Tipy na vánoční dárky pro běžce od Patrika a Dominika

Každý rok se potýkáme s tím, co svým nejbližším darujeme pod stromeček. Někdy je to opravdu těžké. Proto jsme s Dominikem připravili pár tipů na dárky pro běžce, které vám snad usnadní výběr. Nabídka je opravdu široká a čas na nákup se krátí.

Běžecké boty

Základ, bez kterého se neobejde téměř žádný běžec. Do zimy vám doporučíme hlavně trailové běžecké boty, které chladné počasí a sněhem zapadané chodníky zvládají lépe, než silniční boty. Na dlouhé běhy jsou výborné Salomon Sense Ride 3, které jsem pořádně proběhal a napsal recenzi. Ale skvělé jsou i běžecké boty od značek On Running, Inov-8 či Saucony.

vzor podrážky Salomon Sense Ride 3

Vzor podrážky Salomon Sense Ride 3, zvládne terén i přeběhy po silnici

Čelovka

Ideální doplněk na běhání na podzim a v zimě, kdy jsou dny krátké v lese si neuvidíte ani na špičku nosu. Řiďte se dle tří hlavních parametrů – svítivost, hmotnost a výdrž. Na běh v terénu koukejte po čelovce, která má svítivost nejméně 400 lumenů. Chcete-li čelovku, která bude lehká, dobře padne a bude skvěle svítit, sáhněte po Silva Trail Runner Free Ultra.

Pokud chcete čelovku na občasné proběhnutí po zpevněné cestě, klidně volte nižší modely značky Silva. Osobně vám mohu Silvu jen doporučit. Měl jsem před ní mnoho čelovek, od těch základních z Decathlonu až po známého Petzla, ale nejlépe mi sedla ta od Silvy. Na to, že mají v zadní části akumulátor, tak jsou lehké, dobře svítí a mají dostatečnou výdrž.

Běžecké rukavice, aneb zahřáté ruce na prvním místě

Mnoho z nás běžců má problém se zmrzlýma rukama a není snazší řešení než běžecké rukavice. Takové, které budou lehké, sbalitelné a zahřejí. Já mám nejraději rukavice, které kombinují klasické prstové a palčáky, tedy že mají přídavný návlek, který zakryje všechny prsty kromě palce. Tohle je výborná vychytávka, díky které vám postačí jedny rukavice na mokro, vítr a mráz. Koukněte na Saucony Multi-Mitt nebo Inov-8 Race Elite 3v1. Avšak je zde i alternativa klasických rukavic, u kterých bych vám doporučil například Craft ADV Lumen Hybrid.

Nepromokavá bunda, hlavně zůstat v suchu

V zimě nejen sněží, ale občas i prší, mrzne a fouká. K tomuto účelu slouží nepromokavá běžecká bunda, která odolá lehčímu dešti, neprofoukne a udrží vás v suchu a teple. Samotná vás nezahřeje, ale izoluje vás od okolního nečasu. Proto se volí lehká bunda jako horní vrstva a pod ní funkční vrstva, které zahřejí. Doporučím vám Craft Charge Light nebo Salomon Bonati PRO.

Salomon Bonatti Pro

Nepromokavá běžecká bunda Salomon Bonatti PRO

Ponožkami k veselejší náladě a dobrému pocitu z běhu

Pokud si koupíte suprové boty, ale špatné ponožky, budete z toho mít akorát mrzení. V zimě vás budou zebat nohy nebo si zaděláte na puchýře. Tak proč neutratit nějakou stovku navíc a pořídit si kvalitní běžecké ponožky, které mohou být navíc i hezké a veselé.

Mezi takové patří nabídka značky Stance, která vás oslní nespočtem ponožek v různých barevných kombinacích. Na ukázku volím model Forever Free, který mám vyzkoušený a je skvělý. Pro větší kompresi bych pak volil vyšší ponožky CEP. Ideální dárek pro většinu běžců, protože právě na ponožkách se jich hodně snaží ušetřit.

Bez hudby ani ránu, ale bezpečně!

Někdy se prostě vyběhnout moc nechce a musíme tomu trošku pomoct, třeba hudbou. Na druhou stranu ale musíte kvůli bezpečnosti vnímat své okolí. K tomu jsou přímo uzpůsobena sluchátka AfterShokz Trekz Air.

Sbaleno i na delší traily

Zimní období je časem nabíhání kilometrů v pomalejším tempu, což zabere víc času a proto je potřeba si sbalit něco sebou. K tomu slouží běžecké vesty či batohy. Já osobně bych Vám doporučil vestu Salomon ADV Skin 5 Set. Malá vesta, do které se vejde hodně věcí a má spoustu kapes. Velmi jsem si ji oblíbil a podrobně si o ní přečtete v mé recenzi. Navíc má i verze 8 a 12 litrů, pokud si chcete sbalit víc věcí. Na kratší výběhy, kdy si chcete vzít jen telefon a třeba tyčinku vám postačí pás od Salomonu.

Běžecká vesta Salomon Adv Skin Set 5

Běžecká vesta Salomon Adv Skin Set 5

Běžecké oblečení musí fungovat i ve vrstvách

Už jsme zmínili běžeckou bundu, ale pod ni je třeba i kvalitní spodní vrstvu, která vás bude hřát a odvádět vlhkost od těla. Na trhu je mnoho typů materiálů od umělých vláken po přírodní merino vlnu. Bude záležet na vás, co upřednostníte. Do mrazivějšího počasí bych doporučil Craft Active Intensity nebo triko od výrobce UYN. Tohle je velice zajímavá značka a určitě stojí za to se podívat na její produkty. Obléká ji třeba i Ester Ledecká.

Zdravá výživa, splňte si novoroční předsevzetí

Kvalitní strava je důležitá pro všechny běžce, ale hodně z nich ji podceňuje nebo ji nemá čas řešit. Skvělým dárkem jsou proto různé potraviny ze zdravé výživy, které tělu dodají potřebnou energii, minerály a vitamíny. Nutričně nabité a chuťově skvělé jsou třeba müsli a másla od značky Grizly. Pokud máte ale v okolí ambicióznějšího běžce, koukněte na kloubní výživu nebo proteiny, které pomůžou s regenerací.

Na závěr ještě jeden malý TIP na vánoční dárek pro běžce. Poslední dobou čím dál víc poslouchám audioknihy při volnějších bězích. Audioknihu můžete darovat ke sluchátkům nebo bez nich.

Přeji vám hezké Vánoce a ať vás běh baví. A snad vám Bježíšek donese to, po čem toužíte.

Patrik Bejček

Běžec, který není běžcem od malička. Když se mu číslo na váze přiblížilo 3 cifrám, změnil život a od té doby běhá.
Baví ho běžecké novinky a testování vybavení. Začínal na silnici, ale teď ho víc lákají traily a horské běhy.

Na Šatně vám představí běžecké a cyklistické vybavení, rád vám poradí a předá zkušenosti z posledních let aktivního sportování.

Dominik Chlupáč
Dominik Chlupáč
product manager

Jako bývalý silniční cyklista jsem se k běhu propracoval teprve před třemi lety, ale hned mu propadl. Druhý rok jsem vyzkoušel první ultra závod v rumunských Karpatech a měl jsem jasno. Baví mě však také silnice, takže mě potkáte na brněnských závodech nebo na větším půlmaratonu či maratonu.

4. 12. 2020, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz