Nej-nej-nej koloběžky z Megatestu 2017 – Bára na kolobce 2. díl

Byli jste na letošním Megatestu bruslí a koloběžek? Jestli ne, chytejte se na hlavu: z takové akce musel být každý koloběžkář paf. K vyzkoušení tam byly koloběžky Kostka, Yedoo, Crussis, Kickbike, Micro a Street Surfing.

Já jsem se zaměřila na ty „velké“ a vyzkoušela jsem skoro všechny. A že jste to vy, povím vám, které byly nej‑nej‑nej. Uděláme to takhle: se vší slávou vyhlásím Miss koloběžka v pár ultra důležitých kategoriích, co vy na to? Tak jo, račte si představit fanfáru!

Absolutní vítěz, Miss koloběžka 2017: Yedoo Trexx

Viděli jste už Yedoo Trexx? Ta je! Vůbec celá řada Alloy vypadá parádně a na Megatestu jsem zjistila, že i parádně jezdí. Trexx (kola 26 a 20 palců) je úžasně lehká, má jenom 7,9 kg. Když si vezmu, že moje kolobka s koly 16 a 12 palců má 9,3 kilo…

Yedoo Trexx

Miss koloběžka 2017: Yedoo Trexx

Nášlap (pro laiky mého typu „stupátko“) má 7,2 nebo 9,2 cm od země. „Nebo“ píšu proto, že si ho můžete sami poštelovat. Jede jako drak, člověk ani neví, že se odráží. A zvlášť v tyrkysové je přenádherná.

Miss sympatie: Kostka Tour Max a Twenty Max

Pomyslnou korunku za Miss sympatie si vysloužily hned dvě sestry koloběžky: Kostka Twenty Max s koly 20 a 20 palců a Kostka Tour Max s předním 26 a zadním 20. Zkoušela jsem je jako první a hned jsem z nich byla nadšená. Jsou krásně stabilní a podle mě je asi nejvíc vystihuje slovo kamarádské, tak dobře se na nich jezdí.

kostka twenty

Kostka Twenty Max

 

kostka tour

Kostka Tour Max

Tuze se mi na nich líbily některé důležité detaily. Stupátko je upravené tak, že vám na něm noha neklouže, ale zároveň se snadno mění nohy. Na Megatestu jsem neměla žádné sportovní boty, ale kecky s plochou podrážkou, a stejně se mi na Kostkách noha ani nehnula. Super jsou i řídítka z tvrzené pěny, dobře se drží a na rozdíl od mých gumových se neprotáčí.

stupátko Kostka

Noha ze stupátka Kostky nesklouzne

A pak je tu tenhle milý detail – odrazky. Přesně díky takovým detailům působí Kostka promyšleně a dotaženě.

odrazky Kostka

Odrazky na Kostce – milý detail

Navrch se u nich člověk nekopne do kotníku (pokud není úplná lama).

Miss dříč: Crussis Cross

Já jezdím do práce po cyklostezce. Ale kdybych měla cestu přes sedmero hor a sedmero řek, vezmu si na to Crussis Cross. Je odpružená a fakt pořádňácká – se svým vyšším nášlapem a těmihle koly (jen se na ně podívejte!) působí dojmem, že zvládne naprosto všechno. Když jsem si ji zkoušela, říkala jsem si, že přesně takový pocit musí mít řidič opravdu silného auta. A koukejte, jak pruží!

Miss elegance: Kickbike Cruise Max

Kdybych si měla vybrat podle vzhledu, Yedoo Trexx by měla velkého konkurenta v Kickbike Cruise Max. Jen se na ni podívejte, jaká je nádherná! V té modré jí to obzvlášť sluší. Navíc má zatočená (prý vlaštovkovitá) řídítka, která se udrží úplně jinak než klasická. Člověk není shrbený, ale hezky narovnaný a vypadá u toho tuze elegantně. Když jsem si ji zkoušela, měla jsem pocit, že jsem se proměnila v Maryšku z Postřižin. Kdyby Maryška místo kola vlastnila koloběžku, určitě by to byla Kickbike Cruise Max.

Kickbike

Miss elegance: Kickbike Cruise Max

Sympatické je, že má tahle koloběžka už v základní výbavě blatníky a pár dalších drobností. Já jsem se za ten rok, co mám koloběžku, nebyla schopná dokopat k tomu, abych si blatníky koupila. A když je po dešti, vydatně si za to nadávám.

Mimochodem, pán od Kickbike mi dal super tip, který musím poslat dál. Při měnění nohou se vytáčejte na patě (pryč jde nejdřív špička), tím dáváte koloběžce energii. Já jsem to doteď dělala naopak, budu to muset při nejbližší cestě vyzkoušet.

Výměnu nohou vysvětluje i v tomhle videu. Mrněte na něj!

Miss muší váha: Yedoo Wolfer

Za Wolfera dostalo Yedoo Red Dot Award, prestižní cenu za design. Podle mě je Trexx větší fešanda, na Wolferovi mě zaujala jiná věc: je TAK lehounký! Při délce 172 centimetrů a kolech 28 a 20 palců váží jenom 7 kg. A jak píšou v brožurce k Yedoo Alloy, „7 kilo unese i čivava“. I já, mrkejte.

Yedoo Wolfer

Promiňte mi horší kvalitu fotky. To jsem se celá třásla nadšením z Wolfera.

Miss splněný sen a noční můra v jednom: Yedoo „Traktor“

Tuhle koloběžku jsem před časem viděla na facebookové stránce Yedoo a mohla jsem na ní oči nechat. Jednak vypadá dost zvláštně, jednak je inspirovaná traktory John Deere, mojí oblíbenou značkou traktorů. Neptejte se, proč mám oblíbenou značku traktorů.

Yedoo "Traktor"

Kousek z muzea prototypů – Yedoo „Traktor“

Každopádně jsem se přesvědčila, že to není koloběžka pro mě – a asi ani pro žádného jiného běžného koloběžkáře. S malilinkým předním kolem (spíš kolečkem) a obřím zadním je dost nestabilní a člověk se pořád kope do nohy. Ne do kotníku. Do celého lýtka. Ale pěkně se na ni kouká, ne že ne.

„Traktor“ není běžně k prodeji. Yedoo ho přivezlo spolu s dalšími prototypy, třeba koloběžkou vyrobenou z překližky nebo vysokou koloběžkou, takovým koloběžkovým velocipédem.

A co vy?

Kterou z těchhle krásek byste si vybrali? Co říkáte na Traktor? A jestli jste na Megatestu byli, která kolobka vám padla do oka? Napište mi do komentářů, budu se těšit.

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

24. 4. 2017, autor:

Komentáře

 • Libor, přidáno 25.04.2017

  Crussis Cross – Jízda naprosto super. Vhodná do terénu, ale dobrá i po asfaltu. Kdo má fyzičku a nebojí se ji použít, super zážitek. Předtím Yedo Mezeq 20/16, kotouče. Prodám a nechám si tuhle. Překvapivě rychlejší a mnohem zábavnější.

  Odpovědět

  • Bára Koloběžka, přidáno 25.04.2017

   Libore, musím souhlasit. Mě právě děsila jen tím, že na ni asi nemám dostatečnou fyzičku a že by na moje cesty po cyklostezkách byla moc nadupaná. O to víc přeju, ať vás to s ní baví. 🙂
   Mezqa jsem zkoušela minulý rok, byl mi docela sympatický a vypadal vážně dobře. Akorát jsem se u něj často ťukala do kolene, ale to může být i mojí nešikovností.

   Odpovědět

 • Bruno Bo, přidáno 25.04.2017

  Nej je Wolfer.Mám bílou Wolfinku a po 1200km stále super a max univerzální.Jezdím jakýkoli běžný povrch a terén. Manželka má černého a je podobné nadšená.Hold Kuba Bo je třída

  Odpovědět

  • Bára Koloběžka, přidáno 26.04.2017

   Musím přiznat, že mě na vašem komentáři zaujalo hlavně těch 1200 km, to upřímně smekám! 🙂 A přeju, ať vám to s Wolferem pořád tak jezdí.

   Odpovědět

 • Lukáš Sembol, přidáno 16.05.2017

  Docela mě mrzí šílené lajdáctví při vymýšlení názvu akce… Co je to za megatest, když je tam tak stěží 10% na našem trhu dostupných značek, o šíři modelového výběru nemluvě? Kde jsou značky jako Mibo, Doxtor, Morxes, K-bike… A pokud na onom „megatestu“ byly, tak proč jste se zaměřila zrovna na kolobky vyráběné v Číně (Yedoo, Kickbike), a na modely popírající hlavní zásady běžného a zdravého koloběhu (odpružená cruzis, nesmyslný traktor, kickbike s přímým postojem, atp…)? Alespoň, že jste se zmínila o kolobkách řady Yedoo Alloy – ty jsou vážně krokem kupředu, ale jinak tenhle test běžnému kolobkáři nic nedal, spíše jen mystifikoval parametry výběru správné kolobky. A co se Kostky týče, tak tam opravdu není co představovat … V posledních letech se design prakticky nezměnil, a hlavně Kostka chrlí své naprosto průměrné, strojově dělané kolobky do celé evropy, (za což jsem rád – čím více kolobkářů, tím lépe), ale nějakou podporu, udržování náhradních dílů skladem, nebo zajištění kompatibility cyklo dílů a doplňků má – slušně řečeno – na háku.

  Odpovědět

  • Adam Jurák, přidáno 16.05.2017

   Lukáši, díky za komentář.

   Název Megatest je už 9 let starý a používali jsme ho pro test bruslí. Letos jsme podruhé přidali k bruslím i koloběžky a proto název Megatest bruslí a koloběžek.
   Na testu byly 4 značky velkých koloběžek, 3 malých a je to největší test, jaký kdo u nás dělá, takže s těmi 10 % jste trochu podstřelil.

   Hlavně, ta akce je pro lidi, aby se svezli, vyzkoušeli a když jsou v tom, tak i ohodnotili. Možná byste se divil, kolik z nich je za takovou akci vděčných a pomůže jim se rozhodnout.

   A jestli jste článek pozorně četl, určitě vás trklo, že to je jen osobní názor Báry na koloběžky, které ji zaujaly. Nic víc, nic míň. Mohl jste se stavit taky a sepsat vlastní nej z Megatestu, byli bychom rádi..

   Neberte to tak vážně, vždyť jsou koloběžky zábava a radost 😉

   Odpovědět

   • Lukáš Sembol, přidáno 16.05.2017

    Ano, souhlasím, koloběžky jsou radost, ale bojím se, že když si někdo namísto krásné silničky naslepo koupí odpruženou downhillku, a bude se na ni trápit po perfektním asfaltu, tak ji po měsíci dřiny prodá, a na koloběh nadobro zanevře. 🙁 Nechápejte mě špatně, já jsem velký příznivec blogů a osobních názorů na jakákoliv témata, ale to nic nemění na tom, že na takovéhle akci nikdo nemá šanci otestovat veškeré schopnosti jakékoliv koloběžky (jak se asi s micrem pojede přes město po dlažbě, jak se s Wolfrem pojede po polní cestě, jak se na cruzisu pojedou dlouhé trasy, atp…), nebo opravdu kvalitní konkurenci. Proto je vždy potřeba nechat si odborně poradit, a ideálně si koloběžku na víkend půjčit, a odzkoušet ji na různých trasách, které na ni budete chtít jezdit. 🙂
    A těch 10% jsem o tolik nepodstřelil – to, že Kostka Yedoo a Cruzis si rozeberou většinu Českého trhu neznamená, že jsou na něm sami, a kvalitních malých výrobců je tady více než si myslíte (a těch nekvalitních ještě více).

    Odpovědět

    • esoRimmer, přidáno 14.07.2017

     Ahoj Lukáši (a ostatní nadšení koloběžkaři), zajímal by mě váš osobní názor na značky koloběžek. Zvláště by mě zajímali ti ostatní výrobci koloběžek, ti malí a kvalitní, o kterých nezasvěcená veřejnost neví. Musím se přiznat, že znám pouze Kostku, Yedoo, Mibo a Crussis a pak už jen špatné, resp. „obchoďákové“ koloběžky.

     Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz