Zdeněk z prodejny drncal na Pražských schodech

V úterý 28. května se jel populární závod horských kol Pražské schody a SportObchoďák Zdeněk z pražské prodejny byl u toho.

Zdeněk se zúčastnil VIP závodu v barvách SportObchod.cz, dojel v první půlce startovního pole a na závod asi nikdy nezapomene.

Pražské schody očima Zdeňka

Abych řekl pravdu, tak 3 kola mi bohatě stačila. Výškový profil a technická náročnost tratě bez možnosti odpočinku není opravdu pro každého.

Na startu VIP závodu jsem si nemohl nevšimnout dvou jezdců, kteří měli kolena a lokty od krve, protože kolo položili na bok už při trénování sjezdu schodů. Z tohoto závodu jsem měl šílený respekt, a proto jsem ze začátku šetřil síly a soustředil se na to, abych měl při prvním sjezdu schodů dostatek místa na manévrování. Občas se stane, že na schodech jedou i tři závodníci vedle sebe a u toho jsem opravdu být nechtěl, jelikož je tam šířka přibližně 4 metry a hned za zábradlím jsou diváci.

Na závod jsem trénoval asi měsíc jen cestou do práce a z práce, ale schodů jsem sjel nejvíc maximálně 20 za sebou. 128 schodů vkuse jsem jel opravdu poprvé a po takovém sjezdu ty ruce opravdu cítíte a hlavně se pak před tou zatáčkou o 180 stupňů modlíte, aby vaše brzdy hned pod schody zastavily na místě.

Bolest v pažích rázem vystřídá bolest dolních končetin při stoupání zpět k hradu. Takhle rychle se mi na kole ještě nohy nikdy nezakyselily!

Při dojíždění prvního kola po nějakých 4 minutách jsem si říkal, že už by mohl být klidně konec a úplně jsem zapomněl, kolik jsem vlastně už ujel kol 🙂

Při nájezdu do třetího kola jsem už cítil, že mám dost unavené ruce, ale i poslední schody jsem ustál a po projetí cílem jsem se ihned skácel na dlažební kostky, minutu ležel na zádech a zbavoval se křečí.

Mile mě překvapila divácká kulisa na náš VIP závod, kdy mohlo být podél tratě cca 500 diváků. Byla to senzační atmosféra a nezapomenutelný zážitek, který bych si určitě někdy rád zopakoval. S výsledný časem 0:13:53.5 a 23. místem ze 48 jsem byl maximálně spokojen a snad se i příští rok budu moct zase postavit na start. Byl to jeden z mých největších bikerských zážitků.

Pražské schody 2013

Závod Pražské schody má už dlouholetou tradici. Letos se jel 20. ročník tohoto světového exhibičního závodu horských kol, kterého se účastní nejlepší MTB bikeři světa.

Na start hlavního závodu se postavili letos 3 olympijští vítězové Absalon, Martinez a Kulhavý. Profesionálové jedou tradičně hodinu plus jedno kolo. V každém kole závodníci musí absolvovat sjezd 128 zámeckých schodů, který každoročně přitahuje velký počet diváků.

Dalším divácky vděčným místem na trati je strmé stoupání Jánským vrškem, kde se musí překonat i pár schodů směrem nahoru. Jeden okruh měří 1400 m a závodníci ho v průběhu
hlavního závodu absolvují v průměru 20x.

Letošní okruh ještě zatraktivnil mistr světa v biketrialu Pepa Dressler, který pod Zámecké schody nainstaloval dřevěné překážky ve tvaru písmene A. Překážky se objet nedaly, a tak je i účastníci kategorie VIP museli nějakým způsobem překonat. Dříve to bylo považováno za jediné místo na trati, kde se dalo odpočívat. Letos už teda nikdo odpočívat nemohl.

Účastníky VIP kategorie vždy lákala jedinečná možnost vyzkoušet si svoje cyklistické umění na jedné z nejtěžších „bikových“ tratí na světě a zažít si skutečný adrenalin, který jim v kancelářích chybí. Na základě pozvání se na startu každoročně sejde okolo padesáti „odvážlivců“, ty spojuje aktivní vztah k horským kolům.

Jedinečnost závodu spočívá ve skutečnosti, že startující absolvují 3 okruhy (ženy jedou 2 okruhy .. letos se na start přihlásily 3 ženy a 2 závod dokončily ) na trase, která je totožná s trasou hlavního závodu Pražské schody, Zámecké schody nevyjímaje! Právě sjezd schodů vyžaduje velkou dávku odvahy a cyklistických dovedností, které nesmí závodníkům chybět.

Výsledky VIP závodu

 

markeťák a datař | web

Mám rád hory a přírodu. Dřív jsem po horách chodil, teď v nich běhám.

Jsem markeťák a SportObchodem žiju od roku 2009..

31. 5. 2013, autor:

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz