RECENZE: Tenisové boty adidas SoleMatch Bounce Clay

Po červnovém testu vrcholného modelu tenisek na antuku adidas SoleCourt Boost Clay se tentokrát podíváme na zoubek levnější variantě, která má ale v mnohém obdobné parametry a vlastnosti. Největším rozdílem je bezesporu výrazně nižší hmotnost, které bylo dosaženo použitím prodyšnějšího svršku.

Ten není tak macatý a nenabízí takovou oporu, jako výše zmíněný prémiový model, což ale nemusí drtivé většině hráčů vadit. Pokud vyloženě netoužíte po tom nejlepším, a tenisu se věnujete na klubové úrovni, pak je v této recenzi testovaný model od adidasu jednou z nejlepších variant na antukový povrch.

tenisové boty na antuku adidas SoleMatch Bounce Clay

Těžká tak akorát

Při vážení tenisek jsem se setkal s fenoménem rozdílné kvality zpracování. Levá bota vážila 416 g a pravá 401 g. Běžně naměřím rozdíl kolem 5 gramů a zde to byl trojnásobek. Při celkové hmotnosti to sice není kdovíjaká zátěž navíc, ale pro představu uvedu, že je to jako kdybyste v jedné botě měli 4-5 vibrastopů navíc.

Kde se stala chyba netuším, ale zřejmě jde o nějaký šotek z výroby. Každopádně, hmotnost je oproti modelu SouleCourt Boost Clay výrazně nižší, a bota na noze nepůsobí tak těžkým dojmem.

hmotnost tenisové boty adidas SoleMatch Bounce Clay

S nižší hmotností jde ruku v ruce o něco horší stabilita chodidla uvnitř boty. Měl jsem pocit, že se mi vnitřní část chodidla lehce hroutí dovnitř a materiál nemá takovou pevnost. Je to dáno tím, že je svršek boty vyrobený téměř výhradně z prodyšnější síťoviny.

Pouze vnitřní část kolem palce je vyztužena malými plastovými výčnělky, které brání prošoupání materiálu v této nejvíce namáhané části boty. Jazyk je tenký a výborně přiléhá k nártu. Tím, že je materiál měkký a poddajný, jsou boty připraveny vyrazit do akce ihned po vybalení z krabice.

Žádný break-in materiálu a jeho zdlouhavé zajíždění zde nehrozí.

špička tenisové boty adidas SoleMatch Bounce Clay

Prostoru požehnaně

Boty jsou při použití silných ponožek velmi komfortní. Pokud někdo rád hraje s tenkou variantou ponožek, pak se může objevit efekt klouzání chodidla v botě a pocit nejistoty. Osobně tedy doporučuji hrát v tlustých ponožkách, kdy chodidlo botu dokonale vyplní a zpevní se i jeho kontakt s okolním materiálem.

Mezipodešev je vybavena levnější variantou tlumení Bounce, které není tak měkoučké, jako adidasky s pěnou Boost. Osobně mi to ale vůbec nevadilo, ba naopak. Středně tvrdá pěna poskytuje dobrou oporu při došlapu, vynikající cit s povrchem a nevytváří onen kolébavý efekt propadnutí se při každém kroku.

hloubka tenisové boty adidas SoleMatch Bounce Clay

Velmi mě potěšila hloubka boty, která je díky zvýšenému kotníčku na patě opravdu výrazná. Díky tomu je chodidlo perfektně ukotveno ze všech stran a při pohybu nevzniká nepříjemný pocit vyklouznutí chodidla z boty.

Zároveň si díky tomuto řešení na kurtu mnohem více dovolíte a umožníte naplno využít rozsah svých pohybů. Ne všechny boty disponují takto štědrým vnitřním prostorem a hloubkou. Pokud tedy máte širší chodidlo, tak zde problém s prostorem uvnitř boty rozhodně mít nebudete.

Rozporuplné šněrování

Zde jsem měl s botou největší problém. Systém šněrování je dosti nešťastně řešený dvěma úzkými otvory blízko sebe, kudy se tkanička musí provléknout. Na první pohled je to jistě designově zajímavý prvek, který se ale ukazuje jako dosti komplikovaný. Tkaničky se zde totiž zasekávají a jejich utahování, potažmo povolování, vám bude trvat o mnoho déle.

Výhodou je zcela bezpečné utažení tkaniček, kdy nemůže dojít k jejich povolení. Dokonce i když dojde k nechtěnému rozvázání tkaniček, tak ty se dále ani nehnou. Chce to sílu a trochu cviku, než boty povolíte.

šněrování tenisové boty adidas SoleMatch Bounce Clay

Další nepříjemností může být pouze čtveřice poutek, takže pokud si s utahováním různě hrajete, tak zde budete notně limitováni. Obvyklé je 5-7 otvorů pro tkaničky. Na vnitřní straně boty je u třetího otvoru pásek, kterým tkaničky prolézají. Ten je instalován do vnitřní části boty tak, aby ji zpevňoval.

Dotažení je i přes všechny nedostatky velmi účinné, a tak jen nezbývá doufat, že otvory onu extra sílu vydrží. Jsou totiž jen minimálně vyztuženy ochrannou izolační páskou, a dovedu si představit, že po několika desítkách utažení/povolení zde může dojít k prodření materiálu.

Extrémní podrážka

Stejně jako u vrcholného modelu adidas SoleCourt Boost Clay, i tentokrát výrobce použil svojí extrémní verzi antukové podrážky, která má obří rozměry. Připadáte si, jak kdybyste hráli se sněžnicemi na nohou. Někdo by možná čekal horší pohyb po kurtu, ale není tomu tak.

Boty výborně akcelerují, trakce je nepřekonatelná a při všech skluzech je cítit vynikající opora a stabilita chodidla. Použitá guma na vzorku adiWear 6 je zárukou dlouhé životnosti. Vzorek rybích kostí je nadstandardně ostrý a také hluboký.

V místě pod palcem, kde dochází k největšímu zatížení na začátku sprintu, je hloubka dezénu ještě větší než na zbytku boty. Podrážka je protažena až několik centimetrů nad vnitřní část palce, kde tvoří macatý nárazník.

podrážka tenisové boty adidas SoleMatch Bounce Clay

S touto podrážkou doslova drtíte antukový povrch na drobné částečky a ne každý správce kurtů bude za tuto vlastnost tenisek rád. Určitě to nejsou boty, které byste si vzali na začátek antukové sezóny, kdy je kurt ještě velmi měkký.

Pokud po kurtu rádi kloužete, tak si alespoň ze začátku dávejte pozor na energii, se kterou do skluzů jdete. Může se stát, že vás velmi rychlé zastavení na místě nepříjemně překvapí. Po pár hodinách se ale podrážka dostane do lehce obroušeného stavu, a funguje výtečně. Adidas se s tímto řešením podrážky stává nepřekonatelným králem antukových dvorců.

Pěkný design ale…

Design boty je svěží a má pár povedených detailů. Již výše zmíněné šněrování je neotřelé, jakkoliv problematicky může působit. Oranžový jazyk se stejně zbarvenou výplní pod svrškem síťoviny v kombinaci s černou barvou je efektní. Ochrana kolem palce s oranžovými výčnělky a oranžovým stahovacím páskem je pěkný detail.

Bílá tlumící pěna v mezipodešvy dává botě šmrnc. Nemohu se ale ubránit dojmu, že z designu šlo vytřískat ještě více. Dovedu si představit, že tři pruhy adidas na vnějšku boty mohly být bílé či oranžové, aby z dálky bylo vidět, o jakou značku bot se jedná. Takto je to patrné až při bližším prozkoumání.

pata boty adidas SoleMatch Bounce Clay

Největší designovou slabinou je ale pata, která nenabízí žádný prvek. Jen černou barvu, kde je vidět nepříliš vzhledný spoj sešití dvou materiálů. V této části boty bych očekával znak adidas nebo nějaký nápis, např. Bounce. Ten se nachází uvnitř boty na vložce, kam ale nikdo nevidí.

Pokud si tedy nepotrpíte na vyloženě extravagantní designy a zůstáváte raději nohama pevně na zemi, pak jsou svým vzhledem tyto tenisky zlatý střed, co rozhodně neurazí. Dámy si mohou zvolit elegantní bílo-zelenou variantu s univerzální podrážkou na všechny povrchy.

pata tenisové obuvi adidas SoleMatch Bounce Clay

Pro koho jsou?

Tenisky na antuku adidas SoleMatch Bounce Clay jsou zajímavou variantou, která konstrukčně vychází z nejvyššího modelu, a až na pár designových prvků a použitých materiálů funguje téměř totožně. Pokud se tenisu věnujete na klubové úrovni a nehodláte jezdit po grandslamech, pak je to vynikající volba.

Počítat musíte s trochu problematickým šněrováním, které nemusí každému vyhovovat. Výhodou je ale pevné utažení za všech okolností. Podrážka je špičková, a není zde důvod poohlížet se jinde. Pokud s tenisem začínáte, pak to nemusí být zrovna plus, a poohlédnul bych se po levnější a obyčejnější verzi antukové obuvi.

Nicméně, pro většinu nadšených hráčů a hráček, kteří se tenisu věnují pravidelně dlouhé roky, je tato obuv sázkou na kvalitu a jistotu. Dokonce obstojí i na turnajové úrovni, takže se jedná o tenisky pro širokou veřejnost i výkonnostní skupinu tenistů, kteří chtějí o něco lehčí botu, než je model SoleCourt Boost Clay.

tenisová obuv na antuku adidas SoleMatch Bounce Clay

Chci adidas SoleMatch Bounce Clay »

+ Plusy bot na tenis adidas SoleMatch Bounce Clay

  • Středně lehká konstrukce
  • Vynikající prodyšnost
  • Optimálně měkké
  • Prostorný vnitřek
  • Velmi dobrý komfort
  • Nekompromisní antuková podrážka
  • Vynikající trakce a brždění

– Mínusy bot na tenis adidas SoleMatch Bounce Clay

  • Problematické šněrování
  • Trochu horší stabilita chodidla uvnitř boty

Další servis tenisového čtení…

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

22. 10. 2019, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz