RECENZE: Under Armour Flow Velociti Wind – stylové a rychlé překvapení

Under Armour je na poli sportovního vybavení jedním z největších hráčů, ale v běžeckém segmentu zatím hrál proti značkám jako Nike či adidas spíše druhé housle. Běžecké boty sice vyrábějí dobré, ale chyběl jim nějaký trhák, kterým by na první pohled zaujali.

Přesně to se změnilo s příchodem nového modelu Flow Velociti Wind, na jehož vývoji ve spolupráci s elitními atlety pracovali několik let.

Rychlý přehled

  • Váha: 241 g (velikost 43)
  • Drop: 8 mm
  • Určení: Trénink / závod – tempová bota
  • Naběháno v rámci testování: 150 km
Under Armour Flow Velociti

Svršek tvořený technologií Warp vzhledově i materiálově připomíná pleteninu, která je u běžeckých bot v poslední době velmi oblíbená.

Líbí se vám? Čtete až do konce, vyplatí se vám to. 😉

První dojmy? Příjemná a pohodlná botka

Na první pohled zaujme materiál svršku, kde byla použita technologie Warp. Vzhledově i materiálově mi to připomíná pleteninu, která je u běžeckých bot v poslední době velmi oblíbená. Její výhodou je vyšší odolnost a pohodlí, jelikož svršek pěkně obepne chodidlo a nikde netlačí.

Nevýhodou pleteniny bývá nižší prodyšnost, ale zde se podařilo vytvořit velmi tenký materiál, který je při bližším prozkoumání průhledný a funguje skvěle i v teplejším počasí.

První dojem po nazutí boty mě velmi příjemně překvapil. Takto pohodlnou botu jsem na noze dlouho neměl. Tenký jazyk je napevno připevněný ke zbytku boty a nikde se tedy neshrnuje. Pozitivum je také délka tkaniček. Pro někoho možná nedůležitá věc, ale hodně výrobců používá zbytečně dlouhé tkaničky, které mě vždycky dokážou spolehlivě vytočit, protože je musím někde zastrkávat a dělat alespoň 3 uzly.

Chvilku jsem se musel sžívat s botou v oblasti pod klenbou, kde je materiál vyvýšený a někoho s plošším chodidlem může tlačit. Naštěstí se tento pocit v průběhu běhu rozplynul a neměl jsem jediný problém s otlačeninami či puchýři.

Dominik v Under Armour Flow Velociti WInd naběhal přes 150 km

Tenký jazyk a krátké tkaničky, to mi sedí!

Stabilní svršek a exponovaná tlumící vrstva

U běžeckých bot máte obvykle 3 vrstvy – svršek, mezipodešev (tlumící vrstva) a podešev (podrážka). Najdou se i boty, konkrétně například recenzovaný Flow Velociti Wind, který má takzvanou exponovanou tlumící vrstvu, která plynule přechází do podrážky. Pouze na kontaktní ploše je použita o něco tvrdší pěna se vzorkem, aby měl bota dobrou přilnavost a odolnost. Díky této konstrukci a dobře strukturovanému svršku mi rovněž bota přišla pěkně stabilní.

Určením je to sice bota neutrální, bez podpory, ale nemusí se ji bát použít ani běžec, který má méně stabilní kotníky s tendencí k nadměrné pronaci (propadu kotníku dovnitř).

under Armour flow velociti wind

Takto vypadá „exponovaná tlumící vrstva“ přímo na botě.

Hodí se skvěle na tempový trénink a závod

Typově je tento model řazen do kategorie lehkých tréninkový bot. Z vlastní zkušenosti se mi to jen potvrdilo a bota poskytuje ideální poměr tlumení a dynamiky. Použít jí tak můžete jak na kratší či rychlejší tréninky / závody, tak i na delší běhy. To už je ale o osobních preferencích, jelikož tlumení není rozhodně tak vysoké, jako u jiných objemových modelů bot. Od Under Armour např. modely Infinite 2 či Phantom 2.

Mrkni na stránky Runners Blueprint, které posunou tvůj běh na novou úroveň

Jedním z hlavních odlišujících znaků vyšší řady Under Armour je použití Bluetooth čipu, který je zabudovaný v patní části pravé boty. Díky tomu je možné boty připojit k aplikaci MapMyRun. Tu můžete používat k nahrávání vašeho tréninku i samostatně, ale po připojení se díky botě dozvíte i další metriky, třeba kadenci, úhel odrazu či dobu kontaktu se zemí.

To vše je navíc doplněno o audio rady při běhu, kdy vám aplikace pravidelně hlásí uběhlou vzdálenost, tempo či kadenci. Zároveň vám podává pravidelné rady ke zlepšení vaší techniky.

Nevýhodou je zatím pouze anglická lokalizace, ale není to nic složitého, takže by měla stačit i základní znalost angličtiny. Všechny naměřené údaje o vaší trase pak můžete po tréninku analyzovat v designově povedeném a intuitivním prostředí aplikace MapMyRun.

Under Armour Velociti

Na závod a rychlý trénink značka ideál.

Finální verdikt

Závěrem nezbývá dodat, že můžu zařadit model Velociti Wind mezi jedno z největších překvapení, které jsem měl v poslední době možnost testovat. Under Armouru se podařilo vytvořit univerzální tréninkovou botu, se kterou můžete bez problému vyrazit jak na pohodový výběh, tak i rychlejší trénink či závod.

  • Pohodlí: 5/5
  • Tlumení: 4/5
  • Přilnavost: 3,5/5
  • Odolnost: 4/5
  • Rychlost: 4/5
  • Design: 4/5

-10 % na Under Armour Flow Velociti Wind

Pro poctivé čtenáře máme 10% slevu na běžecké boty Under Armour Flow Velociti Wind. Přihoďte k nim v košíku kód VelocitiFLOW10 a sleva je vaše. Platí jen do 2. 5. 2021!

Chci Under Armour Flow Velociti Wind »

Dominik Chlupáč
Dominik Chlupáč
product manager

Jako bývalý silniční cyklista jsem se k běhu propracoval teprve před třemi lety, ale hned mu propadl. Druhý rok jsem vyzkoušel první ultra závod v rumunských Karpatech a měl jsem jasno. Baví mě však také silnice, takže mě potkáte na brněnských závodech nebo na větším půlmaratonu či maratonu.

19. 4. 2021, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz