RECENZE: Běžecké hole Swix Sonic Pro Trail Carbon

Značku Swix má většina lidí spojenou s běžeckým lyžováním. Nicméně pokud sháníte vybavení na běhání v trailu, jste tu taky správně. Norové odvedli skvělou práci a vytvořili konkurenceschopné běžecké hole, které vás překvapí. Pojďme se na Swix Sonic Pro Trail Carbon podívat dopodrobna.

Hole Swix Sonic Pro Trail Carbon využijete především v terénu.

Proč Swix?

Tento ikonický brand pochází ze Skandinávie a podporu sportovcům nabízí od roku 1946. Na každých zimních olympijských hrách se s ní setkáte minimálně kvůli voskům na lyže a holím, určitě vás nezklame ani jejich funkční prádlo.

Už dávno neplatí, že na horách potkáte běžce pouze s oblíbenými červenými holemi Leki Mikro Trail Pro. I další značky chtějí nabídnout běžecké komunitě kvalitní běžecké hole a tak můžeme vidět na závodech i znak Dynafitu, Black Diamond nebo právě Swixu.

Značka Swix už dávno není pouze běžkařská značka.

Kvalita technologií je v dnešní době tak podobná, že při hledání vybavení v podobné cenové kategorii, většinou nešlápnete vyloženě vedle. A proto rozhodují detaily jako hmotnost holí, materiál rukojeti, poutko nebo jejich skladnost.

Jaké jsou parametry holí?

Hole se vyrábějí v délkách od 110 cm do 135 cm a velikosti se liší odstupňováním po 5 cm. Jsou složitelné, takže je zkrátíte na 1/3 jejich délky (což je ve finále kolem 39 cm). Potom je zde hmotnost, která mě rozhodně překvapila – pro velikost 120 cm to dělá 167,5 g (335 g/pár). Pokud to srovnáme s Leki Micro Trail Pro, kde jedna hole váží 178 g, tak je to od Swixu pecka.

Běžecké hole od Swixu toho mají hodně co nabídnout.

Hole tvoří převážně karbonová vlákna (technologie Swix CT 1), což zajišťuje lehkost a pevnost při zatížení. Madlo je tvořené především příjemným korkem a najdeme v něm technologii Multi grip – to znamená, že jej můžeme uchopit více způsoby. Široká poutka jsou podobná těm u běžkařských holí. Talířky jsou vyměnitelné, takže můžete na zimu dokoupit jejich širší variantu, aby se hole nebořily do sněhu.

  • Hmotnost: 167,5 g (335 g/pár)
  • Délka: 110 – 135 cm (velikosti po 5 cm)
  • složitelné, pevná délka
  • korkové madlo, prodloužitelný úchop, nastavitelné poutko
  • vyměnitelné talířky, ostré hroty (v balení s gumovým chráničem na hroty)

Co se rozhodně povedlo

Značku Swix mám ráda, a proto jsem od holí čekala vysoký standard. A celkově jsem byla překvapená, a to rozhodně pozitivně. Už při otevření balení mě zaujal příjemně decentní design, který se nesnaží celému světu vykřičet: Koukejte, to jsem já, Swix. Prodloužená rukojeť je především z korku, takže materiál neklouže a je příjemný na dotek.

Decentní barevná kombinace je za mě dobrá volba.

Složitelný systém je v podstatě stejný, jako u jiných výrobců. Jednotlivé části uvolníte pomocí zajišťovacího systému na vrchním dílu hole. Jednotlivé díly jsou na propojeny lankem, které je obaleno v ochranném obalu, aby nepoškodilo. Spojovací materiál je ohebný, takže se s ním při závodě nebudete prát a hole se složí jednoduchým pohybem.

Běžecké hole rozložíte pomocí systému pod rukojetí.

Hroty jsou širší, ale dobře reagují na podklad a celkový záběr je pevný. V balení je přibalen i gumový chránič na hrot, můžete se vydat tedy i na asfalt. Hůl je pevná v ohybu a neprohýbá se. Rozhodně nemám pocit při zapření, že by byly spoje mezi jednotlivými kusy holí nestabilní a měly tendenci se časem uvolňovat.

Hrot je plochý a tak dobře reaguje na nerovný podklad.

V původním balení je pouze malý talířek, který je za mě ale úplně dostačující. Málokdy se dostanete vyloženě do hlubokého sněhu, kde využijete větší variantu, která se dá dokoupit. Na druhou stranu, hole s větším talířkem se hůř upevňuje na batoh nebo vkládají do toulce. Takže je otázka, jestli větší talířky vůbec reálně využijete.

Co mi už tolik nesedí

Věc, kterou víc oceňuji na holích od jiných značek jsou poutka. U Sonic Pro Trail Carbon se sice dá pracovat s jejich velikostí, nikdy mě do dlaně nedřely, dobře se do nich dostává ruka, nezadrhávají sportovní oblečení a obecně s nimi budete spokojení.

Klasické poutko je rozděleno pro pravou a levou ruku.

Nicméně, systém poutek, který najdete např. u značky Leki, kdy máte celou dobu na ruce rukavičku a pouze ji zacvakáváte k rukojeti, mi možná sedí víc. Pokud ale trpíte v létě na zpocené dlaně, je klasické poutko lepší volba. Rozhodně se do něj kvalitně zapřete, zapojíte celou paži a ulevíte nohám.

I do klasického poutka se dobře zapřete a využijete hůl naplno.

Celkové shrnutí

Well done, Swix. Dlouho jsem běhala v trailu s holemi od Leki (model Micro Trail Pro) a myslím, že držím v ruce jejich solidního konkurenta. Ať už se jedná o hmotnost holí, pevnost v zatížení nebo složitelnost, jsem spokojená. I za vyšší cenu si myslím, že mají Sonic Pro Trail Carbon potenciál a určitě bych je zařadila do výběru nových běžeckých holí.

Zajímá vás běžecké vybavení a chcete si přečíst další recenze? 

Jsem bývalá orientační běžkyně a silniční cyklistka, ale momentálně se pár let věnuji běhu v horách.

Navíc mám vystudovanou fyzioterapii.

V roce 2020 se mi podařilo zvítězit v ženských dvojicích na extrémním závodě LH24, ale jinak mě najdete v kopcích na tratích do 30 km.

15. 2. 2022, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz