkušenější klubové hráče, juniory a hráčky především.

Raketa váží 295 g a je vyvážena na 310 mm, čili opět výrazně do ruky. Hlava je také 645cm2 se štědrým sweetspotem. Vzor výpletu je 16×19, takže spinu a komfortu s ní máte na rozdávání. Ovladatelnost je blesková a zpětná odezva velmi podobná verzi Pro.

Model Clash 100 bude sedět především něžnému pohlaví a mladším ročníkům, kteří ještě nemají takovou sílu, aby si troufli na těžší model. Zároveň je to skvělá raketa také pro ambiciózní začátečníky a mírně až středně pokročilé hráče, kterým učaruje svým snadným přístupem.

Unikátní výřez krčku ve tvaru stíhačky se stará o mimořádnou pružnost a zároveň stabilitu rakety pro všechny styly tenisu od moderního vertikálního švihu až po starší horizontální švih.

Unikátní výřez krčku ve tvaru stíhačky se stará o mimořádnou pružnost a zároveň stabilitu rakety pro všechny styly tenisu od moderního vertikálního švihu až po starší horizontální švih.

V mnoha oblastech je plně srovnatelná s modelem Pro, nicméně při více silové hře má člověk tendenci ztrácet kontrolu a přeci jen celková stabilita není tak dobrá, jako u výše zmíněné těžší verze. Přesto je to skvělá univerzální raketa, kterou bych si klidně hodil do bagu jako tréninkovou raketu na pohodu. Komfort je vynikající, raketa má solidní cit a krásně to od ní letí.

Výhrady k ní bude mít jen ten, kdo je zvyklý na tradičně vyvážené těžší rakety. Pro tyto tenisty ale stejně tento model není primárně určený. Má za úkol jediné – přinést do tenisu více radosti a bezstarostnosti lidem, kteří se tenisem především baví a nejdou za každou cenu za výkonem. A to se jí daří na jedničku.

Wilson Clash 100L V2

Odlehčená verze Clashky již nemá embosovaný nápis Clash na rámu. Je to z důvodu snížení ceny výroby, která je poplatná raketám v této váhové kategorii. Hmotností pouhých 280 g a vyvážením na 315 mm cílí na méně náročné amatéry, juniory případně zkušenější seniory.

Raketu Wilson Clash 100L V2 jsem při testování používal především s dětmi. Je lehoučká, velmi snadno ovladatelná a letí to od ní zadarmo. Podobně jako verze 100 ztrácí na stabilitě především na volejích a u výrazně rychlejších míčků není tak přesná. Je tedy vhodná spíše pro někoho, kdo švihá pomaleji a má celkově nižší nároky na výkonnost rámu.

Parametry verze 100 v2 potěší především ženy a juniorky, které potřebují, aby jim raketa s razancí a rychlostí švihu trochu pomohla.

Parametry verze 100 v2 potěší především ženy a juniorky, které potřebují, aby jim raketa s razancí a rychlostí švihu trochu pomohla.

Rány jako z děla

Zvukový doprovod nových Clashek je opět něco. První generace okouzlila mé ucho dřevnatým prásknutím při přesném zásahu míčku. Dvojky jsou na minimálně stejné, ne-li vyšší decibelové úrovni. Každý si toho všimne. Někdy to může působit až rušivě.

Když trefíte servis nebo smeč svojí maximální rychlostí, tak to zní, jako když v kamenolomu praskají balvany. Mně osobně to baví a dodává mi to pocit dominance na kurtu.

Závěrečné hodnocení

Wilson Clash V2 už není revolucí jakou byla první generace raket. Je to spíše lépe odladěný upgrade. Ale to vůbec nevadí. Proč měnit to, co funguje?

Rakety potěší spíše než stávající majitele předchozí verze nové zájemce o tuto řadu. Majitelé první generace mohou zůstat v klidu. Nákup nového modelu se dle mého názoru tak úplně nevyplatí. Nicméně pro váhavé hráče, kterým u verze jedna vadila horší stabilita a přesnost raket, je to velmi lákavá varianta ke standardním raketám z nabídky Wilsonu.

Tenisové rakety Wilson Clash.

Tenisové rakety Wilson Clash.

U mě jasně zvítězil model 100 Pro V2, který bych si ihned mohl zabalit do bagu a vyrazit s ním na turnaj. Ten doporučuji všem mužům nadšencům až po turnajovou úroveň. U žen vítězí verze 100 V2, která je tak snadno ovladatelná, jak jen 295g raketa může být.

Nicméně všechny tři testované rakety mají co nabídnout a to především těm, kterým záleží na komfortu, snadné síle, příjemné zpětné vazbě a ultrarychlé ovladatelnosti. Pro ryze výkonnostní jedince je tady ještě verze Wilson Clash 98 V2 s menší hlavou rakety pro přesnější údery a více kontroly.

Plusy raket Wilson Clash 100 Pro V2 / Wilson Clash 100 V2 / Wilson Clash 100L V2

  • Mírně vylepšená kontrola a stabilita oproti první verzi
  • Příjemná zpětná vazba a komfort
  • Pružný rám generuje spousty energie
  • Velmi dobrý cit napříč všemi údery
  • Excelentní ovladatelnost na volejích
  • Velmi dobrý spin a délka úderů
  • Působivý design a typický “dřevnatý” zvuk raket

Mínusy raket Wilson Clash 100 Pro V2 / Clash 100 V2 / Clash 100L V2

  • Slabší přesnost na servisu
  • Rozdíl oproti první generaci není nijak dramatický

Další servis tenisového čtení…

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

2. 3. 2022, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz