Jak na kolo s dětmi – 1. díl

Každý sportovně založený pár si klade otázku, jak mu nově založená rodina zasáhne do aktivního života. Já s manželem jsme jako nadšení cyklisté řešili otázku, jak vyrazit na kolo i s dětmi.

Mám pro vás dobrou zprávu. Na trhu je dostatek vybavení a vychytávek, jež vám umožní vzít děti na kolo v podstatě už od narození.

Řešení pro nejmladší děti = cyklovozíky

Nejmenší děti, které by ještě nevydržely sedět v cyklosedačce, jednoduše položíte do cyklovozíku, který bezpečně upevníte za kolo. Cyklovozíky jsou v dnešní době díky odpružení, pevné konstrukci a bezpečnostním prvkům asi tou nejbezpečnější variantou převozu kojenců a batolat.

Vaši děti si jízdu ve vozíku zamilují

Vaše děti si jízdu ve vozíku zamilují

Díky přídavným adaptérům je možné vozíky využívat nejen na cyklistiku, ale také na běh, nebo v zimě na běžky. Náš první cyklovýlet jsme podnikli na Šumavě se synem Tomáškem ve vozíku Thule Chariot v době, kdy mu bylo jen pár měsíců.

Tomáše jsme položili do miminkovníku a připoutali pásy. Díky tomu tam měl stejný komfort, jako v klasickém kočárku. Nejmenší děti většinou jízdu v cyklovozíku milují a ani Tomík nebyl výjimka. Čerstvý vzduch, rychlost a mírné drncání ho rychle uspalo a my s manželem jsme si mohli vychutnat jízdu s pocitem, že si nemusíme nic odpírat, a přitom máme svého miláčka stále u sebe.

Dítě si ve vozíku spokojeně hoví a vy si můžete střihnout i celodenní výlet

Dítě si ve vozíku spokojeně hoví a vy si můžete střihnout i celodenní výlet.

Při delších výletech je však třeba počítat s více přestávkami, aby si dítě mohlo odpočnout a změnit polohu. Vozík můžete používat až do 4 let věku dítěte, ale čím je dítě starší, tím je vhodnější používat spíše sedačku.

Bezpečný převoz starších dětí do 5 let = cyklosedačky

Na trhu je velká spousta výrobců cyklosedaček do zadní i do přední části kola. Doporučuji přečíst si recenze zákazníků a kupovat pouze sedačky od prověřených výrobců. Mezi špičku určitě patří značka Hamax, zajímavé kousky si však nachystalo také Thule.

Dítě může jezdit v sedačce od doby, kdy už vydrží sedět delší čas. Malé děti jsou velice zvídavé, a proto jim výlet do přírody na kole bude připadat extrémně zajímavý. Začněte ale raději kratšími výlety, aby si děti zvykly. Také při použití sedačky je dobré zařadit častější přestávky na svačinu, kdy se dítě zároveň může protáhnout a proběhnout.

Dítě má ze sedačky skvělý výhled na okolí

Dítě má ze sedačky skvělý výhled na okolí.

A pokud máte podobně jako já dvě děti v krátkém sledu po sobě, může jeden z rodičů vézt mladší dítě v kočárku a druhý starší dítě v sedačce. Cyklovýlet si tak užije celá rodina a nikdo nemusí zůstávat doma s babičkou.

V dalším díle se zaměříme na ještě o něco starší děti, které již zvládnou ovládat dětská odrážedla a kola.

A jedeme dál…

Převážejte elektrokola chytře a bez použití svalů | Jak převážet elektrokolo
Odhalte způsob, jak převážet kolo s karbonovým rámem | Jak převážet kolo s karbonovým rámem
Thule poradenství | Poradna pro výběr nosiče

 

2. 8. 2018, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz