Co se změní, když přeskočíte na „pořádnou“ koloběžku? – Bára na kolobce 10. díl

Už ho mám! Stojí u nás v obýváku opřený o knihovnu (přece ho nenechám venku na balkoně) a já se na něj nemůžu vynadívat. Na koho? No to se podržte: na mého vlastního tyrkysového Trexxe!

Yedoo Trexx

Dokonce i kočkám se Trexx líbí 🙂

Jestli jste četli mou recenzi na Trexxe od Yedoo, víte, že to byla moje vysněná koloběžka. Pokukovala jsem po ní už v době, kdy jsem si kupovala Yedoo Four, ale říkala jsem si: Ne, tohle není koloběžka pro mě, takovou si já v životě nepořídím.

No prosím, a teď stojí sotva dva metry ode mě a já nedokážu vůbec popsat, jakou z ní mám radost a jak skvěle se mi na ní jezdí. Už máme za sebou závod, výlety na Brněnskou přehradu a na Macochu a pěkných pár dalších najetých kilometrů. A že to není koloběžka pro mě? Cha, houby s voctem! Mrkejte, jak ladíme.

Yedoo Trexx

Odteď ladím všechno do tyrkysova!

Můj vlastní Trexx pro mě znamená definitivní přechod od malé koloběžky na „pořádnou“. Přechod, který nastartoval SportObchod.cz tím, že mi půjčil Kostku Tour – potom přišel Trexx a pak už nebylo cesty zpátky. Věděla jsem, že se k malé koloběžce nemůžu vrátit.

S přechodem na velkou koloběžku se toho totiž hodně změnilo.

Konečně jezdím na výlety

Dřív jsem měla koloběžku jen jako dopravní prostředek na cestu do práce a z práce. Těch 20 kilometrů jsem se naučila zvládat a brala jsem to jako každodenní tělocvik. Na výlety jsem si s Fourkou netroufla – rozhodně bych s ní nejela na Brněnskou přehradu s vědomím, že mě jen cestou tam čeká 19 kilometrů a dva pořádné kopce. S Trexxem to není problém a povím vám, že neznám lepší pocit, než když vydupu ten pitomý kopec a konečně frčím dolů.

Yedoo Trexx

Kolo a koloběžka? I takové výlety zvládám!

Zapojila jsem se do koloběžkářské komunity

Díky velké kolobce jsem se odhodlala vyjet si s někým dalším. Nejdřív jsem zlanařila přítele, který na krátké výlety (převážně z kopce) vyfasoval Fourku, potom jsem udělala další krůček a přidala se ke skupince koloběžkářů – Brněnskému kolobkovému gangu. Je super vyjet si občas s dalšími koloběžkáři, popovídat si o koloběžkách a nechat si poradit!

Odjela jsem svůj první (a druhý) závod

Už na Kostce Tour Max se mi jelo tak dobře, že jsem si troufla přihlásit se na závod. O tom jsem vám koneckonců psala v článku o mém závodnickém poprvé. Když se za Koloběžka Cupem ohlédnu, znamená pro mě dost zásadní věc: zlom v náhledu na pohyb a sport jako takový. Sport pro mě dřív byla školní povinnost, dost otravná mimochodem. Sport byl pro ty, kdo vyšplhají na tyč za pět sekund a uběhnou patnáctistovku tak, aby si je tělocvikářka zařadila mezi své oblíbené žáky. Sport nebyl pro mě, knihomolku a trochu šprtku, která nenávidí běh a nekouká na hokej.

Díky koloběžce a svému prvnímu závodu to vidím jinak. Pohyb mě začal bavit, dělá mi radost vyjet si na koloběžce, trochu se u toho zapotit, vydupat s funěním kopec, sledovat tachometr a snažit se ještě trochu přidat. A sport je teď dokonce něco, co by mi mohlo jít. Vždyť já mám doma skutečnou medaili!

(V tuhle chvíli dokonce dvě – teď, když pro vás píšu tenhle článek, mám čerstvě za sebou závod na 10 km v rámci Brněnského koloběžkového půlmaratonu. A byla jsem třetí!)

Bára na kolobce

Jediné medaile mého života – šesté a třetí místo

Poprvé jsem spadla a sedřela si nohu

Mám za sebou první pád. A víte co? Měla jsem z něj obrovskou radost a obvaz jsem následující týden nosila s hrdostí. Lidi se mě ptali, co se mi stalo, a tak jsem mohla vysvětlovat, že jezdím na koloběžce a že jsem se trochu odřela, ale jinak je to hrozně super a všichni by měli koloběžku zkusit. Mám pocit, že jsem tím pádem zpečetila, že jsem opravdová koloběžkářka.

Začala jsem brát koloběh vážně

V minulém článku jsem psala, jaké vybavení na koloběžku nutně potřebujete. Chcete něco vědět? Já sama jsem nic z toho ještě nedávno neměla. Až s velkou koloběžkou (tehdy ještě vypůjčenou) jsem si začala postupně pořizovat důležité věci, jako je helma, rukavice nebo brýle. Řekla bych, že až s Tourkou jsem začala brát koloběh vážně – hlavně případný pád.

vybavení na koloběžku

Helma, brýle, rukavice. Bez nich bych nevyjela.

Dělám koloběžkám reklamu, kudy jezdím

Tyrkysový Trexx je nepřehlédnutelný: jednak je velký, jednak má nádhernou barvu. Díky tomu si ho všímají i nekoloběžkáři a často se mě na něj ptají.

„A kolik to tak jede? – Fakt? No tak to vážně není jenom pro děcka!“ nebo „Ta je ale pěkná, jak se na ní jezdí?“

Z toho mám radost, protože moc ráda vykládám o koloběžkách někomu, kdo na nich nejezdí. Ráda vidím, že ho zaujaly, a tak přetrpím i pořád se opakující dotaz, jestli měním nohy. (Ne, to prostě jedu třeba 30 kilometrů na jednu a 30 na druhou.)

Sečteno a podtrženo, z nového Trexxe jsem nekonečně nadšená a něco mi říká, že bude letos moje koloběžková sezóna o něco delší, abych si ho užila. A příští rok ho dovybavím. Do té doby se snad zvládnu rozmyslet, jestli můžu něco tak dokonale elegantního ověsit blatníky a košíkem. Co myslíte, měla bych být radši praktická, nebo ctít Trexxův design?

Jak se vám vůbec jezdí, co se ochladilo? A na čem dupete?

Trhněte si!

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

20. 9. 2017, autor:

Komentáře

 • Petr Sládek, přidáno 27.09.2017

  Tak Báro, tvého Trexxe ti moc přeju, sám jsem velkým fandou značky Yedoo i když dupu jen na malé cityně. Mám totiž slabost pro malé kolonky a pokud bych měnil tak jedině za Drakstra. Na svém prckovi dám bez problémů 70km výlet, i když je mi jasné, že na větší by to bylo pohodlnější. Sám mám velkou radost z nové řady Alloy, jsou nádherné a vymakané, délka vývoje stála za ten výsledek. Tak hodně nadupaných kilometrů a ještě víc radosti z nich. Petr

  Odpovědět

  • Bára Koloběžka, přidáno 27.09.2017

   Petře, děkuju za milý komentář! 🙂 Tohle se mi na koloběžkářích líbí – že to má každý trochu jinak, každému vyhovuje něco jiného, jeden je fanda do malých, jiný nedá dopustit na velké. A jestli na Cityně dáváš 70kilometrové výlety, tak to klobouk dolů! To už je i pro mě pořádný flák cesty.
   Tak přeju, ať ti to pořád tak jezdí! 🙂

   Odpovědět

 • Jiřina Chaja, přidáno 17.06.2018

  Milá Báro, moc zdravím.
  Velice mne pobavilo začtení do Tvého blogu.
  Máme to téměř stejné, jen věkově trošičku jinak.
  Před 3 lety jsem si k narozeninám vymyslela
  YEDOO FOUR a letos při YEDOO týdnu jsm
  si pořídila červeného TREXXE.
  Je prostě nádhernej.
  Ještě jsem ho moc nezajela, sestavila jsem ho
  až dnes, malá projížďka se ale již konala.
  Napadlo mne v souvislosti s barvama, zda výběr
  barvy souvisí se znamením zvěrokruhu při narození.
  Jsem ohniváč a vždy se ni líbily kola i jiné dopravní
  prostředky v červené. I ta Prvné ČTVERKA je červená.
  Kupodivu…… 🙂
  Napadlo mne, zda jsi vzduch, na vodu bych Tě neviděla,
  ale třeba se mýlím……a jsi voda a ne vzduch. A nebo jsem
  total mimo.
  S tím koloběžkářským pozdravem jsi mne pobavila, jsem
  divoká a tak jsem netušila nic.
  Tak ať Ti to dupe a trhni si!!!!!
  S úsměvem- Jiřina Chaja Svobodová z Karlových Varů

  Odpovědět

  • Bára Koloběžka, přidáno 17.06.2018

   Jiřino, děkuju za milý komentář, mám obrovskou radost, že tě článek pobavil – a žes to měla stejně jako já. 🙂 Co se znamení týče, jsem Ryby, takže vodní znamení, ale ty barvy by asi seděly. Vida, Yedoo by mohlo dělat koloběžky pro každé znamení, to by bylo něco. 😀
   A nápodobně: taky přeju, ať vám to s Trexxem pěkně jezdí. 🙂

   Odpovědět

 • Monika, přidáno 25.06.2018

  Zdravím Báro, moc zajímavě píšeš. Také jsem si pořídila Trexxe a mám na tebe otázku. Včera jsem si s ním vyjela prvně a byla jsem překvapená, jak strašně se na koloběžce projevovaly nerovnosti na cestě. Můžu říct, že pode mnou koloběžka rajtovala jako splašená koza, celá se klepala a já s ní. Usoudila jsem, že je to tím, že mi do maximální hmotnosti pár desítek kilo chybí a tuhý rám všechno přenese, ale ty o ničem takovém nepíšeš. Jak se chová v tomhle ohledu tvůj Trexx? Monika

  PS: i přes to, jak mě vyklepal, ho miluju 🙂

  Odpovědět

  • Adam Jurák, přidáno 25.06.2018

   Hezký den Moniko,

   přeposlal jsem Váš dotaz do Yedoo a tady je odpověď:

   „Budeme předpokládat, že je koloběžka správně smontovaná a seřízená, tak mě napadá jediná příčina a to váha.

   Já mám asi cca 52 kg a když jedu na Wolferovi na hrbolatém asfaltu, větších nerovnostech nebo do zatáčky, musím si dávat pozor, protože pode mnou koloběžka „plave“. Jsem prostě moc lehká. Ale je pravda, že takto se chová pouze Wolfer. Trexx má širší pneumatiku, takže by toto chování nemělo být tak znatelné.

   Každopádně bych doporučila trochu upustit zadní kolečko, aby nebylo natlakované na maximum, zvlášť, pokud bude jezdit v terénu. Dále bych ji poradila, ať v zatáčkách a na větších nerovnostech přenáší těžiště dozadu. Čím víc bude zadní kolo zatížené, tím stabilnější koloběžka bude.

   Další vysvětlení také může být, že pokud je koloběžkářka začátečnice a zároveň je zvyklá na odpruženou vidlici z kola, tak ten rozdíl může být samozřejmě velký…ale zde jenom odhaduji.“

   Jinak, já mám taky něco na Trexxovi najeto a podobný problém jsem neměl, takže bych taky asi vsadil na tu váhu. Co kdybyste koloběžku půjčila nějakému chlapovi, aby otestoval, jestli mu to dělá taky 😉

   Adam Jurák

   Odpovědět

   • Monika, přidáno 25.06.2018

    Děkuji za odpověď, taky si myslím, že je to váhou, ale přece kvůli tomu neztloustnu. 😀 To zadní kolo zkusím upustit. Na přenesení váhy dozadu jsem přišla a bylo to lepší. Jo a to té začátečnici je to trefa. 😀

    Odpovědět

 • meggie, přidáno 05.08.2019

  Taky jsem na Trexxovi měla pocit že cítím každou nerovnost. Myslím si, že je to jednak tuhostí rámu, který ale vše díky tomu maximálně převede do odrazu, také vysokým nahuštěním penumatik (je možné až 7 barů!) a rozhodně i mou muší vahou necelých 50 kg. Na druhou stranu, jakmile se odrazím, fakt to jede. Na Crussis Urban necítím každou nerovnost, ale zase mi to po odrazu tak krásně nejede.
  Aktivniholka.cz

  Odpovědět

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz