Vyrazte do náruče zasněžených hor za skialpinismem

Není se čemu divit, že se právě v dnešní době těší vysokohorská turistika velké oblíbenosti. Kdo z nás by nejraději nevypl monitor svého počítače a neunikl z veškerého online prostředí do náruče hor? Ideální spojení sportovní disciplíny a vysokohorské turistiky skrývá právě skialpinismus.

Stejně jako lyžování sahá historie skialpinismu do 19. století, a to z jednoho prostého důvodu – pokud jste si v té době jako lyžaři chtěli užít sjezd ze svahu, bez existence lanovek nebyla jiná možnost než kopec zdolat a vystoupat.

Skialp vám dá možnost prozkoumat neprobádáná území.

Skialp vám dá možnost prozkoumat neprobádáná území.

Skialpinismus lze jednoduše definovat jako outdoorový sport, ve kterém se lyže využívají nejen ke sjezdu zasněženého terénu, ale také k výstupu. Skialpinistické lyže jsou oproti klasickým lyžím lehčí, širší a kratší. Mají speciální nastavitelné vázání, které umožňuje dostatečnou mobilitu paty při výstupech, a tak například oproti klasickým běžkám zvládne skialpinista i nepříznivější terény.

Disciplína několika tváří

Skialpinismus se dá rozdělit na jednotlivé disciplíny, a to především dle náročnosti, se kterou souvisí i volba terénu.

Klasický skialpinismus zahrnuje výlety, často rodinného charakteru, které jsou v podstatě lyžařskou turistikou. Vydat se můžete na vícedenní skialpinistickou pouť anebo se poklidně potulovat v okolí horských chat a odměnit se teplým čajem. Většinou se jedná o bezpečnější a méně náročnější formu této disciplíny, a stejně tak je nejrozšířenější.

Na zimní dovolené podnikněte spolu s kamarády výlety na skialpových lyžích.

Na zimní dovolené podnikněte spolu s kamarády výlety na skialpových lyžích.

O něco fyzicky náročnější variantu nabízí závodní skialpinismus, kdy se skialpinisté snaží překonat danou trať v nejkratším časovém úseku. Buď nadšenci závodí na trase přímo na okruhu anebo si vytyčí start a cíl. Aby byl sportovec rychlejší, volí o to důkladněji své vybavení, aby jej nezatěžovalo.

Expediční skialpinismus je pro sportovce, který se nebojí žádné výzvy. Zdolávání výzev a horských vrcholů je pro tento druh skialpinismu typické. Vzhledem k charakteru takového putování rozhodně není pro žádné začátečníky a je mu třeba přizpůsobit přípravu i vybavení.

Kam za skialpinismem?

Pokud zvažujete, co podniknout o zimních prázdninách, skialpinismus může být atraktivní volbou pro celou vaši partu či rodinu. Čím dál více sportovců upřednostňuje ryzí přírodu před přeplněnými destinacemi. Zapálené skialpinisty jistě naláká rakouská příroda. Jednou z nejoblíbenějších destinací jsou Stubaiské Alpy nebo Tyrolsko, které nabízí nejednu expediční výzvu.

Za skialpinismem můžete vyrazit jak po Česku, tak například do sousedních rakouských Alp.

Za skialpinismem můžete vyrazit jak po Česku, tak například do sousedních rakouských Alp.

Ačkoli je tuzemská příroda často podceňovaná, stejně tak ale české hory nabízí skvělý sportovní zážitek a podívanou. A především jsou mnohem dostupnější, a to jak z pohledu nepříjemných omezení dnešní doby, tak z hlediska financí.

V České republice bývají velice oblíbené Krušné hory, Krkonoše, Jeseníky, Beskydy anebo Šumava, zatímco na Slovensku se těší oblíbenosti Malá Fatra a Západní Tatry.

Nepodceňujte vybavení

Stejně jako u každého outdoorového sportu je třeba dbát na správné vybavení a přípravu. Určitě nic nepodceňujte a pamatujte na to, že pokud si chcete „dát do těla“, je vaším cílem cítit svaly, nikoli návštěva nemocnice.

Výbava pro skialpinismus je oproti klasickému lyžování odlišná a často je potřeba si do batohu přibalit krom svačiny také nouzové vybavení. Veškerá specifika, která obnáší skialpinistické vybavení a bezpečné chování v terénu, si přiblížíme v navazujícím článku našeho skialpinistického seriálu.

3. 12. 2021, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz