Tenisové výplety – 4. část: Multivlákna


10 minut čtení

Objevte svět komfortu multivláknových výpletů.
V minulém díle seriálu o výpletech jsme se podívali na zoubek monovláknovým výpletům, které bezesporu patří mezi nejoblíbenější struny na trhu. Tentokrát si uděláme detailnější rozbor multivláknových výpletů, které tak trochu stojí ve stínu monovláken. Nutno dodat, že zcela nezaslouženě a možná i trochu z obavy či z neznalosti. Často se bojíme toho, co neznáme nebo čemu nerozumíme. Multivlákna se však obávat nemusíte. Ba naopak. Je to výplet, který vám za každých okolností vykouzlí úsměv na tváři a hlavně váš tenisový loket či bolavá paže se do něj zamilují. [caption id='attachment_18358' align='aligncenter' width='633']Multivláknové tenisové výplety poznáte podle třepení strun. Multivláknové tenisové výplety poznáte podle třepení strun.[/caption] Multivláknové výplety můžeme považovat za prémiovou řadu výpletů, kterou lze doporučit prakticky jakékoliv generaci hráčů od úplných začátečníků až po zkušené klubové hráče. Ocení jej děti, junioři, dorost i dospělec. Skvěle se hodí také pro seniory či hráče s horší technikou a slabším švihem. Pozornost by mu měli věnovat také trenéři, kterým ušetří spoustu energie při nahrávání. Jak už samotné označení napovídá, tak se jedná o výplet, který je tvořený více vlákny či skupinou vláken ve svazečcích. Jeden výplet tak může být v celkovém počtu tvořený až tisíci vlákny. Často má pevné jádro, které je obalené vrstvami vláken. Takový výplet je velmi elastický, generuje spoustu energie a zároveň umí pohltit nežádoucí vibrace. Výplet je nenáročný na švih, a proto se hodí právě pro děti, které ještě nemají zcela zvládnutou techniku a dostatek síly. Výhody multivlákna můžeme přirovnat k výhodám přírodního střívka a tomuto výpletu se blíží nejvíce. Některá prémiová multivlákna mají dokonce téměř identické vlastnosti jako přírodní výplety, ale oproti nim jsou přeci jen o něco cenově dostupnější. Přesto je nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady. To však není jediná nevýhoda. Tou zcela jasně největší slabinou, kromě horšího spinu, je velmi krátká výdrž v porovnání s polyestery. Poslechněte si také povídání Zdeňka Hrabálka v třetím díle videoseriálu o tenisových výpletech.

Z čeho je multivlákno vyrobené?

Materiálové složení multivlákna je oproti monovláknům velice pestré. Jednotlivé svazečky mohou být tvořené stovkami až tisícovkami vláken z různých materiálů. Běžně se používají polyesterová vlákna v kombinaci s nylonem. To samo o sobě však typické měkké vlastnosti výpletu nezaručí. Proto se při výrobě multivlákna používají další složky jako je elastyl, polyamid či polyuretan. To jsou všechno materiály, které strunám dodávají potřebnou elasticitu a zároveň je chrání. Důležitou součástí je také vnější obal, který vlákna drží u sebe. Ten je tvořený různými lubrikačními materiály a silikony. Kapitola sama pro sebe je samotný technologický postup při vývoji multivláken. Ten si často firmy patentují. Nejdůležitější při výrobě těchto strun jsou hrátky s teplotou a hustotou materiálu. Pro příklad nemusím chodit daleko. [caption id='attachment_18349' align='aligncenter' width='633']Jakmile se struny obnaží, uvidíte jádro výpletu. Jakmile se struny obnaží, uvidíte jádro výpletu.[/caption] Firma Tecnifibre se svým výpletem X-One Biphase patří k naprosté špičce mezi multivlákny. Tento prémiový výplet, který se nejvíce blíží přírodním střívkům, využívá tzv. H2C vlákna s vysokou tepelnou kapacitou, vlákna z elastylu a obal z polyuretanu 400. Vlákna prochází chemickým procesem zvaným trimerizace. Jedná se o proces polymerizace tří výchozích monomerů (malých molekul). Z malých základních molekul vznikají vysokomolekulární látky – polymery. Podobný proces se objevuje i v přírodě v rámci biosyntézy. Zcela zásadní jsou zde hrátky s extrémním střídáním teploty. Výsledkem tohoto procesu je zvýšení koheze (soudržnosti) mezi jednotlivými vazbami molekul. Takový materiál má pak mimořádné dynamické vlastnosti, sám generuje sílu a výplet je díky tomu velmi citlivý. [caption id='attachment_18364' align='aligncenter' width='633']Tenisový výplet Tecnifibre X-One Biphase je jedním z nejlepších multivláken. Tenisový výplet Tecnifibre X-One Biphase je jedním z nejlepších multivláken.[/caption] Multivlákno se tak hodí do tzv. oversize raket s velkou hlavou rakety nad 645 cm2 a také do lehčích rámů pod 300 g, které negenerují energii jako těžší rámy. Jinými slovy, je to ideální výplet do raket pro začínající hráče a amatéry obecně.

Kolik toho multivlákno vydrží?

Multivlákno samo o sobě vám vydrží pár hodin, někomu možná pouze jeden trénink. Záleží však na stylu hry. Osobně dokáži odehrát s multivláknem 6–10 hodin v závislosti na úrovni tenisu, použitých tenisových míčích (nové vs. ohrané) a podmínkách (tvrdý povrch v hale vs. antuka venku). Nutno dodat, že příliš nespinuji a hraji údery více na přímo. [caption id='attachment_18359' align='aligncenter' width='633']Takhle vypadá prasklý multivláknový výplet. Takhle vypadá prasklý multivláknový výplet.[/caption] Pro delší životnost multivlákna je dobré jej naplést v kombinaci s polyesterem či synthetic gut výpletem do tzv. hybridu. O něm ale až příště. Pokud však nehrajete vyloženě silový tenis s obrovským spinem, pak si dopřejte 100% komfort a elasticitu za použití pouze multivlákna. Vaší paži se uleví, tolik se nenadřete a výplet ani tolik nepoškodíte. Velkou výhodou multivlákna je také, podobně jako u přírodních střívek, schopnost dlouhou dobu držet napětí. Zatímco křivka vadnutí monovláknového polyesteru bývá velmi prudká a nenadálá, tak multivláknový výplet ztrácí napětí plynule a pomalu. Výhoda této vlastnosti je také v tom, že výplet si můžete dovolit naplést klidně o 1–2 kg méně, než na co jste běžně zvyklí u monovlákna. Tím se ještě více umocní komfort hry a zvýší rychlost míčku i při pomalém švihu.

Výplete, netřep se!

Jednou z vlastností, která na někoho může působit až hrozivým dojmem, je postupné třepení výpletu. Jakmile se totiž poškodí vnější ochranný obal, dostávají zabrat přímo jednotlivá vlákna ukrytá uvnitř. Výplet se poměrně rychle začne rozpadat přímo před očima. Jeho vlastnosti však zázrakem netrpí a na hru to nemá zásadní vliv. Při testování výpletu Tecnifibre HDMX 1,30 mm se mi dokonce podařilo udělat fotku roztřepených vláken přesně jeden jediný úder před prasknutím. Přesto i do této úplně poslední chvíle, kdy výplet doslova držel na vlásku, zázrakem fungoval téměř jako čerstvě napletený. Musím se přiznat, že mě postupné třepení a rozpadání multivlákna fascinuje. Přímo před očima, úder po úderu, vidíte ten proces umírání výpletu, který neustále bojuje o svůj život a nevzdává se. Tuhle jsem šel na trénink s výpletem Tecnifibre Multifeel 1,30 mm, který už v jednom místě postrádal vnější multivláknový obal a byl tvořený jen centrálním lankem o průměru pár desetin milimetru. Očekával jsem prasknutí během rozehrávky. K mému překvapení však výplet vydržel ještě hodinu a půl a došel do stavu, kdy se výplet obnažil až na samotné jádro ještě na dalších dvou místech. [caption id='attachment_18366' align='aligncenter' width='633']Fascinující pohled na bojující monovlákno, které neztrácí své vlastnosti ani před smrtí. Fascinující pohled na bojující multivlákno, které neztrácí své vlastnosti ani před smrtí.[/caption] Výhodou tohoto postupného třepení je snadná kontrola stavu výpletu. Na rozdíl od monovláken, kde si musíte detailně prohlédnout vytvořené jamky, zde vidíte všechno na první pohled. Navíc, díky třepení jasně vidíte, jak moc středem hlavy rakety míček trefujete. Multivlákna mají ještě jedno specifikum oproti monovláknům. Téměř vždy vám praskne krátká struna, kterou postupem času rozdrásá pohyb strun dlouhých.

Závěrečné doporučení k multivláknovým výpletům

Multivlákna jsou úžasná. Jsou tak příjemná, jak jen výplet může být. Navíc jsou velmi citlivá a umožňují až nečekané hrátky s míčkem při použití minimální síly. To ocení především hračičkové, co rádi zkracují hru a ničí svého soupeře různými citovkami a myškami. Pokud jste stejně jako já bušili celý život do míčku polyesterovým či nylonovým „drátem“, pak z komfortu multivlákna budete nadšeni. Osobně mě mrzí, že jsem ho objevil až tak pozdě. Ale objevil, a to se počítá. Dalo by se říct, že samotné multivláknové výplety nebo jejich kombinace s polyestery do hybridu, jsou ty jediné, které budete kdy potřebovat. A když je jednou vyzkoušíte, pravděpodobně už nebudete chtít nic jiného. Pokud do multivlákna půjdete, sáhněte alespoň po průměru 1,30 mm. Přeci jen tento výplet svojí spotřebou a vyššími pořizovacími náklady už trochu leze do peněz a větší průměr déle vydrží.

TOP 10 multivláken na SportObchod.cz:

Výhody multivláknových výpletů:

  • Komfort
  • Cit
  • Rychlost
  • Kontrola
  • Nenáročnost na sílu švihu
  • Pro všechny generace hráčů

Nevýhody multivláknových výpletů:

  • Životnost
  • Horší spin oproti polyesterům
  • Přesnost
  • Cena
Chci si vybrat tenisový výplet »

Další servis tenisového čtení...

Starší články