Základní technika jízdy na inlajnech – Škola inline bruslení 2. díl

Vítejte u druhého dílu Školy inline bruslení. V prvním díle jsme si řekli, jak vybrat kolečkové brusle. V dnešním pokračování se zaměříme na rozcvičku a základní techniky jízdy.

Seriál pro vás připravujeme společně s nadšenci z Topsports Czech, jenž mimo jiné pořádají inline kempy a kroužky pro děti. Mohli jste se s nimi potkat třeba na Inline Megatestu 2018.

Rozcvička je základ úspěchu

Každou jízdu na bruslích začněte krátkou rozcvičkou. Dostanete tak tělo do správné provozní teploty a předejdete riziku zranění. Je jen na vás, zda ji absolvujete v bruslích, ale pro lepší stabilitu začátečníkům doporučujeme rozcvičku v botách, případně naboso v trávě.

Začněte opatrným protahováním od hlavy a pokračujte až k nohám. Následně přidejte kmitavé pohyby, které mají za úkol zahřát svaly a připravit svaly a šlachy na bruslení.

Rozcvička je základ

Rozcvička by měla předcházet každé projížďce na bruslích

Naučte se padat

Většina začátečníků má problém s rovnováhou, proto se nevyhnou občasným pádům. Myslete proto na svoje zdraví a pořiďte si také kvalitní helmu a chrániče.

Zvládnutá technika pádu nejen zabrání většímu zranění, ale zároveň potlačí vrozené obavy z pádu. Pády je dobré si natrénovat na měkkém povrchu, například na trávě. Při nácviku pádu se snažte co nejvíce přikrčit, abyste snížili těžiště a přiblížili se co nejvíce povrchu.

Vždy se snažte spadnout dopředu, kde vás chrání chrániče. Dlaně mějte otevřené, kolena a lokty nechte pokrčené. Nejprve padejte na chrániče kolen, poté náraz rozložte rovnoměrně na chrániče loktů a zápěstí a celý pád plynule dokončete.

Pokud se vám přece jenom povede spadnout dozadu, snažte se nepadat na hýždě a kostrč. Tyto pády totiž bývají velice nebezpečné a bolestivé.

Technika pádu

Dobře zvládnutá technika pádu minimalizuje riziko vážného zranění

Základní postoj a rozjezd

Na začátku si vyzkoušejte rovnováhu třeba na trávě, kde se vám brusle nerozjedou. Tak a jdeme na to! Najděte si široký a hladký kousek asfaltu, kde se v postoji do V s mírně pokrčenými koleny začnete pohybovat vpřed tím stylem, že přenesete váhu z jedné nohy na druhou.

Základní postoj

Základní bruslařský postoj se špičkami od sebe

Počasí bruslařům přeje, tak potrénujte rozjezdy a pády. Ale hlavně si nenechte ujít poslední díl inline školy, ve kterém si ukážeme různé techniky brzdění a zatáčení.

Čtenářské kolečko pro inlajnisty…

Brzdění a zatáčení na inlajnech – Škola inline bruslení 3. díl| Brzdíme a zatáčíme
Vybíráme inlajny – Škola inline bruslení 1. díl| Jak vybrat inline brusle

 

9. 7. 2018, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz