Wilson Clash 100L: Příběh tenisové rakety


8 minut čtení

Víte, jak to dopadne, když Michal Bayerl testuje rakety se svými svěřenci?
V červnu testované rakety Wilson Clash 100 a Clash 100 Tour patří do kategorie raket určených pro zkušené až výkonnostní hráče. Nová řada Clash však nabízí ještě lehčí variantu pro širší spektrum hráčů a také turnajovou verzi Clash 98 s menší hlavou rakety. Rozdíl v obou verzích je markantní, avšak jako vítěz hodný pár řádků navíc se mi jeví model Wilson Clash 100L. K této mírně opožděné recenzi mě „vyprovokovala“ horká novinka Wilson Blade 100L v7.0. Raketa mě překvapila svými schopnostmi podávat všestranně vyrovnaný výkon napříč celým spektrem úderů a stylů. Velkou měrou vděčí za své pružné vlastnosti modelové řadě Wilson Clash. Na následujících řádcích se dozvíte, jak si 280 g vážící průkopnice pružného rámu s technologií FreeFlex vedla mezi ženami. Tentokrát se však omezím jen na příběh, který se v případě testu této rakety odehrál, a tím více přiblížím, jak moc se raketa povedla.

Nejsem na to sám

Na recenzování mě kromě samotného testování vlastníma rukama baví ohlasy mých svěřenců, kterým rakety na trénincích půjčuji a dychtivě pak čekám na reakce. Nemám patent na moudrost a čím více se od dalších hráčů dozvím, tím lépe dokáži pochopit záměry výrobce rakety a směr, kterým se vydal. Reakce mých „žáků“ jsou často velmi odlišné a záleží na celé řadě faktorů, které mají vliv na výsledné hodnocení. Někdo je starší, někdo mladší, jiný hraje švihově, další silově a ne každý z nové rakety skáče radostí dva metry vysoko. Někdo svůj verdikt odbude pár slovy ve stylu „Jó, docela dobrý“ nebo „Nepoznám rozdíl“. Jiný během celého procesu testování mlčí úplně, aby pak za mnou na závěr hodiny přišel a zeptal se, kde se to dá koupit. Přesně to se mi stalo u modelu Wilson Clash 100L. Raketu jsem na hodinu půjčil paní, která vedle mě trénovala s manželem. Nic moc jsem jí k raketě neřekl, abych neovlivnil její pocity a sám jsem se věnoval vlastnímu tréninku. Je důležité a zcela zásadní pochopit, kdo ona žena je a jaký styl tenisu preferuje. Paní ve věku mezi 50–60 lety hrála tenis dříve na poměrně vysoké úrovni. V daném klubu, kde jsem trénoval, patřila historicky k nejlepším a pravidelně vyhrávala místní klubové mistrovství. Dalo by se říci, že zde byla legendou, kterou žádná z jejích místních sokyní nikdy neporazila.

Každý to má jinak

Její herní styl byl vždy díky vynikající kondici a silové vybavenosti spíše útočný, založený na přímějších úderech. To jí zůstalo dodnes. Bekhend obouruč často kombinuje s čopovaným obouručným bekhendem, což je styl, který vídáme především u žen. Raději má dvouhru, ale v rámci zápasů na družstvech se věnuje také čtyřhře, kde je dominantní hráčkou, a to dokonce i v případě mixovaných čtyřher. Zkrátka a dobře, tato žena má ráda vlastní hru, diktuje tempo a vadí jí pinkající soupeřky, které míček jen vrací vysoko nad sítí a vyčkávají. Po fyzické a technické stránce bychom anamnézu měli kompletní, ale ještě chybí poslední článek do skládačky – tenisová raketa. Posledních asi 15 let tato velmi vitální hráčka pro mě zcela nepochopitelně hrála s raketou Head Titanium S6, která má obří hlavu rakety 740 cm2 a extrémně nízkou hmotnost 225 g. Protože paní znám dlouhé roky, tak jsem si toho všímal i během svých dorosteneckých let. Vždycky mi bylo záhadou, proč zkušená hráčka na velmi dobré úrovni hraje s raketou určenou pro začátečníky a seniory. Nakonec jsem zjistil, že to bylo zřejmě z důvodu bolesti ramene a specifické technice podání, které vyžadovalo lehkou a snadno hratelnou raketu. Raketu, která by sama generovala spousty energie, aby tak hráčka nemusela tolik chodit do míčku a pošetřila svalstvo a kloubní aparát.

Není raketa jako raketa

Této paní jsem tedy na hodinu zapůjčil Wilson Clash 100L, což je parametrově již standardní raketa, se kterou paní nehrála dlouhé roky. Skoro by se dalo říct, že rozdíl v obou raketách je tak propastný, že je to jako kdybyste 15 let jezdili na tříkolce a nyní měli přesednout na kolo. Přiznávám, nyní přeháním, je to pořád raketa a tenis je stále tenis, přesto jsem byl zvědav, jaký ohlas nová raketa bude mít. Během hraní jsem po očku sledoval vedlejší kurt a nemohl jsem si nevšimnout jednoho zcela zásadního rozdílu oproti hře se starou raketou. Výměny byly mnohem delší a samotné údery také. Chybovost do sítě přicházela prakticky jen z druhé poloviny dvorce, kde pan manžel jakoby si s dlouhými údery k základní čáře nevěděl rady. Osobně nemám rád, když se do tenisu příliš mluví a u testování to platí dvojnásob. Jednak to odvádí pozornost a jednak člověk, který „do toho mluví“ druhému, nemůže vědět, jak se tester cítí. Mám mnohem radši, když se ten druhý sám vymáčkne a nerad jej do toho nutím. Je až kontraproduktivní podsouvat mu vlastní teorie o kvalitách či nekvalitách daného rámu. Když člověku dopředu řeknu, že se jedná o nejflexibilnější rám na trhu, tak mi logicky po testu řekne, že raketa je opravdu velmi flexibilní. Řekne to, protože o tom už věděl. Když to vědět nebude, tak mi řekne spíše něco ve smyslu „Pěkně to od ní letí a tolik se nenadřu, čím to je?“ V tu chvíli již onu tajnou recepturu nového superflexibilního rámu rakety Wilson Clash 100L s radostí prozradím.

Co tedy na tenisovou raketu Wilson Clash 100L řekla?

Během hraní jsem se paní na nic neptal, nic jsem jí neříkal a nechal ji, ať si s raketou užije 60 minut podle libosti. Neslyšel jsem oslavné výkřiky, neviděl blažené úsměvy a jen občas jsem si všiml, že si raketu mezi výměnami důkladně prohlíží a zřejmě hledá specifikace. V duchu jsem si říkal, že má smůlu a ani kdyby se na rám dívala mikroskopem, tak údaje o hmotnosti, velikosti hlavy a vyvážení nenajde. To je vlastnost nového Uncontaminated designu verze 2.0, se kterým Wilson právě s novou řadou Clash přišel. Není důležité, kolik raketa váží, když už jste si ji vybrali. Číslíčka na rámu jen zbytečně narušují čistotu a přehlednost designu. Chcete někomu čísly něco dokazovat? Dokažte to svojí hrou. Byl jsem naprosto v klidu, ani jsem nikterak nebažil po tom, aby na mě po hře vyprskla celou ódu na radost. Netoužil jsem po tom, aby zavalila mé smysly pozitivními hláškami, nekončící salvou blesků a jisker z rudě dychtících očí a vůbec, aby nad raketou předvedla oslavné tance, kterými by uctívala tenisové bohy, že jí seslaly dokonalý nástroj, mistrovské dílo hodné nekončící úcty. Nic z toho jsem nechtěl. Nic z toho se také nestalo. První a jedinou větou, které jsem se z úst paní dočkal, byla naprosto prostá otázka: „Kde se to dá sehnat? V těchto pěti slovech se zhmotňuje vše, co si každý výrobce tenisových raket přeje slyšet. Je to tak prosté a jednoduché, jako je jednoduchý a prostý design nových raket Wilson. Odpověď na tuto otázku je také velmi prostá a jednoduchá: „No přeci tady, u nás na SportObchod.cz.“ Chci Wilson Clash 100L »

Další servis tenisového čtení...

Jak zlepšit podání – návod nejen pro rekreační hráče RECENZE: Tenisové rakety Wilson Clash RECENZE: Tenisová raketa Wilson Blade 100L v7.0 RECENZE: Tenisové rakety Head Graphene 360+ Gravity

Starší články