Vibrastop vás před tenisovým loktem nezachrání. Proč ho tedy používat?


6 minut čtení

Proč (ne)používat vibrastop?
Kolem vibrastopů nebo lidově „tlumítek“ kolují různé mýty a legendy, které hovoří v jejich neprospěch. Jsou dokonce tací, kteří vibrastop označují za zcela nefunkční doplněk. Jak tedy vlastně tato drobná, většinou čistě gumová pomůcka funguje a jak se používá? [caption id='attachment_20536' align='aligncenter' width='633']Vibrastopy nebo lidově tlumítka Vibrastopy nebo lidově tlumítka[/caption]

K čemu je vibrastop dobrý?

Základní princip vibrastopu je zřejmý už podle jeho názvu. Tlumí vibrace, které vznikají při úderu do míčku a následným rozkmitáním strun. Rozkmitané struny naráží na průchodky v rámu rakety a tím generují vibrace, které se přenášejí rámem do paže. Pohyb strun je nejvýraznější ve středu rakety v místě sweetspotu a týká se především dlouhých strun. Z toho důvodu se tlumítko umisťuje do spodní části rakety pod poslední krátkou strunu. Tady pozor!
Kardinální chybou je, pokud tlumítko umístíte výše mezi dvojici krátkých strun. Tím se dopouštíte porušení tenisových pravidel, která zakazují modifikovat výplet v jeho herní části tak, aby po zásahu nedocházelo k nepředvídatelným rotacím míčku. (Pozn.: Tzv. blechy, které se používají na ochranu strun, se používat mohou v jakékoliv části výpletu.)
Druhým důvodem, proč se vibrastop používá, je tlumení zvukového doprovodu. Spousta hráčů nemá ráda syrové cinkání výpletu bez vibrastopu. Raketa v takovém případě zní tak trochu „rozbitě“, což může působit rušivě. [caption id='attachment_20537' align='aligncenter' width='633']Správné nasazení vibrastopu je vždy pod poslední krátkou strunou Správné nasazení vibrastopu je vždy pod poslední krátkou strunou[/caption] Tyto vibrace navíc o něco rychleji unavují svalstvo ruky. Jedním z mýtů mezi hráči je povídačka, že vibrastop vás zbaví bolestí paže. Drobný pozitivní vliv na tento zdravotní problém mít může, nicméně tenisového lokte vás určitě nezbaví. Ten je totiž většinou způsobený buď chybnou technikou úderů, přetížením nebo nevhodným materiálem jako je tvrdý výplet či tvrdý rám rakety.

Vibrastop přidává na síle

Hmotnost běžných malých vibrastopů, které tlumí dvojici středových dlouhých strun, je v rozmezí 2–3,5 g. S touto váhou navíc je třeba počítat. Málokdo totiž ví, že tlumítko dokáže zvednout švihovou hmotnost rakety klidně o 2–4 body. Nemusí se to zdát hodně, ale od rakety s vibrastopem to o něco více poletí. Je to způsobeno mírným nárůstem vyvážení do hlavy a celkovou vyšší hmotností rakety. Pozitivem nárůstu hmotnosti budiž větší stabilita rámu např. na volejích. Ne každý ale nějaký ten gram navíc v raketě ocení, protože může dojít k pocitově horší ovladatelnosti. Chce si to zkrátka všechno pěkně vyzkoušet. A hlavně i tady, jako ostatně i u další tenisové výbavy, platí, že svému nastavení rakety musíte plně důvěřovat. [caption id='attachment_20535' align='aligncenter' width='633']Švihová hmotnost rakety naroste při použití vibrastopu o 2-4 švihové body Švihová hmotnost rakety naroste při použití vibrastopu o 2-4 švihové body[/caption]

Proč tlumítko nepoužívat?

Už jsem to nakousl v předchozí části. Vibrastop má drobný vliv na vlastnosti rakety. Švýcarský maestro Roger Federer a celá plejáda dalších hráčů v TOP 10 vibrastop nepoužívá. U žen je naopak poměr drtivý ve prospěch vibrastopu. Hráčky a hráči tlumítko nepoužívají většinou z osobních důvodů, aby neměli pocit ovlivnění své hry. Pokud chcete z rakety získat maximum informací, které se vám přenesou do paže, pak je vhodné vibrastop nepoužívat. Je ale potřeba mít na paměti, že profesionální hráči často používají hybridní výplety v kombinaci přírodních střívek a polyesteru. Tento setup sám o sobě velmi dobře tlumí vibrace, je komfortní a citlivější, takže vibrastop v takovém případě tak trochu postrádá smysl. Je to ale čistě pocitová záležitost, která může vycházet už z dětství. Pokud jste vibrastop používali odmala, pak s ním pravděpodobně hrajete dodnes.

Používat, či nepoužívat?

Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Vibrastop sám o sobě není spásou ani řešením zdravotních problémů s paží. Je to spíše malá berlička a pro někoho možná jen takové placebo. Jeho použití má své výhody i nevýhody a je na každém, jak k tomuto doplňku přistoupí.
Obecně platí, že pokud chcete mít o něco tlumenější a méně rušivý projev své rakety, pak hrajte s vibrastopem. Jestliže ale toužíte po čisté, syrové odezvě, pak vibrastop nechte v bagu.
Já osobně vibrastop používám od dětství a nedám na něj dopustit. Co hráč, to sto chutí. Ať už vibrastop používáte, nebo ne, tak vám přeji ničím nerušený tenisový zážitek v každé situaci.

Kdo z hráčů TOP 10 na ATP Tour používá vibrastop:

  1. Novak Djokovićano
  2. Daniil Medvedevano
  3. Rafael Nadalano
  4. Stefanos Tsitsipas – ne
  5. Dominic Thiem – ne
  6. Alexander Zverevano
  7. Andrej Rublevano
  8. Roger Federer – ne
  9. Matteo Berrettiniano
  10. Roberto Bautista Agut – ne

Která z hráček TOP 10 na WTA Tour používá vibrastop:

  1. Ashleigh Bartyano
  2. Naomi Osakaano
  3. Simona Halepano
  4. Aryna Sabalenka – ano
  5. Elina Svitolinaano
  6. Sofia Kenin – ne
  7. Bianca Andreescuano
  8. Serena Williams – ne
  9. Iga Swiatekano
  10. Petra Kvitováano

Nejlepší vibrastopy na SportObchod.cz:

  1. Tecnifibre ATP VibraClip (Medvedev, Swiatek)
  2. Wilson Pro Feel 2 ks (Sabalenka, Kvitová)
  3. Head Djokovic Dampener 2 ks (Djoković)
  4. Head Pro Damp 2 ks (Barty)
  5. Babolat Custom Damp (Nadal)
  6. Yonex AC 165 White 2 ks (Osaka)
  7. Head Zverev Dampener 2 ks (Zverev)
  8. Head Smartsorb
  9. Wilson Shock Trap
  10. Lacoste Dampener
Chci vibrastop »

Další servis tenisového čtení…

Starší články