Vytřete sousedovi zrak novým prknem. Surfujte na vlnách ulice

Jak potěšit vás a dost možná hlavně vaše děti? Přemýšleli jsme nad nelehkým úkolem dost dlouho, až jsme se rozhodli opřít do boardů. Skateboardy, longboardy, pennyboardy a najde se i nějaký ten waveboard.

Že nevíte, o čem je řeč? Přečtěte si krátkou historii a představení jednotlivých boardových kategorií. Postupně naplňujeme sklady, tak dávejte bacha, ať vám nic nefrnkne za zády.

Skateboarding

Jak to všechno začalo

Od dob Tonyho Alvy a kalifornských surfařů s kolečky na surfech uplynulo hodně času. Vypuštěné zahradní bazény nahradily moderní skateparky a triky Tonyho Hawka už opakují tisíce teenagerů po celém světě. Objevte krásu boardů všeho druhu i vy.

U klasických skateboardů tahle divoká jízda otců zakladatelů neskončila. Ke starému dobrému skateboardu přibyly další tvary, velikosti a materiály prkýnek na kolečkách.

Skateboarding není jen výkonnostní sport, ale jde v něm především o zábavu, kamarády a životní styl.

Když právě nefouká

Východní pobřeží USA, 40. léta, bezvětří – tehdy to všechno začalo. Surfaři řešili palčivou otázku „Čím se zabavit při občas nekonečném čekání na vlny?“.

V hlavě se jim nakonec zrodil nápad na to, jak surfovat i na souši. Na své surfy jednoduše připevnili podvozky z kolečkových bruslí a s těmi pak brázdili ulice. Předchůdci skateboardů připomínali ty současné jen vzdáleně a jízda na nich za moc nestála.

O tricích ani nemluvě.

Tzv. Sidewalk Surfers – chodníkoví surfaři – ale nepřestávali s „tuněním“ svých prken. Vychytávali velikost, úhel prohnutí a materiály desek i koleček.

Film Legendy z Dogtownu

Film Legendy z Dogtownu

V 70. letech už Tony Alva, Jay Adams a Stacy Peralta ovládali zahradní bazény na skateboardech podobných těm dnešním. Agresivní jízdu v bazénech zvládali na deskách dlouhých kolem 70 cm se zvednutou zadní části desky, tzv. kicktail, s přilnavými plastovými kolečky.

Tato trojice Američanů, notoricky známých z filmu Legendy z Dogtownu, odstartovala skutečný boom skateboardové kultury po celém světě.

Novodobá legenda skateboardu Tony Hawk

Za současného otce skateboardingu se všeobecně považuje borec, jehož jméno skoro určitě neminulo ani ty, kteří jsou skejtovou kulturou nepolíbení.

Americká skateboardingová ikona Tony Hawk se proslavil legendárním trikem, při kterém se při skoku na U-rampě ve vzduchu otočil o 900 stupňů. Tedy 2,5krát kolem své osy.

Trik „900“ se mu jako prvnímu na světe povedlo udělat v San Francisku na turnaji X-Games v roce 1999, což způsobilo doslova celosvětovou senzaci.

Nemusíte mít přímo ambice stát se dalším Tony Hawkem. Pokud jednoduše hledáte skvělou městskou zábavu se špetkou adrenalinu, nenechte si ujít naši nabídku skateboardů.

Začínáme na zmenšených modelech vhodných pro dětské hrátky, jako je tento Tempish Street Boss.

Máme ale také možnost pro ty, kteří už základní techniku jízdy ovládají a chtějí vypilovat svoje skills ve skateparku nebo na rampě. Pomůže vám v tom třeba model Area Taylor s extra odolnou deskou z kvalitního sedmivrstvého javoru.

Na longboardu neztratíte rovnováhu

Jak už sám název napovídá, longboardy se od klasických skejtů liší hlavně svojí velikostí, která se pohybuje kolem jednoho metru.

Jejich vývoj šel v podstatě ruku v ruce s historií skateboardingu, ale longboardisté opustili skateparky a začali tato prkna vyvíjet za jediným účelem – aby na nich pohodlně zvládli i delší trasy.

Dnešní longboardy jsou skvělým dopravním prostředkem do města. Díky svým větším rozměrům a extra přilnavým širokým kolečkům nabízí stabilní svezení třeba i na kočičích hlavách.

Dovolí vám pohybovat se po městě nezávisle, rychle a stylově, prokličkovat mezi chodci, vyhnout se dopravnímu kolapsu a být všude první. S longboardingem se ale pojí i mnohem více adrenalinové zážitky – při disciplíně downhill, neboli sjezdu, dosahují borci na longboardech rychlosti až 90 km/h.

Malí, ale šikovní

Hitem u mladší generace jsou pennyboardy – doslova kapesní verze prkna, vyrobená z odolného plastového materiálu. Měří jen asi 50 cm, je lehký, vleze se všude a kdykoliv jej strčíte pod paži a naskočíte do odjíždějící tramvaje.

Zvládnete na něm i základní freestylové triky. Název tyto boardy získaly podle původního originálu od značky Penny Board Australia, která s jejich výrobou začala jako první a inspirovala ostatní výrobce, kterých je dnes nepřeberné množství.

Přilnavá a široká kolečka si tato šikovná prkýnka zase vypůjčila od longboardů. Výsledkem je stabilní a tichá jízda na různém povrchu.

Tato roztomilá městská přibližovadla se vyrábí v těch nejpestřejších barvách, v naší nabídce najdete i transparentní modely nebo svítící LED kolečka, se kterými v partě prostě zazáříte.

Zpátky k vlnám

Při pohledu na waveboard se asi neubráníte pocitu, že na něm něco chybí. Tato specialitka mezi boardy má totiž místo čtyř koleček jen dvě a desku rozdělenou na dvě nášlapné části.

Ptáte se, jak se na něm udržet? Jízda je jednodušší, než by se mohlo zdát. Pohyb a zrychlení waveboardu ovládáte vlnivým pohybem těla a přenášením váhy. Odrážet se tedy není třeba, a to ani do mírného kopce.

Waveboard kombinuje styl jízdy na skateboardu, snowboardu a surfu. Jeho intuitivní ovládání vám nejen zajistí úplně nový druh zábavy, ale zároveň si při jízdě natrénujete rovnováhu, sílu a hbitost.

A až budete ovládat jízdu na silnicích a cyklostezkách, můžete na tomto prkně zkusit i triky ve skateparku.

Připravte se na novou sezónu

Mrazíky pomalu ustupují a začíná vykukovat sluníčko. V nové sekci boardů najdete dostatek inspirace, jak udělat radost svým dětem. Ovšem pozor, boardy nejsou zapovězené ani dospělým.

Zaprvé se snadno a rychle dostanete do práce v dopravní zácpě. A zadruhé by byla hloupost nechat se ochudit o adrenalinový zážitek jen proto, že jste někde četli, že boardy jsou zábava pro mladé.

Ať už si vyberete skate, longboard nebo pennyboard pro vás či vaše děti, nezapomínejte na jednu věc. Vlastně dvě věci. Helmu a chrániče. Pády, obzvlášť v začátcích nejsou nic divného a je lepší být v bezpečí, než mít odřená kolena.

Kam dál…

Mrkněte na koloběžkový seriál naší princezny Báry
Dojděte na Megatest bruslí a koloběžek. Boardy to nejsou, ale poježdění je to taky super

26. 3. 2018, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz