RECENZE: Head Boom – výbušné rakety, které překvapí nejen hobíky

Nová řada tenisových raket Head Boom je tady. Rakety už od oznámení vzbuzují zájem široké veřejnosti. Zároveň jsou tady ale oprávněné obavy, jestli nová řada zbytečně nenarušuje zavedené série Prestige, Speed, Radical či Extreme. Není trh s raketami už přesycený nepřeberným množstvím značek a modelů?

Pravda je tak někde uprostřed, ale v konečném důsledku jsou rakety příjemným překvapením, které nadchne nejednoho hráče a hráčku. V této dvojrecenzi se podíváme na zoubek dvojici nejočekávanějších modelů MP a PRO. Obě rakety byly vypletené novým, turnajově laděným monovláknem Head Lynx Touch 1.25 na 24/23 kg.

Tenisové rakety Head Boom.

Tenisové rakety Head Boom.

Trochu se nám to zamotalo

Nová řada Head Boom působila od svého představení jako náhrada nemastné a neslané série Head Instinct. Nicméně se později ukázalo, že Head sérii Instinct nezrušil a pokračuje v ní i nadále. Tím se rozšiřuje paleta raket značky Head na více jak 31 kousků, což už zamotá hlavu nejednomu tenistovi. Head Boom kromě verzí MP a PRO nabízí ještě lehčí modely Team a Team L, které osloví úplné začátečníky či slabší ženy.

Akčoliv se může na první pohled zdát, že nové Head Boom budou tak trochu kopiemi zavedených modelů, tak opak je pravdou. Vytvářejí novou kategorii raket, která osloví široké publikum od začátečníků až po středně pokročilé hráče. Dokonce můžeme mluvit také o oslovení náročnějších tenistů na soutěžní klubové a turnajové úrovni. A to je jenom dobře.

Bombastický název

Název série Boom zní jako to největší klišé, které snad můžeme v tenisovém světě spatřit. Stejně odvážně se na propagačních materiálech vyjímá slogan „You Got This“, který můžeme volně přeložit jako „Máte To Ve Svých Rukou“. A skutečně. Do paží se nám dostává poměrně výbušný rám, který má ale překvapivě přesnou a citlivou odezvu.

Nejsou to tedy rakety, které by samy střílely rány jako z praku. To určitě ne. Je potřeba jim udělit rychlost. To ale díky jejich netradičním parametrům nebude problém. A v tom tkví jejich síla.

Rozdíl ve velikosti hlavy raket Head Boom.

Rozdíl ve velikosti hlavy raket Head Boom.

Hraje se s nimi podobně jako s osvědčenými modely Speed MP a PRO, ale vše je výrazně jednodušší. Ostatně na zjednodušování všeho možného jsme si u tenisových raket v posledních letech už zvykli.

Více to od nich letí při vynaložení menšího úsilí, jsou snadno ovladatelné, poměrně komfortní a hravé. Je to díky použitým technologiím, které dovolují i lehčím rámům zachovat si stabilitu a přesnost, která v minulosti byla devízou výhradně závodních raket.

Připravte se na auxetickou reakci

Head podobně jako u nejnovější řady Prestige do série Boom integroval novou technologii Auxetic. Ta se stává hnacím motorem celého rámu, třebaže je obsažena pouze ve spodní části hlavy rakety. Co to vlastně je?

Jedná se o speciální částice v karbonovém rámu, které mají tvar písmene A. Namísto jedné hlavní přepážky mají bočnice spojené dvěma křížícími se přepážkami. Ty vedou od spodní hrany křížem zhruba do poloviny bočnic. Je to takové křížem spojené áčko. Struktura materiálu funguje jako trampolína, a to v obou směrech. Při tahu se materiál roztahuje a při tlaku naopak smršťuje. Při zásahu míčku dochází ke dvěma situacím.

Při kontaktu s tenisákem výplet vytáhne materiál směrem nahoru ke středu rakety a akumuluje energii. Těsně po zásahu, kdy se struny vrací zpět do původní polohy a vystřelují míček, se materiál smršťuje a dodává míčku explozivní sílu. Vše se samozřejmě děje v desetinách či spíše setinách milimetru. I to ale stačí pro to, abyste z rámu měli pocit, že vám pomáhá. Tato auxetická reakce zároveň zlepšuje citlivost a zpětnou vazbu, kterou vám raketa do paže předá.

Technologie Auxetic přizpůsobuje spodní část hlavy rakety v krčku vašim úderům. Zlepšuje razanci a zároveň zachovává citlivost rámu pro kreativní styl tenisu.

Technologie Auxetic přizpůsobuje spodní část hlavy rakety v krčku vašim úderům. Zlepšuje razanci a zároveň zachovává citlivost rámu pro kreativní styl tenisu.

Funguje to překvapivě velmi dobře a je to jedna z hlavních předností nových raket. Většinou rakety pro hobby hráče trpí neduhem přílišné síly a malou citlivostí, která se projevuje nečitelnou hrubou silou s výrazným tlumením vibrací. Rakety Head Boom jsou ale blíže závodnějším rámům ze série Speed, Radical či Gravity.

Zpětná vazba je krystalicky čistá, někdy až syrová bez přílišného tlumení. U někoho to může evokovat pocit tvrdosti a tuposti rámu, který nepatří k těm úplně nejkomfortnějším. Nicméně paže vás z něj bolet nebude. Mimochodem komplikovaný název karbonové technologie Graphene 360+, kterou je raketa opatřena, nahradil Head nově dvojslůvkem Graphene Inside. V zásadě se ale jedná o stejný materiál, na který jsme zvyklí z předchozích modelů.

Technologie, co vám dávají křídla

Mezi ostatní podpůrné technologie patří Morph Beam, Directional Drilling, Power Grommets a Uni Pattern. V zásadě všechny tyto technologie vám mají pomoci generovat snadnou sílu, pomáhají strunám lépe pružit a napínat se ve větším rozsahu. Co je ale v konečném důsledku zajímavé, že to není na úkor přesnosti a kontroly.

Raketa vám tedy pomáhá míčky zrychlovat, ale jak moc to bude a kam, pořád máte pevně ve svých rukou. Teď hovořím o obou mnou testovaných modelech. Mají v sobě lehkost a mimořádnou ovladatelnost, která přísluší výrazně lehčím raketám do hmotnosti 290 g.

Výkonnostně jsou však na úrovni vyšších modelů, typicky MP u ostatních řad Head. Hlavní kouzlo tkví ve vyvážení obou raket, které je netypicky pro tyto gramáže posunuto ještě o jeden až dva stupně níže. Čili o 5 a 10 mm více do ruky. Tímto Head vytvořil zcela novou kategorii raket, která vystupuje z řady.

Rakety Head Boom generují více energie při zachování stability a přesnosti bez toho, aniž by raketa musela být vyvážená tolik do hlavy. To dříve u podobně lehkých/těžkých raket nešlo moc dohromady.

Head Boom MP

Tradičně začnu recenzi lehčím modelem Head Boom MP. Ten má příjemných 295 g bez výpletu, hlavu o velikosti 645 cm2, rozvržení strun 16×19 a rám o šířce 24 mm. Největší rozdíl oproti ostatním raketám podobných parametrů je však ve vyvážení, které úplně mění pravidla hry.

Model MP je vyvážený na 315 mm, tedy poměrně značně do ruky, což u takto těžkých raket nebývá zvykem. Většinou se u podobně vážících raket setkáváme s vyvážením na 325 až 330 mm. Tento posun rovnovážného bodu výrazně do ruky může za ultralehkou kontrolu nad raketou. Díky tomu s ní vydržíte hrát výrazně déle na plné obrátky bez toho, aniž by vás raketa unavila.

Pokud vás napadá otázka, proč už s tímto řešením nepřišel někdo mnohem dříve, odpověď je nasnadě. Protože neexistovaly technologie, které by kompenzovaly pokles švihové hmotnosti, který se s vyvážením více do ruky pojí.

Head však přichází s novým tvarem hlavy rakety, který je širší v horní části a trochu tak kopíruje styl Yonexu. Sweetspot rakety se tak posunul zase o něco výše, kde má rám svůj největší energetický potenciál. V kombinaci s proměnlivým rámem Morph Beam, který se v krčku zužuje, vznikla raketa, která je sice velmi snadno ovladatelná, ale letí to od ní podobně jako od výrazně těžších raket nebo od raket vyvážených více do hlavy. Navíc byla zachována stabilita a přesnost, což je hodně nečekané a zaslouží si velký obdiv.

Tenisová raketa Head Boom MP.

Tenisová raketa Head Boom MP.

Nová kategorie raket

Díky tomuto řešení vznikla nová kategorie raket a už začínám chápat, proč pro ni Head vytvořil úplně novou řadu. Model MP má podle mého vlastního měření švihovou hmotnost pouhých 298 kg/cm2. To je zhruba na úrovni hobby rakety Babolat Boost Drive, která ale váží jen 280 g. Co to vlastně znamená?

MPčko v ruce téměř nevnímáte a můžete se tak plně soustředit na maximální švih. Únava paže se neobjevuje ani při dlouhodobém hraní na plné obrátky. Tři hodiny v plné zátěži s touto raketou vůbec nepocítíte.

Zároveň se vám tato lehkost bude hodit hlavně při dlouhých a náročných výměnách, kdy míček přehodíte se svým soupeřem třeba 20× přes síť a výměna bude stále pokračovat. Především u amatérských hráček a hráčů, kteří mají tenis trochu silovějšího charakteru s křečovitějším držením rakety je tento pokles náročnosti velice vítaný.

Třebaže to od rakety pěkně letí, tak jsem nikdy neměl pocit, že je to na úkor přesnosti. Zároveň jsem ale zaznamenal pár nedostatků, které přeci jen raketa má.

V těžké defenzivě nebo naopak při velmi pomalém míčku, který chcete zabít dělovým úderem, se trochu projevuje ono vyvážení do ruky slabší silou úderu. Tu musíte plně nahradit maximálním švihem. Raketa tak trochu ztrácí dech v momentech, kdy proti vám stojí silnější soupeř, který hraje s větší razancí a tlačí vás. Blokované údery nemají potřebnou energii a končí v síti nebo jsou příliš krátké.

Podobně se raketa chová i na volejích. Když máte dostatek času, diktujete tempo, dokážete raketě udělit rychlost a trefíte míček krásně před tělem, pak je vše v pořádku. V opačném případě jsou údery o něco pomalejší než vám sprostředkují tradiční MP modely od Head z řady Speed, Radical či Gravity.

Není MP jako MP

Pokud se ptáte, jestli je raketa Head Boom MP na stejné úrovni jako ostatní MP modely od Head, tak vás možná zklamu. Není. Je zkrátka jiná. Je to ale zklamání v dobrém duchu. Nazval bych ji MP Medium. Ostatní MPčka z řad Prestige, Speed, Radical či Gravity, jsou o stupínek výše a jsou vhodnější pro zkušenější klubové hráče s turnajovými choutkami.

Nejblíže je Boom MP modelu Extreme MP či Gravity MP L. A to i po spinové stránce, který mi přišel tak akorát. Spinově je raketa neutrální a netahá za paži. Míček roztočíte dle chuti a potřeby.

Verze Boom MP krásně hraje, má úžasnou ovladatelnost a nečekaně citlivou zpětnou vazbu. Nicméně má své limity, které vás mohou v některých situacích zklamat. S raketou jsem odehrál i náročnou čtyřhru na úrovni KP I., kde jsem na její limity dosáhl a cítil jsem, že už z ní nemohu vymáčknout více. Soupeři hráli agresivněji a nemohl jsem je přetlačit zpět, třebaže jsem cítil, že toho už moc lépe udělat nemohu.

Pokud toužíte po více závodní raketě a nechcete jít s velikostí hlavy rakety dolů, pak jsou klasické modely MP od Headu ze zavedených řad o něco lepší volbou. Velký vliv na výběr rakety má samozřejmě také fyzická zdatnost a celková kvalita hráče či hráčky.

Pro ambiciózní juniorky, které přecházejí na dospěláckou raketu s větší gramáží může být verze Boom MP darem z nebes.

Pro ambiciózní juniorky, které přecházejí na dospěláckou raketu s větší gramáží může být verze Boom MP darem z nebes.

Obzvláště ženám se Boom MP bude velmi líbit. Na vyzkoušení jsem ji dal jedné středně pokročilé hráčce, která hraje s 300g Babolat Pure Drive. Do Boomky se okamžitě zamilovala. Vše pro ni bylo výrazně jednodušší a vydržela odehrát celý 1,5 hodiny dlouhý trénink na plné obrátky. Úplně jí to změnilo pohled na tenis. U sítě mi pak po tréninku řekla: „Najednou mi všechno připadá tak nějak jednodušší“.

S Pure Drive vydržela hrát kvalitně prvních 40 minut a poté nad ní viditelně začala ztrácet kontrolu. A to se vám samozřejmě v zápase vymstí. Právě pro ženy a mladé juniorky se mi tento model jeví jako vynikající volba. Ruku vám neunaví, a přitom žádné výraznější slabiny nemá. Je to raketa pro švihové údery, moderní styl tenisu a zároveň vám dovoluje citlivě střídat tempo hry, prokládat výměny zkrácenými údery ven z kurtu a kraťasy. Na síti s ní zvládnete bez problémů zakončit dobře připravenou výměnu.

Z toho pomalu ale jasně vyplývá jediné – pro koho asi bude verze Boom PRO?

Head Boom PRO

Nejtěžší specifikace rakety Boom je bezesporu tou nejlepší volbou pro muže a juniory, kteří mají třeba i turnajové ambice. Ano, slyšíte správně. Klidně si Head Boom PRO zapište na seznam přání, pokud to v klubu mastíte hlava nehlava a letní měsíce si zpříjemňujete cestovaním po tuzemských turnajích.

PROčko je v podstatě vyspělejší MPčko. Je stabilnější, přesnější a podrží vás i v těžkých situacích. Hmotnost 310 g bez výpletu může někoho odradit, ale v tomto případě se není čeho bát. Stejně tak i menší hlava 630 cm2 vzbuzující obavy z nečistého zásahu je ve skutečnosti velmi štědrá. Během svého více jak 10hodinového testování si nepamatuji, že bych s touto raketou trefil míček rámem. A to je co říct vzhledem k tomu, že běžně hraji s raketou s hlavou o rozměru 645 cm2.

Vzor výpletu je také 16×19 pro slušný spin a měkkou odezvu. Rám je o něco tenčí a má hodnotu 22 mm. Vyvážení rakety je opět to, čím se liší od ostatních modelů. 310 mm je opravdu velmi příjemných a pocitově raketu vnímáte, jako kdyby vážila o 15 g méně. Však má také švihovou hmotnost pouhých 311 kg/cm2, což je ještě méně, než moje Tecnifibre T-Fight XTC 295 g. Tady je zkrátka vidět „síla“ onoho výraznějšího vyvážení do ruky.

Tenisová raketa Head Boom PRO.

Tenisová raketa Head Boom PRO.

Ve všem je PRO velmi podobná MPčku. Od základní čáry je hra velmi snadná, s uspokojivým spinem, který je však o něco slabší vzhledem k menší hlavě rakety. Výborně si rám rozumí s přímějšími údery.

Vyznavači staršího stylu tenisu s pokrčenou rukou budou ale muset svůj styl upravit. Údery je potřeba hrát dále od těla a díky specifickému rozšiřujícímu se tvaru hlavy, pokud možno téměř s nataženou rukou.

Zkoušel jsem hrát také bekhend jednoruč a musím říct, že ten s touto raketou skutečně táhne. Z podstaty věci je totiž jednoručný bekhend výrazně švihovější než obouruč. Tím, že vám v pohybu nebrání druhá ruka můžete Head Boom PRO krásně vytáhnout daleko před tělo, kde vysoko posazený sweetspot udělí míčku pořádnou razanci. S touto raketou byl pro mne překvapivě bekhend jednoruč asi tím nejpříjemnějším úderem ze všech a troufám si tvrdit, že proti slabším soupeřům bych jím mohl plně nahradit svůj obouruč, kterým hraji od malička.

Postřehy z testování

Obě rakety nejsou nikterak výrazné na prvním servisu, ale v čem tkví jejich síla, je celková spolehlivost. Máte v nich velmi dobrou oporu a jistotu. Zatímco ostatní série od Head jsou něčím specifické a určené více či méně pro konkrétní styl tenisu, tak nové Head Boom zvládají všechny disciplíny konstatně kvalitně. Jsou to zkrátka spolehlivé rakety.

Nemůžete říct, že byste se s nimi v některé z poloh cítili výjimečně, ale zároveň s nimi máte takový příjemný klid na duši. Slogan „You Got This“ má skutečně své opodstatnění. Můžete se krásně soustředit na tenis jako takový a nemusíte řešit situace typu: „Teď musím jít tak a tak pod míč, do míčku, protože vím, že moje raketa v tuhle chvíli tohle potřebuje, aby zafungovala.“ Tohle už není o raketě. Ale jen o vás.

Tento pocit bych nazval „svobodným tenisem“. Zároveň raketa situace nepřehrává ve svůj prospěch tak, aby vám nabídla laciný wow efekt. Pořád ji máte pod kontrolou a víte, co od ní očekávat. Znovu musím zdůraznit výbornou citlivost a zpětnou vazbu. To je něco, co u kategorie raket pro amatéry téměř nenajdete.

Konstantní výkonnost raket Head Boom napříč všemi údery je vskutku unikátní. Máte v nich nebývalou jistotu a zároveň vám neberou z ruky kreativitu a citlivost, kterou nabízejí výrazně náročnější turnajové rakety.

Konstantní výkonnost raket Head Boom napříč všemi údery je vskutku unikátní. Máte v nich nebývalou jistotu a zároveň vám neberou z ruky kreativitu a citlivost, kterou nabízejí výrazně náročnější turnajové rakety.

Komfortem rakety nenadchnou, ale zároveň netahají za ruce ani nepropouští výraznější nežadoucí vibrace do lokte a ramene. Tvrdost rámu u MP modelu je 64 RA, což je spíše nižší střední hodnota. U verze PRO je to o něco vyšších 66 RA bodů. To je ale pořád v kuchařské terminologii „steak propečený na medium“.

Head se tak nevydal cestou Wilson Clash, která sází na ultra flexibilní rám. Ten je ale chvílemi nepředvídatelný. Z toho důvodu mám z těchto raket pocit, že nehrají za vás, ale pro vás. Že jdou ruku v ruce s vaší hrou a pěkně si vrní.

Nejlepší univerzální rakety na trhu

Vím, že na velkohubá prohlášení není nikdy úplné spolehnutí, ale tady jsem si tím jistý. Z raket, které jsem dosud měl možnost otestovat jsem vždy odcházel s pocitem, že vám dávají něco za něco, a že některý styl tenisu jim sedí více a jiný zase méně. Nové Head Boom jsou ale tak šikovně navržené, že nejenom mají od všeho něco, ale všechno to tak nějak funguje snadno a zároveň poctivě s minimem kompromisů.

Skoro nikdy se mi nestalo, že by mi rakety pochválil úplně každý. Boomky jsem půjčil 7 lidem – 3 mírně až středně pokročilým chlapům (MP i PRO), 1 zkušenému juniorovi (PRO), 2 středně pokročilým ženám (MP) a 1 zkušenému seniorovi (MP i PRO). Všichni byli velmi spokojení, a to nejen pocitově, ale také viditelně herně. 7 kladných hodnocení ze 7? To je u tenisové rakety nevídané.

Tenisové rakety Head Boom.

Tenisové rakety Head Boom.

Pokud bych v tuto chvíli měl doporučit neznalému amatérskému hráči tenisové rakety, které se ovládají jako hobby rakety, ale hrají jako výrazně náročnější rakety na téměř turnajové úrovni, pak doporučím právě nové Head Boom.

Přinášejí nečekaný mix ovladatelnosti, kontroly, přesnosti a citu, který, troufám si říct, v tuto chvíli zavedené konkurenční značky nemají. Ano, je tady podobně koncipovaná Wilson Clash, ale ta se ve prospěch komfortu a větší show vzdala citlivosti a předvídatelnosti.

Head Boom se i přes moji počáteční skepsi nejenom kvůli názvu ukázaly jako vynikající rakety pro maximálně široké spektrum hráček a hráčů. Po všech stránkách jsou poctivé, pomáhají vám tak akorát a zároveň vám neberou svobodu a cit z ruky. Boom! Svět tenisových raket se zase posunul o něco dopředu.

Plusy rakety Head Boom MP

 • Velmi snadná ovladatelnost
 • Solidní výbušnost
 • Slušná kontrola a přesnost umístění
 • Spolehlivost napříč všemi údery
 • Nevtíravý spin
 • Velký sweetspot
 • Vyvážený poměr mezi citem a komfortem

Mínusy rakety Head Boom MP

 • Při výrazně agresivních výměnách ztrácí dech
 • O něco horší stabilita oproti modelu PRO

Plusy rakety Head Boom PRO

 • Snadná ovladatelnost na tak těžký rám
 • Velmi dobrá přesnost a kontrola
 • Stabilnější rám oproti modelu MP
 • Zvládá i velmi razantní údery a agresivní styl tenisu
 • Univerzální použití napříč všemi styly
 • Velký sweetspot na tak malou hlavu
 • Citlivá zpětná vazba potěší zkušenější hráče s až turnajovými ambicemi

Mínusy rakety Head Boom PRO

 • Moc jich není.
 • Tak třeba…teď mě nic nenapadá.
 • Vážně, nevím, co bych kritizoval.
 • Už vím! Po testu ji musím vrátit.

Další servis tenisového čtení…

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

10. 2. 2022, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz