RECENZE: Tenisové boty Head Revolt Pro 3.0 Clay

V poslední době se poměrně často setkávám s hráči, kteří kromě prémiových značek tenisek jako Nike či Adidas dávají přednost méně zaběhnuté konkurenci. Ne že by značka Head nebyla v tenise známá, ale nepochybně víc frčí jejich rakety než obuv či textil. Naposledy recenzované závodní boty Head Sprint SF Clay jsem přijal s rozpaky kvůli nekompromisně pojaté podrážce, která funguje jen na velmi jemné antuce.

Tentokrát se podívám na o něco levnější antukový model, který ale v rámci celé nabídky od Headu patří k těm nejlepším. Pokud si potrpíte na designově pěknou tenisovou obuv, pak vás možná tento model osloví. Nicméně není všechno zlato co se třpytí a i tentokrát jsem nebyl s celkovým provedením tenisek od firmy Head zcela spokojený.

tenisová obuv Head Revolt Pro 3.0

Čím vyšší číslo, tím lepší

V modelové základně tenisové obuvi značky Head figuruje hned několik řad, které se liší nejenom svým designem, ale také samotným zpracováním, použitými technologiemi a hmotností.

Prémiový model Sprint SF Clay už jsem zmínil na začátku. Pak zde máme další řady jako Revolt Pro, Sprint Pro či Sprint Evo. Řada Sprint obecně patří mezi nejlehčí obuv v kategorii výkonnostních tenisek. Naopak v této recenzi testovaný model Revolt Pro 3.0 Clay se řadí mezi robustnější modely.

tenisové boty Head Revolt Pro 3.0

Číslo na konci určuje „vyspělost“ či propracovanost materiálů a technologií. Ne vždy musí nutně dražší model znamenat delší výdrž či příjemnější nošení. Často právě vrcholné modely mají problém s trvanlivostí, která je dána vysokou zátěží a kladenými nároky od samotných hráčů.

Stejně to platí také v jiných sportech, kdy jsou špičkové produkty určeny spíše ke krátkodobému použití při vysoké zátěži. V závodních lyžařských botách zvládnete jednu či dvě jízdy po sjezdovce a pak je musíte sundat. Naštěstí tento diskomfort pro obuv na tenis téměř neplatí a tak si špičkové závodní modely můžete užívat téměř bez omezení.

Pozor na velikost

Model Revolt Pro v nejvyšším provedení verze 3.0 poskytuje překvapivě slušný komfort hned od začátku bez nutnosti botu vyšlapovat. Ocenil bych více prostoru u střední části chodidla a na špičce, kde mě bota trochu tlačila. Možná by pomohla o půl čísla větší velikost a tak při výběru boty dbejte i na tento faktor.

Při běžném vyzkoušení toto nepoznáte, proto doporučuji se v obchodě s nazutými a pevně dotaženými teniskami proběhnout a udělat pár výpadů do stran. Jedině tak si ověříte, jestli vám při aktivním používání budou skutečně vyhovovat.

tenisová obuv Head Revolt Pro 3.0

Další drobnou nevýhodou, alespoň pro mě osobně, je hloubka boty. Mám rád, když mě bota dokonale obklopí ze všech stran a obzvláště si toho cením na patě. Jinými slovy mám raději vyšší kotníček, který lépe chrání achilovku a chodidlo v botě pevněji fixuje.

Tyto tenisky ve velikosti 45 mají hloubku na patě přibližně 8 cm, měřeno od vložky k hornímu okraji boty. Oproti mnou používané obuvi značky Diadora je to o 1 cm méně. V porovnání s dalším modelem Adidas SoleMatch Bounce Clay je to dokonce rozdíl 1,5 cm v neprospěch Headek. Ne každému ale bude tato mělkost boty proti srsti i vzhledem k tomu, že co hráč, to jiné fyzické dispozice.

Jde se na váhu

Mnou oblíbená prvotní discpilína při testování obuvi – vážení, nebyla ani tentokrát opomenuta. Byl jsem zvědav, jak si vzhledově robustní boty na váze povedou. Překvapivě dobře. Průměrných 413 gramů u velikosti EUR 45/UK 10.5 je solidním výsledkem a boty tak mohu s klidným svědomím zařadit mezi středně těžké.

Základním stavebním prvkem svrchní části boty je hrubší síťovina, která je v přední části a částečně na patě potažena zpevňující plastovou konstrukcí. Ta vypadá na pohled opravdu pěkně a je tvořena očkama, která připomínají včelí plástev. Na vnitřní části boty kolem palce jsou tyto plástve vyplněné, aby zabránily vniknutí antuky a prodření. Tato část boty nese název Drift Defense a reflektuje zatížení, kterému bude bota při „driftování“ po antukovém kurtu vystavena.

vážení bot Head Revolt Pro 3.0

Bota je pohodlná od prvního nazutí a nedochází k praskání materiálu na špičce. Ten se příjemně ohýbá přesně podle vašeho pohybu. Zároveň je díky velikosti jednotlivých oček prostor pro ventilaci, která v této kategorii výkonnostních tenisek bude patřit k těm nejlepším.

Head u tohoto modelu upustil od ventilace skrze podrážku a zřejmě věděl proč. Jediným pozůstatkem této odvětrávací technologie je sada otvorů pod vložkou, které ale nikam nevedou a nedokáži posoudit, jestli mají nějaký efekt. Spíš bych řekl, že fungují jako tlumící zóny při dopadu.

Nepovedený jazyk

Šněrovací mechanismus kombinuje klasická očka se systémem Lockdown Strap. Ten je na dvou místech tvořen širšími páskami, kudy se tkanička provléká. Díky tomu je utažení boty ve střední části pevnější. Potěší také celkový počet 7 otvorů pro tkaničky, což přispívá k flexibilnějším možnostem, jak si botu utáhnout přesně podle vašich požadavků.

šněrování Head Revolt Pro 3.0

Trvanlivosti šněrování napomáhají dvě předposlední kovová očka, která jsou při šněrování nejvíce namáhána. Pěkný detail, který se už často moc nevidí. Ačkoliv to všechno zní dobře, tak to má jeden nedostatek – jazyk. Ten je jednoznačně nejhorší částí boty a nebojím se jej označit za odfláknutý.

Kromě jeho zvláštního buclatého tvaru mi vadila i jeho tvrdost. Jazyk není tak příjemný a poddajný jako u jiných tenisek a na nártu nesedí tak přirozeně, jak bych očekával. Přímo mizerné je zpracování jeho ořezu uvnitř. Stačí jazyk trochu povytáhnout a v celé své kráse spatříte nezašité konce, ze kterých čouhá pěnový materiál. Stejně ledabyle je oříznuté i vnitřní polstrování, které končí na úrovni jazyka.

jazyk Head Revolt Pro 3.0

Nepamatuji si, že bych si někdy něčeho takového u jiné obuvi všiml a celkově to kazí jinak velmi dobrý dojem z designu boty. Pokud chtěl výrobce ušetřit pár centimetrů nití, pak to udělal na nesprávném místě. Argument, že je při zavázání vše ukryto, může sloužit jako omluva u tenisek za pár stovek, ale ne u obuvi za 2 – 3 tisíce Kč.

Tlumení neurazí, nenadchne

Špičkové tenisky sází na vynikající tlumení dopadů a každý výrobce na to jde svojí cestou. Někdo používá vzduchové polštářky, jiný speciálně upravené pěnové materiály.

Head využívá svojí technologii Tri-NRG, která se skládá ze tří tlumících složek. Pěnová tlumící vložka je doplněna o torzní vložku a ty jsou přilepeny na podrážku. Během hraní jsem i přesto měl pocit tvrdosti především v přední části boty. Na druhou stranu jsem měl větší cit při kontaktu s povrchem.

tlumení Head Revolt Pro 3.0

V tomto ohledu tedy není vyloženě co vytknout a je to opět na posouzení každého. Jen je potřeba počítat s tím, že pokud jste zvyklí na velmi měkké a komfortní boty, tak tento model Head k nim nepatří.

Zase ta podrážka

U modelu Sprint SF jsem si posteskl nad extrémně jemným vzorkem rybích kostí. Tentokrát ale budu trochu kritický v opačném gardu.

Antuková podrážka u modelu Revolt Pro 3.0 je poměrně hrubá a navíc působí ošoupaným dojmem. Hrany jsou již mírně zploštělé, jako kdyby s botami již někdo pár hodin odehrál. Nevýrazná je i mělkost dezénu, díky kterému se bota do antuky tolik nezařízne.

V praxi se to projevuje poměrně příjemným skluzem, ale horší trakcí. U jiných tenisek je ostrost záběru při prvních hodinách extrémní. Zde jsem si připadal, jako kdyby mi už někdo tenisky „zajel“. Znáte tu reklamu na tuzemskou automobilku, kde hlas v televizi říká, že jejich vozy nejsou ojeté, ale dobře zajeté? Tady je to podobné akorát s tím rozdílem, že si nekupujete ojetinu, nýbrž zcela nový produkt. Proto bych očekával, že podrážka bude ostřejší a každý se k tomu zajetí prošoupe sám.

podrážka Head Revolt Pro 3.0

Tvar podrážky a její vzorek je jednolitý a tvoří jednu rovnou plochu bez jakýchkoliv dalších prvků. Antuka se z bot dobře vyklepává a nezůstává v drážkách. Ohebnost podrážky, respektive celková tuhost, je průměrná a ničím vyloženě nepřekvapí ani nezklame.

V tomto ohledu je to standardně provedená bota bez zbytečného balastu navíc. Kdo na podrážce čeká nějaké zpevňovací středové tunely či můstky, tak bude zklamán. Je ale pravdou, že kolikrát jsou tyto vymoženosti jen ku škodě a botu spíše jen odlehčují. Použitý materiál Hybrasion+ předurčuje podrážce dlouhou životnost.

Osloví designem

Po designové stránce jsou boty velmi povedené. Když jsem si je vzal poprvé na kurt, hned jsem byl od svého sparing partnera pochválen. Červená přední část spolu s podrážkou krásně ladí s antukovým povrchem. Přechod k tmavě modré v zadní části boty působí trochu tajemně a obávaně a pokud vám sedí spíše tmavší designy bot, pak je tento určen pro vás. Povedl se také pěkný detail na patě tenisek, kdy na levé botě je nápis Head a na pravé Revolt.

boty Head Revolt Pro 3.0 zezadu

 

Konce tkaniček zabalené do ochranné fólie s nápisem Head jsou pro tuto značku typické. Takový smysl pro detail není často k vidění. V nabídce je máme také ve světle modrém provedení a v barevnější papouškovské žluto-modré barvě. Dámy jistě přijdou na chuť oblíbené růžové variantě. Za design bych botám udělil pomyslnou jedničku s hvězdičkou.

Pro koho tenisová obuv Head Revolt Pro 3.0 je?

Tenisky na antuku Head Revolt Pro 3.0 mají své mouchy, ve spoustě parametrech působí průměrným dojmem, ale vyčnívají svým designem. Drtivou většinu tenistů uspokojí, nicméně pro výkonnostní a turnajové hráče je zcela doporučit nemohu. Nejsou tak stabilní, jak bych si představoval a podrážka by mohla být agresivnější. Vnitřní zpracování boty je ve srovnání s podobně orientovanou konkurencí na o něco horší úrovni.

tenisová obuv Head Revolt Pro 3.0 18

Pokud ale chcete botu, se kterou budete vyčnívat z davu a která by mohla vydržet aspoň jednu sezónu, tak do nich jděte. Nyní je navíc tento vrcholný model ve vybraných barevných variantách včetně této za velmi přijatelnou cenu pod 2 tisíce Kč. V této cenové hladině těžko najdete lepší variantu. Vynikající službu odvede trenérům či juniorům, kteří nepotřebují mít po všech ohledech dokonalou botu a spíše si potrpí na střídmý komfort s celkově dobrými vlastnostmi při běžném pohybu po dvorci. Jen pozor na velikost a šířku boty, kdy bude lepší zvolit o půl čísla větší velikost, než jste zvyklí.

Chci boty Head Revolt Pro 3.0 »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy bot na tenis Head Revolt Pro 3.0

  • Vynikající design a detaily
  • Solidní ochrana na špičce
  • Bota dobře dýchá
  • Pevné šněrování

– Mínusy bot na tenis Head Revolt Pro 3.0

  • Průměrná stabilita a odpružení
  • Méně prostoru v přední části boty
  • Horší zpracování jazyka
  • Slabší trakce na antuce

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisové rakety Babolat Pure Strike 2020
Wilson Clash 100L: Příběh tenisové rakety
RECENZE: Tenisová raketa Wilson Blade 100L v7.0
Jak zlepšit podání – návod nejen pro rekreační hráče

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

3. 10. 2019, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz