Špatná vyjížďka? Nejede to? Zkuste tohle, mně to pomáhá – Bára na kolobce 37. díl

Taky to znáte?

Celý den se těšíte na koloběžku, ale když konečně vyjedete, není to ono. Drhne to, bolí to, nejede to. Po pár kilometrech máte dost.

Mně se to stalo pár dní zpátky. Koloběžku jsem vytáhla poprvé po skoro měsíční karanténě a bylo mi, jako bych na ní nikdy nestála.

Takové chvíle jsou – aspoň podle mé zkušenosti – úplně normální. A naštěstí existuje pár tipů, které vám zlepší vyjížďku o sto procent.

Jaké tipy to jsou? Hned vám to prozradím.

A když to člověku nejede, vznikají takovéhle fotky. 😅

A když to člověku nejede, vznikají takovéhle fotky. 😅

Rychlomrk na brzdy

Víte, že to nemusí být vámi? Třeba jen koloběžka potřebuje trochu péče.

Jestli máte pocit, že se ploužíte a spíš se s koloběžkou perete, než že se vezete, zkontrolujte brzdy. Nemusí být skřípnuté úplně, občas jen lehce brzdí jedno kolo a už to cítíte. Proto je fajn mít s sebou pořád šroubovák.

A co gumy?

Brzdy v pohodě? Zkuste ještě zmáčknout gumy. Na nafouklých se jede líp.

Zastávka ve stínu

Kolobka je v pořádku? Pak je možná jen horko nebo jste se přehřáli svižnou jízdou. Zkuste zastavit ve stínu a vydýchat se.

Občas se mi taky stane, že musím v půlce cesty trochu vychladnout, aby se mi nemotala hlava. A to je mi šestadvacet. Takže se za zastávku rozhodně nestyďte.

Doplnit palivo

I koloběžka potřebuje dotankovat. Nebo přesněji: dotankovat potřebujete vy. Proto s sebou vozte nejen dostatek vody, ale i nějakou záložní dobrotu. Klidně tatranku, však vy ji vyjezdíte.

Mně dokáže malinká sváča úplně změnit pocit z vyjížďky. Někdy mi to nejede jenom proto, že jsem podcenila snídani.

Není to závod

Nepomohla ani zastávka, ani svačina? No, je na čase se smířit s tím, že prostě není ten den, kdy to jede samo. A je to v pořádku.

Někdy je moc horko, vy jste unavení, terén je trochu těžší… no a co? Zvolněte a nikam se nežeňte. Užívejte si to, vždyť nejedete závod.

Není s kým závodit. Klidně zpomalte, hlavně si to užijte.

Není s kým závodit. Klidně zpomalte, hlavně si to užijte.

Podle mě nemá smysl za každou cenu metelit, jako by mi u zadku hořela koudel. Co budete mít z toho, když dojedete do cíle a bude vám na zvracení? Jen vás to příště od koloběžky odradí. Proč si ji zprotivovat, když stačí trochu zpomalit?

Nevzdávejte se

Jsou dny, kdy ujedu sotva pár kilometrů a říkám si: „Tyjo, já to dneska snad otočím, to se nedá.“

Ale neotočím to. A vida, po dalším kilometru už to jede líp a po dvaceti ani nevím, že mě něco trápilo. Rozhýbu se a nakonec zajedu výlet jako víno.

Takže si to shrneme:

 • Nevzdávejte to.
 • Nepřepínejte se.
 • Pauzujte a doplňujte energii.
 • Sem tam mrkněte na brzdy a kola.

Mimochodem, nekazí vám projížďku tyhle časté chyby? Doporučuju si je prostudovat.

Co pomáhá vám?

Trhněte si! 🙂

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

24. 8. 2020, autor:

Komentáře

 • Vladimír, přidáno 04.09.2020

  Ahoj Báro. Bude letos „MEGATEST“?

  Odpovědět

 • Perňa, přidáno 05.09.2020

  Ahoj Báro, o kolobrndě přemýšlím už delší dobu, minulé dva týdny jsem přečet většinu tvých článků, no a ve čtvrtek jsem si přivezl nového Trexxe! Dneska jsem vyrazil na první větší výlet – manželka na kole, já na Trexxovi. Zažil jsem neuvěřitelný věci – první větší „škrtance“, bleskové sjezdy (jsme z hor) skoro 60km/h (žena na kole mi nestačila), smyk v zatáčce (se staženým zadkem a šíleným šklebem ve tváři), krásné snadné kilometry po rovině na inlajn stezce (Greenway Jizera z Líšného do Dolánek) a „střechu“ nahoru od Jizery na Kopaninu zpestřenou bouřkou a slejvákem. Doma v Jablonci ukazoval kompjůtr rovných 50km. Paráda, už se těším na další vyjížďky, škoda že bude léto končit…A moc děkuju za informace a inspiraci!

  Odpovědět

 • Perňa, přidáno 07.09.2020

  Milá Báro,
  chci trošku „splatit dluh“ za tvoje krásné články o koloběžkách a to přesto, že mě přišly draho 🙂 prý máš ráda, když ti lidé napíší…
  Celkem dlouho jsem byl ve fázi pokukování po koloběžkách, pak se staly dvě věci: 1.potřeboval jsem se „přemístit“ na řece od auta k lodi ( a doma našel starou dětskou kolobrndu „Courage“ s koly 12,5 x 2,3 palce) a 2. objevil jsem tvoje články Bára na kolobce.
  Pak už to bylo rychlé a …. doma mám nádhernou zelenou Yedoo Trexx. Minulý čtvrtek jsem si jí přivezl, v pátek namontoval doplňky a vyzkoušel ji na cyklostezce kolem naší (Jablonecké) přehrady, no a v sobotu vyrazil na opravdový výlet. Manželka na kole, já na Trexxovi. Zažil jsem neuvěřitelné dobrodružství a už se těším na další. Nejenže jsem do kopce manželce stačil, z kopce jí hravě ujedu – je to vážně fofr, cyklokompjůtr ukázal maximálku 58 km/h!, s ujetými kilometry přibývalo sebevědomí, a tak jsem „prožil“ pár důraznějších škrtanců (aha, tohle už bylo asi moc…) a taky smyk asi ve třicítce (tak sevřené půlky už jsem dlouho neměl), naštěstí jen zadním kolem a naštěstí se „to“ zase chytlo a neshodilo mě to. Díky bouřce a slejváčku jsem vyzkoušel i blatníky. Kus cesty jsme jeli podél Jizery (Líšný – Dolánky) po cyklostezce Greenway, kde kilometry naskakovaly skoro samy, z Dolánek pak nekonečné stoupání na Frýdštejn a Kopaninu (to bude vypracovaný zadek!), kde to tedy rozhodně samo nešlo, ale i ty kopce se mi líbily, čekal jsem to horší. Navíc je to skvělý tréning odrazu na zimu, na běžky. Doma ukazovalo tacho ujetých 50km. Manželka konstatovala, že to je geniální kombinace (ona kolo a já koloběžka) – jiné páry řeší rozdíl ve výkonnosti nákupem elektrokola pro manželku ( aby stačila tempu protějšku), my jsme to vyřešili koloběžkou. Rychlostí jsme vyrovnaní a navíc já se potřebuju víc uhnat a unavit a to se taky povedlo 🙂
  Tak ti děkuju a PIŠ – těším se na další články.

  Odpovědět

 • Bára Koloběžka, přidáno 15.09.2020

  Ahoj Vladimíre,
  ptala jsem se kluků ze Sportobchodu a letos bohužel ne. Plánovat něco v době covidu není úplně jednoduché. 🙁 Tak snad příští rok.

  Odpovědět

 • Bára Koloběžka, přidáno 15.09.2020

  Ahoj Perňo,
  ty jsi zvládl na první zátah 50 km? :-O Tak to smekám!
  A mám radost, že tě moje články přesvědčily pro koloběh a hlavně že si ho takhle užíváš. 🙂

  Díky moc za komentáře, máš pravdu, ty mě na tom psaní baví nejvíc. Co nějakej lajk na Facebooku, ten mi nic neřekne. Ale když si někdo dá tu práci a napíše mi, to už něco znamená. 🙂

  Já sice jezdím spíš kolem Brněnské přehrady (Prýglu :)), ale Jabloneckou mám ráda, jezdila jsem tam s našima jako děcko. Takže jsem ráda, že se tam teď prohání krásný Trexx.

  Na ty smyky pozor, on Trexxík docela vyhazuje. Tebe možná ne tolik, hádám, že asi vážíš o něco víc než já, ale přece jenom se mu na té cestě tolik držet nechce.

  Tak přeju, ať ti to pořád dupe a pokud možno bez smyků! 🙂
  (A zdravím manželku. Já jsem přítele ještě taky nekonvertovala z kola na kolobku. :D)

  Odpovědět

 • Vladimír, přidáno 12.07.2021

  Ahoj Báro,
  nebylo by lepší umístit zadní blikačku na levou stranu koloběžky? Při jízdě po silnici jedeš po pravé straně, auta Tě míjejí zleva. Když dáš blikačku nalevo, nebude Tvé zadní kolo bránit ve „výhledu“ řidičů na ni.

  Odpovědět

 • Bára Koloběžka, přidáno 19.07.2021

  Ahoj Vladimíre,
  vidíš, to máš pravdu. 🙂 Naštěstí mívám ještě jednu blikačku, ale vážně by bylo lepší ji přesunout.

  Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz