Poznejte badmintonové rakety Victor Light Fighter do detailu


10 minut čtení

Lukáš Sábo hledá rozdíl mezi raketami Victor Light Fighter 7500 a Petr Koukal. Čím se od sebe liší?
Můj dnešní příspěvek bude poněkud odlehčený, neboť se v něm podíváme na dva modely řady Victor Light Fighter, které patří k nejlehčím raketám na badmintonovém trhu. Včetně výpletu totiž nejdou přes 80 gramů. Do našeho hledáčku se dostaly Victor Light Fighter 7500 a Victor Light Fighter Petr Koukal. V obou případech jde o zbraně už zhruba sezónu staré, ale svými herními vlastnostmi ještě rozhodně nestačily zrezivět.

Jako vejce vejci. Nebo ne?

Při letmém pohledu by si člověk skoro myslel, že jde o dvě stejné rakety, přičemž jedna z nich je bůhvíproč podepsaná od Koukala. Uvidíme však, že tomu tak není. Srovnání badmintonových raket Victor Light Fighter 7500 a Petr Koukal Vzhled se docela vydařil. Základem je bílý krček, černá hlava, barvy se navzájem prolínají a míchá se do toho oranžová. Umírněný styl se mi zamlouvá, jen bych přeci jen preferoval, aby každá raketa šla svou vlastní cestou, protože vysoká podobnost u odlišných raket se mi z pohledu zákazníka či hráče zdá nežádoucí. Obě mají podobnou tuhost rámu - 7500 je konstruována na nejvyšší stupeň tuhosti, Koukal je o jednotku měkčí. A hmotnostní rozdíl dvou gramů by poznali snad jen apatykáři. Jediná opravdu výrazná odlišnost je ve vyvážení, které u 7500 směřuje do hlavy, zatímco Petr je zatížený na střed. Jelikož jsem testoval obojí nářadí zároveň, bylo rozhodně zajímavé sledovat, jak vám jediný parametr dokáže vnutit dosti odlišné badmintonové pojetí. Badmintonové rakety Victor Light Fighter 7500 a Petr Koukal Tloušťka úchopu je shodná, s označením G2. Jelikož dobré držení rakety je pro mě základním kamenem kvalitního herního prožitku, dovolím si v následující kapitolce malou odbočku tímto směrem.

Jak badmintonovou raketu držet a nepustit

Především je třeba říci, že značení tloušťky gripu (původně zavedené Yonexem) se u různých výrobců liší, což může být pro nakupující poněkud matoucí. Konkrétně zmíněná hodnota G2 u Victoru odpovídá přibližně hodnotě G4 u Yonexu, jde tedy spíše o tenčí úchop. Naštěstí pro nás se dnes drtivá většina raket vyrábí s úzkým gripem (bez ohledu na značení), a proto tloušťku držátka nemusíte při koupi nijak zvlášť řešit. Pokud je vám u nového meče jílec příliš úzký, snadno tomu pomůžete dvojitou omotávkou. Naopak s tlustým průměrem se dá jen těžko něco dělat.

Vyberte si správnou omotávku

Pokud jde o samotné omotávky, osobně upřednostňuji běžnou základní kůži (např. Karakal Super Grip), přetaženou overgripem (např. Victor Overgrip). Díky tomu značka spodní omotávky není vůbec důležitá a vydrží vám na raketě klidně rok. Samotné svrchní omotávky je sice nutné měnit častěji, ale stojí pár korun a snadno si je nainstaluje i motovidlo jako já. V minulosti mýma rukama prošla celá řada vylepšených typů omotávek (např. Victor Contour Grip Titanium nebo Karakal Grip X-Shock). Nakonec jsem od nich vždy upustil. Odradila mne jednak o něco vyšší pořizovací cena, ale hlavně skutečnost, že pokud nejste opravdu zkušený moták, málokdy se vám podaří ovinout dvě rukojeti úplně stejně. Když jste pak v průběhu utkání nuceni vyměnit raketu, je třeba si na nový úchop chvíli zvykat, což vás někdy může stát zápas (ano, stalo se mi to). Samostatnou záležitostí jsou pak froté omotávky. Ty fungují skvěle, pokud jsou nové. Ale jakmile se jednou, dvakrát pořádně propotí, stanou se na omak hnusnými a na úchop kluzkými. Doporučil bych je tedy pouze hráčům, kterým nevadí omotávky často střídat, což pochopitelně stojí nějaké peníze a musíte se přemotávání opakovaně věnovat. Ale berte to jen jako doporučení. Na rozdíl od raket samotných, s nimiž navazujete dlouhodobou spolupráci, všechny produkty ve světě motání můžete snadno vyzkoušet, abyste zjistili, co vám konkrétně sedí. Testování raket Victor Light Fighter 7500 a Petr Koukal A ještě si neodpustím jeden drobný postřeh - aby se raketa dobře držela levákům, měli by si omotávky natáčet v obráceném směru. Postupují samozřejmě od patky k hlavě, stejně jako praváci, ale sešikmení omotávky je opačné. Začátek omotávky si tedy leváci musejí zastřihnout, což je jeden z mnoha ústrků, které nám pravácká většina způsobuje. (Na fotkách možná ti bystřejší z vás postřehnou, že hraju pravou rukou, ovšem píšu levačkou a srdcem se cítím být levákem.)

Každá po svém

Vraťme se k našim testovaným hračkám. Light Fighter 7500 je jednoznačně útočná zbraň pro ofenzivní smečouny. Díky tuhému rámu s vyvážením do hlavy to z ní opravdu střílí. Rychlost mají nejen smeče, ale i drajvy nebo dorážky na síti. Nízká hmotnost přitom napomáhá i obstojné pohyblivosti, a tudíž s ní lze útoky nejen uštědřovat, ale též solidně odvracet. Problémy jsem měl v technických fázích výměn, kdy rám žádné chyby nepromíjí a míče trefené mimo sweet spot létají dosti nepředvídatelně. Po delším hraní jsem měl trochu potíže s bolestí spodní části paže, což se mi u některých tuhých raket stává. Badmintonová raketa Light Fighter 7500 Z Light Fighteru Petr Koukal jsem měl výrazně lepší herní pocit. Razance smečí zůstává stále vysoká, ale raketa má lepší ovladatelnost, takže bomby sviští nejen svižně, ale i přesně. Navíc se s ní nemusíte bát přejít do defenzivy, raketa skvěle zvládá i zkrácené nebo blokované míče. Více se asi bude zamlouvat i ženám - nejen díky parametrům, ale i proto, že budou moci kamarádkám vyprávět, že teď na badminton chodí hrát s Koukalem. Badmintonová raketa Victor Petr Koukal Nutno dodat, že určitou roli na rozdílné zkušenosti nepochybně sehrál i výplet. V obou hlavách byla stejná pavučina, Ashaway Zymax Fire 66, má oblíbená struna, kterou používám i ve svém vlastním nástroji. Koukal měl v hlavě bílou, 7500 oranžovou, ale barva rozdíl vskutku nedělá. Každá měla ovšem jinou tvrdost, Koukal byl napjatý o kilo více. To samozřejmě může mít vliv jak na rychlost smečí, tak i na technické ovládání míče; ani dvě podobné rakety nelze úplně spolehlivě porovnat, pokud mají rozdílné pletení. Nechtěl bych, aby to vyznělo, že Light Fighter 7500 je špatná raketa - stále jde o výbornou zbraň, která bude mnohým hráčům vyhovovat. Tento článek se ovšem snaží oba nástroje porovnat - a pro mě a můj herní styl z toho zkrátka Koukal vychází lépe.

Komu je která raketa Victor Light Fighter určena?

Obě Victorky shodně cílí spíše na útočně zaměřené hráče. Zatímco pro Light Fighter 7500 je útok největším trumfem, Petr Koukal by měl sedět širší škále sportovců a do ruky ho mohou vzít i technici a běhaví bojovníci s univerzálním herním stylem. Díky nižší hmotnosti jsou obě rakety vhodné i pro ženy a juniory, pokud mají ovšem dostatečnou techniku švihu na to, aby přepálili celý kurt. Rakety bych nedoporučil začátečníkům, kteří by měli volit ohebnější rám. Petr Koukal najde uplatnění i v párových disciplínách (ač ten opravdový, živý Koukal favorizoval vždycky dvouhru), 7500 bych pro čtyřhru upřednostnil v případě, že máte v týmu povolení zabíjet (tj. například pokud jste mixový muž). Úplně obecně bych vám po tomto testu chtěl vnutit myšlenku, že pokud si při výběru rakety nejste jisti, určitě je lepší se vyhnout extrémům. Rakety obzvlášť tuhé (jako je Light Fighter 7500), extra pružné, velmi lehké či těžké apod. vyžadují specifický typ hráče, který obvykle už dobře ví, co pro svou hru potřebuje, a tak mu není rady ani pomoci. Převážná většina hráčů může díky dobře vybrané raketě docílit toho, že posílí útok nebo zpevní obranu, uleví paži nebo přidá na průbojnosti, podle toho, ve které herní činnosti pokulhává nebo kterou chce naopak ještě zlepšit. Téměř nikdo ovšem nedokáže hrát výhradně útočně nebo defenzivně, takže je třeba, aby i raketa dokázala zvládat všechny herní úkony, byť každý s jinou efektivitou.

Závěrečné shrnutí

Plusy badmintonové rakety Victor Light Fighter 7500: + Vynikající raketa pro útočnou hru + Nízká hmotnost rakety méně namáhá loket a celé tělo + Pohotová zbraň pro odvracení zkrácených úderů a blokování + Pevná v ruce při rychlých výměnách Minusy badmintonové rakety Victor Light Fighter 7500 - Nižší cit v ruce pro technické míče - Extra tuhý rám neodpouští nepřesně zahrané údery - Někomu (mně) může tuhý rám způsobovat bolesti pažních svalů Chci Victor Light Fighter 7500 » Plusy badmintonové rakety Victor Light Fighter Petr Koukal + Velmi dobrá raketa pro útočnou hru + Nízká hmotnost rakety méně namáhá tělo + Vyvážení na střed zachovává kvalitu hry i pro technicky zaměřené hráče + Raketa lehce padne do ruky a snadno se s ní sžijete Minusy badmintonové rakety Victor Light Fighter Petr Koukal - Méně razantní při rychlých úderech Chci Victor Light Fighter Petr Koukal »

Naservírujte si další badmintonové čtení...

Starší články